Foto: pexels.com

Kā pasargāt sevi no gazlaitinga attiecībās: 7 pārbaudītas metodes 0

Gazlaitings ir psiholoģiskās vardarbības veids, kad agresors apzināti liek upurim šaubīties par sevi un savu realitātes uztveri. Radītie nepanesamie apstākļi var novest partneri līdz nervu sabrukumam vai pat pašnāvībai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Psihoterapeite un vairāku grāmatu par ļaunprātīgu izmantošanu attiecībās autore Kerola A.Lamberte (Carol A. Lambert) lapā psychologies.ru paskaidro, kā ātri un precīzi atpazīt gazlaitingu attiecībās un pasargāt sevi no manipulācijām.

Psihologi definē gazlaitingu kā manipulācijas metodi, ko cilvēks izmanto, lai ietekmētu otru, maldinātu un iegūtu pār viņu kontroli.
CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais uzdevums – samulsināt cietušo, likt šaubīties par sevi. Citiem vārdiem sakot, tā ir apzināta maldināšana ar mērķi gūt pārsvaru. Termina izcelsme saistīta ar filmu “Gāzes gaisma” (Gaslight, 1944.). Filmā parādīts, kā viens cilvēks var padarīt otru gandrīz traku, pastāvīgi noliedzot apkārtējo notikumu realitāti.

Foto: pexels.com

Kad šo taktiku izmanto tuvās attiecībās, bez lieciniekiem, un tālab arī bez pierādījumiem, gazlaitings kļūst par ļoti spēcīgu ieroci, kas ļauj pakļaut partneri un agrāk vai vēlāk likt tam apšaubīt realitāti, kurā viņš dzīvo. Bet to var novērst, ja zini, kam pievērst uzmanību.

Gazlaitinga upuri

Psihoterapeite kopš 1993. gada vadījusi psiholoģiskās grupas sievietēm, kuras pabijušas destruktīvās attiecībās. Analizējot simtiem klientu vēstures, Lamberte secinājusi, ka gazlaitings, iespējams, ir visbiežāk izmantotā vardarbīgo personu taktika.

Traumatiskās pieredzes sekas: apmulsums, šaubas par sevi, trauksme – liedz sievietēm uzticēties savām domām, spriedumiem un uztverei, un tāpēc neļauj sevi aizsargāt.

Kā atpazīt gazlaitingu

Partneris, kurš lieto šo metodi, lai tevi kontrolētu, pastāvīgi novirza uzmanību uz savām vajadzībām, šaubām un jūtām. No visa pārējā viņš izvairās, noniecina tavas jūtas, ignorē tavus vārdus vai vienkārši maina sarunas tēmu. Gazlaitings ir taktikas komplekss, kas var nopietni ietekmēt upura realitātes uztveri.

Ko varmāka parasti dara:

• Pazemo. Kad sākas konflikts vai domstarpības, viņš kategoriski paziņo: “Tev nav taisnība” vai: “Tu esi muļķe un neko nesaproti.”
• Slēpj informāciju, noklusē faktus, kuri viņam nav izdevīgi.
• Apsūdz. Visā, kas nogājis greizi, vienmēr vainīgs ir upuris.
• Sagroza faktus, noliedz, melo, un manipulē ar tevi. Piemēram, mainot detaļas, atgādina pagātnes notikumu, un apgalvo, ka viss bija tieši tā.

Foto: pexels.com

• Noliedz partnera jūtas un šaubas. Ja teiksi, ka attiecībās jūties slikti, viņš atbildēs, ka esi pārāk jūtīgs un visu ņem pie sirds.
• Nepatiesi apvaino. Diezgan bieži saka: „Tu nekad manī neieklausies,” „tu vienmēr domā, ka tev ir taisnība,” „visam vienmēr jānotiek pēc tava prāta.” Pārliecināt agresoru, ka apsūdzības ir nepatiesas, ir nereāli.
• Izolē partneri. Tad nevajadzēs baidīties, ka atbalstot partneri, kāds no malas apdraudēs agresora autoritāti.
• Apgalvo, ka partneris zaudējis prātu. Atkārto to atkal un atkal. Izkropļo notikumus un noliedz to patieso gaitu tā, lai viņa viedoklis paliktu vienīgais pareizais.

Reklāma
Reklāma

7 metodes, kā sevi aizsargāt

Galvenais partnera, kurš izmanto jebkādu vardarbību, mērķis ir likt tev apšaubīt savu pasaules uztveri, jo tas ļaus tevi kontrolēt. Ja saskaries ar gazlaitingu, var palīdzēt šādas metodes:

1. Ņem vērā faktus. Kad tev melo un sagroza tavu vārdu nozīmi, noskaidro, ko tu uzskati par taisnību un pie tās pieturies. Tas palīdzēs tikt galā ar šaubām un iegūt stabilu pamatu zem kājām.
2. Paņem pauzi un padomā. Tas palīdzēs pretoties mēģinājumiem ietekmēt tevi. Ja dzīvo kopā ar kādu, kurš pastāvīgi cenšas tevi pakļaut, pirms atbildēt viņam, saki: “Es par to padomāšu.” Tā varēsi ņemt situācijas kontroli savās rokās.
3. Nesaki, ka viņš melo. Ja ļoti gribi izteikties, vienkārši paskaidro, ka tev ir cits viedoklis, un tu viņam nepiekrīti. Vari teikt, ka tu notikušo atceries mazliet citādi un uzticies savai atmiņai.

Shutterstock ilustrācija

4. Neļauj sevi vainot. Ja sastopies ar patiesības izkropļošanu, lai iztēlotu tevi par vainīgo, paziņo, ka neļausi sevi vainot. Tiklīdz pateiksi to skaļi, būs vieglāk pieturēties pie sava viedokļa.
5. Pasaki par savām šaubām. Ja atbildot partneris sāk aizstāvēties, runāt par tevi vai mēģina mainīt sarunas tēmu, saki, ka to jūs varat apspriest vēlāk, bet tagad jums jārunā par to, kas satrauc tevi. Atgādini vēlreiz, kas tieši tevi interesē. Ja agresors atkal izvairās no atbildes vai pārmet tev, saki, ka tādā gadījumā saruna ir beigusies.
6. Liec agresoram saprast, ka saproti viņa taktiku. Norādi, kas apgrūtina komunikāciju. Vari teikt, ka nolēmi turpmāk neiesaistīties šādos dialogos.
7. Padodies, lai izvairītos no uzbrukumiem. Galvenais ir palikt pie sava viedokļa un likt skaidri saprast, ka tu nepiekrīti agresoram, bet vienkārši vēlies izvairīties no konfliktiem.

Kerola A. Lamberte uzskata, ka jo biežāk reaģēsi uz gazlaitingu, izmantojot aprakstītās metodes, jo ātrāk liksi saprast, ka tevi nevar ietekmēt. Tas dos tev spēku. Ja paliksi pie sava viedokļa, uzticēsies savai realitātes uztverei, būsi noturīgā pozīcijā un varēsi vērot, kā uzvedas partneris.

Daži galu galā pārtrauc aizstāvēties un uzbrukt un sāk tevī ieklausīties. Ja esi par sevi pārliecināts, vari ne tikai aizstāvēt sevi, bet arī ļaut partnerim attīstīties, protams, tikai tad, ja viņš to tiešām spēj.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.