Ilustrācija: SHUTTERSTOCK

Ļoti īpašās sirdslietas! Smēķēšana, holesterīns, asinsspiediens un citas klusās slepkavas 0

Sirds un asinsvadu slimības ļoti daudziem cilvēkiem apgrūtina priecīgu dzīvošanu, izraisa smagas veselības problēmas, turklāt šīs kaites ir biežākais mirstības cēlonis gan Latvijā, gan pasaulē.

Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Ko darīt un no kā ikdienā izvairīties, lai sirdi, savu galveno organisma zobratiņu, saglabātu stipru un ilgspēlējošu – to vaicājām kardioloģei Vitai Vestmanei.

Vai sirds veselību nosaka tikai gēni? Varbūt spēcīgi ietekmē emocijas, ja tās pārāk bieži ir negatīvas, postošas?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja jautājat par emocijām, tad viss, ko cilvēks dara no sirds, nes prieku sirdij un dara to veselīgāku. Bet bēdas, dusmas, neiecietība un aizvainojums – tieši pretēji, kaitē.

Agrāk uzskatīja, ka par sirds un asinsvadu saslimšanu vispirms ir jāuztraucas vīriešiem, jo sievietes ar to slimo mazāk.

Taču pēdējā laika statistika rāda, ka sievietes saslimst tikpat bieži, tātad arī viņām jārūpējas par savas sirds veselību.

Varbūt pat vēl vairāk nekā vīriešiem. Lai gan vīriešus slimības piemeklē agrākā vecumā, bet sievietēm slimību norise un ārstēšana ir krietni sarežģītāka, biežāk piemeklē komplikācijas.

Noteikti par sirds un asinsvadu slimību risku ir jāsāk domāt vīriešiem pēc 45 gadu vecuma sasniegšanas, bet sievietēm – pēc 55 gadiem. Izpētīts, ka ap 70 gadu vecumu šis risks izlīdzinās, tas ir gan sievietēm, gan vīriešiem.

Tāpēc jau visai agrīni jāsāk darīt visu, lai nenonāktu līdz insultam – smadzeņu asinsrites traucējumam –, vai infarktam – pēkšņam sirds artēriju nosprostojumam ar stiprām sāpēm krūtīs –, vai neiedzīvotos stenokardijā, kas izpaužas lēkmjveida sāpēs sirds apvidū.

Kas ir būtiskākais, lai mana sirds un asinsvadi paliktu veseli pēc iespējas ilgāk?

Mūsu valstī liela problēma ir mazkustība visos līmeņos – ne tikai fiziskā, bet arī garīgā un emocionālā. Galvenais ir dzīvesveids, tātad lai dienas, nedēļas un gada ritmā būtu ietverts viss dzīvībai nepieciešamais – kvalitatīvs miegs, atpūta, kas līdzsvarota ar darbu, kustīgums.

Publicitātes foto

Smēķēšana ir viens no būtiskiem riska faktoriem sirds un asinsvadu slimību jomā. Lai arī pēdējos gados kopējais smēķētāju īpatsvars Latvijā ir mazinājies, diemžēl sieviešu vidū smēķētāju kļūst vairāk, un visbīstamākais – smēķē arvien jaunākas sievietes.

Ko darīt? Atmest! Izpētīts, ka, atmetot smēķēšanu, vīriešiem divarpus reizes un sievietēm divas reizes mazinās mirstības risks no sirds un asinsvadu slimībām. Protams, likt malā cigareti nav tik viegli. Vispirms jārod motivācija to darīt. Varu ieteikt Alena Karra grāmatu “Kā viegli atmest smēķēšanu” – to sarakstījis cilvēks, kurš pats kādreiz smēķējis. Varat arī izvēlēties kādu papildmetodi, kas ir daudziem palīdzējusi, piemēram, adatu terapija vai psihoterapija.

Vēl viens liels riska faktors ir paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija, ko nereti tēlaini dēvē par kluso slepkavu.

