Ekrānuzņēmums

VIDEO: Kā atvieglot bērnu uzturēšanos slimnīcā? Studentiem ir idejas 0

Atsaucoties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) aicinājumam, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti izstrādājuši prototipus produktiem, kas varētu atvieglot mazo pacientu labsajūtu, uzturoties slimnīcā, vēsta Lāsma Vaivare, RTU Sabiedrisko attiecību departamenta projektu vadītāja.

LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 142
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 147
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 69
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības iniciatore bija BKUS medicīnas māsa Madara Blumberga. Ikdienā aprūpējot bērnus, viņa redzēja, ka daudz problēmu varētu atrisināt, ja vecākiem un bērniem varētu vieglāk izskaidrot notiekošo, ja būtu “ieroči” cīņai ar garlaicību.

Viņa izlēma, ka slimnīcai noderētu tehniski orientētu ārējo partneru atbalsts inovatīvu risinājumu radīšanā. Sadarbības aicinājumam atsaucās RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Latvijas – Norvēģijas maģistra studiju programmas “Inovācijas un uzņēmējdarbība” direktors, docents Modris Ozoliņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mums ir svarīgi, lai studenti iziet procesu no A līdz, ja ne gluži Z, jo pēc prototipa radīšanas vēl ir krietns ceļš ejams, tad vismaz līdz alfabēta vidum, un saprot, kā jāattīsta produkts, balstoties klienta vajadzībās,” uzsver M. Ozoliņš. Studenti kursā “Produktu dizains un attīstība” identificē patērētāju vajadzības un pēc Masačūsetsas tehnoloģiskajā institūtā izstrādātas, pie RTU partneriem Norvēģijā aprobētas un Latvijā jau 15 gadus attīstītas metodoloģijas soli pa solim izstrādā risinājumus šo vajadzību apmierināšanai.

Medicīnas personāls un slimnīcas administrācija uz dažādām problēmām un iespējamajiem risinājumiem raugās līdzīgi, ienākot studentiem no pilnīgi citas nozares, rodas jauns redzējums, sadarbības vērtību iezīmē Bērnu slimnīcas fonda izpilddirektore Ieva Lejniece.

Ieroči pret garlaicību

Strādājot Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) jau sesto gadu, redzu, ka daudz problēmu varētu atrisināt, ja vecākiem un bērniem varētu vieglāk izskaidrot notiekošo, ja būtu «ieroči» cīņai ar garlaicību, saka slimnīcas medicīnas māsa Madara Blumberga. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti piedāvā šādus «ieročus».

«Tā ir interaktīva spēle, ko varētu izvietot uz sienām dažādās slimnīcas vietās un dažādā augstumā, lai tā būtu pieejama dažāda vecuma un auguma pacientiem, arī cilvēkiem ratiņkrēslos,» rādot prototipu, stāsta students Ēriks Pastors. Spēle ļautu bērniem nomierināties un novērst domas no gaidāmajām procedūrām, viņš piebilst.

Nomierināt, izklaidēt, izglītot – šādas funkcijas ir arī pārējiem trim prototipiem, ko RTU izstrādājušas starptautiskas studentu komandas. Proti, radīts prototips uzlīmēm ar bērniem saistošu tematiku. Ar šīm uzlīmēm var aplīmēt iekārtas, radot apmeklētājiem draudzīgāku vidi. Prototipi izveidoti arī mobilajai aplikācijai «dr.Buddy», kas sniedz noderīgu informāciju vecākiem un medicīniskajam personālam un vienlaikus piedāvā spēles un izklaides iespējas bērniem, gaidot rindā pie mediķiem, kā arī siltumu atstarojošajai pandai «Hug me and I hug you», kas samīļojoties varētu mazināt mazo pacientu satraukumu.

Sildošā panda

Sākotnēji, domājot, kā izmēros prāvo pandu padarīt siltu, studentu komanda raudzījās uz vadiem, ko ievietot mīkstā dzīvnieka ķepiņās un vēderā. «Sapratām, ka tas ir pārāk laikietilpīgi un mēs varam nepaspēt līdz kursa beigām to īstenot,» saka IEVF studente Anna Zīle. Viņa pavisam nejauši mājās atrada paliktnīti, ko parasti izmanto festivālos, lai nesaltu, sēžot uz zemes. Materiāls sasilst ķermeņa siltuma ietekmē.

«Grupas biedrs izmēģināja, apsēdās un sajuta siltumu. Panda ir paliela – piecgadīga bērna lielumā. Mūsu doma – uzlikt pandu uz krēsla, lai bērns, ja nejūtas droši, iesēžas tai klēpī, un panda ar paša bērna siltumu sāk viņu sildīt. Otrajā posmā bija ideja ķepiņās ievietot bildītes, kas mainās, lai novērstu bērna uzmanību,» skaidro studente. Viņa arī piebilst, ka higiēnas apsvērumu dēļ pandu būtu pareizi izgatavot no speciālas medicīniskās ādas, kas ir viegli kopjama. Studentiem gan tam nepietika laika un resursu, tāpēc prototips tapa no dermatīna.

