Elīna Ozola (no labās) un Agnese Radžele-Šulce.
Elīna Ozola (no labās) un Agnese Radžele-Šulce.
Foto: Karīna Miezāja

Joprojām notiek mēģinājumi par vietējo produktu uzdot importa preci. Zaļais kurss uz… vietējo produktu 0

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Neliels piegādes attālums ir būtisks kritērijs zaļajā publiskajā iepirkumā (ZPI). Varētu sagaidīt, ka šādos apstākļos piegādātāji akcentu liks uz pašmāju produktiem un pārtikas iepirkuma veicējs saņems vietējo lauksaimnieku izaudzēto un saražoto.

LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 130
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 153
1 diena
Lasīt citas ziņas

Vai tas tā notiek, un vai ar ZPI izdosies izskaust mēģinājumus uzdot importa produktus par vietējiem? Pārtikas un veterinārais dienests ZPI atbilstības pārbaudes veic izlases kārtībā vai situācijās, kad saņemtas sūdzības.

LA.LV Aptauja

Vai jums ir svarīgi, lai bērnudārzos, skolās un slimnīcās maltītes tiktu gatavotas lielākoties no vietējiem produktiem?

  • Jā. Vietējie produkti ir svaigāki, tādēļ veselīgāki.
  • Nē, kaut no visas pasaules, ka tikai bioloģiski audzēti
  • Nē. Galvenais, lai maltīte garda.

CITI ŠOBRĪD LASA

2018. gadā dienests veicis 97 šāda tipa pārbaudes izglītības, sociālās aprūpes, rehabilitācijas un ārstniecības iestādēs, ieslodzījuma vietās, kā arī vairumtirdzniecības uzņēmumos.

Neatbilstības konstatētas 70% no veiktajām pārbaudēm, tostarp pārbaudīti vairāk nekā 450 ZPI ietvaros piegādātie produkti, un no tiem aptuveni 30% nav atbilduši iepirkuma tehniskajā specifikācijā noteiktajām prasībām.

2019. gadā veiktas 657 pārbaudes. Neatbilstības konstatētas 62% no tām. Pārbaudīti vairāk nekā 8400 ZPI ietvaros piegādātie produkti, no kuriem aptuveni 11% izrādījušies neatbilstoši iepirkuma tehniskajai specifikācijai. Savukārt šā gada septiņos mēnešos veiktas 204 pārbaudes.

Neatbilstības ZPI konstatētas 53,4% no tām. Pārbaudīti vairāk nekā 3400 ZPI ietvaros piegādātie produkti, no kuriem aptuveni 8,3% bijuši neatbilstoši iepirkuma tehniskajai specifikācijai. Redzams, ka kopējais neatbilstību īpatsvars veiktajās pārbaudēs ir samazinājies, tomēr tas joprojām ir ļoti augsts.

Importu uzdod par vietējo

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Lauku attīstības nodaļā stāsta, ka pašlaik ir diezgan sarežģīti nodrošināt to, lai zaļā iepirkuma ietvaros izvirzītās prasības par produktu piegādes attālumu no piegādātāju puses vienmēr tiktu ievērotas.

Joprojām notiek mēģinājumi par vietējo produktu uzdot importa preci, kas, iespējams, kādā brīdī bijusi lētāka vai vieglāk pieejama, un līdz ar to – tiek pārkāpti arī zaļā iepirkuma ietvaros izvirzītie nosacījumi un ignorēta šī iepirkuma būtība.

“Ir dzirdēts par gadījumiem, kad tirgotājs, lai iegūtu iespēju uzvarēt konkursā, vienojas ar vietējo ražotāju par fiktīvu produkcijas piegādi. Realitātē produkts ir vietējais tikai uz papīra, kamēr praksē tiek piegādāta lētāka importa prece,” zina stāstīt LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola.

“Importa produkti mēdz būt arī pārfasēti,” kolēģi papildina projektu vadītāja Agnese Radžele-Šulce.

“Turklāt krāpšanās notiek ne tikai ar augļiem un dārzeņiem, bet arī ar gaļu, olām un citiem produktiem.”

Nereti šādu un līdzīga veida krāpšanu konstatēt ir sarežģīti, tādēļ ZPI līguma darbības posmā liela nozīme ir katram konkrētajam iepirkumu speciālistam.

Ilva Dreimane, SIA “Jūrmalas slimnīca” iepirkumu organizēšanas speciāliste, ar mēģinājumiem ZPI līguma ietvaros uzdot importa preci par vietējo saskārusies ne reizi vien. Viņa gan zina stāstīt, ka šādiem gadījumiem ir tendence iet mazumā.

“Tomēr vēl arvien gadās piegādātāji, kas uzskata par pieņemamu, ka konkursa piedāvājums atšķirsies no darba pēc līguma noslēgšanas,” tā Ilva Dreimane.

