Foto: Pexels

Kas viņi ir – pieaugušie alkoholiķu bērni un tie, kas auguši disfukcionālās ģimenēs 1

Termins „pieaugušie alkoholiķu bērni (PAB)” sākotnēji tika izmantots kā nosaukums tām atbalsta un pašpalīdzības grupām, kas darbojās līdzīgi kā Anonīmo Alkoholiķu grupas, izmantojot Divpadsmit soļu programmu. Portālā Gestaltclub.com psihologs Vitālijs Buliga sīkāk aplūkojis šo tēmu.

FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Lasīt citas ziņas

PAB ir cilvēki, kas nāk no ģimenēm, kurās vismaz viens no vecākiem bija atkarīgs no alkohola. Viņiem bija jāiegūst noteiktas eksistenciālas īpašības, kas palīdz izdzīvot tādā ģimenē. Tomēr šīs pašas īpašības pilnīgi destabilizē dzīvi ārpus vecāku disfunkcionālās ģimenes.

Terminu PAB nevajadzētu nodalīt no termina PBD – pieaugušie bērni no disfunkcionālām ģimenēm. Tālāk aplūkotās problēmas var attiekties ne tikai uz cilvēkiem, kas uzauguši alkoholiķu ģimenēs, bet arī uz tiem, kas auguši disfunkcionālās ģimenēs – tādās, kurās bija visu veidu vardarbības izpausmes, perfekcionisms, reliģiskais fanātisms, vecāku emocionālā šķiršanās, aizliegums izpaust jūtas utt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Simptomu kopums ar kopēju patoģenēzi

PAB sindroms ir sarežģītas struktūras problēmu un traucējumu rašanās, ko izraisa bērnībā radušās destruktīvas personības shēmas. Sindroms apgrūtina adekvātu un tiešu kontaktu ar faktisko realitāti un provocē psiholoģisku iestrēgšanu traumatiskajā pagātnē. Pieaugušais bērns pats to nemaz neapzinās.

Destruktīvās shēmas izraisa daudzus traucējumus kontaktā pašam ar sevi: negatīva vai dalīta Es tēla veidošanās, infantilisms un savu vajadzību ignorēšana, iestrēgšana negatīvos pārdzīvojumos.

Rodas problēmas komunikācijā: agresivitāte un neuzticēšanās, ambivalentas emocijas, destruktīvas mijiedarbības modeļi.

Jāatzīmē, ka PAB un PBD pētījumi neapstiprināja konkrētu specifisku, identisku iezīmju klātbūtni visiem, kas auguši alkoholiķu vai disfunkcionālās ģimenēs. Tāpēc nav iespējams apgalvot, ka visiem šiem bērniem ir nopietnas problēmas un personības traucējumi.

Tādēļ PBA sindroms SSK-10 klasifikatorā nav atzīmēts kā atsevišķa slimība vai personības traucējums.

Psihologu un psihoterapeitiskajā praksē tiek izmantots PBA jēdziens, lai identificētu cilvēkus no alkoholiķu (un disfunkcionālām) ģimenēm, kas pieaugušā vecumā no tā cieš.

Pacienti, kuriem tiek veikta psihoterapija veselības aprūpes iestādēs, parasti saņem psihiatrisko diagnozi “Reakcija uz smagu stresu un adaptācijas traucējumi” (F43).

PAB/PBD tipoloģija

Ir vairāki PAB/PBD veidi. Atsvešinātie

Parasti viņi neapzinās, ka pieredze tēva mājā joprojām viņus nopietni ietekmē. Viņi jūtas “atšķirīgi”, sarežģītāki un iekšēji apjukuši.

Komunicējot ar citiem, vēlas citus kontrolēt.

Viņi jūtas pārliecināti, ka apkārtējie viņus novērtē negatīvi.

Skumjie

Daudzi PAB/PBD periodiski ārstē depresiju. Viņi bieži nomaina zāles, jo tās nesniedz vēlamos uzlabojumus, un nesamazina vispārējo depresīvo nomāktību. Psihologa terapija parasti beidzas pēc pirmās vizītes, jo viņi baidās atmest savu ierasto bezpalīdzību un nomāktību. Viņu atmiņas saistās ar smagu zaudējumu pieredzi. Bērnības traumatiskās drāmas ir neaprakstāmu skumju un sāpju avots, ko nevar izdzēst ar tableti.

Aizvainotie

Daži no PAB/PBD apzinās, ka bērnībā tika ļoti smagi ievainoti. Viņi izjūt bēdas, dusmas, rūgtumu un pat naidu pret vecākiem, kuri dzēra vai bija vardarbīgi pret viņiem. Viņi jūtas ievainoti un uztver pasauli un cilvēkus caur sava aizvainojuma prizmu.

Atkarīgie

Tā ir grupa, kuri paši kļūst atkarīgi, lieto psihoaktīvas vielas. Viņi sāk lietot, jo nespēj tikt galā ar grūtībām un iekšējo sasprindzinājumu. Viņi pārnes visas ģimenes alkohola lietošanas un līdzīgas tradīcijas savā pieaugušo dzīvē.

Līdzatkarīgie

Tie ir alkoholiķu un disfunkcionālajās ģimenēs izaugušie bērni, kuri no bērnības rūpējās par radiniekiem (jo tie bija atkarīgie, slimoja u.tml.)

Pieaugot viņi uzsāk attiecības ar cilvēkiem, par kuriem jārūpējas (piemēram, ar atkarīgajiem, nopietni slimiem cilvēkiem u.t.t.).

Dzīvi kopā ar partneri, kuram nav nepieciešama aizbildnība un pilnīga sevis veltīšana, viņi uzskata par neinteresantu un garlaicīgu rutīnu.

