Foto: SHUTTERSTOCK

Vīrusi tēmē tieši sirdī. Ko sirds veselībai iesaka kardiologi? 4

Regīna Olševska, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Ar vīrusiem tāpat kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt. Daži no tiem neaprobežojas ar elpceļiem vai kā enterovīrusi – ar kuņģa un zarnu traktu, bet pārceļo uz citiem orgāniem, arī sirdi, izraisot tajā izmaiņas, kuras var būt arī neatgriezeniskas.

LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 15
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 20
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Ne jau velti ārsti aicina izsargāties no gripas un tās komplikācijām ar vakcināciju, bet, ja tomēr gadījies “noķert” kādu vīrusu, palikt mājās un pilnībā izārstēties, lai neradītu sirdij papildu slodzi un nepadarītu to par vieglu mērķi infekcijai.

Sirds muskuļa iekaisums

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Sirds un asinsvadu slimību klīnikas vadītājs Artis Kalniņš stāsta, ka visbiežākie sirds muskuļa iekaisuma jeb miokardīta ierosinātāji ir gripas vīrusi, adenovīrusi, enterovīrusi un herpesvīrusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par laimi, vīrusu radītās izmaiņas sirds muskuļa audos parasti mēdz būt nelielas un atgriezeniskas, taču dažreiz pēc iekaisuma sirds muskulī attīstās fibroze – daļa audu iet bojā, to vietā veidojas saistaudi un pamazām attīstās sirds mazspēja.

“Šādi sirds muskuļa bojājumi pēc gripas vai citām vīrusu infekcijas slimībām var rasties arī cilvēkiem, kuri līdz šim nekad nav sūdzējušies par sirds veselības problēmām,” uzsver kardiologs.

Tādēļ jābūt ļoti uzmanīgiem un, ja vienas divu nedēļu laikā pēc pārslimotas gripas vai citas vīrusu infekcijas parādās sāpes sirds apvidū, sirdsklauves, paātrināta sirdsdarbība, pazemināts asinsspiediens, aizdusa, nespēks un vājums, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta.

Izmaiņas sirds muskulī var atklāt, veicot elektrokardiogrāfiju un asinsanalīzes, kurās nosaka iekaisuma rādītājus un īpašus kardioloģiskos marķierus – miokarda proteīnus.

Zelta standarts ir sirds izmeklēšana ar ultrasonogrāfijas metodi – ehokardiogrāfiju, kas ļauj spriest par visu tās daļu anatomisko uzbūvi un funkcionēšanu.

Akūts vai hronisks vīrusu miokardīts var skart ne tikai pieaugušos, bet arī bērnus un pusaudžus.

“Vīrusu infekcijas slimības radītās komplikācijas ir biežākais miokarda audu bojājuma cēlonis bērniem ar strukturāli pareizi veidotu sirdi,” atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu kardioloģe Ingūna Lubaua.

Paaugstināta temperatūra, caureja, vemšana, slikta dūša, vēdergraizes parasti liecina par enterovīrusu, piemēram, Koksaki vīrusa infekciju, savukārt adenovīrusi izraisa gļotādu iekaisumu – iesnas, klepu, acu asarošanu, vēdera izejas traucējumus.

Kardioloģisko komplikāciju rašanos visbiežāk veicina fiziska slodze, it īpaši tad, ja bērns vēl nav pilnībā atveseļojies, kā arī nepietiekams uzturs un D vitamīna līmenis asinīs, nesabalansēts dienas režīms.

Šāda nelaime var piemeklēt arī tad, ja organismā ir pārāk liela vīrusu slodze un daļa no tiem ieperinās sirds muskulī.

“Vīrusu infekcijas slimības var noritēt arī bez izteiktiem simptomiem un tikai pēc kāda laika – dažām nedēļām vai pat mēnešiem – parādās sirds ritma traucējumi. Tikai veicot detalizētus sirds izmeklējumus, piemēram, magnētisko rezonansi, iespējams atklāt nelielos, vīrusu infekcijas radītos bojājumus,” stāsta bērnu kardioloģe.

Diemžēl daļai mazo pacientu miokardīts var pāriet hroniskā formā, bruģējot ceļu sirds mazspējai, ar kuru nāksies sadzīvot visas turpmākās dzīves laikā.

Kā pasargāt sirdi

Ingūna Lubaua iesaka būt fiziski aktīviem, daudz laika pavadīt svaigā gaisā, regulāri vēdināt telpas, bet, ja gadījies saslimt, ievērot visus ārsta ieteikumus un, pirms atgriezties pie ierastās fiziskās slodzes, atveseļoties pilnībā.

“Diemžēl nākas saskarties ar situāciju, kad bērniem, kuriem ir visas akūtas vīrusu infekcijas slimības pazīmes, vecāki liek piedalīties prestižās sporta sacensībās vai koncertā, pirms tam mākslīgi samazinot paaugstināto ķermeņa temperatūru vai citus simptomus. Vai tiešām šāds risks attaisno ieguvumu? Nekad nevar zināt, vai saslimšanas iemesls nav kāds no kardiotropajiem vīrusiem, kurš var izraisīt paliekošus sirds bojājumus,” viņa uzsver.

