Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu? 0

Vasaras vidus, Jāņi, grila sezona – lai arī šogad svinēšana notiks ģimenes un tuvāko draugu lokā, izpaliekot lieliem ļaužu pūļiem, gluži bez svētkiem jau nu nepaliksim.

VIDEO. Bordāns “Lampā” izrauj Šleseram no rokām mikrofonu! Kā politiķu diskusija pārvēršas cirkā
TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
No nākamās nedēļas visās jaunajās automašīnās obligāta būs ātruma ierobežošanas tehnoloģija
Lasīt citas ziņas

Un kas gan būtu svētki bez kāda dzirkstošāka vai mazāk dzirkstoša dzēriena? Farmaceits Vadims Brižaņs kopā ar neiroloģi Daci Bērziņu apkopojuši iemeslus, kāpēc iedzert vai arī svētkos labāk tomēr atturēties.

Lai arī narkologi teic, ka labāk nelietot alkoholu vispār, paļauties uz to, ka veikala alus un vīna plaukti paliks neskarti, laikam nevarēs. Tāpēc der ieklausīties neiroloģes Daces Bērziņas sacītajā, kas vēl bez visiem labi zināmā „Izglāb draugu – neļauj braukt dzērumā” mums jāzina par grādīgajiem dzērieniem.

CITI ŠOBRĪD LASA
„Vispirms drošības pēc der atgādāt, ka pandēmijas sākumā izskanējušie apgalvojumi, ka spirts var dezinficēt un iznīcināt vīrusu ne tikai ārēji, bet arī iekšķīgi, ir pilnīgas muļķības,” smaida ārste.

„Atminēsimies – veikalu stipro dzērienu plaukti līdz ar ierobežojumu noteikšanu valstī tukšojās, kā tas nereti notiek svētku laikā. Taču spirtotie dzērieni organismā nonākušo vīrusu neietekmēs. Drīzāk gluži otrādi –, negausīgi lietoti, tie vājina imunitāti.”

Tiek uzskatīts, ka pat glāze vīna palīdz iemigt, mazināt stresu, būt drosmīgākam un izsaukt jautrību

. Taču arī tas nebūs tiesa – regulāra alkohola lietošana izraisa agresiju, trauksmes sajūtu, depresiju, var būt vardarbības iemesls un palielina nāves gadījumu risku.

Ne velti tiek veidotas akcijas, piemēram, pret braukšanu dzērumā, lai samazinātu šos apdraudējumus. Pasaules Veselības organizācijas apkopotie dati liecina, ka pasaulē katru gadu 3,3 miljoni cilvēku mirst alkohola lietošanas izraisītā kaitējuma dēļ, kas veido 5,9% no visiem nāves gadījumiem.

Sasniedz smadzenes dažu sekunžu laikā

Ir nepieciešamas vien 30 sekundes, lai alkohola pirmā malka efekts sasniegtu smadzenes. Tas apgrūtina smadzeņu šūnu spēju nosūtīt impulsus ķermenim. Pakāpeniski tiek zaudēta līdzsvara sajūtu. Palēninās organisma atbildes reakcija, iespaidojot ne tikai kustības, bet arī uztveri, un rodas maldinoša atbrīvošanās un jautrības sajūta, ko pazīstam kā pacilātu garastāvokli.

Lietojot alkoholiskos dzērienus, smadzenēs tiek traucēti atmiņas procesi, tādēļ rodas gadījumi, kad nākamajā rītā iedzērušais nespēj atcerēties notikumus vai detaļas.

Ilgstoši un regulāri lietojot alkoholu, smadzenes mainās arī vizuāli un tiek ietekmētas to darbības spējas smadzeņu šūnu izmaiņu dēļ. Šie procesi ietekmēs spēju koncentrēties, domāt un atcerēties. Alkohols iespaido ne tikai smadzenes.

Ķermeņa temperatūras svārstību dēļ (to izraisa asinsvadu paplašināšanās un palielināta asins plūsma, kas sākotnēji ķermeņa temperatūru paaugstina, bet vēlāk veicina tās pazemināšanos), tiek apgrūtināta sirdsdarbība un radīti bojājumi sirds un asinsvadu sistēmā.

