Pieci noslēpumaini fakti par maskām 0

Aiz maskām cilvēki mēģinājuši noslēpties jau tālā senatnē. Pielaikojot citas sejas, viņi arvien vēlējušies atklāt savējo. Nav īsti zināms, kad tieši izgudrotas pirmās maskas, taču senākā līdz mūsdienām nonākusī ir 5000 gadus vecā Maska Warka, kas piederējusi dievietei Inannai jeb Ištarai no Urukas Senajā Šumerā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

1. Venēcijā mēra laikā nebija baisāka paskata ļaužu par ārstiem. Viņi izskatījās kā spokaini divkājaini putni. Ārstu sejas nosedza maskas ar garu putna knābi, kurā viņi pilināja aromātiskas eļļas esences un citas vielas, jo uzskatīja, ka tā sevi pasargās no mēra baciļiem. Virs apģērba viņi vilka garu tumšu mēteli. Šo tēlu vēl drūmāku padarīja īpašs spieķis, ko ārsti nēsāja sev līdzi, lai slimniekam nepieskartos ar rokām.

2. Viena no visu laiku maigākajām un nevainīgākajām maskām ir Venēcijas komēdijas del arte personāžs Pjero jeb Pedrolīno. Lai arī Pedrolīno loma ir kalps, viņa raksturs izceļas uz citu kalpotāju – piemēram, Arlekīna vai Brigellas, – fona. Masku tradīcijā viņš attēlots vientiesīgs un labsirdīgs. Citi personāži bez žēlastības izmanto viņa maigo dabu, pastāvīgi viņu krāpj un māna. Pedrolīno tēls komēdijā izmantots arī kā neveiksmīgs mīlnieks un citu personāžu intrigu upuris.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Krievu senajos rituālos interesants personāžs bija spārnota lāča maska. Lācis ir šīs tautas arhetipisks simbols, bet spārni ir norāde skatīties uz augšu – proti, Lielā Lāča zvaigznāju. Spārni saistījās arī ar sauli, gara transformāciju, gudrību.

4. Maska ir apslēptā, nezināmā, noslēpumainā simbols. Viens no visu laiku noslēpumainākajiem un joprojām neatklātajiem Eiropas vēsturiskajiem stāstiem ir par cilvēku ar “Dzelzs masku”.

5. Pirms pielaikot sev maskas, jāņem vērā mūsu senču brīdinājums: pielaikojot citas “sejas”, var zaudēt savējo – vienīgo un unikālo! Raugi, senās kulta maskas var būt dzīvas. Mistiskās vudū tradīcijas piekopēji tic, ka senajās maskās savu patvērumu rod noklīdis senču gars vai dvēsele. Kad to iztraucē, noklīdusī dvēsele ilgi klaiņo pa pasauli, radot nepatikšanas dzīvajiem un vairojot negatīvo enerģiju, kamēr atkal atrod patvērumu savā figūriņā vai maskā.

Vairāk par to, ko slēpj maskas, uzzināsi 1. oktobrī!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.