“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību 13

Atzīmējot HIV/AIDS dienu, TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” viesojas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti 6
Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā 119
Ne uz priekšu, ne atpakaļ tīruma malā – palīdzīgu roku “ātrajiem” sniedz fiksi vietējie puiši: Personāls sūta jums sveicienus! 15
Lasīt citas ziņas

Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums. Šobrīd medicīna ir gājusi straujiem soļiem uz priekšu.

RAKUS Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa skaidro, ka vakcīna pret HIV joprojām nav izstrādāta. Un arī pacienti gaida šo brīnumlīdzekli. Tomēr viņa uzsver, “Šobrīd Latvijā ir ļoti sakārtota HIV terapijas joma. Tā vienmēr ir bijusi revolucionāra un pieejama.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ažiņa atgādina, ka 2008.gadā, kad valstī bija ekonomiskā krīze, ārstēšanas kritēriji bija samazināti. Tas nozīmē, ka nebija nepieciešamā finansējuma, lai uzsākot terapiju to turpinātu visu mūžu. Tāpēc kritērijus samazināja.

Pēc 10 gadiem, 2018.gada 1.oktobrī šie kritēriji tika atcelti. “Tagad, ja pacients parādās mūsu iestādē un viņam uzstādīta diagnoze, viņš tajā pašā dienā pēc papildus analīzēm var saņemt terapiju.”

Inga Ažina uzsver, ka tas ir ļoti liels solis infekcijas samazināšanā, jo ārstēšana nobloķē vīrusu un padara to nenosakāmu. Cilvēks nevar nodot vīrusu tālāk, kļūst neinfekciozs. Ja HIV infekcija ir diagnosticēta laikus, pacients, lietojot atbilstošu terapiju, var dzīvot ierasto dzīves ritmu un pilnvērtīgu dzīvi.

Atzīmējot HIV/AIDS dienu, RAKUS infektologi aicina ikvienu veikt vienkāršu asins analīzi, lai būtu iespēja pārliecināties, ka neesat inficēts ar imūndeficīta vīrusu.

Šogad stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” ambulatorās daļas uzskaitē līdz 2023.gada 30.novembrim jau esošajiem 7054 HIV pacientiem klāt nākuši vēl 142 HIV pozitīvi cilvēki. Vairākums no šiem pacientiem, kuri stājas uzskaitē, bija vēlīni diagnosticēti. Tas nozīmē, ka pacients jau ilgstoši bijis inficējies ar HIV, taču saslimšana nebija atklāta un, visticamāk, arī pats pacients daudzus gadus dzīvoja neziņā par HIV, turpinot izplatīt infekciju līdzcilvēkiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt