Speciālisti uzsver, ka cilvēki ir sociālas būtnes un mums vajadzīga citu cilvēku sabiedrība, īpaši tas svarīgi ekstravertiem cilvēkiem. Ja tas tiek liegts, var rasties psihoemocionāli traucējumi. Psihiskajai veselībai daudz palīdz sports, kustības (attēlā – akcija pie Saeimas ēkas, kur aktīvisti aprīlī protestēja pret liegumu grupu sporta treniņiem telpās).
Speciālisti uzsver, ka cilvēki ir sociālas būtnes un mums vajadzīga citu cilvēku sabiedrība, īpaši tas svarīgi ekstravertiem cilvēkiem. Ja tas tiek liegts, var rasties psihoemocionāli traucējumi. Psihiskajai veselībai daudz palīdz sports, kustības (attēlā – akcija pie Saeimas ēkas, kur aktīvisti aprīlī protestēja pret liegumu grupu sporta treniņiem telpās).
Foto: Timurs Subhankulovs

1,7 miljoni eiro, lai nesajuktu prātā. Rindas pie psihoterapeita – dažiem pat gada garumā 24

Māra Libeka, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu 43
Lasīt citas ziņas

Uztraukumu par jauniešu psihisko veselību šonedēļ valdības sēdē pauda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Mediķis ministriem teica, ka pieaugot pašnāvību mēģinājumu skaits – jaunieši izmantojot tabletes vai arī lec no augstuma, gūstot traumas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Piemēram, pirmdien mums bija septiņi gados samērā jauni cilvēki, līdz 30 gadiem, kuri lietojuši tabletes ar mērķi noindēties,” ministrus informēja Višņakovs. RAKUS sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Namniece “Latvijas Avīzei” vakar pastāstīja, ka pieci no šiem jauniešiem pārvesti uz Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centru (RPNC), kur turpina ārstēšanos.

Sākot no aizvadītā gada decembra, RPNC ir pamatīgs pirmreizējo pacientu pieplūdums, kuriem pandēmijas laikā cietusi psihiskā veselība. Visplašāk novērojama tieši depresiju simptomātika, bet tiekot ievesti arī pacienti ar psihozes simptomiem.

“Runājot par pieciem jauniešiem, kas pie mums nokļuva samērā īsā periodā, jāteic, ka viņi Rīgas Austrumu slimnīcā sniedza vienu informāciju, pēc kuras varēja spriest, ka viņi vēlējušies izdarīt pašnāvību, bet, nonākot pie mums, viena daļa no šiem pacientiem stāstīja pavisam ko citu.

Proti, ka zāļu pārdozēšana nav bijusi saistīta ar pašnāvības mēģinājumu, ka drīzāk tas bijis kā mēģinājums sev palīdzēt nomierināties, tāpēc esot pārsniegtas iepriekš ambulatorajā etapā ārstu rekomendētās medikamentu devas,” skaidroja RPNC uzņemšanas nodaļas vadītāja Marina Veģere. Visi pieci pacienti ir stacionēti, lai viņus novērotu un izmeklētu.

Vienai no RAKUS ievestajām jaunietēm, kas mēģinājusi izdarīt pašnāvību, izlecot pa daudzstāvu nama logu Pļavniekos, bijuši tikai 13 gadi. Viņa atrasta pie atkritumu tvertnēm, un vietējie izsaukuši neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Valsts policijas sabiedrisko attiecību speci­āliste Līna Kaļķe pastāstīja, ka uzsākts kriminālprocess. Pusaudze guvusi pamatīgas ķermeņa traumas, tāpēc būs nepieciešama ilga ārstēšanās.

Viena daļa jauniešu, kas nokļūst RPNC, esot skolēni vai studenti, kuri psihiskās veselības pasliktināšanos saista ar attālinātajām mācībām, bet otra daļa – tie jaunie cilvēki, kas strādā algotu darbu. Psihiatre Veģere uzskata, ka pacients noteikti iegūs no klīnisko psihologu un psihoterapijas speciālistu konsultācijām, jo viņam tiks nodrošināta iespēja izprast savu psihisko stāvokli, emocijas.

