Foto: Pexels

Kas viņi ir – pieaugušie alkoholiķu bērni un tie, kas auguši disfukcionālās ģimenēs 0

Termins „pieaugušie alkoholiķu bērni (PAB)” sākotnēji tika izmantots kā nosaukums tām atbalsta un pašpalīdzības grupām, kas darbojās līdzīgi kā Anonīmo Alkoholiķu grupas, izmantojot Divpadsmit soļu programmu. Portālā Gestaltclub.com psihologs Vitālijs Buliga sīkāk aplūkojis šo tēmu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

PAB ir cilvēki, kas nāk no ģimenēm, kurās vismaz viens no vecākiem bija atkarīgs no alkohola. Viņiem bija jāiegūst noteiktas eksistenciālas īpašības, kas palīdz izdzīvot tādā ģimenē. Tomēr šīs pašas īpašības pilnīgi destabilizē dzīvi ārpus vecāku disfunkcionālās ģimenes.

Terminu PAB nevajadzētu nodalīt no termina PBD – pieaugušie bērni no disfunkcionālām ģimenēm. Tālāk aplūkotās problēmas var attiekties ne tikai uz cilvēkiem, kas uzauguši alkoholiķu ģimenēs, bet arī uz tiem, kas auguši disfunkcionālās ģimenēs – tādās, kurās bija visu veidu vardarbības izpausmes, perfekcionisms, reliģiskais fanātisms, vecāku emocionālā šķiršanās, aizliegums izpaust jūtas utt.

Simptomu kopums ar kopēju patoģenēzi

CITI ŠOBRĪD LASA

PAB sindroms ir sarežģītas struktūras problēmu un traucējumu rašanās, ko izraisa bērnībā radušās destruktīvas personības shēmas. Sindroms apgrūtina adekvātu un tiešu kontaktu ar faktisko realitāti un provocē psiholoģisku iestrēgšanu traumatiskajā pagātnē. Pieaugušais bērns pats to nemaz neapzinās.

Destruktīvās shēmas izraisa daudzus traucējumus kontaktā pašam ar sevi: negatīva vai dalīta Es tēla veidošanās, infantilisms un savu vajadzību ignorēšana, iestrēgšana negatīvos pārdzīvojumos.

Rodas problēmas komunikācijā: agresivitāte un neuzticēšanās, ambivalentas emocijas, destruktīvas mijiedarbības modeļi.

Jāatzīmē, ka PAB un PBD pētījumi neapstiprināja konkrētu specifisku, identisku iezīmju klātbūtni visiem, kas auguši alkoholiķu vai disfunkcionālās ģimenēs. Tāpēc nav iespējams apgalvot, ka visiem šiem bērniem ir nopietnas problēmas un personības traucējumi.

Tādēļ PBA sindroms SSK-10 klasifikatorā nav atzīmēts kā atsevišķa slimība vai personības traucējums.

Psihologu un psihoterapeitiskajā praksē tiek izmantots PBA jēdziens, lai identificētu cilvēkus no alkoholiķu (un disfunkcionālām) ģimenēm, kas pieaugušā vecumā no tā cieš.

Pacienti, kuriem tiek veikta psihoterapija veselības aprūpes iestādēs, parasti saņem psihiatrisko diagnozi “Reakcija uz smagu stresu un adaptācijas traucējumi” (F43).

PAB/PBD tipoloģija

Ir vairāki PAB/PBD veidi. Atsvešinātie

Parasti viņi neapzinās, ka pieredze tēva mājā joprojām viņus nopietni ietekmē. Viņi jūtas “atšķirīgi”, sarežģītāki un iekšēji apjukuši.

Komunicējot ar citiem, vēlas citus kontrolēt.

Viņi jūtas pārliecināti, ka apkārtējie viņus novērtē negatīvi.

Skumjie

Daudzi PAB/PBD periodiski ārstē depresiju. Viņi bieži nomaina zāles, jo tās nesniedz vēlamos uzlabojumus, un nesamazina vispārējo depresīvo nomāktību. Psihologa terapija parasti beidzas pēc pirmās vizītes, jo viņi baidās atmest savu ierasto bezpalīdzību un nomāktību. Viņu atmiņas saistās ar smagu zaudējumu pieredzi. Bērnības traumatiskās drāmas ir neaprakstāmu skumju un sāpju avots, ko nevar izdzēst ar tableti.

Aizvainotie

Daži no PAB/PBD apzinās, ka bērnībā tika ļoti smagi ievainoti. Viņi izjūt bēdas, dusmas, rūgtumu un pat naidu pret vecākiem, kuri dzēra vai bija vardarbīgi pret viņiem. Viņi jūtas ievainoti un uztver pasauli un cilvēkus caur sava aizvainojuma prizmu.

Atkarīgie

Tā ir grupa, kuri paši kļūst atkarīgi, lieto psihoaktīvas vielas. Viņi sāk lietot, jo nespēj tikt galā ar grūtībām un iekšējo sasprindzinājumu. Viņi pārnes visas ģimenes alkohola lietošanas un līdzīgas tradīcijas savā pieaugušo dzīvē.

Līdzatkarīgie

Tie ir alkoholiķu un disfunkcionālajās ģimenēs izaugušie bērni, kuri no bērnības rūpējās par radiniekiem (jo tie bija atkarīgie, slimoja u.tml.)

Pieaugot viņi uzsāk attiecības ar cilvēkiem, par kuriem jārūpējas (piemēram, ar atkarīgajiem, nopietni slimiem cilvēkiem u.t.t.).