Alkohola negatīvā ietekme uz organismu

• Kuņģis. Vispirms alkohols nonāk kuņģī, kur kairina gļotādu, veicinot pārmērīgu kuņģa skābes produkciju. Regulāra iedzeršanas dēļ var veidoties kuņģa čūla. Bieža stipro dzērienu lietošana iespaido apetīti un tā var mazināties, izraisot veselības problēmas, jo netiek saņemtas visas nepieciešamās barības vielas.

• Zarnu traucējumi un grēmas. Alkohols ne tikai kairina kuņģi, bet arī tievo un resno zarnu, izmainot uztura pārvietošanos organismā un spējot izraisīt caureju. Ilgstoša grādīgo dzērienu lietošana attīstīs šo problēmu ilgtermiņā. Gremošanas traucējumu dēļ var veidoties grēmas jeb dedzinoša sāpju sajūta pakrūtē, jo muskuļiem atslābinoties, skābe veido atvilni.

• Nieru darbība. Dzeršanas laikā var pamānīt, ka biežāk jāapmeklē tualete. Normāli smadzenes izdala hormonu, kas nierēm neļauj radīt pārāk daudz urīnu, taču alkohols kavē šo impulsu nodošanu. Tādēļ tualete jāapmeklē biežāk un veidojas dehidratācija. Dzeršana ne tikai veido papildus slodzi nierēm, bet arī veido toksisku iedarbību un vājina nieru darbību.

• Aknas. Arī aknas piedalās cīņā ar toksiskajām vielām. Ne velti kā ļaunāko, kas var notikt dzeršanas dēļ, mēs minam aknu cirozi.

• Aizkuņģa dziedzeris un diabēts. Aizkuņģa dziedzeris piedalās insulīna un citu vielu ražošanā, kas palīdz zarnām tikt galā ar apēsto. Alkohols aizkavē šos procesus. Minētās vielas vienkārši uzkrājās aizkuņģa dziedzerī un kopā ar toksīniem veido iekaisumu. Vairāku gadu laikā tas var rast situāciju, ka aizkuņģa dziedzeris neizdala vajadzīgo insulīna daudzumu, kas noved pie diabēta un var izraisīt aizkuņģa dziedzera vēzi.

• Sirdsdarbība. Pārmērīga alkohola lietošana var izmainīt sirds ritmu. Dzerot gadiem, ķermeņa motoriņa traucējumi kļūst patstāvīgi. Turklāt sirds muskuļi samazinās apjomā (atrofējas), tas ietekmē asins plūsmu un orgānu apgādi ar barības vielām.

• Hormonu sintēze. Alkoholā esošās ķīmiskas vielas negatīvi ietekmē hormonu sintēzi. Sievietēm var tikt izmainīts menstruālais cikls, savukārt vīriešiem var tikt ietekmēta erekcija, mazināties spermatozoīdu skaits un gadu gaitā veicināta krūšu palielināšanās.

• Kauli un muskuļi. Alkohols ķermenī mazina kalcija līmeni, kas var veicināt osteoporozi veidošanos. Samazinoties asins plūsmai, mazinās muskuļu apgāde ar barības vielām un tie neuzņem nepieciešamos proteīnus muskuļu masas veidošanai. Ilgstoša dzeršana ne tikai samazina ķermeņa muskuļu apjomu, bet arī atņem visam ķermenim spēku.

Daži malki neskādēs!

„Bet es taču nedzeru regulāri, tikai dažas gāzītes svētkos!” teiks jāņotājs. Taču arī iemalkojot alkoholu retu reizi, var rasties dažas, tiesa, pārejošas, problēmas. “Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs skaidro, kas izraisa nākamā rīta nelabumu un galvassāpes: “Pārmērīga alkohola lietošana ne tikai rada dehidratāciju, bet liek paplašināties smadzeņu asinsvadiem, kas rada galvassāpes.