Svaigs redzējums

«Lieliski prototipi, visus ļoti gribētos īstenot. Daļa no studentiem skāra tēmu par elektroniskajām sistēmām, e-vidi, aplikāciju telefonā, tāda ideja bijusi arī slimnīcai, tikai finansiālu apsvērumu dēļ tā palikusi nepiepildīta. Es ticu, ka kāda no idejām varētu tikt īstenota tuvākā vai tālākā laikā,» pārliecināta slimnīcas māsa M.Blumberga, pēc kuras iniciatīvas izveidojusies sadarbība ar RTU.

Ikdienā M. Blumberga strādā hematoonkoloģijas nodaļā, kurā bērniem nereti jāuzturas ilgstoši, nepieciešama ilga laika aprūpe. Tāpēc viņas domas vērstas uz to, kā uzlabot pacientu labsajūtu, īpaši sākumposmā, kas viņiem ir ļoti satraucošs. Lai rastu risinājumu, māsa pēc tehnoloģiska risinājuma vērsās pie tehniskajām koledžām un augstskolām. Sadarbībai atsaucās RTU IEVF Latvijas – Norvēģijas maģistra studiju programmas «Inovācijas un uzņēmējdarbība» direktors docents Modris Ozoliņš.

Izstrādājot sadarbības plānu, tika nolemts, ka risinājumu meklēšanā varētu iesaistīt minētās studiju programmas studentus, kuriem šā gada pavasara semestrī bija ieplānots studiju kurss «Produktu dizains un attīstība». Šajā kursā studenti identificē patērētāju vajadzības, tad pēc Masačūsetsas tehnoloģiskajā institūtā izstrādātas metodoloģijas soli pa solim izstrādā iespējamos risinājumus patērētāju vajadzību apmierināšanai.

Sadarbības, ko M.Blumberga vērtē pozitīvi, mērķis bija rast idejas un svaigu redzējumu. «Es studentiem stāstīju, kas ir Bērnu slimnīca, ko mēs šeit darām, kas notiek specifiski manā nodaļā, ar kādām problēmām es saskaros. Devu datus par izmeklējumiem – cik daudz rentgenu, magnētiskās rezonanses izmeklējumu tiek veikti gadā. Studenti veica paši savu pētījumu, runāja ar ārstiem, māsiņām, vecākiem un bērniem, pārsvarā tas notika uzņemšanas nodaļā un slimnīcas gaiteņos, domāja par problēmām, atrada tās un risināja,» atminas M. Blumberga. Daļai studentu pašiem ir bērni, viņiem ir pieredze, kā un kas notiek slimnīcā.

Gaidīšana, nezināšana, uztraukums – to var novērot slimnīcās it visur pasaulē. Un katrs tam meklē savu risinājumu. Piemēram, pasaulē arvien populārāka kļūst spēļu terapija, kad bērniem pirms sarežģītām procedūrām vienkāršā valodā ar rotaļlietu palīdzību izskaidro, kas gaidāms, zina teikt BKUS māsa.

Medicīnas personāls un slimnīcas administrācija uz dažādām problēmām un iespējamajiem risinājumiem raugās līdzīgi. Ienākot studentiem no pilnīgi citas nozares, rodas jauns redzējums, sadarbības vērtību iezīmē Bērnu slimnīcas fonda izpilddirektore Ieva Lejniece. Šī bija pirmā slimnīcas sadarbība ar tehnisko augstskolu. Tā kā tā izvērtusies veiksmīgi, turpmākajos gados slimnīca būs atvērta šādai sadarbībai, viņa saka. Projekts bijis vērtīgs arī ar to, ka parādījis, kā var sadarboties trīs dažādas organizācijas. «Slimnīcai vienmēr ir ļoti daudz vajadzību, bet medicīnas personāls ir noslogots un aizņemts, lai meklētu, kā vajadzības realizēt dažādos inovatīvos veidos, savukārt universitātē jaunajiem zinātniekiem ir gan laiks, gan zināšanas, kā vajadzībām piedāvāt risinājumus. Savukārt mēs kā Bērnu slimnīcas fonds, nosacīts investors, varbūt varam kādu labu ideju realizēt,» viņa turpina.

