Foto – Shutterstock

Ārsts: Nesaņemot inovatīvus medikamentus, plaušu vēža pacienti spiesti lūgt līdzcilvēku ziedojumus 0

Plaušu vēzis Latvijā ik gadu paņem visvairāk onkoloģisko pacientu dzīvību, taču, kā atzīst speciālisti, nepietiekamā finansējuma dēļ Latvijā joprojām nav nodrošināta šīs slimības savlaicīga diagnostika un efektīva ārstēšana.

LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena tev var sagādāt daudz rūpju, bažu un uztraukumu! Horoskopi 19.septembrim 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus 33
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas nebūtu tik bēdīgi, tas būtu smieklīgi!” – Ilze Jurkāne uzskata, ka Šlesers uzvedas kā Tramps 107
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēdējo gadu laikā pasaulē, pateicoties molekulārajai diagnostikai un modernai terapijai, plaušu vēža pacientu dzīvildze būtiski ir uzlabojusies, tādēļ šo diagnozi vairs nevar uzskatīt par momentānu nāves spriedumu.

Lai gan arī Latvijā plaušu vēža ārstēšanā pēdējā laikā ir uzlabojumi, un tie gaidāmi arī nākotnē, dārdzības dēļ pacienti joprojām nesaņem atbilstošus inovatīvus medikamentus, kas uzlabotu viņu dzīves kvalitāti un dzīvildzi, sarunā ar portālu “Veselam.lv” atzina Latvijas Onkologu Ķīmijterapeitu asociācijas valdes loceklis Viktors Kozirovskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc viņa teiktā, Latvijā situācija ar jaunām zālēm ir bēdīga nepietiekamā veselības aprūpes sistēmas finansējuma dēļ, un salīdzinoši labi organizēta ir vien pirmās izvēles mērķterapija plaušu audzējiem ar visbiežāk sastopamu EGFR (epidermālā augšanas faktora receptora) mutāciju.

No valsts līdzekļiem netiek kompensēta trešās paaudzes EGFR mutācijas terapija, kas pacientiem var atkārtoti ierosināt slimības remisiju pēc vecākās paaudzes medikamentu rezistences izveidošanās.

Visa cita personalizētā terapija un retāk sastopamo mutāciju meklēšana pašreiz ir iespējama vienīgi klīniska pētījuma ietvaros vai par pacientu personīgajiem līdzekļiem. Tāpēc izmisušie pacienti nereti ir spiesti lūgt sabiedrības ziedojumus, atzina ārsts.

Jauni medikamenti un starošana – plaušu vēža pacientu dzīvildzes pagarinātājs

Kozirovskis vērš uzmanību uz to, ka plaušu vēzis salīdzinājumā ar citiem audzējiem paņem visvairāk dzīvību. Saskaņā ar jaunākajiem apkopotajiem datiem Latvijā 2017. gadā ļaundabīgo audzēju izraisīts letāls iznākums kopā bija 5988 – no tiem plaušu vēzis nogalināja 987 pacientus.

Salīdzināšanai – resnās zarnas vēzis prasīja 645 dzīvības, krūts vēzis – 428, prostatas vēzis – 422 dzīvības, kuņģa vēzis – 413 dzīvības, hematoloģiskie audzēji – 409 dzīvības.

Jaunu medikamentu izstrāde pēdējos 15 gados pasaulē ir uzlabojusi plaušu vēža ārstēšanas rezultātus aptuveni divreiz. Ja saskaita datus kopā par visiem plaušu vēža gadījumiem (gan agrīnās, gan izplatītās stadijās) tad Latvijā piecus gadus pēc diagnozes ir dzīvi tikai nepilni 12% pacientu (tas ir 1 pacients no 10). ASV šāds rādītājs bija pirms 15 gadiem, bet pašreiz tur piecus gadus pēc diagnozes noteikšanas ir dzīvs katrs piektais pacients (aptuveni 20%), informēja Kozirovskis.