“Vienīgi kārtīga pretendentu iesniegtās dokumentācijas pārbaude iepirkuma norises gaitā un rūpīga līguma izpildes kontrole pēc līguma noslēgšanas var nodrošināt, ka ZPI līguma nosacījumi tiešām tiek ievēroti. Līguma izpildes kontroli es uzskatu par galveno jebkurā iepirkumā. Nedrīkst pievērt acis uz to, ka Latvijas sīpolu vietā ved Polijas. Ja pirms termiņa izdeg spuldzes, jāprasa to nomaiņa. Tas viss prasa darbu.”

Jautāta, kā izdodas “noķert” šos Polijas sīpolus, kas no skata taču, visdrīzākais, nekādi neatšķiras no vietējiem, Ilva Dreimane atbild, ka parasti šo krāpšanos kaut kas nodod. Lielākoties tā ir kāda paviršība. Visbiežāk – neatbilstoši marķējumi.

“Veidojot ZPI specifikāciju un izvēloties definēt produktu piegādes attālumu, iepirkumu speciālistam ir svarīgi precīzi norādīt arī to, kas tad tiks uzskatīts par produktu piegādes ceļa sākumpunktu – ražotne vai varbūt vairumtirdzniecības bāze,” iesaka A.Radžele-Šulce, norādot, ka arī tas palīdzētu izvairīties no vēlākiem pārpratumiem.

Nav “labo” un “slikto”

Iespējams, situāciju ar krāpšanos produktu izcelsmes sakarā varētu mainīt pastiprināta kontrolējošo institūciju uzmanība tieši ZPI uzvarējušajiem vairumtirgotājiem, skolas un citus produktu saņēmējus uzraugot ne tik aktīvi.

Tā domā A. Radžele-Šulce, pamatojot: “Nereti skolai ir grūti izsekot ZPI līguma nosacījumu ievērošanai kaut vai tādēļ, ka realitātē iepirkumu ir veikusi nevis pati mācību iestāde, bet pašvaldība. Savukārt produktu saņēmējs ir virtuves darbinieks, kuram ir pavisam citi darba pienākumi,” tā A. Radžele-Šulce.

“Visbeidzot, “nepareizie” kartupeļi nedrīkstētu kļūt par iemeslu tam, ka skolēni paliek bez pusdienām.”

Tas gan nenozīmē, ka vairumtirgotājus, kas piedalās ZPI, vajadzētu demonizēt.

“Runājot par pārtikas iepirkumiem, bieži dzirdēts, ka lauksaimnieki ir tie “labie”, kuriem būtu jāuzvar konkursos, bet “vairumtirgotāji” savukārt – “slikti”, tomēr šādi to nevar nodalīt,” zina stāstīt Elīna Ozola.

“Patiesībā būtu labi, ja tieši vairumtirgotāji un kooperatīvi startētu šajos iepirkumos un nodarbotos ar loģistiku, kas vairāk atbilst viņu darbības specifikai, bet lauksaimnieki vai ražotāji savukārt visus spēkus varētu veltīt vietējās pārtikas izaudzēšanai un pārstrādei.”

Arī Jūrmalas slimnīcas iepirkumu konkursu uzvarētāju vidū ir gan zemnieku saimniecības, gan vairumtirgotāji. “Mūsu specifika ir mazi apjomi, tādēļ nav iespējas izdalīt atsevišķi, piemēram, burkānu vai puravu piegādes. Līdz ar to jāraugās uz piegādātājiem, kas ir spējīgi piedāvāt nepieciešamo sortimenta dažādību,” tā Ilva Dreimane.

Ilva Dreimane.
Foto: Timurs Subhankulovs

Jāvienkāršo pieeja

Zaļā iepirkuma ietvaros ir iespējams izvirzīt dažādas ar loģistiku saistītas prasības, un piegādes attālums ir tikai viena no tām. Salīdzinoši jauna prasība ir “Euro5” sertificēta, dabai draudzīgāka autotransporta izvēle.

“Šogad arī mēs esam iecerējuši šo kritēriju izvirzīt Jūrmalas slimnīcas konkursos,” tā Ilva Dreimane, norādot, ka pēdējos gados ar šādiem transportlīdzekļiem savus autoparkus aprīko aizvien vairāk saimniecību.

Savukārt A. Radžele-Šulce, mēģinot iejusties ZPI iesācēja lomā, centusies noskaidrot CSDD, kāda ir iespēja iegūt “Euro5” sertifikātu, un viņai nācies zvanīt trīs dažādiem speciālistiem.

Jāteic, ka šis ir tikai viens no piemēriem, kas raksturo reālo situāciju – proti, ka iepirkumu organizētājiem un dalībniekiem saistošā informācija ir sadrumstalota un ļoti apjomīga, tādēļ gūt ieskatu par ZPI spēles noteikumiem cilvēkam bez iepriekšējas pieredzes īsā laikā nemaz nav iespējams.

“Ja tas mainītos, tad zaļo iepirkumu varbūt kļūtu vairāk,” domā Ilva Dreimane.

