Foto-Shutterstock

Vai kaunuma utīm draud izzušana? Tam ir kāds viens un konkrēts iemesls 38

Daži ārsti ir norādījuši, ka mūsdienu kaunuma apmatojuma kopšanas prakse, piemēram, Brazīlijas vasks, iznīcina Pthirus pubis jeb kaunuma utīm dabisko dzīvotni. Ik pēc dažiem gadiem parādās kādi jauni pētījumi, kas paredz to izzušanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Piemēram, aģentūras Bloomberg raksts, – tajā kaunuma utu izzušanā vainots pieaugošais sieviešu un vīriešu skaits, kas atbrīvojas no kaunuma apmatojumu. Padomājiet par to kā par mežu izciršanu masveida, globālā mērogā, aicina izdevums.

Jau 2006. gadā populārzinātniskā pētījumā “Vai brazīlietis nogalināja kaunuma utis?” tika norādīts uz iespējamo saikni starp šiem faktiem. Ārsti arī apliecina, ka to cilvēku skaits pieaug, kuri kopj savu kaunuma apvidu, to apgriežot, skujot vai vaksējot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bloomberg citē ārstus, kuri gadiem ilgi nav redzējuši kaunuma utu gadījumus, un Apvienotajā Karalistē ārsti ziņo par ļoti retu šādu gadījumu skaitu: “Pirms 20 gadiem mēs būtu redzējuši vairākus šādus gadījumus nedēļā.”

Bet ārsti citās šīs valsts teritorijās gan netic, ka kaunuma utu populācija samazinās tikai tāpēc, ka notikušas izmaiņas cilvēku kaunuma apmatojuma kopšanas praksē. Nākamā problēma esot tā, šīs utis kļūst izturīgas pret dažiem pieejamajiem ārstēšanas veidiem.

Entomologs un Medicīnas entomoloģijas centra direktors Ians Bērdžess, kurš arī citēts Bloomberg rakstā, atzīst, ka patieso datu ir maz, jo cilvēki pirms došanās pie ārstiem parasti sakopjas. “Vai tās kādreiz izmirs? Tas ir iespējams. Jaunieši vienmēr ir bijuši pakļauti riskam, bet, ja šī konkrētā grupa maina savus higiēnas paradumus tā, invāzijas risks samazinās.”

Viens dabas pētnieks Kīss Mēlikers, rakstnieks un Roterdamas Dabas vēstures muzeja kurators, bija pietiekami noraizējies par 2006. gada ziņojumu, ka viņš sāka vākt utis. “Es gribēju, lai muzejam būtu pēdējais eksemplārs,” viņš saka.

Braucot uz Apvienoto Karalisti, lai lasītu lekcijas, viņš aicināja Lielbritānijas iedzīvotājus ziedot savas kaunuma utis. Diemžēl neviens to nedarīja, “bet šeit, Nīderlandē, gadu gaitā esmu izveidojis jauku kolekciju.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.