Foto: pexels.com

Kā pasargāt sevi no gazlaitinga attiecībās: 7 pārbaudītas metodes 0

Gazlaitings ir psiholoģiskās vardarbības veids, kad agresors apzināti liek upurim šaubīties par sevi un savu realitātes uztveri. Radītie nepanesamie apstākļi var novest partneri līdz nervu sabrukumam vai pat pašnāvībai.

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas

Psihoterapeite un vairāku grāmatu par ļaunprātīgu izmantošanu attiecībās autore Kerola A.Lamberte (Carol A. Lambert) lapā psychologies.ru paskaidro, kā ātri un precīzi atpazīt gazlaitingu attiecībās un pasargāt sevi no manipulācijām.

Psihologi definē gazlaitingu kā manipulācijas metodi, ko cilvēks izmanto, lai ietekmētu otru, maldinātu un iegūtu pār viņu kontroli.
CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais uzdevums – samulsināt cietušo, likt šaubīties par sevi. Citiem vārdiem sakot, tā ir apzināta maldināšana ar mērķi gūt pārsvaru. Termina izcelsme saistīta ar filmu “Gāzes gaisma” (Gaslight, 1944.). Filmā parādīts, kā viens cilvēks var padarīt otru gandrīz traku, pastāvīgi noliedzot apkārtējo notikumu realitāti.

Foto: pexels.com

Kad šo taktiku izmanto tuvās attiecībās, bez lieciniekiem, un tālab arī bez pierādījumiem, gazlaitings kļūst par ļoti spēcīgu ieroci, kas ļauj pakļaut partneri un agrāk vai vēlāk likt tam apšaubīt realitāti, kurā viņš dzīvo. Bet to var novērst, ja zini, kam pievērst uzmanību.

Gazlaitinga upuri

Psihoterapeite kopš 1993. gada vadījusi psiholoģiskās grupas sievietēm, kuras pabijušas destruktīvās attiecībās. Analizējot simtiem klientu vēstures, Lamberte secinājusi, ka gazlaitings, iespējams, ir visbiežāk izmantotā vardarbīgo personu taktika.

Traumatiskās pieredzes sekas: apmulsums, šaubas par sevi, trauksme – liedz sievietēm uzticēties savām domām, spriedumiem un uztverei, un tāpēc neļauj sevi aizsargāt.

Kā atpazīt gazlaitingu

Partneris, kurš lieto šo metodi, lai tevi kontrolētu, pastāvīgi novirza uzmanību uz savām vajadzībām, šaubām un jūtām. No visa pārējā viņš izvairās, noniecina tavas jūtas, ignorē tavus vārdus vai vienkārši maina sarunas tēmu. Gazlaitings ir taktikas komplekss, kas var nopietni ietekmēt upura realitātes uztveri.

Ko varmāka parasti dara:

• Pazemo. Kad sākas konflikts vai domstarpības, viņš kategoriski paziņo: “Tev nav taisnība” vai: “Tu esi muļķe un neko nesaproti.”
• Slēpj informāciju, noklusē faktus, kuri viņam nav izdevīgi.
• Apsūdz. Visā, kas nogājis greizi, vienmēr vainīgs ir upuris.
• Sagroza faktus, noliedz, melo, un manipulē ar tevi. Piemēram, mainot detaļas, atgādina pagātnes notikumu, un apgalvo, ka viss bija tieši tā.

• Noliedz partnera jūtas un šaubas. Ja teiksi, ka attiecībās jūties slikti, viņš atbildēs, ka esi pārāk jūtīgs un visu ņem pie sirds.
• Nepatiesi apvaino. Diezgan bieži saka: „Tu nekad manī neieklausies,” „tu vienmēr domā, ka tev ir taisnība,” „visam vienmēr jānotiek pēc tava prāta.” Pārliecināt agresoru, ka apsūdzības ir nepatiesas, ir nereāli.
• Izolē partneri. Tad nevajadzēs baidīties, ka atbalstot partneri, kāds no malas apdraudēs agresora autoritāti.
• Apgalvo, ka partneris zaudējis prātu. Atkārto to atkal un atkal. Izkropļo notikumus un noliedz to patieso gaitu tā, lai viņa viedoklis paliktu vienīgais pareizais.