Arī pieaugušajiem, tajā skaitā sportistiem, kuri pārslimojuši kādu vīrusu infekcijas slimību, tajā skaitā gripu, ierastā fiziskā slodze jāatsāk pakāpeniski, nevis strauji.

Pirmkārt, jābūt pārliecinātam, ka slimība ir pilnībā izārstēta, otrkārt, pēc ārstēšanas nepieciešams rehabilitācijas jeb atjaunošanās posms, tikai tad ar ārsta atļauju var doties uz treniņu, atceroties, ka pirmajā dienā slodze nedrīkst būt pārāk liela.

Ņemot vērā to, ka bērni lielāko dienas daļu pavada skolā vai bērnudārzā – vidē, kurā vīrusus viegli nodot cits citam, ļoti svarīgi ir arī vakcinēties pret sezonālo gripu, iesaka bērnu kardioloģe.

Ne jau velti Pasaules veselības organizācija vakcināciju pret gripu, sākot jau no sešu mēnešu vecuma, atzinusi par pašu efektīvāko līdzekli slimības profilaksei (mērķis – vakcinēt 75% iedzīvotāju).

Vakcīna pasargā no saslimšanas ar gripu ne tikai vakcinēto, bet arī apkārtējos cilvēkus, kuri ir uzņēmīgāki pret infekciju un kuriem ir augstāks komplikāciju, tajā skaitā miokardīta un perikardīta jeb sirds somiņas iekaisuma, risks.

Pēta vīrusu viltīgo dabu

Tā sauktie kardiotropie jeb uz sirdi mērķētie vīrusi – enterovīrusi, adenovīrusi, parvovīruss B19 un daži herpesvīrusi – tiek uzskatīti par akūtu un hronisku miokardītu galvenajiem izraisītājiem, taču vairumā gadījumu to loma joprojām ir neskaidra, teic Rīgas Stradiņa universitātes Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošā pētniece asociētā profesore Modra Murovska, kura pirms dažiem gadiem kopā ar citiem Latvijas zinātniekiem ņēma dalību projektā, kura mērķis bija noteikt sirds vārstuļu patoloģiju saistību ar parvovīrusa B19 un herpesvīrusa-6 infekciju.

Var teikt, ka parvovīrusa B19 infekcijas saistība ar reimatoīdo artrītu un citām reimatiskajām slimībām, kuras bieži vien izraisa kardioloģiskas izmaiņas, piemēram, sirds mitrālā vārstuļa bojājumu, ir pierādīta.

“Akūta miokardīta diagnoze ir pietiekami sarežģīta, tādēļ, lai uzlabotu diagnostiku, tiek veikta sirds audu papildu novērtēšana, identificējot un kvantitatīvi nosakot vīrusu infekcijas marķierus. Sirds muskuļa audu biopsijā gados jauniem pacientiem ar akūtu miokardītu 37% gadījumu atrasta parvovīrusa B19, 33% – B tipa Koksaki vīrusa, 11% – herpesvīrusa-6 (HHV-6), 8% – adenovīrusa, bet 12% vienlaikus vairāku vīrusu infekcija. Pēc sirds transplantācijas miokardīts var būt saistīts arī ar citiem vīrusiem, piemēram, Epšteina-Barra vai citomegalovīrusiem,” norāda profesore.

Bērnu kardioloģe Ingūna Lubaua teic, ka Spānijas un Francijas speciālisti atklājuši saistību starp Covid-19 infekciju un tai sekojošiem sirds asinsvadu bojājumiem bērniem, kuri to izslimojuši vieglā formā.

Saskaņā ar pavasarī publiskotajiem Ķīnas epidemiologu datiem 7–17% Covid-19 pacientu, kuri ārstējušies slimnīcās, radies sirds muskuļa iekaisums. Arī ASV veiktais pētījums liecina, ka pēc slimnīcā izslimota Covid-19 miokardīta risks palielinās divas reizes.

Uzziņa

* Adenovīrusi – DNS saturoši vīrusi (sastopams 41 adenovīrusu serotips). Slimība sākas ar temperatūras paaugstināšanos, iesnām, faringītu, faringotonsilītu (rīkles apsārtums, mandeļu iekaisums), palielinātiem kakla limfmezgliem. Visraksturīgākā izpausme – konjuktivīts (sāpes un dedzinoša sajūta acīs).

* Enterovīrusi – RNS saturošie vīrusi. Tie iedalās četrās grupās, kas apvieno vairāk nekā 90 serotipus. No tiem pazīstamākie ir ECHO un Koksaki, kuri izraisa ne tikai ap 90% no visiem seroziem meningītiem, bet elpceļu infekcijas un citas saslimšanas.