Dzīvi kopā ar partneri, kuram nav nepieciešama aizbildnība un pilnīga sevis veltīšana, viņi uzskata par neinteresantu un garlaicīgu rutīnu.

Veiksmīgie

Viņi darbojas atbildīgos un labi apmaksātos darbos, ir profesionāli veiksmīgi. Viņi ar prieku un ļoti efektīvi strādās gan augsti atalgotu darbu, gan par „paldies”. Ar apskaužamiem panākumiem stresa apstākļos var atrisināt sarežģītas problēmas. Viņi nebaidās no sarežģītiem uzdevumiem, un, ja nepieciešams, drosmīgi uzņemas risku. Viņi ir ļoti atbildīgi. Apkārtējie cilvēki brīnās un apskauž viņu nosvērtību un iekšējo mieru, nesaprotot, cik ļoti redzamais ir pretrunā ar to, kas patiesībā notiek šajos cilvēkos.

Nepilnvērtīgie

Viņus var atpazīt pēc sevis noniecināšanas, un neprasmes komunicēt ar citiem. To ietekmējuši vairāki faktori: no bērnības iesakņojies tēls “es esmu slikts”, pozitīvas pieredzes trūkums par tuvām attiecībām ar cilvēkiem un saskarsmes pamatprasmju trūkums (komunikācija, tuvu attiecību veidošana, konfliktu vai pārpratumu risināšana).

Terapija pacientiem ar PAB/PBD sindromu

Individuālā terapija

Ietver tikšanos ar psihologu/psihoterapeitu divatā. Individuālās terapijas posmi pilnībā atbilst grupas terapijas posmiem. Ilgums no gada līdz trim gadiem.

Grupu terapija. Pirmais posms

Ir svarīgi terapijā iegūt padziļinātu izpratni par to, kā bērnības traumatiskā pieredze ietekmē mūsu pārliecību, uzvedību un veidus, kā risināt aktuālas dzīves problēmas un komunicēt ar cilvēkiem.

Ieteicamās metodes un tehnikas šajā posmā ir tās, kas ļaus izpētīt ģimenes vēsturi, saprast “senču sindromu” un vecāku ģimenes iezīmes, kas ietekmēja mūsu attīstību, kā arī to, kas esam šodien.

Grupas darba forma ļauj sajusties līdzīgiem citiem, tikt saprastiem, uzklausītiem un pieņemtiem. Grupā dalībnieki mācās īpašu līdzāspastāvēšanu, kas kalpo viņu attīstībai. Šādā grupā ir vieglāk atvērties un nākotnē tikt galā ar spēcīgām emocijām un pārdzīvojumiem, ko izraisīja atmiņas, smagā traumatiskā pieredze.

Otrais posms

Padziļināts terapeitiskais darbs, kas vērsts uz smago emocionālo pārdzīvojumu, ko izraisa atmiņas par traumatiskām situācijām, katarsi. Tas ir darbs pie dvēseles “strutojošās brūces”. Terapija veicina tās attīrīšanos un dzīšanu, lai tā vairs neietekmētu mūsu dzīvi.

Šajā posmā svarīgi meklēt jaunus un kvalitatīvus uzvedības modeļus un atrisināt problēmas, ar kurām mēs iepriekš nespējām tikt galā.

Terapijas fāzes būtība ir pārmaiņas savā tēlā reālākas un pozitīvākas savas personības uztveres virzienā – vairāk pieaugušas, neatkarīgas, kam ir lielāki resursi nekā bērnībā. Jākoncentrējas uz tām pagātnes situācijām, kas apgrūtina un padara neiespējamu faktiskā potenciāla izmantošanu.

Trešais posms

Reālu un lokālu izmaiņu dzīvē plānošana un sasniegšana. Jāsāk ar lokālām, nelielām izmaiņām, jo tas ir pareizais veids, kā pārliecināties par plānotā realitāti. Ja izmaiņas ir reālas, jūs varat virzīties uz priekšu, plānojot ko jaunu. Ja nē, vēlreiz jāpārbauda savi plāni.

Terapeita un grupas loma šajā posmā ir pavadīt un atbalstīt atsevišķu dalībnieku plānus.

Paredzams, ka stabilas personības izmaiņas gaidāmas 1,5 līdz 2 gadu laikā.

Grupas psihoterapijas ilgums parasti ilgst no 6 līdz 12 mēnešiem.

Pēc psihoterapijas…

Tūlīt pēc terapijas dalībniekiem notiek lokālas personības un dzīves izmaiņas. Parasti pēc gada vai diviem gadiem parādās signāli, kas norāda uz izmaiņām attieksmē pret pasauli, dzīvi un sevi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vispirms mainās sevis uztvere sociālās mijiedarbības situācijās: cilvēki jūtas pārliecinātāki par sevi, apzinās savu vērtību un savas kompetences. Tas ir saistīts ar emocionālā līdzsvara sajūtas, iekšējā miera pieaugumu. Viņi sāk arvien vairāk runāt par sevi pozitīvi un rūpīgāk izturas pret savām robežām un vajadzībām.

Svarīgākais jaunums pēc terapijas ir gatavība uzņemties atbildību par savu dzīvi. Rodas noturīga pārliecība par nākotni.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā?
11 stundas
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
2 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
5 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
8 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
1 stunda
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
23 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
18:07
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Senioru vakcinācijas pret Covid-19 tiešās uzrunāšanas rezultātus varētu vērtēt kā zemus
18:00
LE
LETA
Ziņas
Pēc tīšas inficēšanās mirusi čehu mūziķe antivaksere
17:46