Foto – Shutterstock

TESTS: Mazais drāmas karalis, domātājs vai čempions? Deviņi bērnu personības tipi 0

Kas ir eneagramma

Tuvojoties jaunā mācību gada sākumam, portāls LA.lv saviem lasītājiem piedāvā rakstu sēriju par gatavošanos skolas gaitām.

Konsultē eneagrammas trenere, koučs Inta Santa.

LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
Lasīt citas ziņas

Eneagramma ir senās zinībās balstīta personību tipoloģija, kura mūsdienās tiek papildināta un zinātniski pamatota arī no psiholoģijas viedokļa. Pēc eneagrammas teorijas, mēs katrs piedzimstam jau ar savu eneatipu (pie tieši tāda paša secinājuma ir nonākuši arī mūsdienu psihologi-t.i. mēs piedzimstam jau ar noteiktu rakstura iezīmju kopumu) un pie viena vai otra eneatipa nav vainojami vecāki vai audzināšana. Tas, ko vecāki var un ko vajag ietekmēt, ir- atbalstīt sava bērna spēcīgo pušu attīstību tā, lai to izpausme kļūtu par svētību gan pašam bērnam, gan pasaulei tam apkārt.

1. eneatips. Mazais kritiķis jeb reformators

Foto – Shutterstock
CITI ŠOBRĪD LASA

Šo bērnu dabīgā vēlme ir būt labiem. Visiem spēkiem viņi seko noteikumiem un pilda tos pēc labākās sirdsapziņas. Viņi būs tie, kuri nekautrējoties norādīs uz klasesbiedru kļūdām, kā arī ievēros skolotāju un vecāku kļūdas. Sākotnēji skola bērniem varētu radīt stresu, jo ir ārkārtīgi daudz dažādu jaunumu un par visiem ir jāgūst skaidrība, kā tie būtu pareizi jāpaveic.

Vistrakākais, ko skolotājs vai vecāks varētu šādam bērnam nodarīt – kritizēt. Šie bērni ir vislabākie kritiķi paši sev. Šo bērnu talants ir spēja ievērot nepilnības un vēlme tās izlabot. Attieksmes piemērs: „Es vēl nevaru iet laukā, man ir jāizpilda uzdotais darbs.” Ko var darīt vecāki: ļaut bērnam kļūdīties, nekritizējot viņu; atbalstīt bērnu radošās nodarbēs, lai aizmirstu par iekšējo kritiķi; mudināt ieplānot laiku atpūtai un izklaidēm.
2. eneatips. Mazais aprūpētājs jeb palīgs

Foto-Shutterstock

Arī šo bērnu dabīgā vēlme ir būt labiem. Tomēr viņu izpratnē labs ir tāds, kuram nav pašam savu vajadzību, bet kam piemīt prasme apmierināt citu vajadzības. Šie bērni parasti top par ideāliem skolotāju palīgiem, uzņemas klasē dažādas sociālās lomas, rūpējas par citiem pat bez prasīšanas. Viņiem skolas radītais stress varētu transformēties pārspīlētā vēlmē par kādu rūpēties. Šo bērnu talants ir pamanīt kādu, kam nepieciešama palīdzība un sniegt to.

Attieksmes piemērs: „Es šodien aiznesīšu skolotājai puķes, viņai ļoti patīk tās novietot uz galda!” Ko var darīt vecāki: palīdzēt bērnam apzināties savas vēlmes, vajadzības un paust tās; atbalstīt bērnos sajūtu, ka viņi drīkst gribēt kaut ko tikai sev un arī tad viņi turpinās saņemt vecāku uzmanību un mīlestību.
3. eneatips. Mazais izcilnieks jeb sasniedzējs

Foto – Shutterstock

Šo bērnu dabīgā vēlme ir būt izciliem. Tieši tāpat, kā 2. eneatipa pārstāvji, viņi ir pārliecināti, ka mīlestība ir jānopelna un vienīgais veids, kā to izdarīt, ir būt tādam, lai vecāki varētu ar viņu lepoties. Šie bērni ātri apgūst noteikumus un veidus, kā tos apiet. Ļoti labi apzinās, kad vajag tos ievērot, bet kad tā ir lieka laika un resursu tērēšana. Šo bērnu talants ir spēja ātri novērtēt situāciju un izveidot visveiksmīgāko rīcības stratēģiju.

Attieksmes piemērs: „Ātri jāpaēd un jāskrien laukā, uz rītdienu varu nemācīties, jo pie šīs skolotājas varēs viegli nošpikot.” Ko var darīt vecāki: nenogurstoši apstiprināt, ka viņu bērns ir mīlestības vērts tāds, kāds viņš ir; atbalstīt bērna patieso emociju un vajadzību apzināšanos.
4. eneatips. Mazie drāmas karaļi jeb individuālisti

Dmitrija Agejeva foto. Foto no kulturologia.ru

Tie ir bērni, kuri lielākoties ir pārliecināti, ka viņi ir adoptēti, jo jūt, ka neviens no ģimenes locekļiem nav tāds, kā viņi. Šie bērni savu tiesu mīlestības ir pieraduši nopelnīt ar savu īpaši nelaimīgo stāvokli. Viņi bieži slimo, biežāk ir skumji, kā priecīgi, mīl kavēties pagātnes atmiņās, savā iztēles pasaulē un ļoti nemīl skolas formas. Šo bērnu tieksme pēc unikalitātes var izpausties gan kā kāds īpašs talants vai spēja, gan kā skaļākas un klusākas drāmas. Var gadīties, ka šie bērni izvēlas kādu skolotāju par savu ideālo vecāku. Šo bērnu talants ir spēja apzināties un izpaust savas emocijas un savu unikālo talantu.

