Foto – 123rf.com

Pieķerts melos: ko darīt, ja bērns regulāri melo 0

Ja līdz trīs gadu vecumam bērns vēl ir pietiekami naivs un atklāts pasaulei, tad vecāki bērni jau bieži sāk melot vai pārspīlēt, mēģinot pieaugušos maldināt. Par to, kāpēc pirmsskolas vecuma bērni mānās un kā rīkoties vecākiem, portālam “Letidor.ru” stāsta psiholoģe Marija Baulina.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Saprast un piedot. Ja pieaugušie vēlas iespējami samazināt situācijas, kad bērns stāsta nepatiesību, viņu pirmajai reakcijai uz meliem vajadzētu būt tādai, lai izprastu melu motīvus. Daudzi no šiem bērnu izdomātajiem stāstiem vienkārši ir bagātīgas fantāzijas izraisīti. Tos var uzskatīt par sava veida spēli, kura bērnam nenes nekādu izdevīgumu. Ir vecuma posmi, kad daži bērni nespēj atšķirt realitāti no fantāzijām, uztverot, piemēram, grāmatu vai filmu sižetus kā realitāti. Ja, piemēram, bērns pārliecinoši tev stāsta kādu sižetu, ko it kā redzējis savām acīm un tu saproti, “no kuras puses vējš pūš”, ir vērts viņam piespēlēt līdzi un kopā pasmieties par jūsu izdevušos ideju.

Atšķirībā no fantazēšanas, meliem ir daudz nopietnāki mērķi. Kā likums, bērns ar to palīdzību mēģina izbēgt no soda, izsmiekla vai ilgiem paskaidrojumiem. Nedrīkst aizmirst arī par egoistiskiem motīviem: iespējams, mazais melis kaut ko grib no tevis iegūt. Visi motīvi, izņemot pēdējo, ir iemesls, ka bērnam nepieciešams psiholoģisks atbalsts nevis bērna sodīšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Psiholoģiskā aizsardzība. Ja pieaugušie runā nepatiesību, izskaitļojot dažus gājienus uz priekšu, tad bērns bieži vien vienkārši aiz meliem slēpjas no realitātes. Vairumā gadījumu tas notiek neapzināti. Piemēram, mazulis visiem var stāstīt, ka viņam ir suns, lai gan tas miris jau pirms vairākiem mēnešiem. Tā vietā, lai bērnu vainotu melos, ir jāpalīdz pārdzīvot gūto psiholoģisko traumu: pieņemsim, bērnam pastāstīt par to, ka mīļais suns turpina dzīvot mūsu atmiņās, bet viņa lieliskās rakstura īpašības jau nodotas viņa kucēniem.

Bailes no soda. Pat tad, ja bērns nekad tā pa īstam nemaz nav ticis sodīts, viņam var būt bailes no vecāku neapmierinātības, kas jau pati par sevi bērnam šķiet kā sodīšana. Tādēļ bērnam nebūs tik viegli izlemt par labu atzīšanās. Savukārt pieaugušajiem ir svarīgi saglabāt labvēlīgu gaisotni un ļaut bērnam saprast, kas viņu gaida, kad viņš pateiks taisnību. Viņam ir svarīgi redzēt, ka vecāki cenšas tikt skaidrībā ar notikušā iemesliem un palīdzēt, nevis atrast iemeslu bērna sodīšanai.

Nevēlēšanās kļūt par izsmiekla objektu. Bieži vien bērni “noslēdzas”, nesajūtot vecāku tonī pretimnākšanu. Tādēļ viņi var slēpt savus patiesos sapņus un vēlmes, sakot to, ko, viņuprāt, vēlētos dzirdēt pieaugušie. Patiesa interese un cieņa pret bērna iekšējo pasauli no vecāku puses palīdzēs pietiekami ātri atbrīvoties no šāda veida melošanas.

Satraucošie simptomi

Pa īstam nopietna problēma ir meli mantkārīgos nolūkos. Ar šādu mērķi bērns var censties pieaugušajos radīt žēlumu, simpātijas vai vainas sajūtu. Tādēļ, ja esi pamanījis savā bērnā iezīmes, kas liecina, viņš nav patiess, labāk uzreiz apturēt viņa manipulēšanas mēģinājumus un tieši bērnam pateikt par savu atklāsmi: “Es saprotu, ka tev ļoti negribas iet uz bērnudārzu. Taču tev nav obligāti jāizliekas slimam. Pacenties izdomāt interesantu spēli un tu nemanīsi, kā paskries laiks.”

Lielākā daļa bērnu ir pārliecināti, ka patiesība jāsaka, jo to vēlas citi. Pacenties bērnu pārliecināt, ka tas jādara sevis paša, ne citu labad.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.