Tad redzēs

Lai prototipus pārvēstu gatavos un tirgum interesantos produktos, būtu nepieciešams vēl daudz laika un darba. Tas attiecas arī uz Ērika Pastora un komandas radīto interaktīvo spēli. Prototips tika izstrādāts sadarbībā ar RTU Dizaina fabriku. Vai darbs pie tā turpināsies, vēl ir pāragri teikt, taču sadarbību ar Dizaina fabriku viņš slavē un iesaka ne vien studentiem, bet arī uzņēmumiem. Dizaina fabrikā studentiem palīdzēts gan ar instrumentiem, gan padomiem, kā idejas un skices pārvērst strādājošā modelī.

Ē. Pastors ir no Dienvidamerikas. Jautāts, kāpēc izvēlējies Rīgu, viņš atbild ar pretjautājumu: «Kāpēc ne?» Rīgai ir lieliska atrašanās vieta – Eiropas vidū, no tās ērti ceļot gan pa Baltijas valstīm, gan Skandināviju, var doties dienvidu virzienā. Lai gan šeit kultūra, vide, laika apstākļi būtiski atšķiras un mācīties ārpus savas valsts ir izaicinājums, viņš atzīst, ka uzņemts šeit silti. Jaunietis paralēli studijām iesaistījies arī Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmā, un vaicāts, vai šeit varētu būvēt biznesu, smaidot nosaka: «Tad redzēs.»

Tikmēr Mihels Vetstains, programmas «Inovācijas un uzņēmējdarbība» students no Vācijas, domā, ka viņa un komandas izstrādātais aplikācijas prototips varētu ieinteresēt investorus, jo medicīnas nozarē strauji attīstās tehnoloģijas, tiek runāts par digitalizāciju un procesu automatizēšanu. Vienlaikus viņš pieļauj, ka šādu aplikāciju varētu attīstīt arī kā sociālu projektu, mēģinot piesaistīt publisko finansējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Viena no iespējām – ārpusdzemdes grūtniecība. Nopietnas veselības problēmas, par ko liecina pēkšņas, stipras sāpes vēdera lejasdaļā
19 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 142
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 147
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 69
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 14
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība neticēja, ka kāds no mūsējiem iegūs zelta medaļu,” Apinis par sportu, politiku un naudu 26
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
SS
Santa Sergejeva
Veselam
Kāpēc valsts jau 12 gadus nesadzird izmisīgos krūts vēža pacienšu un ārstu saucienus? Atbild Pavļuts 18
3 dienas
SM
Signe Mengote
Ziņas
“Satikties vajag gandrīz tāpat kā elpot!” Kā kovida laikā bērnu nometnes var uzlabot emocionālo stāvokli
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir būtiski domāt par starptautiskās solidaritātes aspektu!” Juhņēviča par vakcīnu ziedošanu citām valstīm un krājumiem Latvijā 37
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Patiesība par kolagēnu: reāls palīgs skaistumkopšanā un sportā vai tikai modīgs trends? 4
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Iedzīvotājs Latvijā prasījis kompensēt Covid-19 vakcīnas radītās blaknes 55
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Spēkā stājas izmaiņas mediķu piemaksās par darbu Covid-19 apstākļos 11
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 142
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas bija viens no centrālajiem notikumiem manā dzīvē!” Pauls atklāti stāsta, kā ir muzicēt uz vienas skatuves ar Garanču 15
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pats izslimoju vidēji smagi un esmu izvadījis arī ļoti daudz “antivakseru”,” priesteris par Covid-19 pieredzi 100
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība neticēja, ka kāds no mūsējiem iegūs zelta medaļu,” Apinis par sportu, politiku un naudu 26
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 14
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Festivāls kā pirms kovida – bez maskām, ar dejām, alu un vasaras lietu! Rīdzinieki bauda brīvību un mūziku 47
15 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Ja zemenes paceļam 1,20 m no zemes…” Agronoms Dzērve atklāj interesantu “knifu”, kā zemenes iegūt ātrāk
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus saviem olimpiešiem piešķirs Ventspils un Jelgavas pašvaldības? 15
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 154
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 69
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 147
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 34
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Gurķi kā no veļas automāta izvilktas peldbikses”: Magone šķendējas par gurķu ražu savā dārzā 48
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Sarežģīta nedēļa radošiem cilvēkiem un tiem, kas vēlas pastāvēt uz sava vārda! Horoskopi no 2. līdz 8. augustam
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 20
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Svarcēlājs Elbahs izcīna pirmo olimpisko zeltu Kataras vēsturē
23:22
LE
LETA
Ziņas
Olimpisko spēļu zeltu paukošanā ar zobenu izcīna Krievijas Olimpiskās komitejas sieviešu komanda
23:14
LE
LETA
Ziņas
Tokijā pirmo “play-off” cīņu aizvadīs Graudiņa/Kravčenoka, bet vesera mešanas kvalifikācijā sacentīsies Igaune
23:11