Foto: Shutterstock

Veselīga āda arī ziemā. Kā kopt; kuras procedūras ziemā piemērotākas 0

Aukstā laikā mūsu āda ir nepārtrauktā stresā, jo ir liela temperatūras starpība starp apkurinātām iekštelpām un gaisu ārā. Apkures ietekmē istabās, kabinetos ir pārlieku sauss gaiss, savukārt laukā ir mīnusi un nereti pūš auksts un brāzmains vējš. Tas viss nelabvēlīgi ietekmē ādu, tāpēc tai nepieciešama īpaša kopšana.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Ziemas laikā cilvēki visbiežāk sūdzas par to, ka viņu āda kļuvusi pārlieku sausa,” teic Derma Clinic Riga dermatoloģe Evita Jakušonoka. “Tas tālab, ka ārā ir auksts. Ietekmē arī apkure, kuras dēļ āda pastiprināti zaudē taukus.”

Kā pasargāt ādu no šīs nelabvēlīgās ietekmes? Ja runājam par seju, tad viens no būtiskākajiem noteikumiem ikdienā, īpaši no rītiem, ir lietot krēmu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vēlams, lai krēms ziemā būtu veidots uz eļļas bāzes.

Svarīgi atcerēties, ka krēms no rītiem jāuzklāj vismaz pusstundu pirms došanās ārā. Savukārt vakaros var lietot mitrinošos krēmus, kuriem ir vieglāka konsistence.

Estētiskās medicīnas klīnikas 4. Dimensija ķermeņa estētikas speciāliste Ramona Bergfelde piebilst, ka papildus tam iekštelpās uz ādu labvēlīgu iespaidu atstāj termālais ūdens, kas to mitrina. Tas iegūts no termālajiem avotiem un stimulē šūnu metabolismu, paaugstina ādas pretošanās spējas ārējiem faktoriem, kā arī atjauno hidrolipīdo līdzsvaru un ādas aizsargbarjeras.

Šādas iedarbības komplekss labvēlīgi ietekmēs ādas izskatu: uzlabosies tās krāsa, arī sejas reljefs kļūs daudz vienmērīgāks. Termālo ūdeni parasti uzpūš uz sejas gan ar, gan bez kosmētikas, vienīgi to nevajag darīt pirms došanās laukā.

Ziemā uz sejas var likt dažādas augļskābes, lai pabarotu ādu.

Aukstajos gada mēnešos jāatceras ne tikai par sejas, bet visa ķermeņa mitrināšanu. Pēc dušas nepieciešams uzklāt ķermeņa krēmu, kura sastāvā var būt keramīdi, linolēnskābe, urīnviela, glicerīns vai eļļas. Āda uzņems šīs vielas vislabāk, ja līdzekli uzklās uzreiz pēc dušas – uz nosusinātas, bet ne sausas ādas. Daktere Evita Jakušonoka iesaka vairāk izmantot aptiekā pieejamos līdzekļus, jo tajos būs mazāk krāsvielu un citu ķīmisku papildvielu.

Jāpabaro, lai neniezētu

Ja ziemā āda kļūst sausāka, tas liecina, ka mums tā jāpabaro, pretējā gadījumā, iespējams, var pievienoties ādas nieze, piebilst dermatoloģe Evita Jakušonoka. Šajā periodā ādas stāvoklis var pasliktināties tiem, kam ir psoriāze, ekzēma.

Reklāma
Reklāma

Tā notiek arī, ja ir hroniskas slimības, piemēram, atopiskais dermatīts. Tad āda kļūst īpaši sausa un izpaužas tās nespēja pretoties ārējās vides iedarbībai, tāpēc tā būtu īpaši jāmitrina ar ķermeņa krēmiem, kas paredzēti sausai vai atopiskai ādai. Tos ieteicams lietot pat divas reizes dienā.

Mitrinātāji ir vielas, kas paredzētas, lai uzlabotu un uzturētu ādas pašaizsardzības slieksni.

Tie palīdz samazināt dehidratācijas līmeni, darbojas kā antioksidants un fotoprotektīvs līdzeklis. Krēmu sastāvā varētu būt keramīdi, linolēnskābe, urīnviela, glicerīns vai eļļas.

Aukstums nelabvēlīgi ietekmē ādu tiem, kam ir tā dēvētā rozācija: ādas apsārtums, kā arī izteikts asinsvadu tīklojums uz vaigiem un deguna. Šim ādas tipam ieteicama kosmētika kuperozai vai apsārtušai ādai.

Vispirms seju vajag pareizi attīrīt ar micelāro ūdeni, putiņām vai mazgāšanas gelu, pēc tam uzklāt atbilstīgu krēmu. Mitrinoši krēmi jālieto arī aukstā laikā, taču labāk izvēlēties tādus, kuru sastāvā ir ūdens eļļā. Šie krēmi būs taukaināki un vairāk piemēroti zemai āra temperatūrai. Sejas kopšanas līdzekļu izvēli var papildināt ar dažādu veidu serumiem, kas satur koenzīmu Q10.

Neaizmirstam rokas un pēdas!

Abas speciālistes atgādina, ka ziemas laikā jāatceras arī par roku kopšanu, proti, jālieto roku aizsargkrēms. Tas uz rokām jāuzklāj vismaz 20 minūtes pirms došanās ārā, lai pagūtu iesūkties. Nevajadzētu aizmirst arī par cimdiem, lai rokas nepārņemtu aukstums un āda nekļūtu sausa.