“Iepirkumu komisijām un pretendentiem nav jānosirmo, gatavojot iepirkumus un nodrošinot piedāvājumu atbilstību visām prasībām.”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas šobrīd attiecībā uz deviņām preču un pakalpojumu grupām sagatavojusi grozījumus MK noteikumos par iepirkumiem, sola, ka tikšot vienkāršotas arī ZPI prasības, ņemot vērā to piemērošanas praksi.

Iepirkumu speciālistiem, kas vēlas apzināt iespējas organizēt vietējo produktu piegādes sava vai tuvējo reģionu ietvaros, var palīdzēt LLKC izstrādātais elektroniskais pārtikas ražotāju katalogs “Novadu garša”.

Pašlaik katalogā ir vairāk nekā 700 pārtikas ražotāju, no kuriem virs 170 ir gatavi piedalīties iepirkumu konkursos. Tāpat arī Valsts elektroniskās iepirkumu sistēmas katalogos rodami dažādi ZPI piemēroti piedāvājumi.

A. Radžele-Šulce uzskata, ka izmaiņas attieksmē pret ZPI nosacījumu ievērošanu pašos pamatos ir saistītas ar sabiedrības attieksmi kopumā: “Latvijā būtu svarīgi veicināt pārtikas patriotismu vispirms ģimenē, tad – skolā un visbeidzot arī valstī. Kāpēc tā? Jo prakse rāda, ka labo piemēru pamatā ir tieši vecāku pieprasījums, iniciatīva un iesaistīšanās.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt Ilva Dreimane uzsver valsts atbalsta nozīmi: “Lai mēs kļūtu videi draudzīgāki, valstij vajadzētu atbalstīt pasūtītājus, kas izvēlas, piemēram, iepirkt bioloģisko pārtiku bērnu ēdināšanai. Vai tad šādu iepirkumu nekļūtu vairāk? Jo finanšu līdzekļu katram ir tik, cik ir.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 130
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 153
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 182
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO.VIDEO. Ūdens līdz ceļiem, iebrucis pagrabs! Pēc stiprām lietavām Ogres pagalmi pilnīgi “pārvērtušies par vienu lielu jūru” 25
21 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem
9 minūtes
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ja vien iespējams, meklē patvērumu slēgtās telpās. Tuvākajās stundās Rīgā gaidāmas pērkona lietusgāzes 5
43 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem
3 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem
17:01
LE
LETA
Ziņas
Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem
16:56
II
Ivars Ijabs
Ziņas
Ivars Ijabs: Latvijas izaugsmei – vairāk ieguldīt cilvēkos, nevis betonā
16:48
LE
LETA
Ziņas
“Saskāros ar necieņu un diskrimināciju!” Vairāk nekā 100 cilvēku vēstuli parakstījusī Krapāne pamet darbu Valsts kontrolē 27
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Runa ir par naidu, kas sējas un izplešas ātrāk nekā pats vīruss!” Kultūras pasākumi ierobežojumu spīlēs 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 182
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs nedaudz vēsāks. Laika prognoze ceturtdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Otrdien Latvijā atklāts kopš mēneša sākuma lielākais jaunu Covid-19 gadījumu skaits 27
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: Soctīklus pāršalcis video, kurā redzams, kā treneris iepļaukā vācu cīkstoni Trajdosu 6
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 24
5 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem
9 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
Igauņi līksmo! Ziemeļu kaimiņi Tokijas olimpiskajās spēlēs tikuši pie otrās medaļas 2
57 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
Tenisā turpinās pārsteigumi: japāņu sporta šī brīža lielākā zvaigzne piedzīvo negaidītu zaudējumu
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Pārbaudot “Rail Baltica” trases šķērsojuma apkārtni, Daugavā atrasts padomju laika kompresors 7
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 10
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 93
5 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Maltās gaļas un ziedkāpostu sacepums: kad kārojas ko sātīgu
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ūdensrozes dārzā: kā nepieļaut raksturīgākās iesācēju kļūdas?
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 107
7 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 153
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 130
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO.VIDEO. Ūdens līdz ceļiem, iebrucis pagrabs! Pēc stiprām lietavām Ogres pagalmi pilnīgi “pārvērtušies par vienu lielu jūru” 25
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Cecīlija un Cilda
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Daudzi pamodās no sprādziena trokšņa: Norvēģijā nokritis neparasti liels meteorīts 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No darba atlaista Liepājas teātra aktrise Sigita Pļaviņa: neoficiālā informācija liecina – viņa atteikusies vakcinēties 187
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskā ģimene ar bažām gaida prinča Harija sarakstīto grāmatu: par darbu pie tās viņš saņems pasakainu summu 8
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Lielu popularitāti ieguvušais japāņu dziedātājs Masaki Nakagava Tokijā pārstāvēs Latviju 11
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza laistīšanai neder jebkurš ūdens! Dārznieks skaidro, kā izmērīt ūdens skābumu 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pasta ar svaigiem tomātiem: viegli pagatavojams, garšīgs ēdiens 3
1 diena