Foto: SHUTTERSTOCK

„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze 0

Ne viens vien augu ziedēšanas sezonā sajūt nepatīkamus simptomus, ko nereti mēdz sajaukt arī ar saaukstēšanos, lai gan, iespējams, tā ir putekšņu alerģija jeb polinoze. Turklāt tā var sagādāt raizes gan agrā pavasarī, gan vasarā un pat rudenī. Kā no polinozes izvairīties un ko darīt, lai nepatīkamos simptomus mazinātu, stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
Lasīt citas ziņas

“Līdz ar pavasara atmodu un augu, vispirms jau koku – lazdu, bērzu, alkšņu – ziedēšanu, aptiekā aizvien biežāk iegriežas cilvēki, kuri jautā pēc līdzekļa alerģisku simptomu mazināšanai. Jā, tādi medikamenti ir pieejami, turklāt, arī bez receptes, tomēr iesaku – ja simptomi, piemēram, acu asarošana un graušana, tekošs deguns, nemitīgas šķavas, astmai līdzīgas lēkmes ir parādījušies pirmo reizi, vispirms konsultēties ar ārstu.

Lai slimību pareizi ārstētu, ir nepieciešama diagnoze,” saka farmaceite Ieva Virza un piebilst, ka citādi ir tiem, kuri jau zina šo nepatīkamo simptomu cēloni un dodas uz aptieku, lai laikus veiktu profilaksi vai traucējošos simptomus mazinātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā polinoze rodas un kā to diagnosticē

Novērots, ka ar polinozi slimo galvenokārt jauni cilvēki. To var izskaidrot ar raksturīgo imūnās sistēmas aktivitāti, kas ar gadiem samazinās. Polinoze jeb ziedputekšņu izraisīta alerģiska slimība var saasināties kādā no siltajiem gadalaikiem – pavasarī, vasarā vai rudens sākumā.

Pavasarī, atkarībā no laikapstākļiem un augu ziedēšanas, tā parasti sākas aprīlī un turpinās līdz maija beigām. Šajā laika posma zied galvenokārt koki un krūmi.

Tad seko vasara, kad alerģisku reakciju var izraisīt timotiņa, ceriņu, rožu un citu augu ziedēšana.

Savukārt vasaras beigās, agrā rudenī, alerģiskus simptomus var radīt, piemēram, ziedošas nezāles, arī asteres, vērmeles.

“Ja augu ziedputekšņi tiek ieelpoti un nonāk uz gļotādas, tie var izraisīt alerģisku reakcija. Cik spilgti tā izpaužas, atkarīgs no vairākiem faktoriem – iedzimtības, imūnsistēmas, kā arī ziedputekšņu koncentrācijas vidē,” skaidro farmaceite.

Iedzimtības faktors ir jāņem vērā – ja, piemēram, alerģisks ir kāds no vecākiem, pastāv reāla iespēja, ka alerģiskas reakcijas var izpausties arī bērnam.

Tā pat liela nozīme ir tam, kā funkcionē imūnsistēma – tā var reaģēt uz ziedputekšņiem, kas nonākuši organismā, uzskatot tos par ienaidniekiem un pastiprināti izdalot histamīnu. Tas tad arī izraisa alerģiskos simptomus – acu asarošanu un niezēšanu, šķaudīšanu, astmas lēkmes, dažkārt – nātreni, dažiem cilvēkiem mēdz paaugstināties arī ķermeņa temperatūra.

Alerģiskas reakcijas var pastiprināt vide, darbs kaitīgos apstākļos, tās var parādīties pēc tam, kad pārslimota kāda smaga slimība, kas ietekmējusi imūnsistēmas darbību.

“Lai noteiktu, kādu augu ziedputekšņi izraisa alerģiju, jādodas pie speciālista – alergologa, kas veic analīzes uz noteiktiem alergēniem,” saka Ieva Virza.

Alergēni atrasti. Ko tālāk?

Parasti putekšņu izraisīti alerģiski simptomi cilvēkam izpaužas gadu no gada aptuveni vienā un tajā pašā laikā. To ir svarīgi apzināties un slimību ārstēt, jo neārstēta tā ar katru nākamo gadu var pastiprināties.

Farmaceite norāda: “Tiem, kuri ir veikuši analīzes un zina alergēnus, speciālisti parasti iesaka uzsākt lietot zāles jau kādu laiku (piemēram, vienu mēnesi) pirms attiecīgā alergēna parādīšanās dabā. Ja parasti alerģiskie simptomi ir lokāli, piemēram, acu graušana, var lietot acu pilienus. Tāpat ir pretalerģijas līdzekļi ir pieejami ari deguna aerosolu formā.

Ja tomēr pirmais brīdis ir nokavēts un simptomi jau izpaužas, noderēs kāds antihistamīna preparāts. Tādi ir nopērkami arī bez receptes. Turklāt, ja vecākās paaudzes antihistamīna zāles var izraisīt nevēlamas blaknes, piemēram, miegainību, un tās nav ieteicams lietot ilgstoši, tad jaunākās paaudzes antihistamīna medikamenti šādas blaknes neizraisa un tos var droši lietot arī ilgākā laika posmā.”

Ārsti Latvijā pielieto arī citas, ilgstošas ārstēšanas metodes, kas sniedz samēra labus rezultātus, tādēļ polinozes gadījumā noteikti nevajadzētu nolaist rokas, bet gan kopā ar savu ārstu meklēt problēmas risinājumu.

