Foto: Storytime Studio/SHUTTERSTOCK

Apčī! Atkal šī alerģija…Lietot medikamentus vai dabas līdzekļus? Tereško un citu speciālistu padomi 0

Regīna Olševska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Lasīt citas ziņas

Alerģijas izraisītāji jeb alergēni ir visapkārt: gaisā un pārtikā, mājās un darba vietā, pat mīļdzīvnieka spalvā un medikamentu sastāvā.

Tāpat kā alerģiskās reakcijas ir dažādas: gan iesnas un šķavas, gan izsitumi, nieze un tūska, arī to izraisītāji katram cilvēkam var atšķirties. Kā atbrīvoties no nepatīkamajām alerģijas izpausmēm – lietot medikamentus vai dabas līdzekļus?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziedputekšņi, spalvas un citi alergēni

Veselības centra 4 alergoloģe Signe Puriņa stāsta, ka pavasarī bieži vien alerģiju izraisa ziedputekšņi, kurus pārnēsā vējš.

Pirmo ziedputekšņu alerģijas jeb polinozes vilni izraisa lazdu, alkšņu, bērzu un pieneņu ziedēšana, kura sākas jau marta beigās un turpinās līdz pat maija beigām.

Otrais polinozes vilnis ir vasarā, kad pļavās sāk ziedēt graudzāles: timotiņš, skarenes, kamolzāles, smilgas, bet trešais – rudenī, kad zied nezāles: vērmeles, vībotnes un balandas. Vieglāk klājas tiem, kuriem alerģiska reakcija ir tikai pret viena auga vai augu grupas ziedputekšņiem, taču dažus nepatīkamie simptomi – iesnas, aizlikts deguns, šķaudīšana, klepus, acu nieze, graušana, asarošana un apsārtums, apgrūtināta elpošana – moka no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim.

Turklāt jo augstāka ziedputekšņu koncentrācija gaisā, jo stiprākas alerģijas izpausmes. No polinozes biežāk cieš pilsētu iedzīvotāji, jo putekšņi, savienojoties ar dūmiem, putekļiem un izplūdes gāzēm, kļūst daudz agresīvāki. Alerģiskais process var skart ne tikai deguna un acu gļotādu, bet arī bronhus. Piemēram, augu ziedēšanas laikā no bronhiālās astmas cieš aptuveni trešdaļa polinozes pacientu.

Izplatīti alergēni ir arī mājas putekļi, dzīvnieku spalvas (ļoti alerģiski alergēni ir kaķu un suņu spalva), putekļērcītes, pelējuma sēnīšu sporas, kukaiņu, piemēram, bišu un lapseņu, inde, dažādas ķīmiskas vielas, medikamenti, pārtikas produkti.

Ļoti spēcīga alerģiska reakcija mēdz būt pret kukaiņu indēm,

izraisot ne tikai lokālu niezi un pietūkumu, bet arī elpas trūkumu, asinsrites traucējumus vai pat anafilaktisko šoku, kas ir dzīvībai bīstama situācija.

Ja nav zināms, kas tieši izraisa alerģisku reakciju, jādodas pie alergologa un ar ādas dūriena, aplikācijas vai cita testa starpniecību jānosaka alergēns. Laboratorijās pieejami arī dažādu inhalējamo, pārtikas un citu alergēnu paneļi.

“Ja alergēna izraisītie simptomi nav izteikti – grauž acis, tek deguns, bieži vien pietiek ar bezrecepšu antihistamīna preparātu un deguna aerosolu lietošanu. Polinozes pacientiem ārstēšanās jāsāk jau divas nedēļas pirms alerģiju raisošā auga ziedēšanas, bet saasinājuma gadījumā jālieto ārsta izrakstītie recepšu medikamenti,” skaidro alergoloģe un piebilst, ka šo medikamentu iedarbība vērsta tikai uz simptomu mazināšanu.

Vienīgā ārstēšanas metode, ko patlaban izmanto tradicionālā medicīna, ir alergēnu specifiskā imūnterapija, lai mazinātu jutīgumu pret alergēnu, pakāpeniski – vairāku gadu laikā pieradinot pie tā pacienta organismu un mainot imūnsistēmas reakciju. Tās lielākā priekšrocība – jau pirmajā ārstēšanas gadā ievērojami samazinās alerģijas izpausmes un nepieciešamība lietot medikamentus, bet kursa beigās tiek panākts ilgstošs efekts.

Ko spēj dabas līdzekļi

“Alergēna atrašana un izslēgšana no dzīves ir pats svarīgākais pasākums. Vienlaikus jādara viss iespējamais, lai noregulētu organismu adekvāti reaģēt uz dažādiem ārējiem faktoriem, jo visu laiku izsargāties no alerģiju izraisošām vielām nav iespējams,” uzsver fitoterapeits Artūrs Tereško.