Attieksmes piemērs: „Tu nemaz nesaproti, cik tas viss, kas notiek skolā, ir traģiski!” Ko var darīt vecāki: atbalstīt bērna radošās izpausmes; izrādīt nedalītu mīlestību; palīdzēt saskatīt reālās dzīves vērtību; iesaistīt fiziskās aktivitātēs.
5. eneatips. Mazie vientuļnieki jeb domātāji

Dmitrija Agejeva foto. Foto no kulturologia.ru

Šiem bērniem pasaule ir gana nedroša vide, pat mājās viņi nejūtas īsti droši. Jebkādas pārmaiņas šķiet draudīgas. Arī skolās valdošā burzma un skaļums šiem bērniem varētu būt netīkami. Arī šiem bērniem slimošana var izrādīties tā stratēģija, kas ļauj viņiem iegūt to, ko viņi vēlas. Tikai šajā gadījumā tas ir klusums un miers. Tieši šiem bērniem ir nepieciešama visilgstošākā sagatavošana, pirms uzsākt skolas gaitas. Šie bērni salīdzinoši maz runā, bet kad to dara, dara to ļoti jēgpilni. Tikpat reti šie bērni pauž savas sajūtas. Emocijas ir kas tāds, no kā viņi baidās.

Svarīgi ir ļaut viņiem saglabāt savu vientulību, jo tikai tad šie bērni var atslābt un būt savā mīļākajā stāvoklī – būvējot savas prāta pilis. Šo bērnu talants ir apbrīnojama prasme koncentrēties un iegrimt kāda objekta/subjekta bezgalīgā izpētē.

Attieksmes piemērs: „Nāc, iesim! Netraucē, man tepat ir labi. Es palikšu šeit.” Ko var darīt vecāki: detalizēti pastāstīt, kā tas būs, kas tur būs, kā tas izskatīsies; pievērst īpašu uzmanību, lai pēc skolas bērnam būtu iespēja palikt vienatnē; atbalstīt bērnu drošas pasaules apgūšanā; iesaistīt fiziskās aktivitātēs.
6. eneatips. Mazie apšaubītāji jeb lojālisti

Foto – Shutterstock.com

Arī šie bērni ir bailīgi, tomēr viņu bailēm ir tendence pieaugt ģeometriskā progresijā, jo draudīga ir ne tikai šodiena, bet gana daudz šausmu var notikt arī rītdien, parītdien u.t.t. Šie bērni savā prātā spēj izzīmēt vissliktākos scenārijus visiem notikumiem. Tieši tamdēļ viņi ir varen prātīgi. Katra viņu rīcība ir apsvērta un apdomāta. Vienkārši tāpat nekas nenotiek. Skolā būs pazīstami klases biedri jau no bērnu dārza laikiem. Sētā būs tie, ar kuriem jau sen draudzējušies. Šo bērnu īpašais talants ir spēja reāli novērtēt situāciju un lojalitāte. Ja bērns izvēlesies vienu pulciņu, viņš to apmeklēs teju vai līdz augstskolai.

Attieksmes piemērs: „Es labāk izmācīšos, ja nu mani rītdien izsauc.” Ko var darīt vecāki: atbalstīt un iedrošināt bērnu gūt dažādas pieredzes; palīdzēt apgūt noderīgas prasmes.
7. eneatips. Mazie epikūrieši jeb entuziasti

Foto – Shutterstock.com

Ja kāds ir radīts jauniem piedzīvojumiem, tad tie ir šie bērni. Katra jauna iespēja, katrs jauns izaicinājums ir tas, kas sauc tieši viņus. Viņi ir spējīgi ātri pieslēgties darbam un tikpat ātri mainīt nodarbošanos. Tas, ar ko viņiem varētu būt problēmas, ir koncentrēšanās kāda ilgāka darbiņa veikšanai. Viss, kur jāpieliek piepūle, tiks veiksmīgi ignorēts, bet pārējās lietas ies uz urrrā! Visticamāk, ka laika gaitā vecāki kļūst par dažādu pulciņu ekspertiem, jo šie bērni vēlēsies izmēģināt visu un tikpat ātri to pametīs, ja izrādīsies, ka tur ir kādas grūtības. Šie bērni ātri dibina attiecības, veiksmīgi izvairās no netīkamiem cilvēkiem un vispār ir radīti, lai priecātos par dzīvi. Šo bērnu talants ir prasme ātri reaģēt un saglabāt aktīvu un pozitīvu skatu.

