Foto: SHUTTERSTOCK

„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze 0

Ne viens vien augu ziedēšanas sezonā sajūt nepatīkamus simptomus, ko nereti mēdz sajaukt arī ar saaukstēšanos, lai gan, iespējams, tā ir putekšņu alerģija jeb polinoze. Turklāt tā var sagādāt raizes gan agrā pavasarī, gan vasarā un pat rudenī. Kā no polinozes izvairīties un ko darīt, lai nepatīkamos simptomus mazinātu, stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Lasīt citas ziņas

“Līdz ar pavasara atmodu un augu, vispirms jau koku – lazdu, bērzu, alkšņu – ziedēšanu, aptiekā aizvien biežāk iegriežas cilvēki, kuri jautā pēc līdzekļa alerģisku simptomu mazināšanai. Jā, tādi medikamenti ir pieejami, turklāt, arī bez receptes, tomēr iesaku – ja simptomi, piemēram, acu asarošana un graušana, tekošs deguns, nemitīgas šķavas, astmai līdzīgas lēkmes ir parādījušies pirmo reizi, vispirms konsultēties ar ārstu.

Lai slimību pareizi ārstētu, ir nepieciešama diagnoze,” saka farmaceite Ieva Virza un piebilst, ka citādi ir tiem, kuri jau zina šo nepatīkamo simptomu cēloni un dodas uz aptieku, lai laikus veiktu profilaksi vai traucējošos simptomus mazinātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā polinoze rodas un kā to diagnosticē

Novērots, ka ar polinozi slimo galvenokārt jauni cilvēki. To var izskaidrot ar raksturīgo imūnās sistēmas aktivitāti, kas ar gadiem samazinās. Polinoze jeb ziedputekšņu izraisīta alerģiska slimība var saasināties kādā no siltajiem gadalaikiem – pavasarī, vasarā vai rudens sākumā.

Pavasarī, atkarībā no laikapstākļiem un augu ziedēšanas, tā parasti sākas aprīlī un turpinās līdz maija beigām. Šajā laika posma zied galvenokārt koki un krūmi.

Tad seko vasara, kad alerģisku reakciju var izraisīt timotiņa, ceriņu, rožu un citu augu ziedēšana.

Savukārt vasaras beigās, agrā rudenī, alerģiskus simptomus var radīt, piemēram, ziedošas nezāles, arī asteres, vērmeles.

“Ja augu ziedputekšņi tiek ieelpoti un nonāk uz gļotādas, tie var izraisīt alerģisku reakcija. Cik spilgti tā izpaužas, atkarīgs no vairākiem faktoriem – iedzimtības, imūnsistēmas, kā arī ziedputekšņu koncentrācijas vidē,” skaidro farmaceite.

Iedzimtības faktors ir jāņem vērā – ja, piemēram, alerģisks ir kāds no vecākiem, pastāv reāla iespēja, ka alerģiskas reakcijas var izpausties arī bērnam.

Tā pat liela nozīme ir tam, kā funkcionē imūnsistēma – tā var reaģēt uz ziedputekšņiem, kas nonākuši organismā, uzskatot tos par ienaidniekiem un pastiprināti izdalot histamīnu. Tas tad arī izraisa alerģiskos simptomus – acu asarošanu un niezēšanu, šķaudīšanu, astmas lēkmes, dažkārt – nātreni, dažiem cilvēkiem mēdz paaugstināties arī ķermeņa temperatūra.

Alerģiskas reakcijas var pastiprināt vide, darbs kaitīgos apstākļos, tās var parādīties pēc tam, kad pārslimota kāda smaga slimība, kas ietekmējusi imūnsistēmas darbību.

“Lai noteiktu, kādu augu ziedputekšņi izraisa alerģiju, jādodas pie speciālista – alergologa, kas veic analīzes uz noteiktiem alergēniem,” saka Ieva Virza.

Alergēni atrasti. Ko tālāk?

Parasti putekšņu izraisīti alerģiski simptomi cilvēkam izpaužas gadu no gada aptuveni vienā un tajā pašā laikā. To ir svarīgi apzināties un slimību ārstēt, jo neārstēta tā ar katru nākamo gadu var pastiprināties.

Farmaceite norāda: “Tiem, kuri ir veikuši analīzes un zina alergēnus, speciālisti parasti iesaka uzsākt lietot zāles jau kādu laiku (piemēram, vienu mēnesi) pirms attiecīgā alergēna parādīšanās dabā. Ja parasti alerģiskie simptomi ir lokāli, piemēram, acu graušana, var lietot acu pilienus. Tāpat ir pretalerģijas līdzekļi ir pieejami ari deguna aerosolu formā.

