Publicitātes foto

4 brīnišķīgi iemesli, kāpēc jāļauj bērniem rotaļāties ar lellēm 2

Pirms dažām dienām norisinājās “Māmiņu Kluba” tiešraides diskusija „Kā rotaļa ar lellēm spēj ietekmēt bērna empātiju un sociālās prasmes”, kurā atzīti jomas eksperti – psiholoģe, piecu bērnu māmiņa Inga Bērziņa, bērnu un pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, kas strādā un vada Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centru, kā arī “Māmiņu Kluba” vadītāja, divu bērnu māmiņa un influencere Rūta Dvinska – viņi sprieda par to, cik ļoti būtiski jau bērniem no agrīna vecuma radīt apstākļus, lai tiktu attīstītas dažādas sociālās iemaņas, tostarp empātija.

1. Māca bērniem empātiju!

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
Lasīt citas ziņas
Publicitātes foto


Diskusijas ievadā eksperti vienojās, ka empātija ir gan spēja just līdzi otram, gan arī prasme priecāties par otra prieku. Lielākā vai mazākā mērā empātija ir atrodama katrā cilvēkā un to iespējams attīstīt ar noteiktiem līdzekļiem. Eksperti bija vienisprātis, ka empātija ir nozīmīga gan bērnu un pusaudžu, gan arī pieaugušo vecumā, jo palīdz dažādās dzīves situācijās.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Sociālās prasmes var attīstīt visa mūža garumā. Visām mūsu emocijām ir praktisks mērķis – veidot vieglāku komunikāciju ar citiem, jo komunikācija ir prasme, ko apgūstam. Empātija ir komponente, kas saistīta ar bērna attiecībām ar mammu; dabiski ir dažādi temperamenti, būs empātiskāki, mazāk empātiski cilvēki. Empātijas mērķis ir panākt, lai bērns veiksmīgi komunicē gan ar vienaudžiem, gan citiem. Esmu pārliecināts, ka bērnu var diezgan labi apmācīt izturēties empātiski,” skaidro psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, uzsverot, ka bieži vien tieši empātijas trūkuma dēļ cilvēki saskaras ar dažādām nepatikšanām arī pieaugušo vecumā, jo nesaprot, ko jūt otrs, nespēj adekvāti reaģēt.

Ekspertu viedoklis sasaucas arī ar Latvijas iedzīvotāju uzskatiem, jo vadošās Eiropas pētījumu aģentūras Norstat veiktais pētījums Latvijā, kurā tika aptaujāti vecāki ar bērniem vecumā no 4 līdz 9 gadiem, parāda, ka 48% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā no 30 līdz 49 gadiem atzīst empātiju par svarīgu sociālo prasmi savos bērnos.

2. Ar lellēm bērni parāda arī to, kas notiek viņu pašu dzīvē

Publicitātes foto


Diskusijas dalībnieku izpratnē tieši rotaļāšanās, piemēram, lomu spēles citam ar citu, spēlēšanās ar lellēm, ir vērtīgs instruments, kas palīdz attīstīt bērnos sociālās un emocionālās prasmes, arī empātiju.

„Jāsaprot, ka ar lellēm un spēlēm bērni komunicē, rāda, kas notiek viņu dzīvē, izspēlē dažādus scenārijus, runā un izpauž sevi,” rotaļu pozitīvo nozīmi uzsver psiholoģe Inga Bērziņa. Viņas teikto papildina arī Nils Sakss Konstantinovs, kurš akcentē, ka vēlme rotaļāties jeb izzināt pasauli bērnos ir ielikta dabiski un vecākiem ir svarīgi to nemazināt, neapslāpēt.

3. Planšetdatora vai telefona vietā – rotaļas!

Foto: unsplash


Diskusijas vadītāja Rūta Dvinska norāda, ka atbilstoši Norstat pētījuma rezultātiem trešā daļa respondentu kā prioritāti bērnu brīvā laika pavadīšanai izmanto planšetdatoru vai telefonu, turklāt pandēmijas ietekmē elektroniskajām ierīcēm veltītais laiks aug gan pieaugušo, gan bērnu vidū.

Šeit eksperti skaidro, ka vecākiem svarīgi saprast to, ka pastāv divu veidu uzmanības – aktīvā un pasīvā. Rīkojoties ar planšeti, bērni izmanto tikai pasīvo uzmanību, arī spēlējot radošas spēles. Savukārt piemēram, rotaļas ar lellēm, prasa likt lietā aktīvo uzmanību, tātad fantāziju, izdomu.

„Bērniem ir jānodrošina iespēja spēlēties, jārada aktīva vide viņu fantāzijas attīstīšanai. Rotaļājoties bērni modelē dzīvi un ieliek sevi, savu būtību šajās mantās, rotaļlietās. To sauc par projekciju, šādi bērni projicē savas vēlmes, sapņus, izpauž dažādas personības daļas, izspēlē konfliktus. Svarīgs arī sociālais moments, jo, spēlējoties kopā ar kādu, bērns iemācās dzīvot sabiedrībā, piemēram, saprot, ka ir jādalās, reizēm jāļauj to rotaļu mašīnu pastumt arī otram, un šāds bērns būs populārāks skolas, bērnudārza vidē, visi gribēs ar viņu draudzēties,” rotaļu svarīgo nozīmi rakstura attīstībā skaidro Nils Sakss Konstantinovs.

4. Lelles bērniem māca pieņemt atšķirīgo

Publicitātes foto


Tāpat eksperti atzīst, ka bērniem var droši dot lelles jau no 2-3 gadu vecuma. Attiecībā par lellēm, diskusijas vadītāja, divu bērnu māmiņa Rūta Dvinska norādīja, ka ievērojusi, ka lelles, salīdzinot ar viņas bērnību, ir ļoti mainījušas. Piemēram, zīmols Barbie tagad piedāvā dažādu ādas krāsu, tautību lelles, kā arī lelles ar atšķirīgu ķermeņa uzbūvi, ar kustību traucējumiem, arī šādā veidā mācot bērniem saprast, pieņemt dažādo, atšķirīgo un attīstīt empātiju.

„Šīs vizuāli atšķirīgās Barbie lelles pilda vēl vienu ļoti svarīgu funkciju. Tās ne tikai māca bērniem pieņemt citādo, atšķirīgo, parādot, ka skaistums var būt dažāds, bet ļoti palīdz tiem bērniem, kuri ir atšķirīgi. Ieraugot veikalu plauktos sev līdzīgu lelli, šie bērni var justies pieņemti, akceptēti, novērtēti un saprasti, un tas ir ļoti daudz!” Barbie leļļu sociālo nozīmīgumu skaidro Nils Sakss Konstantinovs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Diskusiju eksperti noslēdz ar aicinājumu vecākiem rotaļāties kopā ar bērniem gan svētku laikā, gan ikdienā: „Cilvēks noveco tad, kad beidz spēlēties!” atzīmē psiholoģe Inga Bērziņa.

“Māmiņu Kluba” diskusijas temata iedvesma ir gūta no neirozinātniska pētījuma, kuru īstenoja zīmols Barbie sadarbībā ar Kārdifas Universitāti, pierādot, ka rotaļas ar lellēm attīsta bērnos empātiju, veicina sociālo prasmju attīstību, kā arī palīdz bērniem justies laimīgākiem un labāk atgūties no grūtībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 4
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 43
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
19:56