Attieksmes piemērs: „Kur ir tava burtnīca? Nezinu. Nē, zinu gan! Skolotāja nozaga!” Ko var darīt vecāki: palīdzēt bērnam apzināties sāpīgo un nepatīkamo piedzīvojumu vērtību, radīt iespēju iegūt miera (t.i. bez jebkādiem ārējiem kairinātājiem) pieredzi; atvēlēt laiku bērna fiziskajām aktivitātēm.
8. eneatips. Mazie izaicinātāji jeb līderi

Foto-Shutterstock

Lai nu par kādiem, bet par bailīgiem šos bērnus nenosauksi. Ja kaut kur noticis kāds trādirīdis, tad, visticamāk, būs iesaistījies viņš – mazais aktīvais drosminieks. Neviens grāvis nav par platu, nevienas trepes nav par stāvu un neviens skolotājs nav par bargu. Šie ir bērni, kurus nu nekādi nav iespējams piespiest kaut ko izdarīt. Viņi dara tikai to, kas ienāk prātā un tikai tad, ko vēlas. Dievs, nedod, ja šī bērna klātbūtnē izrādīsiet savu vājumu – tas ir visīsākais ceļš kā kļūt par šī bērna upuri. Nokļūstot jaunā vidē, viņi vispirms novēro, iegūst skaidrību par katra spējām… un tad tik sāk izpaust sevi. Tieši šie bērni ir tie, kuri rada vislielākās galvas sāpes skolotājiem, kuri „cīnās ar disciplīnu klasē”. Šo bērnu īpašais talants ir aizraut savās idejās līdzi citus.

Attieksmes piemērs: „Gribu un daru. Tūlīt.” Ko darīt vecākiem: atvēlēt laiku bērnu fiziskajām aktivitātēm; palīdzēt apgūt mierīgas darbošanās pieredzi; mierīgā sarunā ļaut mainīt lēmumu; būt stipriem.
9. eneatips. Mazie starpnieki jeb mierinātāji

Foto: fotolia.com

Šie bērni ir tie, kurus visbiežāk nemaz nepamana. Gluži tāpat, kā maziem 5. eneatipa pārstāvjiem, viņiem patīk klusums un miers, un tamdēļ viņi labprātāk izvēlēsies grāmatas, nevis tautas bumbas komandas kompāniju. Tomēr, ja kāds no draugiem viņus uzaicinās, viņi neatteiks un mierīgi iesaistīties drauga izvēlētajā nodarbē. Šiem bērniem nav grūti izpildīt citu vēlmes, viņu lielākā grūtība ir paust pašiem savas. Tieši tāpat kā dusmas. Šie bērni būs tie, kas virspusēji visam piekritīs, bet darīs tikai to, ko tiešām uzskatīs par vajadzīgu. Visas šīs rīcības ir tikai tā iemesla dēļ, lai nebūtu jāsastopas aci pret aci ar konfliktiem. Šo bērnu īpašais talants ir spēja saskatīt visu viedokļus.

Attieksmes piemērs: „Labi. Es iešu. Bet lēni.” Ko darīt vecākiem: iesaistīt bērnu kopīgās fiziskās aktivitātēs; ierēķināt vairāk laika, lai pamostos, sagatavotos u.t.t.; atbalstīt bērna dusmu izpaušanu; mudināt bērnu izteikt savas domas.

Lai kāds nebūtu jūsu bērna eneatips, ir tikai viena universāla atbilde, ko darīt, ja saskaraties ar grūtībām, uzsākot skolas gaitas – tā ir: izturieties pret savu bērnu ar mīlestību. Izsakiet to, izrādiet to, ļaujiet to viņam sajust. Pilnīgi noteikti katrs vecāks ir spējīgs palīdzēt bērnam pārvarēt grūtības, jo tieši tāda ir vecāku funkcija.

Lasi arī par pieaugušo eneagrammas tipiem!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Kavējoties vakcīnu piegādei, čehi lūdz palīdzēt Krievijai ar Covid-19 “Sputņik” vakcīnām 23
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Sestdien Latvijā ar Covid-19 inficēto skaits cerīgi sarucis, tomēr četri sasirgušie miruši 10
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā pagājušajā diennaktī vairāk nekā pusotrs tūkstotis jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu 3
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 31
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vilciena Lielvārde – Rīga un atpakaļ maršrutā braucis Covid-19 saslimušais: jānovēro veselība 8
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 97
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Ārste: “Izārstējot krākšanu, atgriežas seksuālā potence un pazūd liekie kilogrami!” 12
1 diena
LE
LETA
Veselam
Nosauc pilsētu, kurā pagājušajā diennaktī Latvijā ar Covid-19 inficējušies visvairāk cilvēku 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Vakardien Latvijā reģistrēti vairāk kā 800 koronavīrusa inficēšanas gadījumi, 13 cilvēku dzīvības izdzisušas 1
1 diena
LE
LETA
Veselam
Igaunijā ar Covid-19 inficējušies ļoti daudz cilvēku, Lietuvā rādītāji stabilizējas
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 21
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 30
7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 17
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 23
18 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 7
17 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 29
17 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 5
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 3
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam
21:23
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 3
20:22
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 30
19:47