* Parvovīrusi – B19 ir vienīgais parvovīrusu paveids, ar ko var inficēties cilvēks. Infekcijas slimībai, ar kuru parasti slimo bērni, raksturīgi “iepļaukāta vaiga” tipa izsitumi uz sejas un mežģīņveida izsitumi uz ķermeņa, viegls drudzis un vājums.

* Herpesvīrusi – cilvēka herpesvīruss-6 (HHV-6) – pieder dzimtai, kurā ir ap 200 serotipu, no kuriem tikai astoņi spēj inficēt cilvēku. Maziem bērniem vīruss izraisa zīdaiņu rozeolu – vieglu saslimšanu, kura norit ar 3–5 dienu ilgu drudzi un augšējo elpceļu simptomiem, kad temperatūra normalizējas, parādās sārti izsitumi – vispirms uz ķermeņa, tad kakla un ekstremitātēm.

Kardiologu ieteikumi sirds veselībai*

Foto: SHUTTERSTOCK

* Lai mazinātu iespēju gūt Covid-19 slimības komplikācijas, jākontrolē sirds slimību riska faktori, bet cilvēkiem, kuriem jau ir izrakstīti medikamenti, tie jālieto apzinīgi – tā, kā ir noteicis ārsts.

* Visa pamatā ir veselīgs dzīvesveids – jākontrolē svars, ēdienkartē iekļaujot daudzveidīgus sezonālos vietējos produktus, kā arī daudz jākustas – ja vien iespējams, svaigā gaisā.

* Ievērot visus drošības noteikumus jaunā koronavīrusa izplatības mazināšanai, tajā skaitā ievērot 2 metru distanci un bieži mazgāt rokas.

* Rūpīgi kontrolēt savus veselības rādītājus – asinsspiedienu, pulsu, holesterīna un cukura līmeni asinīs.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Veikt ikgadējo veselības profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta, lai laikus atklātu sirds slimības riskus un nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanos.

* Atrast laiku atpūtai un veidu, kā veselīgi atbrīvoties no stresa – nodarboties ar to, kas rada prieku.

*Apkopojusi pacientu biedrība “ParSirdi.lv”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Pavļuts mudina sagatavot stingrāku ierobežojumu kopumu, ja Latvijā turpināsies Covid-19 saslimstības pieaugums
15 minūtes
LE
LETA
Veselam
Dati nav iepriecinoši! Par cik kopš aprīļa Latvijā pieaugusi saslimstība ar Covid-19? 2
42 minūtes
LE
LETA
Veselam
Zināms, cik daudzi šobrīd Latvijā pēc vakcinēšanās pret Covid-19 izjūt blaknes
52 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 15
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 20
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Izcēlies pamatīgs īpašuma kašķis: “Avotiņu” bijušie saimnieki Magoni Šutovieni apsūdz mantu “zādzībā”, Magone teic – īpašums pārdots “ar viltu” 11
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 6
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Antropologs: Ja valdība ietu lokdauna virzienā, tad rudenī uz “Covid-19 brīvu” ikdienu var cerēt 11
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits pieaudzis līdz 671
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kalviņš par to, vai ir zināms, cik ilgi vakcīna nodrošina aizsardzību pret saslimšanu ar Covid-19 2
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 3
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Drīzumā pret Covid-19 varētu sākt vakcinēt arī jauniešus no 16 gadu vecuma 4
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Antropologs: Ja valdība ietu lokdauna virzienā, tad rudenī uz “Covid-19 brīvu” ikdienu var cerēt 11
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Zināms, cik daudzi šobrīd Latvijā pēc vakcinēšanās pret Covid-19 izjūt blaknes
52 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 3
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Izslimoju Covid-19, bet antivielu tests ir negatīvs.” Kalviņš skaidro, vai tā tiešām var būt 18
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man vismaz ir ko ēst!” Šadurskis uzskata, ka labāk būtu izmaksāt dīkstāves pabalstus, nevis rīkot Skolēnu dziesmu un deju svētkus 14
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kossovičs par āra terašu atvēršanu: Par šo “ballīti” maksās visi 41
6 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Agresīvs bullis palīdz atrast zem egles paslēptu, kailu vīrieti ar pārgrieztu kaklu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Ceturtdien atklāts lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits kopš februāra 16
4 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 77
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Henriete, Henrijs, Jete un Enriko
6 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 18
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 3
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Sieviešu basketbola izlasi trenēs Vētra – pirmais latvietis, kurš savulaik spēlējis NBA
17:05
LE
LETA
Veselam
Pavļuts mudina sagatavot stingrāku ierobežojumu kopumu, ja Latvijā turpināsies Covid-19 saslimstības pieaugums
17:04
LE
LETA
Veselam
Dati nav iepriecinoši! Par cik kopš aprīļa Latvijā pieaugusi saslimstība ar Covid-19? 2
16:38