Foto – Anda Krauze, Gundega Skagale un no “Agrotopa” arhīva

Kur glabājas Latvijas nacionālā bagātība – vietējo šķirņu sēklas? 0

Uguns gailis, kas nupat plosījās Rīgas pilī, apdraudot arī muzeju dārgumus, liek uzdot jautājumu: cik droši tiek glabātas pārējās mūsu nacionālās vērtības? Vai Latvijas sēklu krājumi nākamajām paaudzēm šobrīd ir pietiekami drošā vietā?


 

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
Lasīt citas ziņas

Ar sēklām pavairojamos augus – kviešus, miežus, auzas, zirņus, gurķus u. tml. – uzglabā gēnu bankas saldētavās Salaspilī un Zviedrijā, savukārt veģetatīvi pavairojamos augus – augļu kokus, ogulājus, dārzeņus – saglabā dzīvo augu veidā tā dēvētajās lauka kolekcijās Priekuļos, Dobelē, Pūrē. Latvijā augošo koku paraugi ir tikai zinātniskajās mežaudzēs, to sēklas vēl tikai plānots saldēt.

– Gēnu bankā tiek uzglabāti tikai tie augi, ko var pavairot ar sēklām. Tas nozīmē, ka gēnu bankā nav ne ābolu, ne bumbieru, bet ir graudaugi, zālaugi, cukurbietes, tomāti, salāti, gurķi, lini, zirņi un pupas. Sīpolus, ķiplokus, rabarberus un kartupeļus uz lauka uzglabā selekcijas institūti Pūrē un Priekuļos, – skaidro gēnu bankas speciāliste Agnese Gailīte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savu gēnu banku Latvija sāka veidot deviņdesmito gadu sākumā, atgūstot valstisko neatkarību. Tā atbilst ziemeļvalstu standartiem, un tajā tiek vāktas tikai Latvijas izcelsmes laukaugu sēklas. Līdz tam vietējās šķirnes tika audzētas selekcijas institūtos, sēklu paraugi sūtīti arī uz pirmo gēnu banku pasaulē – Nikolaja Vavilova Augkopības institūtu Sanktpēterburgā Krievijā.

Vecās agronomijas grāmatas liecina, ka pagājušā gadsimta sākumā Latvijā audzētas daudz un dažādas izcelsmes kultūraugu šķirnes. 1922. gadā, kad Latvijā aizsākās selekcija, viens no agronomu pamatuzdevumiem bija apbraukāt Latvijas lauku sētas un savākt visu tur audzēto kultūraugu sēklu paraugus. Taču diemžēl daudzas senās, kādreiz pat ļoti populārās šķirnes ir jau pazudušas neatgriezeniski.

Arvien vairāk cilvēku interesējas par veco šķirņu audzēšanas iespējām – vienus saista atmiņas par bērnības garšām, citi šeit saskata iespēju ražot nišas produktus. Arī zinātnieki pievērsuši uzmanību tā sauktajām tautas selekcijas šķirnēm – viņu mērķis gan ir prozaiskāks – rūpes par bioloģisko daudzveidību un centieni rast noderīgus gēnus jaunām šķirnēm.

 

Trīskāršā aizsardzība


Sēklu banka ierīkota visparastākajā institūta kabinetā, kur līdzās plecu pie pleca atrodas dažādas ietilpības saldētavas. – Te ir pavisam vienkārši, – smej gēnu bankas darbinieki. Sēklas neglabājas apledojušā telpā, kur elpa stingst gaisā, bet gan ledusskapjos, kādos nereti mājās saldējam savus ziemas krājumus.

