×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. decembris, 2014
Drukāt

Antibiotikas jālieto stingri pēc instrukcijas

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

“Kāpēc tāda atšķirība ārsta ieteikumos par antibiotiku lietošanu? Vienā reizē, kad slimoju, vajadzēja dzert desmit dienas, bet nākamreiz – tikai trīs.”

“Uzreiz gribu teikt – antibiotikas lietojam par daudz un nekritiski. Diemžēl arī ārsti tās izraksta pārlieku bieži,” uzsver ģimenes ārsts Andris Lasmanis.

Antibiotikas ir stipri medikamenti, kas iznīcina cilvēka organismā radušās nelabvēlīgās baktērijas. Tātad der, ja kaiti izraisījusi baktērija, mikroorganisms, piemēram, iekaisuma vai sastrutojuma gadījumā. Taču antibiotikas nelīdz pret vīrusu saslimšanām, kas veido pusi no visām iekaisuma slimībām. Tikai vienu procentu no visām saaukstēšanās slimībām izraisa baktērijas, un tās ārstējamas ar antibiotikām. Pārējām, kam ir vīrusu daba, antibiotikas neder. Tās var pat kaitēt, jo nogalē arī baktērijas, kas organismam nepieciešamas cīņai ar vīrusu.

Reizēm saka – dzēru antibiotikas, un vīrusu infekcija pārgāja. Ne jau tāpēc izveseļojās, organisms pats tika galā.

Vislabāk būtu, ja no iekaisuma perēkļa tiktu paņemta baktēriju analīze, nosakot konkrēto mikroorganismu un to, kuras antibiotikas šajā gadījumā vislabāk der. Protams, tā rīkojas tikai sarežģītos gadījumos.

Galvenais – nelietot antibiotikas uz savu galvu. Nereti paņem no sava zāļu skapīša pāri palikušās tabletes, kas izrakstītas iepriekšējā slimošanas reizē. Dažs labs tās aizņemas no laipnas kaimiņienes… Taču tā darīt nedrīkst!

Stingri jāievēro antibiotiku lietošanas ieteikumi. Vidēji tās nepieciešamas 7–10 dienas. Daži medikamenti gan darbojas īsāku laiku, savukārt citi – ilgstoši. Viss atkarīgs no tā, cik ilgi organismā un asinsritē uzturas konkrētā antibiotika. Ja iedarbības laiks ir, piemēram, četras stundas, jādzer 4–5 reizes dienā, bet, ja 12 stundas, – divreiz dienā. Optimāls kurss atkarīgs arī no iekaisuma vietas un slimības izplatības. To visu paskaidro ārsts. Lietošanas kārtība minēta zālēm pievienotajā instrukcijā. Tā noteikti jāievēro!

Nereti paredzēts antibiotikas lietot sešas dienas, bet slimnieks dzer tikai trīs dienas un met mieru, jo uzskata, ka jau ir kļuvis labāk. Taču šādi mēs it kā trenējam baktērijas, ļaujam tām kļūt spēcīgākām.

Mikroorganisms spēj labi piemēroties, ātri kļūst noturīgs pret antibiotikām un turpina vairoties. Cilvēks ilgāk slimo. Kļūst grūtāk piemeklēt antibiotikas, kas palīdzētu.

Turklāt tās ne vien iznīcina nevēlamos mikrobus, bet arī ķeras klāt derīgajiem, galvenokārt zarnu mikroflorā mītošajiem. Tādēļ vienlaikus jālieto tā dēvētās probiotikas, zarnu mikrofloras baktērijas veicinošs produkts, piemēram, jogurts vai jogurta kapsulas. Turklāt probiotikas nepieciešamas vēl nedēļu pēc antibiotiku kursa beigām.

 

366_C_logo1

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+