Foto – LETA

Viela muskuļu darbam – magnijs 0

Slikta pašsajūta, nogurums, nespēks, stīvums, tirpas, muskuļu krampji un nervozitāte? Iespējams, organisms sūta signālus, ka tam izsīkušas magnija rezerves.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Organisms šo minerālvielu neražo, taču to var uzņemt ar uzturu. Tiesa, uzsūcas gan tikai trešā daļa magnija, ko ikdienā iespējams uzņemt ar pārtiku. Pārējais daudzums tiek izvadīts ar urīnu.

Magnijs nepieciešams muskuļaudu (arī sirds) un nervu darbības nodrošināšanai, enerģijas ražošanai un citu bioķīmisko reakciju norisei. Tas iesaistās arī olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku pārstrādē un regulē fosfora, kālija un kalcija līmeni asinīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī minerālviela samazina stresa negatīvo ietekmi, nervozitāti un veicina koncentrēšanās spējas, tādēļ ir svarīga sportistiem un citiem cilvēkiem, kam ir aktīvs dzīvesveids un liela fiziskā slodze, jo magnijs atslābina muskuļus. Ja organismā magnijs nav pietiekamā daudzumā, nervs nav pilnībā pasargāts. Tad kalcijs nervu pastiprināti aktivizē, sūtot pārāk daudz impulsu, un muskuļos rodas spazmas.

Magnija trūkuma gadījumā mazinās arī kaulu izturība, jo magnijs nepieciešams kā kalcija un fosfora atbalsts kaulaudu struktūras veidošanā. Aptuveni 65% magnija ir koncentrēti kaulos, 25% – muskuļos, bet atlikusī daļa – citās ķermeņa daļās un šķidrumos.

Sievietes organismam magnija nepieciešamība papildus pieaug grūtniecības laikā, jo tas ievērojami mazina kāju krampjus.

Lai organismam būtu lielāka jēga no uzņemtās minerālvielas, ir nepieciešams arī B6 vitamīns.

Pieaugušam cilvēkam diennaktī vajag uzņemt 300–350 mg magnija. Tas iespējams ar uzturu, kurā ir zivis, pākšaugi, sēklas, rieksti, žāvēti augļi, piena produkti, zaļo lapu salāti.

BENU aptieku farmaceite Dace Pijola atgādina, ka magnija uzsūkšanos organismā var aizkavēt dzelzs un fluora preparāti, B1 un B6 vitamīna deficīts, fosfors, tauki, olbaltumvielas un alkohols. Turklāt izvadīšanu paātrina antibiotikas, urīndzenošie līdzekļi un sirds glikozīdi.

Aptiekā pieejami magnija preparāti tabletēs, šķidrā un šķīstošā pulvera veidā, turklāt bieži vien tie ir ieteicamajā kombinācijā ar B6 vitamīnu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.