Svarīgi zināt, ka pacientam īpaši pielāgotu terapiju ārsts parasti nozīmē nevis augu ziedēšanas periodā, bet gan vēlā rudenī vai ziemā, savukārt pavasarī, kad jau sākas ziedputekšņu laiks, simptomu mazināšanai visticamāk ieteiks lietot antihistamīna līdzekli.

5 ieteikumi, kā aizbēgt no sezonālās alerģijas

“Jā, ziedputekšņu aktivitātes perioda pavadīšana kaut kur citur nebūt nav aplams veids, kā profilaktiski sevi pasargāt, un to pat mēdz ieteikt praktizēt, tiesa, ne vienmēr aizbēgšana ir iespējama, jo īpaši, ja ir alerģija uz vairākiem ziedputekšņu veidiem, kas parādās vairāku siltās sezonas mēnešu garumā,” saka farmaceite Ieva Virza un apkopo vienkāršas un reāli veicamas darbības, kā izvairīties no slimības saasinājuma.

  • Vajadzētu mēģināt izvairīties no saskares ar alerģiju izraisošiem putekšņiem.
  • Profilaktiski var lietot pretalerģijas tabletes vai deguna aerosolu – tas satur dabīgus polimērus, kas veido uz deguna gļotādas mitrinošu aizsargslāni, un alergēns nevar viegli iekļūt organismā caur gļotādu.
  • Jāņem vērā, ka ziedputekšņi ir ceļotāji – valdošo vēju nesti tie var parādīties vēl pirms attiecīgo augu uzziedēšanas Latvijā, vai arī pēc tam, kad šie augi šeit jau ir noziedējuši. Tātad – periods, kurā nāksies uzmanīties, var būt krietni garāks.
  • Pēc atgriešanās no āra ieteicams noskaloties, nomazgāt muti, izskalot degunu, izmantojot izotonisku, sterilu jūras ūdens aerosolu.
  • Pastaigās labāk doties, kad līst lietus, jo tad ziedputekšņiem ir mazāka iespēja izplatīties un nonākt uz gļotādām.
  • Alergēni mēdz kaitēt ne tikai augu ziedēšanas laikā. Ziedputekšņi var izraisīt alerģisku reakciju arī tad, ja tie tiek uzņemti ar kādu pārtikas produktu vai arī tie atrodami lietotās kosmētikas sastāvā.
  • Ziedēšanas kulminācijā pa dienu mājokļa logi jātur aizvērti. Labāk telpas vēdināt vēlu vakarā vai naktī.
  • Mājās regulāri jāveic mitrā uzkopšana, ieteicamas mēbeles un interjera priekšmeti, kas neuzkrāj putekļus un ir viegli kopjami, jāsamazina tekstila izstrādājumu apjoms telpā.
  • Var sekot ziedputekšņu koncentrācijas gaisā datiem meteoroloģisko prognožu mājaslapās vai speciālās viedtālruņu lietotnēs, izvēloties iešanai āra brīdi, kad attiecīgā auga ziedputekšņu koncentrācija ir viszemākā vai tad, kad to nav.
Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Dita Lase: Viss Latvijas “superfūds” ir ziemā, tikai cilvēki to nezin kāpēc aizmirst
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
Enzīmu ābece. Kad un kāpēc tos lietot?
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
Mūžībā devies bijušais LNT žurnālists Ivo Goldmanis
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
90% slimnieku nenojauš, ka kaut kas nav kārtībā. Nieru veselības nedēļā aicina pievērst uzmanību profilaktiskajām veselības pārbaudēm
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Pagājušajā nedēļā gripas intensitāte Latvijā ir samazinājusies
Smaga situācija onkoloģijā: jāmazina pacientu līdzmaksājumi, jāapmaksā jaunas zāles
Lai saule nenodara pāri!
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
“Nevis pirkt griķus par pieciem eiro, bet putraimus par 69 centiem?” Pārtikas cenas šogad turpinās augt
Ivars Auziņš par Kariņu: Viņš mēģina būt viens no mums
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
“Ja jūs kādu nogalināt, dabūjat piemaksu” – kāds ir atalgojums militārajos grupējumos?
Ukraina veidos mūsdienīgu bumbu patvertņu sistēmu
Arī svētdien daudzviet Latvijā gaidāms lietus
Krievija apsūdz ASV pērtiķu baku radīšanā laboratorijās Nigērijā
Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Planētas noslēpumi: Globālā sasilšana nav atcelta! Mitrie tropi virzās uz poliem
FOTO. Latvijā vēl retums – saimniecība, kur top produkti no aitu piena
Planētas noslēpumi: Radīts neievainojams materiāls – nevar ne sagriezt, ne caururbt
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
Vai dzīvesvietu drīkst deklarēt jebkur – arī vasarnīcā?
Lasītāja: Agrāk īpašuma nodoklis bija 0,2–0,5%, bet šogad 1,5% – trīs reizes dārgāk. Kāds tam pamatojums?
Planētas noslēpumi: Teju vai neticami! Kā izskatās pasaules diženākie baseini
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
23:53
Lietuvā jau izdevies savākt Ukrainai paredzētā “Bayraktar” iegādei vajadzīgos piecus miljonus eiro
23:32
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
22:40