Ja tomēr pirmais brīdis ir nokavēts un simptomi jau izpaužas, noderēs kāds antihistamīna preparāts. Tādi ir nopērkami arī bez receptes. Turklāt, ja vecākās paaudzes antihistamīna zāles var izraisīt nevēlamas blaknes, piemēram, miegainību, un tās nav ieteicams lietot ilgstoši, tad jaunākās paaudzes antihistamīna medikamenti šādas blaknes neizraisa un tos var droši lietot arī ilgākā laika posmā.”

Ārsti Latvijā pielieto arī citas, ilgstošas ārstēšanas metodes, kas sniedz samēra labus rezultātus, tādēļ polinozes gadījumā noteikti nevajadzētu nolaist rokas, bet gan kopā ar savu ārstu meklēt problēmas risinājumu.

Svarīgi zināt, ka pacientam īpaši pielāgotu terapiju ārsts parasti nozīmē nevis augu ziedēšanas periodā, bet gan vēlā rudenī vai ziemā, savukārt pavasarī, kad jau sākas ziedputekšņu laiks, simptomu mazināšanai visticamāk ieteiks lietot antihistamīna līdzekli.

5 ieteikumi, kā aizbēgt no sezonālās alerģijas

“Jā, ziedputekšņu aktivitātes perioda pavadīšana kaut kur citur nebūt nav aplams veids, kā profilaktiski sevi pasargāt, un to pat mēdz ieteikt praktizēt, tiesa, ne vienmēr aizbēgšana ir iespējama, jo īpaši, ja ir alerģija uz vairākiem ziedputekšņu veidiem, kas parādās vairāku siltās sezonas mēnešu garumā,” saka farmaceite Ieva Virza un apkopo vienkāršas un reāli veicamas darbības, kā izvairīties no slimības saasinājuma.

  • Vajadzētu mēģināt izvairīties no saskares ar alerģiju izraisošiem putekšņiem.
  • Profilaktiski var lietot pretalerģijas tabletes vai deguna aerosolu – tas satur dabīgus polimērus, kas veido uz deguna gļotādas mitrinošu aizsargslāni, un alergēns nevar viegli iekļūt organismā caur gļotādu.
  • Jāņem vērā, ka ziedputekšņi ir ceļotāji – valdošo vēju nesti tie var parādīties vēl pirms attiecīgo augu uzziedēšanas Latvijā, vai arī pēc tam, kad šie augi šeit jau ir noziedējuši. Tātad – periods, kurā nāksies uzmanīties, var būt krietni garāks.
  • Pēc atgriešanās no āra ieteicams noskaloties, nomazgāt muti, izskalot degunu, izmantojot izotonisku, sterilu jūras ūdens aerosolu.
  • Pastaigās labāk doties, kad līst lietus, jo tad ziedputekšņiem ir mazāka iespēja izplatīties un nonākt uz gļotādām.
  • Alergēni mēdz kaitēt ne tikai augu ziedēšanas laikā. Ziedputekšņi var izraisīt alerģisku reakciju arī tad, ja tie tiek uzņemti ar kādu pārtikas produktu vai arī tie atrodami lietotās kosmētikas sastāvā.
  • Ziedēšanas kulminācijā pa dienu mājokļa logi jātur aizvērti. Labāk telpas vēdināt vēlu vakarā vai naktī.
  • Mājās regulāri jāveic mitrā uzkopšana, ieteicamas mēbeles un interjera priekšmeti, kas neuzkrāj putekļus un ir viegli kopjami, jāsamazina tekstila izstrādājumu apjoms telpā.
  • Var sekot ziedputekšņu koncentrācijas gaisā datiem meteoroloģisko prognožu mājaslapās vai speciālās viedtālruņu lietotnēs, izvēloties iešanai āra brīdi, kad attiecīgā auga ziedputekšņu koncentrācija ir viszemākā vai tad, kad to nav.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākija izlasi
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
Veselam
Blakšu zāle koriandrs un sarežģītais muskatrieksts. Kādas kaites palīdzēs ārstēt?
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
Kādi medikamenti var ietekmēt analīžu rezultātu? Skaidro ekspertes
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
20:19
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
19:59
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākija izlasi
19:54