Ir ļoti svarīgi regulāri mērīt savu asinsspiedienu, to kontrolēt. Sākumā var nebūt nekādu simptomu, bieži vien cilvēks nemaz nezina, ka viņam ir paaugstināts asinsspiediens. Ir ļaudis, kuri nejūt augstu asinsspiedienu pat tad, ja tas ir 200/120 mm Hg, bet citi sāk justies nelāgi jau tad, ja spiediens tikai par 10–15 mm pārsniedz normu.

Kādas pazīmes var liecināt par paaugstinātu asinsspiedienu?

Cilvēks reizēm saka: man ir smagas acis. Dodas uz pārbaudi pie acu ārsta, bet izmeklējumos neko neatrod. Tas nozīmē, ka cēlonis jāmeklē citur, iespējams, pie vainas ir augsts asinsspiediens. Nereti gan acu ārsts saskata, ka acī ir kāds izmainīts asinsvads, tas var liecināt par ilgāku laiku paaugstinātu asinsspiedienu.

Foto: Blurryme/SHUTTERSTOCK

Vēl citi simptomi var būt galvas reiboņi, neizskaidrojamas galvassāpes, kā arī tas, ka cilvēks vairs netiek galā ar slodzi, kas iepriekš bijusi pa spēkam. Šādās situācijās jāapzina, vai nav jau pievienojušās kādas izmaiņas sirdī.

Ja vēlos kontrolēt asinsspiedienu mājas apstākļos, vai varu uzticēties aptiekā nopērkamajam asinsspiediena mērītājam?

Ja nav sūdzību, asinsspiediena mērītāju nav vajadzības pirkt. Lai pārbaudītu, vai asinsspiediens ir normas robežās, to var izmērīt, piemēram, aptiekā. Jāatceras, ka to nav jēgas darīt uzreiz, līdzko ieskrien no ielas, jo pulss un asinsspiediens no slodzes paaugstinās. Vispirms 10 minūtes mierīgi jāpasēž.

Asinsspiediena aparātu varētu pirkt tad, ja ir nepieciešamība ilgstoši novērot spiedienu.

Tomēr jārēķinās, ka aparāts ne vienmēr var rādīt precīzi. Elektroniskais aparāts bieži sniedz kļūdainu rezultātu, ja gados vecākam cilvēkam ir roku trīce. Tad labāk lūgt, lai asinsspiedienu izmēra ģimenes ārsts.

Par ko vēl jāaizdomājas sirds veselības sakarā?

Jāpieskata holesterīna līmenis asinīs. Holesterīns pats par sevi mums ir nepieciešams – šūnu membrānas normālai funkcionēšanai, no holesterīna organismā sintezējas daudzi hormoni, piemēram, testosterons, progesterons, estrogēni un virsnieru hormoni, kā arī D vitamīns un žultsskābes.

Organisms pats sintezē 80% holesterīna, bet 20% nonāk organismā ar pārtiku.

Taču, ja ir paaugstināts tā dēvētais sliktais holesterīns jeb zema blīvuma lipoproteīna līmenis, tas nogulsnējas uz asinsvadu iekšējām sieniņām, veicinot sirds asinsvadu slimību attīstību.

Vēl svarīgs ir arī citu asins tauku – triglicerīdu – līmenis, jo arī no tā atkarīga holesterīna izgulsnēšanās asinsvadu sieniņās. To ir īpaši svarīgi kontrolēt cilvēkiem, kam jau ir manāma aptaukošanās.

Foto: Pixabay.com

Bīstami, ja ir paaugstināts glikozes jeb cukura līmenis asinīs, pat ja tas vēl nav cukura diabēts, par ko cilvēki uztraucas vairāk. Cukura līmenim ir jābūt zem 5,6 mmol/l. Svarīgi arī, ko atklāj cukura slodzes tests, tas ir īpašs izmeklējums, par ko jāvaicā ģimenes ārstam.

