Ilustratīvs foto

Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ 0

Sadzīves traumas ir visbiežākās, kuru dēļ iedzīvotājiem bijusi vajadzīga ārsta palīdzība, to “Mēness aptiekas” rīkotajā aptaujā, izvēloties vairākus atbilžu variantus, apstiprinājuši 43% aptaujāto iedzīvotāju. Turklāt vīrieši šāda veida traumas gūst biežāk, nekā sievietes, kā arī biežāk iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 74 gadiem.

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Lasīt citas ziņas

“Ikdienā aptiekā bieži saskaramies ar situācijām, kad cilvēki jautā, kādu ziedi varētu lietot, kādas zāles iedzert, kādu elastīgo saiti iegādāties, lai traumētā vieta nesāpētu, ātrāk sadzītu. Nereti cilvēki izjūt sāpes vai diskomfortu agrāk gūtu traumu dēļ, kas ik pa laikam atgādina par sevi. Bieži vien aiz neuzmanības vai neizvērtējot savas fiziskās spējas, piemēram, darba apjomu dārzā, cieš tieši gados vecāki cilvēki.

Cenšamies iespējami sīkāk klientu iztaujāt un nereti aicinām nekavējoties apmeklēt ārstu. Diemžēl vērojam, ka  cilvēki mēdz nenovērtēt reālo situāciju, cerot, ka sāpes ātri pāries, bet realitātē ir gūta trauma, kuras ārstēšanā noteikti jāiesaistās ārstam,” farmaceite Ērika Pētersone mudina būt atbildīgiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aptauja liecina, ka sporta traumas raksturīgākas gados jauniem cilvēkiem, un visvairāk šādu cilvēku – 29% –  ir vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Sākot no 40 gadiem sporta traumas nav tik aktuālas, bet arī vecuma grupā no 60 – 74 gadiem 12% aptaujāto senioru snieguši atbildi, ka sportošanas dēļ guvuši traumu, kuras dēļ saņēmuši ārsta palīdzību. Tāpat sporta traumas aktuālākas ir vīriešiem, Rīgā un Pierīgā dzīvojošajiem, un kopumā šāda veida traumu esamību apstiprinājuši 18% respondentu.

Vēl 9% respondentu atklājuši, ka pie ārsta pēc palīdzības vērsušies, kad trauma gūta darbā, un šeit izteikts īpatsvars ir vīriešu vidū 15%, attiecīgi šādu atbildi apstiprinājušas 4% sieviešu. Vairāk traumas darbā gūst gados vecākie cilvēki vecumā no 60 – 74 gadiem, bet pārējās vecuma grupās, neatkarīgi no dzīvesvietas, šādu cilvēku skaits ir līdzīgs.

Vēl mazāk traumu, kuru dēļ apmeklēts ārsts, aptaujātajiem iedzīvotājiem bijis saistībā ar satiksmi – 7%. Vairāk ārsta palīdzība bijusi nepieciešama gados vecākiem cilvēkiem no 50 – 74 gadiem. Vismazāk ar šādiem satiksmes gadījumiem saskārušies Zemgalē dzīvojošie iedzīvotāji.

Mazākā respondentu daļa – tikai 3% norādījusi, ka viņiem bijušas vēl cita veida traumas, pēc kuru gūšanas vajadzējis saņemt ārsta palīdzību. 33% aptaujāto norādījuši, ka viņiem nav bijušas traumas, kuru dēļ vajadzētu ārsta palīdzību, vīrieši – 23%, bet sievietes – 42%.

Reprezentatīva „Mēness aptieka” iedzīvotāju aptauja sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” šogad aprīlī veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Atgādinot par rīcību nelielu traumu gadījumiem, „Mēness aptieka” aicina arī ikdienā rūpēties par savu muskuļu un locītavu un kaulu veselību, ikdienā veicot fiziskas aktivitātes un nodrošinot savu muskoloskeletālo sistēmu ar visām tai vajadzīgajām uzturvielām.

Sasitums, sastiepums vai mežģījums

1. Novietot statiski un atvēsināt

Traumēto ķermeņa vietu novieto nekustīgā stāvoklī, pēc iespējas piepaceļot augstāk.

Atvēsināšanai vislabāk noderēs aptiekā nopērkamie aukstuma aerosoli un geli. Īpaši ērta ir ātrā aukstuma komprese, ko aktivizējot (tas ir, saspiežot kompresē esošo ūdens maisiņu), notiek tālāka kompreses reakcija un veidojas aukstums.