“Lielākajai daļai gados jaunu pacientu ir nepieciešama tieši psihoterapeita palīdzība. Tas noteikti ir lētāk, ja pacients apmeklē psihoterapeitu poliklīnikā, nevis guļ slimnīcā,” atzina RPNC uzņemšanas nodaļas vadītāja.

Beidzot piešķir naudu

Gada sākumā Latvijas valdība piešķīra septiņus miljonus eiro sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanai, jo, kā toreiz sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts, pandēmijas atstātās negatīvās sekas cilvēku psihiskajā veselībā būs vērojamas vēl ilgus gadus.

Ģimenes ārstiem tika solīts, ka pirmo reizi viņiem būs iespēja nepieciešamības gadījumā sūtīt savus pacientus pie klīniskajiem psihologiem, psihoterapijas speciālistiem un ārstiem psihoterapeitiem.

Gada sākumā gan nebija precīzi zināms, kad Nacionālais veselības dienests (NVD) saņems šo naudu, jo valdības lēmums bija jāsaskaņo arī ar Saeimas Budžeta un finanšu komisiju un NVD bija jāaprēķina nepieciešamie tarifi.

Beidzot tas ir izdarīts, un tagad zināms, ka no septiņiem miljoniem eiro psihiskās veselības speciālistu konsultācijām ir piešķirti 1,7 miljoni eiro līdz gada beigām un no 10. maija ģimenes ārsti varēja sākt rakstīt nosūtījumus piecām līdz desmit konsultācijām vienam pacientam.

Pārējā naudas summa ir sadalīta mediķu psihiskās veselības stiprināšanai, psihisko slimību ārstēšanas apjoma atjaunošanai, kas bija sarucis, ieviešot epidemioloģiskās drošības pasākumus, un citiem mērķiem.

Jaunais pakalpojums ir pieejams pacientiem ar depresiju, kā arī noteiktām diagnozēm, lai risinātu ar stresu saistītus traucējumus, neirotiskā spektra un ēšanas traucējumus.

Kad ģimenes ārsts sagatavojis nosūtījumu, pacientam jādodas uz NVD interneta vietni, kur pieejams speciālistu saraksts, lai atbilstoši ģimenes ārsta nosūtījumā norādītajam izvēlētos speciālistu un sazinātos ar viņu par tālāko sadarbības gaitu.

Visi speciālisti pacientus gatavi konsultēt arī attālināti kādā no interneta platformām. Te gan bez ģimenes ārstu palīdzības neiztikt, jo ne jau visiem ir pieejams dators un internets.

Par valsts tarifu – tikai viens ārsts psihoterapeits

“NVD ir parakstījis līgumu ar gandrīz 70 speci­ālistiem, kas ir gatavi sniegt šīs konsultācijas,” Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātiem vakar pastāstīja veselības ministra padomniece politikas plānošanas jautājumos Marta Krivade un piebilda, ka “apmēram pēc mēneša mēs redzēsim, cik aktīvi cilvēki to izmanto”.

Šo pakalpojumu varot izmantot arī psihiatri, kuri ir tiešās pieejamības speciālisti. Ja ārstniecības procesā psihiatrs lemj par psihologa vai psihoterapeita iesaistes nepieciešamību, viņš piedāvā iespēju saņemt psihologa konsultācijas savas multidisciplinārās komandas ietvaros, kur strādā dažādi speci­ālisti.

Bet, ja psihiatram šādas iespējas nav, tad viņš var sagatavot nosūtījumu valsts apmaksātu konsultāciju saņemšanai pie kāda no iepriekš minētajiem speciālistiem.

