Veselam
Ārstēšana

Liene Cipule atzīta par “Gada cilvēku medicīnā 2018”. Kuri mediķi vēl ieguva balvas?0


Liene Cipule.
Liene Cipule.
Foto: LETA/Edijs Pālens

Latvijas Ārstu biedrības “Gada balvu medicīnā 2018” nominācijā “Gada cilvēks medicīnā” saņēmusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule, aģentūru LETA informēja biedrības pārstāve Sendija Burka-Šaicanova.

Pērn rudenī NMPD Rīgas reģionālajā centrā tika izsludināta ārkārtas medicīniskā situācija, jo mediķu trūkuma dēļ bija apdraudēta spēja operatīvi reaģēt uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem. “Dienestam bija jāpāriet uz darbu ārkārtas režīmā, bija jāpieņem jauni lēmumi un risinājumi, lai situāciju stabilizētu. Sarežģītajā situācijā Cipule panāca dienesta sagrupēšanos, izvirzot konkrētus mērķus tā attīstībā,” skaidroja Latvijas Ārstu biedrības pārstāve.

Liene Cipule.
Foto: LETA/Paula Čurkste

Tikmēr par “Gada notikumu medicīnā” pagājušajā gadā atzīta operācija, ko veica Mikroķirurģijas centra un Latvijas Onkoloģijas centra mediķu komanda. Burka-Šaicanova norādīja, ka operācijā izdevās atjaunot spēju brīvi elpot un runāt pacientei, kurai operācijas laikā vienlaikus tika izņemts balsenes nervs un vairogdziedzera audzējs. Šo piecu stundu operāciju veica mikroķirurgi Jānis Zariņš un Kalvis Pastars kopā ar otolaringologiem Romānu Dzalbu un Elzu Rāti un citiem kolēģiem.

Nominācijā “Gada slimnīca” balvu saņēma Jūrmalas slimnīca, kas, kā norāda Latvijas Ārstu biedrībā, ir viena no mazākajām Latvijas slimnīcām, taču attīstījusies par daudzprofilu un neatliekamās palīdzības ārstniecības iestādi, kurā tiek sniegti veselības aprūpes pakalpojumi pacientiem no visas Latvijas.

Savukārt “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” pasniegta psihiatram Mintautam Caunem un ķirurgam Anatolijam Ņikitinam.

Pēc Latvijas Ārstu biedrības paustā, darbojoties psihiatrijā, kuras pirmsākumos trūka psihiskām kaitēm atbilstošu medikamentu, pieredzēts ne mazums sarežģītu situāciju, kur pacientu uzvedība pat robežojusies ar fiziskiem aizskārumiem, taču profesors pret saviem pacientiem vienmēr izturējies iejūtīgi un profesionāli. Caune ne tikai darbojies psihiatrijā kā ārsts, bet arī nodarbojies ar zinātni un strādājis ar studentiem.

Tikmēr Ņikitins, kā norāda biedrībā, izaudzinājis divas ārstu paaudzes. Ņikitins bijis to ķirurgu vidū, kuri 1958.gadā pirmie Latvijā sāka veikt sirds operācijas slimniekiem ar iedzimtām un iegūtām sirdskaitēm. Viņš savai profesijai veltījis teju 50 dzīves gadus.

“Gada balvas medicīnā” nomināciju klāsts šogad papildināts ar iespēju uzteikt arī jauno ārstu sasniegumus. Nominācijā “Gada debija medicīnā” balvu par sasniegumiem insulta ārstēšanas attīstībā saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes neirologs Kristaps Jurjāns.

Nominācijās “Gada cilvēks medicīnā”, “Gada notikums medicīnā”, “Gada slimnīca”, “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” un “Gada debija medicīnā” uzvarētājus nosaka Latvijas Ārstu biedrības ekspertu vērtējums.

Tikmēr par nozīmīgu ieguldījumu medicīnas nozares attīstībā un sabiedrības izpratnes par veselību veidošanā “Gada speciālbalva medicīnā” tika piešķirta vienam no Latvijas Ārstu biedrības dibinātājiem, ilggadējam prezidentam, žurnāla “Latvijas Ārsts” galvenajam redaktoram Pēterim Apinim. Pēc biedrības paustā, Apinis savas profesionālās darbības laikā stiprinājis ārstu profesionālās prasmes, izveidojot jaunus kvalitātes principus veselības aprūpē, kā arī aktīvi iesaistījies veselības aprūpes procesu pilnveidošanā Latvijā.

