Publicitātes foto

Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā! 0

Ir novērots, ka pandēmijas laikā biežāk mediķu palīdzība tiek meklēta brīdī, kad jau ir pasliktinājusies pašsajūta, ar mājas aptieciņā esošo vairs nevar apkarot simptomus un slimības dēļ būtiski tiek traucētas dienas gaitas. Kā izvairīties no šis situācijas – iesaka speciālisti.

LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 146
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 29
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 54
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Saprotams, ka šobrīd bez iemesla nevēlamies apmeklēt ārstniecības iestādes un cenšamies šķietami neapgrūtināt ārstus ar saviem it kā nenozīmīgajiem simptomiem. Taču šādi varam kaitēt savai veselībai. Par veselību ir jārūpējas visa gada garumā, ne tikai, piemēram, gripas sezonas laikā vai tad, kad pašsajūta jau ir slikta.

Par vizīti pie ārsta „Veselības centru apvienības” internās medicīnas ārste Inga Orleāne: „Katram būtu jāuzrauga sava veselība jeb tā jāmonitorē, sākot ar apzinātu vecumu, kad pie ārsta sākam doties paši. Tas kļūst svarīgi, kad ar gadiem sāk parādīties kādas izmaiņas, un novērošana sniedz iespēju uzreiz tās piefiksēt un kopā ar ārstu saprast iemeslu. Svarīgi ir saprast līdzsvaru starp savas veselības monitorēšanu un pārlieku lielām rūpēm – satraukumu, vēlmi doties analīzes nodot pēc savas iniciatīvas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Analīzes vai kopējās veselības pārbaudes ir jāpiemēro, balstoties uz konkrētā cilvēka veselības stāvokli un iedzimtību, slimībām, kas var tikt mantotas, kā arī vecumu. Tāpēc ir nepieciešams apmeklēt ģimenes ārstu, jo tieši viņš nozīmēs uz tālākiem izmeklējumiem.”

Mājas aptieciņas saturs ir nozīmīgs

„Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza: „Laikā, kad dzīvojam Covid-19 pandēmijas ēnā, ir svarīgi laikus parūpēties par savu mājas aptieciņu, lai citkārt, kad slimība pārsteigtu nesagatavotus, mēs mazinātu vajadzību pēc došanās uz aptieku, kas gan pašiem, gan sastaptajiem var būt bīstama. Tāpēc jau laikus ir ieteicams iegādāties medikamentus, ko izrakstījis ārsts.

Mājas aptieciņā vietu vajadzētu atrast antikoagulantiem, piemēram, aspirīnam un paracetamolam, ko nereti nozīmē arī tiem, kas mājas apstākļos ārstējas no Covid-19.

„Vitamīnus lietojam profilaktiskos nolūkos, lai nesaslimtu vai saslimšanas gadījumā palīdzētu organismam ātrāk atveseļoties. Gadījumos, kad ir akūta vai hroniska saslimšana, ir ieteicams konsultēties ar ārstu, farmaceitu un arī nodot analīzes, lai pārliecinātos, vai vitamīni nav jālieto lielākās devās,” skaidro „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Kad vitamīnus nepieciešams uzņemt papildus