Augstāks glikozes līmenis asinīs kopā ar “slikto” – zema blīvuma lipīdu holesterīnu – bojā sīkos asinsvadus un vēlāk arī lielos. Ja cukura līmenis ir ilgstoši paaugstināts, tas netiek ārstēts, netiek ievēroti ieteikumi veselīgākai ēšanai, asinsvadi pamazām apkaļķojas.

Iesaku pievērst uzmanību arī vairogdziedzerim. Ilgstoši neārstētas vairogdziedzera problēmas var skart sirdi. Vēlams veikt specifisku asins izmeklējumu, lai noteiktu vairogdziedzera veselību, ja nepieciešams, arī ultrasonogrāfiju.

Kā var noteikt, ka holesterīna vai cukura līmenis ir paaugstināts?

Pēc laboratorijā veikta asins izmeklējuma. Saskaņā ar Eiropas Kardiologu asociācijas rekomendācijām, kopējam holesterīna līmenim jābūt zem 5 mmol/l, “sliktajam” holesterīnam – zem 3 mmol/l, “labajam” – virs 1 mmol/l vīriešiem un virs 1,2 mmol/l sievietēm. Jo augstāks ir “labais” holesterīns, jo lielākas organisma aizsargspējas pret aterosklerozi. Savukārt triglicerīdiem jābūt zem 1,7 mmpl/l.

Esmu cilvēks parastais, dzīvoju, manuprāt, visai veselīgi. Es nesmēķēju, ēdu labu pārtiku, šad tad izkustos… Tomēr mana asinsaina ne vienmēr ir ideāla rādītājos, kas saistīti ar cukura un holesterīna līmeni. Ko lai daru?

Noteikti vajag ieviest savā nedēļas grafikā vairāk kustību, ierakstīt to plānotājā tāpat kā lietišķu tikšanos un paveicamo darba uzdevumu. Un – pēc iespējas mazāk sēdēt!

Saviem pacientiem vienmēr iesaku 30–45 minūšu aktīvu fizisku slodzi vismaz trīs līdz piecas reizes nedēļā.

Tas labvēlīgi ietekmē asinsspiedienu, holesterīna līmeni, arī cukura vielmaiņu. Taču ļoti svarīgi, lai tā būtu patīkama slodze, nevis tāda, kas sagādā netīkamus brīžus. Var, piemēram, divreiz nedēļā doties peldēt, bet divreiz – iet garās pastaigās. Pats galvenais – lai tas notiktu regulāri, katru nedēļu, katru mēnesi, visu gadu.

Vēl divas reizes nedēļā ieteicams ēst treknas zivis, īpaši jūras zivis. Zivju tauki ir veselīgi, tie labvēlīgi ietekmē sirds asinsvadu veselību. Labāk ēst liesu gaļu, izvairīties no treknuma. Arī piena produktus ieteiktu izvēlēties ar samazinātu tauku daudzumu. Obligāta ēdienkartes sastāvdaļa ir augļi un dārzeņi, dienā vajadzētu apēst 400–500 gramus.

Ko darīt tad, ja cilvēkam jau ir kāda sirds asinsvadu saslimšana, varbūt bijis insults, infarkts?

SAISTĪTIE RAKSTI

Jābūt uzmanīgam ar fiziskām aktivitātēm – lai tās atbilst individuālajam slodzes tolerances līmenim, ko visbiežāk nosaka ar veloergometrijas palīdzību. Ārsts skatās, ko un cik daudz cilvēks spēj, vienlaikus kontrolējot pulsu un asinsspiedienu.

Turpretī ieviest veselīgāku ēšanu un atmest smēķēšanu ieteicams ikvienam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 1
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 11
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā 34
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
VIDEO. Krievijas iebrukuma Ukrainā rezultātā nogalināti vairāki desmiti tūkstošu Melnās jūras delfīnu
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās 52
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Vai ukraiņi piekopj taktiku, ielaižot kaut kur krievus, lai pēc tam varētu viņus ielenkt? Komentē Slaidiņš
18:50
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
17:21