Pirms noglabāšanas aukstumkamerā sēklas tiek izžāvētas, lai tajās būtu tikai 5 – 7% mitruma. Sēklas žāvē draudzīgi: mīnus 17 grādu temperatūrā. Kad sēklas zaudējušas mitrumu, tās iepako alumīnija folijas paciņās un pēc tam aizlodē. – Šis materiāls nodrošina gaisa necaurlaidību, tāpēc sēkla neelpo, – skaidro gēnu bankas speciāliste Agnese Gailīte. Šādi sagatavotas sēklas noglabā saldētavā, kur tiek uzturēts apmēram mīnus 18 līdz 22 grādu aukstums. – Tropu augu sēklas tiek glabātas plus 10 līdz 15 grādos, taču mēs esam ziemeļvalsts, un mūsu sēklām nepieciešams aukstums, – piebilst gēnu bankas vadītājs Dainis Ruņģis.

Uzskata, ka šādos apstākļos sēklas spēj saglabāt dīdzību pat 20 un 30 gadus. Vācijā ir veikti pētījumi, un tur atsevišķas miežu šķirnes saldētavā dīdzību saglabā pat 40 gadus. Latvijā sēklas pagaidām tik ilgi neglabājas, senākie paraugi ir no 1999. gada – mieži ‘Rūja’. – Pirms gada pārbaudījām dīdzību, tā nebija samazinājusies, – atklāj A. Gailīte.

Mūsdienās pasaulē ir vairāk nekā 1750 augu gēnu bankas, 130 no tām uztur kolekcijas, kurās ir vairāk nekā 10 tūkstoši paraugu. Latvijas gēnu banka ir samērā neliela, jo mūsu kolekcijā ir nedaudz vairāk kā divi tūkstoši vietējo šķirņu sēklu paraugu.

Rezerves sēklu kolekcija izvietota arī Zviedrijas gēnu bankā, tā tur glabājas kā Latvijas zelts Anglijā. No šīs bankas sēklas var izņemt tikai ar Latvijas valsts pieprasījumu. – Tā ir vispārpieņemta prakse veidot drošības kolekciju, kas ir atsevišķi no pamata kolekcijas. Varbūt stabilās valstīs tas nav tik svarīgi, taču pasaulē ir bijuši gadījumi, kā, piemēram, Ēģiptē, kad gēnu kolekcija tika izpostīta nemieros, – skaidro D. Ruņģis.

Gēnu bankai ir arī savs ģenerators, kas nodrošinās ar strāvu saldētavas, ja pēkšņi gadās elektrības atslēgumi.

 

 

‘Senlatvieši’ izdzīvojuši Sibīrijā, ģimenes sīpoli Latgalē

Saldēti kartupeļi iestādīti zemē sapūs, nevis dos jaunus bumbuļus, tāpēc to zelta fonds ir Priekuļos. Šeit ģenētisko resursu lauka kolekcijā tiek uzglabātas 149 kartupeļu šķirnes, bet in vitro, tas ir, audu paraugi mēģenēs, 156 šķirnes. Tostarp arī tā sauktie ‘Ātraudži’ vai ‘Jānīši’, šie kartupeļi pirms gadiem desmit piecpadsmit bija sastopami daudzos piemājas dārziņos, taču šodien to vietu aizņēmušas produktīvākās mūsdienu šķirnes.

Priekuļu zinātnieki gandrīz pēdējā brīdī 2008. gadā vēl paguva savākt ‘Ātraudžu’ paraugus, tostarp izmantojot “Praktiskā Latvieša” lasītāju palīdzību. Interesants ir arī stāsts, ka šos kartupeļus izdevies atrast tālajā Sibīrijā – izrādās, mūsu vecvecāki, 1875. gadā braucot apgūt jaunās zemes, lakatos un segās savīstītus ņēmuši līdzi arī ‘Ātraudžus’. Un Baškortostānā M. Gorkija ciemā latviešu mājās joprojām audzē šos kartupeļus, ko šeit sauc par ‘Senlatviešiem’.

Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacija uzņēmusies atbildību par dārzeņu ģenētisko resursu saglabāšanu. Pūres zinātnieki šā gadsimta sākumā intensīvi brauca ekspedīcijās pa visu Latviju, meklējot vecās šķirnes. Tas ļāva ievākt arī tādus savvaļā atrastus un uz vietējiem dārziem pārvietotus vai arī pašu selekcionētos paraugus, par kuru esamību selekcionāriem nebija zināms. Skaitliski lielākās kolekcijas iegūtas Latgalē. Arī Daugavpils un Aizkraukles tirgū ievērojām lielu ķiploku dažādību un interesantākos eksemplārus nopirkām, atzīst selekcionāre Līga Lepse. Latgalē tika vākti arī ģimenes sīpoli, kuri pēdējā laikā strauji samazinās (iespējams, pie tā vainojami vīrusi).

Gandrīz ikvienā lauku sētā atrasti rabarberi, interesantākie paraugi tagad ir vienkopus. Pūrē atjaunota arī kādreiz ļoti populārā gurķu šķirne ‘Dindoņa Zaļie ķekaru’, kas laika gaitā bija jau zaudējusi tikai sev raksturīgās īpašības.

Dokumentāli atrodamas liecības par daudzām dārzeņu šķirnēm, kas veidotas Latvijā, diemžēl daļa no tām ir pazudušas, piemēram, melones ‘Rīgas tirgus’, ‘Dvietes banānu’, ‘Dvietes oranžā’, kāposti ‘Dindoņa’, ‘Rīgas tirgus’, ‘Daugavpils’ un ‘Jelgavas’ (‘Mītavas apaļie’).

 

Detektīva darbs

Vislielākā iespēja vēl kaut ko senu atrast ir mūsu piemājas dārziņos un tirgos, citu valstu gēnu banku datubāzes ir caurskatītas neskaitāmas reizes. Taču, neraugoties uz to, arī tur ik pa laikam kaut ko jaunu iegūst. Piemēram, pērn N. Vavilova institūtā Pēterburgā atrastas vairākas Latvijas vietējās auzas, kas šogad jau iesētas Stendē. Tās uz Latviju veda igauņu kolēģi, jo naudas trūkuma dēļ Vavilova institūts sēklas pa pastu nesūta, tikai nodod no rokas rokā.

No Vavilova institūta nākušos paraugus pavada ļoti skopa informācija – nosaukums un labākajā gadījumā gads, kad sēklas tur nonākušas. Ne vienmēr ar šīm informācijas druskām pietiek, lai saprastu, kāda šķirne iegūta, tāpēc selekcionāriem ir jāveic izpēte.

Tāpēc gēnu bankā jauniegūtās sēklas tiek ievietotas tikai tad, kad selekcionāri ir pārliecinājušies par to atbilstību aprakstiem. Iespējams, beidzot būsim atguvuši Stendes mazās agrās auzas, Pērļu auzas, Dzintara auzas, Vainaga auzas.

Agnese izveidojusi pazudušo šķirņu sarakstu uz A4 formāta lapas, visreālākās iespējas “bēgļus” identificēt ir Vācijā, Čehijā un Pēterburgā. – Mēs ļoti kārojam iegūt Ziemeļvidzemes vietējā bastardāboliņa sēklas, it kā tas vēl Latvijā kaut kur tiekot audzēts. Meklējam arī Ēvalda Krēsliņa selekcionēto dzelteno lupīnu ‘Kurzeme’, – atklāj Agnese.

Seno šķirņu meklējumos ļoti palīdz vietvārdi. Ja ar krievu burtiem rakstīts latviskais nosaukums, tad saites ar Latviju ir acīmredzamas, taču, ja nosaukumi tikuši krieviskoti vai angliskoti, tad jau jāveic detektīva cienīgs darbs, noskaidrojot šķirnes izcelsmi.

– Es sākumā nevarēju saprast, ko tas nozīmē – “Dolguņec 1”, “Dolguņec 2”, “Dolguņec 3”, kamēr paskatījos vārdnīcā, – smej Agnese. Izrādās, krievu valodā tā sauc garšķiedru linus.

Padomju laikos izveidoto šķirņu nosaukumi ne tikai krieviskoti, nereti datubāzēs kā izcelsmes vieta fiksēts vien “izveidota PSRS”.