Veiksmīgie

Viņi darbojas atbildīgos un labi apmaksātos darbos, ir profesionāli veiksmīgi. Viņi ar prieku un ļoti efektīvi strādās gan augsti atalgotu darbu, gan par „paldies”. Ar apskaužamiem panākumiem stresa apstākļos var atrisināt sarežģītas problēmas. Viņi nebaidās no sarežģītiem uzdevumiem, un, ja nepieciešams, drosmīgi uzņemas risku. Viņi ir ļoti atbildīgi. Apkārtējie cilvēki brīnās un apskauž viņu nosvērtību un iekšējo mieru, nesaprotot, cik ļoti redzamais ir pretrunā ar to, kas patiesībā notiek šajos cilvēkos.

Nepilnvērtīgie

Viņus var atpazīt pēc sevis noniecināšanas, un neprasmes komunicēt ar citiem. To ietekmējuši vairāki faktori: no bērnības iesakņojies tēls “es esmu slikts”, pozitīvas pieredzes trūkums par tuvām attiecībām ar cilvēkiem un saskarsmes pamatprasmju trūkums (komunikācija, tuvu attiecību veidošana, konfliktu vai pārpratumu risināšana).

Terapija pacientiem ar PAB/PBD sindromu

Individuālā terapija

Ietver tikšanos ar psihologu/psihoterapeitu divatā. Individuālās terapijas posmi pilnībā atbilst grupas terapijas posmiem. Ilgums no gada līdz trim gadiem.

Grupu terapija. Pirmais posms

Ir svarīgi terapijā iegūt padziļinātu izpratni par to, kā bērnības traumatiskā pieredze ietekmē mūsu pārliecību, uzvedību un veidus, kā risināt aktuālas dzīves problēmas un komunicēt ar cilvēkiem.

Ieteicamās metodes un tehnikas šajā posmā ir tās, kas ļaus izpētīt ģimenes vēsturi, saprast “senču sindromu” un vecāku ģimenes iezīmes, kas ietekmēja mūsu attīstību, kā arī to, kas esam šodien.

Grupas darba forma ļauj sajusties līdzīgiem citiem, tikt saprastiem, uzklausītiem un pieņemtiem. Grupā dalībnieki mācās īpašu līdzāspastāvēšanu, kas kalpo viņu attīstībai. Šādā grupā ir vieglāk atvērties un nākotnē tikt galā ar spēcīgām emocijām un pārdzīvojumiem, ko izraisīja atmiņas, smagā traumatiskā pieredze.

Otrais posms

Padziļināts terapeitiskais darbs, kas vērsts uz smago emocionālo pārdzīvojumu, ko izraisa atmiņas par traumatiskām situācijām, katarsi. Tas ir darbs pie dvēseles “strutojošās brūces”. Terapija veicina tās attīrīšanos un dzīšanu, lai tā vairs neietekmētu mūsu dzīvi.

Šajā posmā svarīgi meklēt jaunus un kvalitatīvus uzvedības modeļus un atrisināt problēmas, ar kurām mēs iepriekš nespējām tikt galā.

Terapijas fāzes būtība ir pārmaiņas savā tēlā reālākas un pozitīvākas savas personības uztveres virzienā – vairāk pieaugušas, neatkarīgas, kam ir lielāki resursi nekā bērnībā. Jākoncentrējas uz tām pagātnes situācijām, kas apgrūtina un padara neiespējamu faktiskā potenciāla izmantošanu.

Trešais posms

Reālu un lokālu izmaiņu dzīvē plānošana un sasniegšana. Jāsāk ar lokālām, nelielām izmaiņām, jo tas ir pareizais veids, kā pārliecināties par plānotā realitāti. Ja izmaiņas ir reālas, jūs varat virzīties uz priekšu, plānojot ko jaunu. Ja nē, vēlreiz jāpārbauda savi plāni.

Terapeita un grupas loma šajā posmā ir pavadīt un atbalstīt atsevišķu dalībnieku plānus.

Paredzams, ka stabilas personības izmaiņas gaidāmas 1,5 līdz 2 gadu laikā.

Grupas psihoterapijas ilgums parasti ilgst no 6 līdz 12 mēnešiem.

Pēc psihoterapijas…

Tūlīt pēc terapijas dalībniekiem notiek lokālas personības un dzīves izmaiņas. Parasti pēc gada vai diviem gadiem parādās signāli, kas norāda uz izmaiņām attieksmē pret pasauli, dzīvi un sevi.

Vispirms mainās sevis uztvere sociālās mijiedarbības situācijās: cilvēki jūtas pārliecinātāki par sevi, apzinās savu vērtību un savas kompetences. Tas ir saistīts ar emocionālā līdzsvara sajūtas, iekšējā miera pieaugumu. Viņi sāk arvien vairāk runāt par sevi pozitīvi un rūpīgāk izturas pret savām robežām un vajadzībām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Svarīgākais jaunums pēc terapijas ir gatavība uzņemties atbildību par savu dzīvi. Rodas noturīga pārliecība par nākotni.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 4
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 9
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 29
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām 100
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu 69
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai? 20
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
VIDEO. Igo Ziemassvētku laikā nāk klajā ar patīkamiem jaunumiem 9
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Tev ir jāpāriet uz mierīgāku tempu, vismaz uz tuvākajām 24 stundām! Horoskopi 4.decembrim
22:26
Aptauja: 50% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājoklī nevar izcelties ugunsgrēks
21:55
Kijiva: Krievija jau izmanto stratēģisko rezervi dažiem ieroču veidiem
20:27