7 metodes, kā sevi aizsargāt

Galvenais partnera, kurš izmanto jebkādu vardarbību, mērķis ir likt tev apšaubīt savu pasaules uztveri, jo tas ļaus tevi kontrolēt. Ja saskaries ar gazlaitingu, var palīdzēt šādas metodes:

1. Ņem vērā faktus. Kad tev melo un sagroza tavu vārdu nozīmi, noskaidro, ko tu uzskati par taisnību un pie tās pieturies. Tas palīdzēs tikt galā ar šaubām un iegūt stabilu pamatu zem kājām.
2. Paņem pauzi un padomā. Tas palīdzēs pretoties mēģinājumiem ietekmēt tevi. Ja dzīvo kopā ar kādu, kurš pastāvīgi cenšas tevi pakļaut, pirms atbildēt viņam, saki: “Es par to padomāšu.” Tā varēsi ņemt situācijas kontroli savās rokās.
3. Nesaki, ka viņš melo. Ja ļoti gribi izteikties, vienkārši paskaidro, ka tev ir cits viedoklis, un tu viņam nepiekrīti. Vari teikt, ka tu notikušo atceries mazliet citādi un uzticies savai atmiņai.

4. Neļauj sevi vainot. Ja sastopies ar patiesības izkropļošanu, lai iztēlotu tevi par vainīgo, paziņo, ka neļausi sevi vainot. Tiklīdz pateiksi to skaļi, būs vieglāk pieturēties pie sava viedokļa.
5. Pasaki par savām šaubām. Ja atbildot partneris sāk aizstāvēties, runāt par tevi vai mēģina mainīt sarunas tēmu, saki, ka to jūs varat apspriest vēlāk, bet tagad jums jārunā par to, kas satrauc tevi. Atgādini vēlreiz, kas tieši tevi interesē. Ja agresors atkal izvairās no atbildes vai pārmet tev, saki, ka tādā gadījumā saruna ir beigusies.
6. Liec agresoram saprast, ka saproti viņa taktiku. Norādi, kas apgrūtina komunikāciju. Vari teikt, ka nolēmi turpmāk neiesaistīties šādos dialogos.
7. Padodies, lai izvairītos no uzbrukumiem. Galvenais ir palikt pie sava viedokļa un likt skaidri saprast, ka tu nepiekrīti agresoram, bet vienkārši vēlies izvairīties no konfliktiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kerola A. Lamberte uzskata, ka jo biežāk reaģēsi uz gazlaitingu, izmantojot aprakstītās metodes, jo ātrāk liksi saprast, ka tevi nevar ietekmēt. Tas dos tev spēku. Ja paliksi pie sava viedokļa, uzticēsies savai realitātes uztverei, būsi noturīgā pozīcijā un varēsi vērot, kā uzvedas partneris.

Daži galu galā pārtrauc aizstāvēties un uzbrukt un sāk tevī ieklausīties. Ja esi par sevi pārliecināts, vari ne tikai aizstāvēt sevi, bet arī ļaut partnerim attīstīties, protams, tikai tad, ja viņš to tiešām spēj.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 47
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Manskis: Tie, kas šeit balso par Putinu, negrib, lai Latvija atkal būtu Krievijas Impērijā, viņi vienkārši grib ieriebt Latvijai 23
CVK pārbaudījumu priekšā: Vairāki deputāti Saeimā atzīst, ka aizvadītajos gados iestāde “ir turēta bada maizē”
Slaidiņš: Neesmu teicis, ka tur viss ir slikti, bet ukraiņi paši atzīst – nav viegli..
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. ASV analītiķi: Putins pārvērtējis Krievijas armijas spēkus, liekot sagrābt Donbasu līdz martam
88 gadu vecumā miris spāņu modes dizainers Pako Rabane
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
88 gadu vecumā miris spāņu modes dizainers Pako Rabane
19:07
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā 5
18:59
Pasteidzies izdarīt to, ko neizdarīji vakar! Horoskopi 4.februārim
18:54