 1. C vitamīnu lieto profilaktiskos nolūkos vai saslimšanas sākumā. Profilaktiski jālieto deva, kas norādīta uz iepakojuma, bet akūtas saslimšanas gadījumā jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu par ieteicamo dienas devu.
 2. D vitamīnu profilaktiski ieteicams lietot ikvienam, bet pie noteiktām saslimšanām ieteicamā dienas deva var būt augstāka. Lai par to pārliecinātos, ir jāveic D vitamīna analīzes.
 3. Omega-3, 6 un 9 avots ir zivju eļļa, krila eļļa, naktssveces eļļa, linsēklu eļļa – tās visas ir neaizvietojamās taukskābes, ko organisms pats neražo, tāpēc jāuzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem.
 4. A, E, C, D3, B12 vitamīni biežāk tiek lietoti gadījumos, kad ir veikti izmeklējumi un konstatēts zems konkrētā vitamīna līmenis, vai ir zināma kāda indikācija, kas pieprasa papildu vitamīna lietošanu, piemēram, grūtniecība, nepieciešamība uzlabot imunitāti, citu medikamentu lietošana u.c. iemesli.
 5. Sievietēm ieteicams uzņemt dzelzi, folskābi, kalciju, naktssveces un gurķenes eļļu.
 6. Vīriešiem ieteicams uzņemt magniju, varu, jodu, mangānu, koenzīmu Q10, makas saknes ekstraktu.
 7. Bērniem nepieciešams uzņemt: kalciju, dzelzi, В grupas vitamīnus, А un E vitamīnus, omega taukskābes, magniju un D vitamīnu. Pirms vitamīnu lietošanas ir nepieciešams konsultēties ar ārstu.
 8. Grūtniecēm un jaunajām māmiņām ir ieteicams uzņemt dzelzi, kalciju, folskābi, В grupas vitamīnus, D un А vitamīnus, kā arī jodu.
 9. Gados vecākiem cilvēkiem rekomendē uzņemt kalciju, D3 vitamīnu, В grupas vitamīnus, magniju, koenzīmu Q10, omega-3, augu izcelsmes ekstraktus, piemēram, ginkgo biloba, vitamīnus ar luteīnu, kas uzlabo redzi. Arī gados vecākiem cilvēkiem pirms vitamīnu lietošanas ir ieteicams konsultēties ar ārstu, kas ir informēts par visām hroniskajām saslimšanām, kopējo veselības stāvokli un medikamentiem, ko pacients lieto ikdienā.

„Kompleksie vitamīni visbiežāk tiek lietoti profilaksei vai periodā pēc kādām saslimšanām vai ķirurģiskām manipulācijām. To deva parasti ir mazāka, bet tie viens otru papildina, kā arī stimulē citu zāļu iedarbību, ja tādas tiek lietotas,” skaidro Ieva Virza.

Gadījumos, kad vēlamies rūpēties par savu ādas, matu, nagu veselību, vitamīni ir jālieto ilgstoši – četrus līdz sešus mēnešus, lai būtu rezultāts. Tas ir skaidrojams ar to, ka vitamīniem un minerālvielām nepieciešams ilgāks laiks, lai nonāktu līdz naga plātnei vai matiem. Vitamīni, ko ieteicams lietot šajos gadījumos, ir dzelzs, sērs, silīcijs, cinks, A un E vitamīni, В grupas vitamīni, hialuronskābe, kviešu dīgstu eļļa, omega-3, 6, 9 un kolagēna hidrolizēts.

Laboratorijas ārste iesaka, kā sagatavoties vajadzīgo analīžu nodošanai

Analīzes cilvēki nodod arī pēc pašu iniciatīvas, bet visbiežāk pēc ģimenes ārstu vai citu speciālistu nosūtījuma.

„Uz analīžu nodošanu var pieteikties arī pašrocīgi. Tomēr ir jāsaprot, ka rezultātus jāmāk interpretēt, un tos ietekmē ļoti dažādi faktori, arī pareiza sagatavošanās analīžu nodošanai, par kuru noteikti, izrakstot nosūtījumu, atgādinātu ārsts, bet tas izpaliek gadījumā, ja izlemjam pierakstīties paši,” skaidro „Centrālās laboratorijas” galvenā speciāliste, laboratorijas ārste Jana Osīte.

Analīžu spektrs ir ļoti plašs. Aspekti, kas jāievēro pirms analīžu nodošanas, mēdz atšķirties, bet ir pamat lietas, kuras ievērojot, ir iespējams iegūt maksimāli precīzus analīžu rezultātus. Svarīgi ir sākt gatavoties analīžu nodošanai. „

Sagatavošanās analīžu nodošanai ir tikpat svarīga kā regularitāte tās veikt. Pilnu asinsainu iesaka veikt vismaz vienu reizi gadā, tādējādi mēs sekojam līdzi savam kopējam veselības stāvoklim un gadījumos, ja tomēr tiek konstatētas kādas problēmas, varam efektīvi tās novērst,” paskaidro Jana Osīte.