Jākopj arī pēdas, izvēloties atbilstīgus krēmus. Ziemā labi mitrina urīnvielu saturošie līdzekļi. Šī viela tiek izmantota dermatoloģijā jau aptuveni 50 gadu. Urīnviela labi šķīst ūdenī, samazina ūdens tvaiku spiedienu un tādējādi novērš palielinātu ūdens zudumu no ādas virsmas.

Lūpām – speciāli balzami

Aukstā laikā jāuzmana lūpas – ziemā uz tām jāklāj nevis mitrinošie, bet treknie, barojošie lūpu balzami. Vēlams, lai tie saturētu bišu vasku, E vitamīnu, kas aizsargās lūpas no aukstuma un ādas plaisāšanas.

Runājot par higiēnisko lūpukrāsu lietošanu ziemas apstākļos, dermatoloģe uzsver: “Ja, lietojot higiēnisko lūpukrāsu, āda tik un tā ir sausa un sprēgā, es ieteiktu labāk novērtēt aptiekas produkciju un izvēlēties pomādi, kas paredzēta sausām un jutīgām lūpām.

Higiēniskās lūpukrāsas mēdz būt dažādas. Vienas ir ļoti vieglas konsistences un piemērotas vasarā, savukārt citas būs biezākas konsistences – tās jāuzklāj uz lūpām aukstā laikā.”

Būtiska nozīme vitamīniem

Dermatoloģe piebilst, ka ziemas periodā ieteicams iekšķīgi uzņemt arī vitamīnus. Tie var būt gan D, gan B grupas vitamīni, arī krila un zivju eļļa. Vitamīni nepieciešami ne vien organisma veselībai, bet arī veselai un skaistai ādai – ja viss tiks sabalansēts, arī āda būs atpūtusies un labi izskatīsies.

Savukārt ķermeņa estētikas speciāliste Ramona Bergfelde, papildinot dakteres Jakušonokas teikto, atzīst – vēlams arī E vitamīns un līdztekus tam naktssveces eļļa.

Psoriāzes pacientiem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām vitamīni palīdzēs ādai pārvarēt apkārtējās vides kaitīgos faktorus.

Āda aizsargājama arī no iekšienes

Ziemā ne vien jādomā, kā kopt ādu, – nedrīkst arī aizmirst pietiekamā daudzumā lietot šķidrumu. Tāpat kā vasarā, ir jādzer ūdens – vismaz pusotra litra dienā. Kafija un tēja nav vērā ņemamas, jo šie dzērieni liek zaudēt šķidrumu. Tāpēc tiem, kam tīk kafija un tēja, ūdens jālieto vēl vairāk.

Procedūrām labvēlīgs brīdis

Ziemā var veikt dažādas procedūras sejai, piemēram, augļskābju pīlingu, mezoterapiju vai biorevitalizāciju, lai pabarotu ādas dziļākos slāņus. Šis laiks ir piemērots lāzerprocedūrām, ja uz sejas ir pigmentācijas plankumi, kas, iespējams, radušies vasaras sezonā, un ir vēlme no tiem atbrīvoties.

Var lietot mitrinošās maskas – ne vien sejai, bet arī ķermenim.

Tās ieteicamas vakarā pirms gulētiešanas. Ir arī izteikti mitrinoši krēmi ķermenim. Papildus noder aļģu un mālu maskas, kas pabaro ādu un neļauj tai iekaist, lobīties, zvīņoties, veidoties apsārtumam. Ieteicamas aļģu maskas vai aplikācijas, limfodrenāža vai ietīšanās tā sauktajā termosegā.

Ieteikumi ziemas periodā

• Jācenšas lietot krēmveidīgus mazgāšanās līdzekļus vai pat speciālās mazgāšanās eļļas – vēlams tādas, kurām pievienotas mitrinošās vielas. Pēc dušas uz ādas jāuzklāj mitrinošs vai barojošs krēms.

• Nevajadzētu mazgāties ar antibakteriālajām un sārmainajām ziepēm, jo tās sausina ādu. Jāatturas no spirtu saturošu līdzekļu izmantošanas.

• Mitrinošie krēmi jālieto pirms gulētiešanas, savukārt barojošie – no rīta.

• Izvēloties ķermeņa krēmu, jāpievērš uzmanība tā sastāvam. Izvēlies krēmus, kuri satur urīnvielu (urea), keramīdus, linolēnskābi un glicerīnu. Tie labi mitrina un baro ādu.

• Nevajag izmantot pīlingus ar abrazīvām daļiņām. Jāizraugās maigie, lai āda netiktu traumēta. Pīlingu vislabāk lietot vakarā.

• Arī ziemas mēnešos nedrīkst aizmirst par saules aizsargfiltriem uz atklātām ķermeņa daļām, jo šajā gadalaikā saule ir ļoti aktīva un spēj rosināt ādas fotonovecošanos. Ja aizraujies ar kalnu slēpošanu, atceries, ka jāizmanto saules aizsargkrēmi SPF30, bet, ja ir stipra saule, – pat SPF50.

• Iekštelpās, kur ir sauss gaiss, jāizmanto gaisa mitrinātāji.

Mūsu ekspertes

Ramona Bergfelde, estētiskās medicīnas klīnikas 4. Dimensija ķermeņa estētikas speciāliste

Evita Jakušonoka, Derma Clinic Riga dermatoloģe

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.