Brazīlijas zinātnieki ir paziņojuši par jaunas inovatīvas vakcīnas “Calixcoca” izstrādi, kas ir paredzēta pacientu ārstēšanai no kokaīna un tā spēcīgākā atvasinājuma kreka atkarības.
Brazīlijas zinātnieki ir paziņojuši par jaunas inovatīvas vakcīnas “Calixcoca” izstrādi, kas ir paredzēta pacientu ārstēšanai no kokaīna un tā spēcīgākā atvasinājuma kreka atkarības.
Foto: AFP/SCANPIX

Vai tā būs narkomānu ārstēšanas revolūcija? Zinātnieki izstrādā pirmo vakcīnu, kas varētu palīdzēt atbrīvoties no kokaīna atkarības 27

Brazīlijas zinātnieki ir paziņojuši par jaunas inovatīvas vakcīnas izstrādi, kas ir paredzēta pacientu ārstēšanai no kokaīna un tā spēcīgākā atvasinājuma kreka atkarības, tā vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 85
Veselam
saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Aminata Savadogo iestūrējusi laulības ostā
Lasīt citas ziņas

Vakcīna ir izstrādāta ar mērķi radīt organisma antivielas pret kokaīnu cilvēkiem, kuri ir ķīmiski atkarīgi no tā lietošanas.

Līdz šim ārstnieciskais līdzeklis ar nosaukumu “Calixcoca” ir uzrādījis daudzsološus rezultātus izmēģinājumos ar dzīvniekiem. Tas izraisa imūno reakciju, kas bloķē kokaīna un kreka nokļūšanu smadzenēs. Vienkāršoti runājot, vakcīna neļauj atkarīgajiem no narkotikām nemaz nonākt līdz narkotiskajam reibumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projektā iesaistītie pētnieki cer, ka tā palīdzēs lietotājiem izkļūt no atkarību cilpas. Kā norāda Minas Žeraisas vārdā nosauktās Brazīlijas Federālās universitātes (Federal University of Minas Gerais in Brazil) psihiatrs un projekta koordinators Frederiko Garsija (Frederico Garcia), ja regulators medikamentu apstiprinās, tā būs pirmā reize, kad atkarību no kokaīna varēs ārstēt ar vakcīnas palīdzību.

Pagājušajā nedēļā šis pētniecības projekts ieguva farmācijas uzņēmuma “Eurofarma” sponsorēto “Euro Health Innovation Awards” (Eiropas Veselības inovāciju balva) galveno balvu 500 000 eiro apmērā.

Vakcīna liek pacientu imūnsistēmai ražot antivielas, kas piesaistoties kokaīna molekulām, padara tās pārāk lielas, lai tās pa asinsriti varētu nonākt smadzeņu mezolimbiskajā sistēmā jeb “atlīdzības centrā”, kur narkotikas parasti stimulē augstu baudu izraisošā dopamīna līmeni, vēstīja “Euronews”.

Brazīlijas psihiatrs un projekta koordinators Frederiko Garsija, kurš strādā pie inovatīvas vakcīnas “Calixcoca” kokaīna lietotājiem.
Foto: AFP/SCANPIX

Līdzīgi klīniskie pētījumi ir veikti arī Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), kas saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja datiem šobrīd ir lielākais kokaīna patērētājs pasaulē. Taču veiktie pētījumi cita starpā neuzrādīja pietiekamus rezultātus, tā sacīja Garsija.

“Calixcoca” līdz šim ir izrādījies efektīvs izmēģinājumos ar dzīvniekiem, radot tajos ievērojamu daudzumu antivielu pret kokaīnu, bet tajā pašā laikā salīdzinoši maz blakusparādību.

Pētnieki arī atklāja, ka vakcīna nodrošina žurku embriju aizsardzību pret kokaīna kaitīgo ietekmi, kas liecina, ka to varētu pielietot arī cilvēkiem, lai aizsargātu no narkotiskām vielām atkarīgu grūtnieču vēl nedzimušos bērnus. Vakcīna tagad ir nodota izmēģinājumu pēdējam posmam – testēšanai uz cilvēkiem.

Garsija apgalvo, ka “Calixcoca” varētu mainīt atkarību ārstēšanu pašos pamatos. “Dotajā brīdī nav reģistrēts kāds īpašs medikaments kokaīna un kreka atkarības ārstēšanai, un, ja ir nepieciešams, mēs izmantojam psiholoģiskās konsultācijas un sociālo palīdzību kombinācijā ar rehabilitācijas kursu,” viņš teica.

Reklāma
Reklāma

Garsija uzskata, ka “Calixcoca” varētu labi papildināt līdzšinējo ārstniecības metodiku, palīdzot pacientiem kritiskos atveseļošanās posmos, piemēram, tad, kad viņi atstāj rehabilitācijas iestādi.

Vakcīna ir izgatavota no laboratorijā izstrādātiem ķīmiskiem savienojumiem, nevis bioloģiskām sastāvdaļām, kas nozīmē, ka tās ražošana būtu lētāka nekā daudzu citu vakcīnu ražošana, un tā nebūtu jāuzglabā aukstā temperatūrā.
Tomēr Garsija brīdina, ka tā nebūs “panaceja”, ko varēs lietot ikviens.

Precīzas mērķgrupas noteikšana vēl būs atkarīga no klīnisko izmēģinājumu rezultātiem, bet teorētiski šī vakcīna ir domāta tiem atkarīgajiem, “kuri ir atguvušies no kokaīna un vēlas arī turpmāk palikt tādi”, viņš teica.

Mērķis ir mainīt to, ko Garsija dēvē par “drūmo statistiku”. Saskaņā ar ASV Nacionālā narkomānijas institūta datiem viens no četriem regulārajiem kokaīna lietotājiem kļūst atkarīgs. Un tikai vienam no četriem atkarīgajiem izdodas atmest atkarību pēc piecu gadu ārstēšanās.

Ņemot vērā augstās likmes, vakcīna ir ļoti gaidīta. Vairāk nekā 3000 cilvēku ir sazinājušies ar Garsijas komandu, lai brīvprātīgi piedalītos klīniskajos izmēģinājumos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.