pexels.com/cottonbro studio

Vienas no pasaulē populārākajām svara samazināšanas zālēm var izraisīt vienas acs aklumu 11

Pētnieki atklājuši iespējamu saikni starp semaglutīdu un retu acu stāvokli, taču viņi norāda, ka ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai uzzinātu, vai zāles patiešām izraisa nesen atklāto problēmu. Jauni pētījumi atklāj, ka cilvēkiem, kuri lieto populārās svara zaudēšanas un diabēta zāles Wegovy un Ozempic, var būt lielāks vienas acs akluma risks no kādas retas acu slimības, par to raksta EuroNews.com.

Reklāma
Reklāma
itāļiem izdodas iztirgot savus olīvu atkritumus Latvijā… Inese “iegrābusies”, iegādājoties Latvijā populāru olīveļļu
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 16
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 34
Lasīt citas ziņas

Pētījumā, kas publicēts žurnālā JAMA Ophthalmology, sešu gadu laikā tika iekļauti aptuveni 17 000 cilvēku medicīniskie dokumenti. Tika konstatēts, ka pacientiem ar cukura diabētu, kuriem tika nozīmēts semaglutīds, kas tiek tirgots kā Wegovy un Ozempic, bija aptuveni četras reizes lielāks risks atklāt nearteritisku priekšējo išēmisko optisko neiropātiju (NAION) — acu stāvokli, kas ir nesāpīgs, bet nav ārstējams. Tikmēr pacientiem ar lieko svaru vai aptaukošanos, kuriem šīs zāles tika parakstītas, bija vairāk nekā septiņas reizes lielāka iespēja saslimt ar NAION nekā pacientiem, kuri tās nelietoja.

NAION rodas redzes nerva samazinātas asins plūsmas rezultātā, kas savieno aci ar smadzenēm, izraisot pēkšņu, pastāvīgu aklumu vienā acī. Tas ir ļoti reti, un tas skar divus līdz desmit no 100 000 cilvēku. Tomēr pētnieki teica, ka pēc šiem atklājumiem vajadzētu ārstiem un pacientiem iepauzēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šo zāļu lietošana ir plaši izplatīta visās rūpnieciski attīstītajās valstīs, un tās daudzējādā ziņā ir devušas ļoti nozīmīgus ieguvumus, taču turpmākajās diskusijās starp pacientu un viņa ārstu ir jāiekļauj NAION kā potenciāls risks,” brīdina viens no pētījuma autoriem.

Pētījuma autori uzsāka izmeklēšanu 2023. gada vasarā, kad nedēļas laikā augstāk minētā vaina tika konstatēta trīs pacientiem, kuri lietoja svara zaudēšanas zāles. Uzskatot, ka tas ir aizdomīgi, ņemot vērā to, cik reta ir šī slimība, pētnieki nolēma ar atpakaļejošu spēku aplūkot pacientu datus, ļaujot viņiem identificēt cēloni.

Pētījumam ir daži svarīgi ierobežojumi. Tajā tika aplūkota korelācija, kas nozīmē, ka pētnieki nezina, vai zāles izraisīja aklumu, un tas ietvēra neparasti lielu pacientu ar retām acu slimībām izlasi, kas, iespējams, sagroza rezultātus, tā raksta EuroNews. Tomēr viņu analīze liecina, ka pacientiem bija vislielākais NAION risks pirmajā gadā pēc semaglutīda izrakstīšanas, kas liecina, ka stāvokli varētu izraisīt zāles. Pētnieki teica, ka viņu rezultāti ir “nozīmīgi, bet provizoriski” un ka tie liek vairāk pārbaudīt saikni starp semaglutīdu un redzes zudumu.

Citi pētījumi liecina, ka zāles pret aptaukošanos var samazināt vēža, sirdslēkmes un insulta risku, taču tās ir saistītas arī ar retām, bet smagām kuņģa problēmām. Jaunie atklājumi ir īpaši svarīgi cilvēkiem, kuri apsver šo zāļu lietošanu un kuriem ir “citas zināmas redzes nerva problēmas, piemēram, glaukoma, vai ja jau pastāv ievērojams redzes zudums citu iemeslu dēļ”.

Semaglutīds, kas pieder zāļu klasei, kas pazīstams kā glikagonam līdzīgā peptīda-1 (GLP-1) receptoru agonisti, ir palielinājies pēc popularitātes, kopš Dānijas zāļu ražotājs Novo Nordisk 2017. gadā uzsāka Ozempic diabēta ārstēšanai un izlaida Wegovy kā svara kontroles līdzekli 2021. gadā. Pieprasījums ir pieaudzis tik ļoti, ka Eiropas Savienība tagad saskaras ar Ozempic deficītu, kas liek Eiropas Zāļu aģentūrai (EMA) mudināt ārstus neizrakstīt to tikai “kosmētikas nolūkiem” un brīdināt par, iespējams, viltotām zālēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.