Shutterstock ilustrācija

VIDEO: Jau šobrīd mākslīgā intelekta programmas iesaistās Latvijas pacientu diagnostikā 0

Vai dators spēs aizvietot cilvēka darbu nākotnē? Vai Latvijā vēža atklāšanā piedalās arī mākslīgais intelekts? Par šo tēmu RīgaTV 24 raidījumā “Nākotnes medicīna” stāstīja radiologi – Kaspars Stepanovs, radiologs-diagnosts, VC4 Radioloģijas dienesta vadītājs, un Viktors Ļinovs, VC4 “Diagnostikas centrs” un “Capital Clinic Riga” radiologs-diagnosts – kuri jau šobrīd izmeklējumos izmanto mākslīgā intelekta programmu priekšrocības.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Mākslīgais intelekts nozīmē, ka dators spēj imitēt cilvēka prāta darbību. Līdzīgi kā cilvēku smadzenes analizē informāciju, dators analizē pikseļus. Atkarīgi no tā, kā pikseļi izvietoti, dators spēj atpazīt objektus un reālā laikā identificē dažādus priekšmetus.

Radioloģijas datorprogrammas ir ļoti sarežģītas, tādēļ, lai atpazītu dažādus veidojumus orgānos, algoritmam jābūt ļoti labam un precīzam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mākslīgais intelekts spēj aplūkot standarta radioloģisko izmeklējumu attēlus, tādēļ šobrīd mākslīgais intelekts tiek izmantots attēlu analīzei.

Tas spēj noteikt diagnozi, piemēram, no 2D attēliem, kādos parasti attēlotas plaušu veidojumu diagnozes vai mamogrāfijas izmeklējumu rezultāti. Datorprogrammas norāda uz izmaiņām konkrētajā attēlā un spēj noteikt precīzi diagnožu variantus.

Mākslīgais intelekts spēj izanalizēt arī dažādas traumas, piemēram, asinsizplūdumu smadzenēs, kaulu lūzumus, nododot informāciju klīnicistam par situācijas nopietnību un prioritāti. Datorprogrammas spēj nolasīt tādu informāciju, kuru mediķiem nav izdevies saskatīt, tādējādi novēršot cilvēku kļūdas, un ļauj uzsākt ātrāku ārstēšanu. Gala lēmumu un atbildību par diagnozi nes ārsts.

Speciālisti raidījumā atzīst, ka mākslīgā intelekta loma nākotnē ir būtiska. Nākotnē, iespējams, šīs programmas varēsim ieraudzīt ieintegrētas dažādos izmeklējumos, piemēram, datortomogrāfijas iekārtās, rentgenos, magnētiskajās rezonansēs. Šādas programmas palīdzēs ārstiem orientēties un noteikt galējo diagnozi. Protams, programma nekad nepateiks ārsta vietā, kāda ir galējā diagnoze, bet palīdzēs ātrāk un precīzāk noteikt izmeklējuma rezultātus. Tiek prognozēts, ka mākslīgais intelekts jau pēc diviem gadiem pilnībā tiks izmantots rentgenos un mamogrāfijā, taču datortomogrāfijā un plaušu vēža skrīningā apmēram pēc 10 gadiem.

Šobrīd mākslīgais intelekts ļoti labi darbojas kaulu vecuma noteikšanā, ko pierāda dažādi pētījumi. Latvijā pieejamas mākslīgā intelekta demo programmas, ko ārsti pielieto ikdienā, taču darbs ar šīm programmām ir sarežģīts un piņķerīgs, tās tiek izmantotas, lai salīdzinātu izmeklējumu rezultātus un pārliecinātos par nekļūdīgu rezultātu.

Reklāma
Reklāma

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.