Pārtikas alerģijas gadījumā diētu piemeklē individuāli – vispirms uz mēnesi no ēdienkartes svītro piena produktus, tad nelieto graudu produktus vai olas, burkānus un citus pārtikas produktus, kamēr vainīgais atrasts.

“Dažreiz novēro alerģiju un nepanesību attiecībā uz krāsainiem dārzeņiem, graudu produktiem, riekstiem, reti ir alerģija pret ekoloģiskiem gaļas produktiem,” piebilst fitoterapeits.

Viņš iesaka uzturā salātu veidā lietot nātru, pieneņu, gaiļbiksīšu, ceļmallapu, gārsu, salviju lapas. Pretalerģiskas īpašības pierādītas arī kalmes saknei, bērza tāss ekstraktam – betulīnam, kukurūzas drīksnai, lakricas saknei, trejkrāsu vijolītes, lakača, tīruma kosas lakstiem. Ļoti svarīga loma ir disbakteriozes novēršanai, tāpēc uzturā jālieto skābpiena produkti, probiotiķi, baktēriju preparāti.

Imūnās sistēmas stabilizēšanai Artūrs Tereško iesaka augus ar imūnmodulējošām īpašībām: betulīnu, rodiolu jeb zeltsakni, Islandes ķērpi, leizeju, ceļmallapas, eikaliptu, ehinaceju. Ieteicams stimulēt virsnieru darbību, lietojot melnā plūškoka ziedus, trejdaivu sunīša lakstus, smiltsērkšķa lapas un ogas, alvejas sulu, lakricas sakni. Savukārt niezes mazināšanai vēlams lietot augus ar nomierinošu darbību, piemēram, baldriāna sakni, raudeni, vilknadzi, melisu, piparmētru, māteri, vaivariņa lakstus, peonijas sakni, apiņa ziedus.

“Alerģijas novēršanai ļoti svarīgs pasākums ir organisma detoksikācija. Ieteicams lietot topinambūra, lielā dadža, cigoriņa, helēniju ālantes saknes un fitosorbentus: aktivēto ogli, ceļmallapas sēklas, ābolu mizu pulveri, auzu putraimus. Izsitumus un niezi mazina nātres un lakricas sakņu novārījums, melisas tēja.

Ja vienlaikus ar alerģiju ir gremošanas traucējumi, jālieto augi, kas uzlabo gremošanas orgānu, īpaši aknu un aizkuņģa dziedzera darbību.

Ieteicamas tējas, kuru sastāvā ietilpst dzeltenā kaķpēdiņa, mārdadzis, helēniju ālante, biškrēsliņš, ancītis, ārstniecības kumelīte,” norāda fitoterapeits.

Jāņem vērā – ciešot no ziedputekšņu alerģijas, ārstniecības augu tējas dažreiz to var saasināt. Piemēram, ja alerģiju izraisa vērmele, jāuzmanās arī no vērmelei radniecīgiem augiem: vībotnes, dievkociņa, estragona.

Lokālai terapijai noder vannas ar tīruma kosas, trejdaivu sunīša lakstu, dadža sakņu, ozola mizas, ārstniecības kumelītes ziedu, upenes lapu, strutenes lakstu, baldriāna sakņu novārījumu.

Var likt arī alvejas sulas aplikācijas vai aplikācijas ar saberztu svaigu māllēpju, tūsklapju, nātru, ceļmallapas lapu masu, turot uz bojātiem ādas rajoniem tik ilgi, kamēr izžūst. Ziemā šos augus var izmantot, nedaudz pasutinot nelielā ūdens daudzumā.

“Palīdz ziedes, kas pagatavotas no purva vārnkājas vai tauksaknes saknes, kliņģerītes ziediem, ziedes ar betulīnu. Ja novēro izteiktu mitrošanos un iekaisumu, lieto likopodija pulveri,” iesaka Artūrs Tereško.

Ja nelīdzēs, arī nekaitēs

“Ar homeopātiskajiem preparātiem ļoti labi var ārstēt dažādu veidu alerģiju: gan ādas, gan inhalējamās, piemēram, ziedputekšņu, gan citas. Homeopātijai ir viena brīnišķīga īpašība – tā neizraisa nekādas blaknes, tāpēc nekaitē organismam. Sliktākajā gadījumā tā var nepalīdzēt, tomēr pārsvarā gadījumu, ja preparāts izvēlēts pareizi un arī atšķaidījums un deva ir atbilstoši, vajadzētu būt labam efektam,” uzskata Āgenskalna klīnikas pediatrs homeopāts Edgars Mednis un piebilst, ka rezultāts atkarīgs arī no pacienta organisma atbildes.

“Parasti ir tā – jo smagāka kaite, jo ātrāk gribas no tās atbrīvoties, bet ne vienmēr tā sanāk. Bieži vien pacients jau ir lietojis dažādas organisma reakcijas un imunitāti nomācošas zāles, kas neveicina atveseļošanos, bet tikai mazina simptomus. Tiklīdz šis nomācošais efekts pazūd, jo zāles pārstāj lietot, arī simptomi atgriežas. Homeopātija jebkuru kaiti ārstē tā saknē – palīdzot organismam atgūt dabīgo līdzsvaru.”