 

Tikai zinātnes vajadzībām

Lai sēklu no saldētavas varētu sēt, tā ir jāpamodina. Alumīnija folijas maisiņu uzreiz vaļā netaisa, tikai pēc 24 stundām, kad sēklas atkusušas. Pēc tam tās vēl apmēram divas dienas patur istabas temperatūrā, lai sēklas dabiskā ceļā savāc mitrumu no apkārtējās vides un tikai tad sēklas vai nu sēj, vai diedzē.

Taču, ja kāds no mums gribētu papildināt savu kolekciju ar kādām senajām šķirnēm, tiksim apbēdināti. Gēnu banka sēklas izsniedz tikai zinātnes un selekcijas vajadzībām. – Diemžēl mums nav atļauts, – skaidro Agnese Gailīte.

Vismaz pagaidām. Varbūt nākotnē būs citādi. Jo, piemēram, pasaulē ir “uz publiku orientētas” gēnu bankas, kas piedāvā iedzīvotājiem šādu pakalpojumu. – Mums patiktu, ja arī mēs to varētu darīt, – piebilst gēnu bankas darbinieki Dainis Ruņģis un Agnese Gailīte.

Plānots, ka gēnu bankā varētu savākt arī koku sēklas no mežzinātnes institūta “Silava” mežaudzēm. Taču ir viens pamatīgs “bet”… ja lauksaimnieki vēlēsies pavairot kādu vecu šķirni, vajadzēs trīs līdz piecus gadus, kamēr sēklu iegūs pietiekamā daudzumā. Lai atjaunotu mežu, uzglabājamam sēklu daudzumam ir jābūt ievērojami lielākam.

 

 

Veco šķirņu renesanse

Pateicoties ES normatīvajiem aktiem, senās šķirnes šodien zemnieks nemaz tik viegli nevar audzēt. Lai šķirne oficiāli nonāktu apritē, tai ir jāveic atšķirības, viendabīguma un stabilitātes testi, taču senās šķirnes pēc būtības tos nevar izturēt. Jo tajās augi ir līdzīgi, bet ne vienādi. – Taču bioloģiskai daudzveidībai šīs šķirnes ir ļoti svarīgas, jo dabā izdzīvo tikai tas, kas spēj mainīties, – atzīst selekcionāre Sanita Zute. Piemēram, ja mūsdienu šķirnes, kas ir tuvradnieciskas, lielā sausumā aizies bojā, tad senajās populācijās būs atsevišķi augi, kas būs labāk piemērojušies sausumam, bet būs arī tādi, kas uzplauks lielā mitrumā, un līdz ar to vienmēr tiks iegūta raža. Tā šobrīd šīs tuvradniecības dēļ Baltkrievijā aizgājusi bojā balto lupīnu kolekcija, jo izrādās, ka visas šķirnes ir ļoti uzņēmīgas pret postošo fuzarium sēni.

Brisele gatavojas atļaut tautas selekcijas šķirnēm atvieglot prasības un atļaut pavairot kādam reģionam vai izmantošanas veidam raksturīgo šķirni. Piemēram, Latvijā tādi varētu būt ‘Priekuļu rudzi’. Izrādās, mūsdienu hibrīdajiem rudziem, ko šobrīd audzē visi zemnieki, nepiemīt īpašības, ar kurām asociējas Latvijas rupjmaizes garša un aromāts.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
Latvija var pārsteigt – futbola izlases pluss ir vairāku gadu garumā iespēlētais sastāvs
22:09
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
22:07
ASV skolā jauna sieviete nošāvusi sešus cilvēkus
22:06
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievija nodevusi Irānai kiberieročus apmaiņā pret droniem
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Kāds būs ukraiņu pretuzbrukums? “Ir tāda interesanta lieta – WarGaming. NATO jau to aktīvi izspēlē,” tā Slaidiņš
“Iskander” jau atrodas Baltkrievijā – Minska kļūst par Kremļa kodolķīlnieci
VIDEO APTAUJA. Kā tu vērtē pāreju uz vasaras un ziemas laiku, vai vajadzētu no tā atteikties?