Pēteris Apinis
Foto: Zane Bitere/LETA

“Gada balva medicīnā” tika pasniegta kopumā 15 nominācijās, no kurām astoņās apbalvojamos izvirzīja Latvijas iedzīvotāji. Nominācijā “Gada ģimenes ārsts” balsots par 725 ģimenes ārstiem, bet nominācijā “Gada ārsts speciālists” – par 568 dažādu veselības aprūpes nozaru speciālistiem. Profesionalitāte, zināšanas, uzticība, pacietība un spēja komunicēt – tās ir īpašības, ko cilvēki visaugstāk vērtē mediķos. Kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts 2746 dažādiem medicīnas speciālistiem.

Par “Gada ģimenes ārsti” sabiedrības balsojumā tika atzīta ģimenes ārste Broņislava Elksniņa no Daugavpils, kura savā ģimenes ārstes praksē izveidojusi spēcīgu komandu. Viņa uzskata, ka ārstam pacients jāārstē tā, kā pats gribētu, lai viņu ārstē.

Savukārt nominācijā “Gada ārsts speciālists” sabiedrības balsojumā uzvarējusi “Veselības centra 4” ķirurģe Aleksandra Kušpelo, kura specializējusies dažādu brūču un čūlu ārstēšanā. Tas ir sarežģīts un ilgs process kā pacientam, tā arī ārstam, piebilda Burka-Šaicanova.

“Gada zobārsta” tituls šogad piešķirts zobārstam Danielam Veremejam no Mazsalacas slimnīcas. “Mazsalacieši ir ļoti priecīgi, ka pēc ilgiem laikiem nav jāmēro tāls ceļš, lai salabotu zobus,” piebilda biedrībā.

Tikmēr nominācijas “Gada ārsta palīgs” balsojumā uzvarēja Elita Skrējāne no Vecsaules pagasta, bet par “Gada māsu” atzīta Līga Svarinska, kuras darba diena paiet Jērcēnu pagasta veselības punktā. Nominācijā “Gada vecmāte” balva tika pasniegta Sanitai Zemītei no Jelgavas slimnīcas, kura slimnīcā rūpējas par topošajām māmiņām.

Par pagājušā gada farmaceitu atzīts Lauris Bernāns, kurš strādā Liepājas “Euroaptiekā”. Savukārt nominācijā “Gada funkcionālais speciālists” balvu saņēma fizioterapeite Madara Ķikāne no Valmieras fizioterapijas centra “Alakris”.

“Gada balva medicīnā” tika pasniegta arī nominācijā “Gada docētājs medicīnā”, un šajā nominācijā par saviem pasniedzējiem balsoja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas universitātes medicīnas studenti. Visvairāk balsu šogad ieguva RSU pasniedzējs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Paulis Laizāns. Viņš novērtē to, ka līdzās darbam slimnīcā ir iespēja mācīt studentus, veidot analītiskas diskusijas, vērot topošo mediķu iespējas, degsmi un zināšanas.

Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija būs skatāma LNT svētdien, 17.martā, plkst.15.50.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
OECD: Latvija ierindojusies otrajā vietā attiecībā uz Covid-19 epidēmijas kontroles rādītājiem
1 diena
LE
LETA
Veselam
Ja esi apmeklējis šos divus restorānus, Covid-19 uzliemojuma dēļ iesaka sekot līdzi veselības stāvoklim
1 diena
LE
LETA
Veselam
Bulciņu nācija? Atklāj, cik bieži latvieši ēd baltmaizi
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Uga Dumpis: “Nopietnie cilvēki” saka, ka būs vēl kaut kas… 2
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības
3 stundas
DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
Diāna Jance: Mēneši un gadi aizritējuši dīvaini – nobīstoties … un pierodot pie draudiem.
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Fiktīvie krēsli! VID atklāj nodokļu krāpšanās shēmu Dzintaru koncertzālē 1
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Piepildījušās kultūras cilvēku izskanējušās bažas. Radošo personu atbalsta mērķprogramma – izgāzusies?
4 stundas