Diemžēl līgumu ar NVD ir noslēdzis tikai viens sertificēts ārsts psihoterapeits un gatavojas to izdarīt vēl viens. Galvenais iemesls, kāpēc no šobrīd 70 sertificētajiem ārstiem tik maz vēlas sniegt šo valsts apmaksāto pakalpojumu, ir zemais valsts noteiktais tarifs – 28 eiro.

Psihoterapeitu maksas konsultācijas ir divreiz un trīsreiz dārgākas, un šie speciālisti kļūst arvien pieprasītāki – rindā pie viņiem ir jāgaida pat gads.

Ārsts: Visbiežāk rodas depresīvi traucējumi

Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas virsārsts Arturs Utināns pastāstīja, ka garas pacientu rindas veidojas gan pie ārstiem psihoterapeitiem, gan arī psihoterapijas speciālistiem: “Man ir pieraksts gadu uz priekšu, arī citiem ir gadu un pat vairāk par gadu, rezidentiem – vairāki mēneši.

Pandēmijas laikā visbiežāk novērojama depresīvo traucējumu saasināšanās, jo depresijas veidojas uz tā sauktā interpersonālā deficīta fona. Tā kā cilvēki ir sociāli dzīvnieki, mēs dzīvojam grupās, ne tikai ģimenēs, līdz ar to ekstravertiem cilvēkiem bieži rodas depresīvi traucējumi.

Pietiekami daudz ir arī dažādu trauksmes veidu – ne tik daudz trauksme par to, ka saslims ar kovidu un nomirs, bet gan, piemēram, trauksme par saviem radiniekiem, viņu labklājību, finansiālā trauksme nepazaudēt darbu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Diemžēl pieaug alkohola lietošana, konfliktu līmenis ģimenes locekļu starpā, jo visu dienu ir spiesti berzēties viens ar otru. Rodas arī savstarpēji konflikti starp tiem, kas ir par, un tiem, kas ir pret vakcinēšanos.

Piemēram, vakcīnu noliedzēja atlaiž no darba sava bērna auklīti, jo auklīte vakcinējusies. Un par to tiek paziņots sociālajos tīklos. Tas viss kopā pandēmijas laikā rada diezgan pamatīgu cilvēku psihiskās veselības mutuļošanos.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Skatītājs jautā: Valstī nav naudas medicīnai, bet kāpēc atrod miljonus, lai varētu padancot?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
“Manas rozā brilles ir kritušas ar blīkšķi par daudzām lietām.” Meņģelsone intervijā atklāj, kā veicas ar reformām veselības aprūpē
“Aizvestie. Neaizmirstie.” Levits par izsūtīšanām: Mums ir pienākums atklāt pasaulei Krievijas patieso seju
Aizvadīta Zemes stunda! Miljoniem cilvēku pasaulē izslēdza apgaismojumu, veltot šo stundu Zemei
VIDEO. Amata trako – VUGD bijis spiests doties palīgā upē iekritušam laivotājam
Neaizmirsti – naktī uz svētdienu ir pāreja uz vasaras laiku. Pulksteņa rādītāji jāgriež stundu uz priekšu
FOTO. Stiliste Žanna Dubska “heiteru” dēļ kādu brīdi ir nolēmusi iepauzēt ar piedalīšanos TV šovos
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
FOTO. Saulkrastos ūdenī nolaists pirmais šogad uzbūvētais kuģis – tas tapis pusgada laikā
Juris Lorencs: Tagad Moldovas un Rumānijas iedzīvotāji beidzot runā vienā valodā – ne tikai “de facto”, bet arī “de iure”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Būvniecība ir segments, kas digitalizējas lēni.” Ēku automatizācijas projektu īstenotāju “Echoo Group” pieredzes stāsts
21:10
Anda Līce: Ukraina šajā ziņā ir kļuvusi par lakmusa papīru visai pasaulei
20:22
Ostapenko iekļūst Maiami “WTA 1000” turnīra astotdaļfinālā
20:17