Homeopātisko preparātu lietošanai nav nekādu ierobežojumu. Ja pacients, kurš jau ilgstoši lietojis ķīmiskās zāles savas alerģijas ārstēšanai, vēlas turpmāk ārstēties saudzīgāk, ārsts parasti neiesaka uzreiz atteikties no ķīmisko zāļu lietošanas, jo tas var izraisīt krasu veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Sākumā zāles tiek lietotas paralēli, un, ja redzami uzlabojumi vai situācija vismaz nepasliktinās, var mēģināt pakāpeniski atteikties no ķīmiskajiem medikamentiem.

Katras alerģijas pamatā ir dziļi organisma procesi, un, vēršoties pret simptomiem, to nevar izārstēt, ir pārliecināts Edgars Mednis. Tāpēc labam rezultātam nepieciešama homeopāta konsultācija. Pēc sarunas ar pacientu viņš piemeklē tieši slimnieka situācijai atbilstīgu preparātu.

UZZIŅA

Anafilakse jeb anafilaktiskais šoks ir smaga, dzīvību apdraudoša alerģiska reakcija ar akūtu sākumu, elpošanas un vai kardiovaskulāriem simptomiem. To var izraisīt gan pārtikas produkti, piemēram, zemesrieksti, jūras veltes un kvieši, gan kukaiņu – bišu, iršu, lapseņu, uguns skudru – dzēlieni, medikamenti.

Pacientam var būt apgrūtināta elpošana, spiedošas sāpes krūtīs, uz ādas parādās sarkani, niezoši izsitumi, var būt lūpu, mēles tūska, krītas asinsspiediens, var būt bāla, zilgana āda, ģībonis, krampjveida sāpes vēderā. Šādos gadījumos pēc iespējas ātrāk jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Veselam
Blakšu zāle koriandrs un sarežģītais muskatrieksts. Kādas kaites palīdzēs ārstēt?
Veselam
Kādi medikamenti var ietekmēt analīžu rezultātu? Skaidro ekspertes
Veselam
Zaļais kurss – tendence, kas veicinās integrēt tehnoloģiskos jauninājumus ikdienas medicīnas praksē
Veselam
Ārste Oksana Sičko no Ukrainas: “Latvijā steidzami jāveido valsts zāļu rezerves fonds. Ukraina arī neticēja, ka kāds uzbruks”
Veselam
BKUS mazajiem pacientiem atveseļoties palīdz īpaši apmācīti suņi. Kā tas notiek?
Veselam
Bērnu psihiatre: “Suņi ļoti palīdz tādos gadījumos, kad mēs kā terapeiti netiekam bērnam klāt”
Krievijai piegādātajās Ziemeļkorejas raķetēs izmantotas Rietumu detaļas
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
PSKUS būvlaukuma pārņemšanu no “Velves” uzrauga Valsts policija
Kokteilis
VIDEO. Liene Ušakova dodas izveidot savu krūšu ģipša izlējumu: ko viņa ar to iesāks?
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
TV24
Oļegs Burovs: Ierēdņiem ir grūti pateikt politiķiem “nē”
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
“Uz galda jau stāvēja atvērts vakcīnas flakons…” paciente piedzīvojusi piespiedu vakcināciju, kam ir ļoti nepatīkamas sekas
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Veselam
Dzelzs, naktssveces eļļa, magnijs, jods…TOP vitamīni sievietes veselībai reproduktīvajā un menopauzes vecumā
Veselam
Vēlos atbrīvoties no liekajiem kilogramiem: ar ko sākt? Uztura speciālistes ieteikumi
Veselam
Ja šķaudi, tad nekad neaizspied degunu! Ārsts dalās ar nopietnu pieredzi šķavu traumatismā
Uzbekistāna izstrādājusi apēdamu Covid-19 vakcīnu. Uz kā bāzes viņiem tas izdevies?
Veselam
Desas, picas, hamburgeri…Pētījumā atklāts, kuru produktu regulāra ēšana veicina Alcheimera slimības attīstību
Veselam
Japānas terapija Latvijas ārēs. Kas ir meža peldes un kā tās uzlabo veselību?
“Patērētājam nav itin nekādas skaidrības…” Turpinās Danusēviča un “Lidl” vārdu kauja par desām un produktu marķējumu
TV24
Oļegs Burovs: Ierēdņiem ir grūti pateikt politiķiem “nē”
10:59
Kokteilis
VIDEO. Liene Ušakova dodas izveidot savu krūšu ģipša izlējumu: ko viņa ar to iesāks?
10:35
PSKUS būvlaukuma pārņemšanu no “Velves” uzrauga Valsts policija
10:33