Pērn Onkoloģijas centrā darbu sāka modernas staru terapijas iekārtas – lineārie paātrinātāji, kas paver plašākas onkoloģisko pacientu ārstēšanas iespējas. Jaunie lineārie paātrinātāji ļauj kontrolēti pievadīt starojuma devu tieši audzēja šūnām, jo tiek precīzi kontrolēta audzēja kustība staru terapijas laikā, jo starošanas laikā pacients elpo, un audzējs kustas līdzi.

Ar jaunajiem aparātiem notiek saudzīgāka starošana un samazinās iespējamās blaknes veselajos audos. Tas plaušu vēža gadījumā ir ļoti būtiski, jo iespējams uzlabot dzīves kvalitāti un pagarināt dzīvildzi, pastāstīja Onkoloģijas centra radioterapeite Zanda Liepa.

Staru terapijas pielietojamā metodika plaušu vēža ārstēšanā ir dažāda, atkarībā no plaušu vēža stadijas un sasniedzamā mērķa.

Ja pacientam atklāts plaušu vēzis, par tālāko ārstēšanas taktiku, ievērojot vadlīnijas, jālemj multidisciplināram ārstu konsīlijam, kurā piedalās torakālais ķirurgs, onkologs ķīmijterapeits un radiologs-terapeits.

Pirmajās stadijās, ja iespējams, tā parasti ir ķirurģiska ārstēšana, bet vēlīnās stadijās liela nozīme ir ķīmijterapijai un staru terapijai, teica Liepa.

NVD gatavo vadlīnijas plaušu vēža slimnieku aprūpes uzlabošanai

Nacionālais Veselības dienests (NVD) sadarbībā ar Veselības ministriju, Latvijas Ārstu biedrību un Rīgas Stradiņa universitāti Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā projekta “Veselības tīklu attīstības vadlīniju un kvalitātes nodrošināšanas sistēmas izstrāde un ieviešana prioritāro veselības jomu ietvaros” ietvaros strādā pie klīnisko vadlīniju identificēšanas un tām atbilstošo klīnisko algoritmu, klīnisko ceļu un indikatoru izstrādes prioritārajās veselības jomās, un tiek gatavotas vadlīnijas vēža slimnieku, tostarp plaušu vēža pacientu, dinamiskai novērošanai.

“Skaidri klīniskie ceļi un algoritmi padarīs vēža pacientu aprūpi koordinētāku un kvalitatīvāku. To izstrāde tuvojas beigām, nākamgad plānojam sākt ieviešanu,” pastāstīja Nacionālā Veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs.

Viņš informēja, ka no šāgada 1.aprīļa valsts apmaksāto pakalpojumu grozā iekļauta jauna manipulācija, ar kuras palīdzību var atrast specifiskās audzēja mutācijas un nozīmēt atbilstošu medikamentozo terapiju.

Līdztekus tam NVD ir veicis pārrēķinu septiņām plaušu vēža mutācijas noteikšanas manipulācijām un šobrīd izskata vēl vienu manipulāciju, ko iesniedzis Latvijas Patoloģijas centrs. Tas ir vēža gēnu kartes tests, ar kuru ir iespējams identificēt vairāk nekā 324 vēža genoma alterācijas jeb bojājumus.

Labsvīrs atzīmēja, ka uz šo brīdi NVD rīcībā nav finanšu līdzekļu, lai jaunās sarēķinātās manipulācijas iekļautu valsts apmaksāto pakalpojumu grozā, tie vēl būs jāpiesaista.

Veselības ministrijas devums onkoloģijai – papildus 1,6 miljonus eiro

Plānots, ka nākamgad no valsts budžeta medikamentiem onkoloģijā papildu tiks piešķirti 1,6 miljoni eiro, pastāstīja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Pēc viņas teiktā, nākamajā gadā tiks pārskatīti izmeklējumi un to veikšana tā dēvētā zaļā koridora ietvaros pacientiem ar aizdomām par plaušu vēzi. Respektīvi, plānots saīsināt pacienta ceļu līdz diagnozei tiem cilvēkiem, kuriem jau ir hroniskas plaušu slimības un līdz ar to ir lielāks risks saslimt ar plaušu vēzi. Šobrīd jau ir notikušas sarunas ar Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociāciju, un turpinās darbs, lai izstrādātu saīsinātu “pacienta ceļu” līdz diagnozes noteikšanai.