Slikta dūša, nelabums un vemšana, ko ačgārni dēvējam par paģirām, patiesībā liecina par toksikozi jeb vieglu saindēšanos un parasti šos efektus rada kuņģis. Savukārt nākamā rīta bezspēku un vājumu izraisa darbības traucējumi muskuļoscukura nepietiekamības dēļ. To savukārt rada aknas, kuras, cīnoties pret kaitīgo vielu, nespēj izdalīt pietiekami daudz cukura.”

Ko darīt, ja rodas toksikoze?
Ja nu tomēr viss iepriekšminētais nav atturējis no miestiņa nogaršošanas un Jāņu siers bijis jānoskalo ar pārāk lielu alutiņa daudzumu – kā var palīdzēt organismam tikt galā ar toksikozi un tās radītājiem simptomiem?

Farmaceitam Vadimam Brižaņam ir vairāki ieteikumi, gan piebilstot, ka, pašsajūtai uzlabojoties, pie stūres tik un tā nevajadzētu sēsties. Vispirms ir ļoti svarīgi pastiprināti lietot daudz šķidruma un ir jātiek galā ar galvassāpēm un nelabumu.

Katram cilvēkam būs piemērots savs atšķirīgs medikamentu komplekss, ko lietot šādos gadījumos. Vēlams konsultēties ar farmaceitu, lai noskaidrotu ieteicamāko, ņemot vērā cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Farmaceitsnorāda trīs medikamentu grupas, kuru preparāti būtu lietojami.

Antacīdos līdzekļus jeb skābi neitralizējošus medikamentus parasti lieto pāris stundas pēc ēšanas, t.i., tukšā dūšā. Tiem piemīt spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādu pārklājošas īpašības, tie ātri iedarbojas. Kā antacīdie līdzekļi galvenokārt tiek izmantotas dažādas zāļu formas, kas apvieno neitralizējošo un adsorbtīvo darbību. Vairākus šos līdzekļus vienlaicīgi lietot gan nevajadzētu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Elektrolītus un minerālvielas lieto vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei. Zāļu sastāvā esošais cukurs veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām.

Fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, sprieguma sajūta, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi. Tos var lietot kopā ēdienreizi, kad atgriezusies apetīte pēc sliktās dūšas. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
VIDEO. Bordāns “Lampā” izrauj Šleseram no rokām mikrofonu! Kā politiķu diskusija pārvēršas cirkā
TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
No nākamās nedēļas visās jaunajās automašīnās obligāta būs ātruma ierobežošanas tehnoloģija
Šī diena būs iekrāsota pozitīvos toņos! Horoskopi 3.jūlijam
Krievu propaganda ziņo, ka rīt notiks baltkrievu iebrukums Ukrainā. NBS kapteinis par situāciju Baltkrievijā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Ko saka zinātnieki, vai koronavīruss rudenī vairs nespēs izraisīt epidēmijas vilni?
atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Daudzi Krievijas pilsoņi iebrauc un kārto darīšanas Rīgā caur trešajām valstīm, apstiprina Rinkēvičs
Petraviča pērn palielinājusi uzkrājumus par 33 374 eiro
Svētdien Latvijā gaidāms silts laiks
VIDEO. Bordāns “Lampā” izrauj Šleseram no rokām mikrofonu! Kā politiķu diskusija pārvēršas cirkā
Liepnieks: Levits ir pierādījis, ka mums vispār nav vajadzīgs prezidents, to naudu varētu atdot vēža slimniekiem
Rīgas peldvietās jūrā ūdens vien 14-15 grādus silts
Planētas Noslēpumi: Kāpēc Zeme pakāpeniski samazina ātrumu?
Pagaidām neko labāku neesam izdomājuši: vai nākotnē dzīvosim bateriju ielenkumā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Londona pieļauj, ka Krievijai sāk trūkt modernu raķešu
23:05
Rīgas peldvietās jūrā ūdens vien 14-15 grādus silts
22:02
Petraviča pērn palielinājusi uzkrājumus par 33 374 eiro
21:01