Aukstuma kompresi lieto pirmās palīdzības sniegšanas brīdī, aplicējot ik pēc 20 minūtēm. Pēc tam var lietot aukstuma gelu vai gelu, kas satur atvēsinošas vielas, piemēram, mentolu. To lieto ik pa sešām stundām trīs dienas.

2. Lietot pretsāpju medikamentus

Ja sāpes ir stipras, iekšķīgi lieto ibuprofēnu, paracetamolu vai deksketaprofēnu saturošus medikamentus. Jebkuras nopietnas traumas gadījumā obligāti konsultējies ar ārstu.  Īpaši, ja traumu guvis bērns.

3. Fiksēt traumēto vietu

Izmežģījuma gadījumā rīkojas pēc jau minētās pirmās palīdzības shēmas, traumēto vietu fiksējot ar elastīgo saiti. Nefiksē izmežģījumu  ļoti stingri, lai nenospiestu asinsvadus un neveidotos pastiprināta tūska.

4. Lietot gelu vai ziedi

Ja trauma nav liela un/vai ar ārsta palīdzību ir noskaidrota traumas pakāpe, tālāko ārstēšanu turpina ar aptiekā nopērkamiem geliem vai ziedēm, kas satur dimetilsulfoksīdu, heparīnu, ibuprofēnu, levomentolu, dietilamīna salicilātu, diklofenaku.

Var izmantot homeopātiskas zāles vai dabiskus gelus, kas satur dažādas eļļas un ēteriskās eļļas maisījumā ar mentolu. Noder preparāti no baltegles, eikalipta, arnikas, ginko bilobas, Baikāla ķiverenes, kliņģerītes.

Ādas traumas

1. Apturēt asiņošanu

Durtu, grieztu, sistu brūču un visbiežāk sastopamo ādas traumu – nobrāzumu –  gadījumā pirmās palīdzības uzdevums ir asiņošanas apturēšana. Ja brūce asiņo stipri, asiņošanu aptur, uzliekot spiedošu pārsēju un izsauc neatliekamo palīdzību! Ja brūce asiņošana nav stipra, traumēto vietu paceļ augstāk, lai mazinātu asins tecēšanu.

2. Skalot ar ādai neitrāliem šķīdumiem

Brūci skalo ar 0,9% nātrija hlorīdu jeb fizioloģisko šķīdumu (tas gan ir recepšu medikaments) vai betaīnu saturošu šķīdumu, kas jau gatavs nopērkams aptiekā bez receptes. Tas fasēts gan mazos, gan lielākos flakonos, gan vienreizējas lietošanas ampuliņās. Ja šāda veida līdzekļi nav pieejami, brūci, protams, var skalot arī ar tīru (!) ūdeni.

3. Dezinficēt

Brūci dezinficē ar ādai neagresīviem šķīdumiem – tādiem, kas satur povidonjodu, šķīstošo furagīnu vai oktenidīna dihidrohlorīdu.

4. Pārsiet

Brūci pārsiešanai noder plāksteris. Izvēle aptiekā ir ļoti plaša – ir gan parastie ikdienā lietojamie dažāda izmēra plāksteru komplekti, gan sterili pēcoperāciju plāksteri, gan līmveida jeb šķidrie plāksteri, kas ir īpaši ērti, ja ādas trauma ir grūti sasniedzamā vietā.

Grieztas, bet ne pārāk dziļas brūces pārsiešanai ieteicams lietot plāksterus stripus jeb brūču slēdzējsloksnītes. Tās līmē perpendikulāri brūcei, tā savelkot brūces malas un veicinot ātrāku un pareizāku sadzīšanu. Ja ir aizdomas, ka ādas bojājums ir dziļāks vai inficēts, obligāti jādodas pie ārsta.

Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Pārnes biznesu uz Saeimu: deputāte Vīksna iesaista vīna reklamēšanā Saeimas priekšsēdētāju Smiltēnu un ministru Sprindžuku 48
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns? 8
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Ko Krievija par katra “Leopard” iznīcināšanu sola saviem karavīriem? To pašu, ko senākos laikos
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Tanku piegāde Ukrainai var notikt jebkurā brīdī – Vācija apstiprinājusi “Leopard 1” piegādi no rūpnīcu krājumiem
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
KNAB lietā par kukuļošanu Ropažu pašvaldībā, iespējams, iesaistīti arī deputāti
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
KNAB lietā par kukuļošanu Ropažu pašvaldībā, iespējams, iesaistīti arī deputāti
15:47
Ko Krievija par katra “Leopard” iznīcināšanu sola saviem karavīriem? To pašu, ko senākos laikos
15:42
Pūtīs auksts vējš. Laika prognoze sestdienai
14:53