Iepriekšējas dienas vakarā:

 1. Jāatturas no treknas maltītes, asiem vai iepriekš nemēģinātiem ēdieniem, alkohola.
 2. Ja ikdienā tiek lietoti medikamenti, ir jākonsultējas ar ārstu, vai nebūtu ieteicams vakara un rīta tablešu devu izlaist vai samazināt.

Analīžu nodošanas rītā:

 1. Neēst!
 2. Dzert tikai ūdeni (nelietot gāzētu ūdeni, limonādes, tēju vai kafiju un citus dzērienus).
 3. Izvairīties no fiziskas piepūles. Ja sanāk steigties uz analīžu nodošanu, ieteicams vismaz 10 minūtes atpūsties uzgaidāmajā telpā.

Lai gan analīzes iesaka veikt no paša rīta, ne vienmēr tas ir iespējams. Vēlākās dienas stundās pirms analīžu nodošanas ir jāievēro:

 1. Vismaz četras stundas neēst;
 2. Dzert tikai ūdeni (nelietot gāzētu ūdeni, limonādes, tēju vai kafiju un citus dzērienus).

Ja analīzes nepieciešams veikt steidzamības kārtā tad noteikti laboratorijas ārstam jāpasaka, kas pa dienu ir ēsts, vai bijusi fiziska slodze, vai lietoti kādi medikamenti. Šīs zināšanas ir svarīgas gan cilvēkam, kas pieņems analīzes, gan ārstam, kurš pēc tam apskatīs analīžu rezultātus.

Rūpes par veselību ir uzdevums, kas mums jāveic katru dienu. It īpaši laikā, kad ikdienas paradumi ir mainījušies un saskaramies ar situācijām, kas ietekmē mūsu emocionālo pašsajūtu. Ir svarīgi atcerēties, ka veselība nav nasta, par ko parūpēsies ģimenes ārsts, farmaceits vai vienīgi vitamīni, bet gan rūpes par to ir mūsu katra pamatdarbs. Tieši visu šo komponenšu simbioze uzturēs organismu labā kārtībā.

Farmaceita konsultācija par zāļu lietošanu un recepšu zāļu piegādi var saņemt tiešsaistē, zvanot uz tālruni 8555; WhatsApp: +371 27050849 katru darba dienu no pulksten 9.00 līdz 18.00. Arī izmantojot tiešsaistes iespējas, „Mēness aptiekas” farmaceiti ir gatavi palīdzēt, sniedzot vislabāko farmaceitisko aprūpi.  www.menessaptieka.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Kā augi var palīdzēt, ja esi saindējies
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 146
11 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Viena no iespējām – ārpusdzemdes grūtniecība. Nopietnas veselības problēmas, par ko liecina pēkšņas, stipras sāpes vēdera lejasdaļā
3 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 146
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 29
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 54
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 29
1 diena
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 52
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
15 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 7
4 dienas
SS
Santa Sergejeva
Veselam
Kāpēc valsts jau 12 gadus nesadzird izmisīgos krūts vēža pacienšu un ārstu saucienus? Atbild Pavļuts 23
6 dienas
SM
Signe Mengote
Ziņas
“Satikties vajag gandrīz tāpat kā elpot!” Kā kovida laikā bērnu nometnes var uzlabot emocionālo stāvokli
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir būtiski domāt par starptautiskās solidaritātes aspektu!” Juhņēviča par vakcīnu ziedošanu citām valstīm un krājumiem Latvijā 45
Nedēļa
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Patiesība par kolagēnu: reāls palīgs skaistumkopšanā un sportā vai tikai modīgs trends? 4
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Kādam rīdziniekam izsniegtais vakcinācijas sertifikāts izrādās nederīgs. Viņš neesot vienīgais. Kā tas iespējams? 27
4 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 52
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 14
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 146
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 29
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 114
12 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 19
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas 54
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 123
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 328
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 29
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kādam rīdziniekam izsniegtais vakcinācijas sertifikāts izrādās nederīgs. Viņš neesot vienīgais. Kā tas iespējams? 27
21:21
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijas karoga kāts olimpiādes atklāšanā nav aizlienēts kaut kur Japānā, bet gan izgatavots tepat 3
20:32
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 19
18:46