“NVD ciešā sadarbībā ar atbildīgajām asociācijām un lielākajiem pakalpojumu sniedzējiem (ārstniecības iestādēm) proaktīvi strādā pie manipulāciju pārskatīšanas, lai tarifus tuvinātu pakalpojumu sniegšanas pašizmaksai,” akcentēja Kaupere.

Kaupere informēja, ka no 2018.gada kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti trīs jauni inovatīvi medikamenti plaušu vēža pacientiem, kurus valsts apmaksā 100% apmērā.

Salīdzinājumam gan jāpiebilst, ka mūsu kaimiņvalstīs inovatīvu medikamentu pieejamība plaušu vēža ārstēšanai ir ievērojami augstāka. Saskaņā ar Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopoto informāciju, Lietuvā patlaban plaušu vēža pacientiem tiek apmaksāti septiņi, bet Igaunijā – astoņi inovatīvi medikamenti.

Kaupere norāda, ka Latvijā patlaban zāļu iegādes kompensācijas sistēmā izrakstīšanas nosacījumi pacientu grupām noteikti, lai atvēlētā finansējuma ietvaros nodrošinātu 100% zāļu kompensāciju pēc iespējas lielākam pacientu skaitam un tie ir saskaņoti ar speciālistiem.

Pašlaik NVD vērtē izmaksu efektivitāti vairākām jaunām mērķterapijām un imūnterapijas zālēm plaušu vēža ārstēšanai.

Lēmums par jaunu zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā var tikt pieņemts tikai pēc klīniskās izvērtēšanas un izmaksu efektivitātes, zāļu ražotāja līdzdalības zāļu lietošanas izdevumu segšanā, kā arī, ja šo zāļu lietošanas izmaksas ir prognozējamas un samērojamas ar zāļu kompensācijai piešķirto finansējumu, rezumēja VM pārstāve.

Vērtējot situāciju plaušu vēža ārstēšanā un uzklausot jomas ekspertus, jāsecina, ka uzlabojumi pakāpeniski notiek, tomēr nepieciešama kompleksa pieeja, jo atsevišķi tikai ar jaunām medicīnas iekārtām nepietiek, ir jāpilnveido arī ārstniecības process, vadlīnijas un klīniskie algoritmi, jāievieš jaunas terapijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 5
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 85
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena tev var sagādāt daudz rūpju, bažu un uztraukumu! Horoskopi 19.septembrim 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus 33
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas nebūtu tik bēdīgi, tas būtu smieklīgi!” – Ilze Jurkāne uzskata, ka Šlesers uzvedas kā Tramps 107
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 166
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 87
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 12
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 5
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!”
3 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Kad stājos teātra fakultātē, aktieri bija gandrīz Dieva vietā!” Saruna ar aktieri Juri Hiršu 1
Intervija 40 minūtes
AL
Aigars Laurinovičs*
Ziņas
Aigars Laurinovičs: Traktorists jau sen vairs nav nomuļļājies, netīrs, mazliet paģirains vecis
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Jānis Vaivods: “Mums ir jāmaina paradumi!” Pavisam drīz Barona iela tiks pārvērsta par gājēju un velobraucēju ielu 54
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ainis Dābols: “Medicīnas personālam tomēr ir jārunā tiešu valodu – jāvakcinējas, lai nenomirtu. Punkts!” 314
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas nebūtu tik bēdīgi, tas būtu smieklīgi!” – Ilze Jurkāne uzskata, ka Šlesers uzvedas kā Tramps 107
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 166
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus 33
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noskaidrots, kurš turpmāk ieņems Laura Lizbovska vietu sporta ziņās TV ekrānos 1
22 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 22
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 18
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!”
08:09
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Kad stājos teātra fakultātē, aktieri bija gandrīz Dieva vietā!” Saruna ar aktieri Juri Hiršu 1
Intervija 07:25
AL
Aigars Laurinovičs*
Ziņas
Aigars Laurinovičs: Traktorists jau sen vairs nav nomuļļājies, netīrs, mazliet paģirains vecis
06:45