Veselam
Ārstēšana

Vairāki akadēmiķi pieļauj, ka vakcīnu pret “Covid-19” izstrādās jau pēc infekcijas uzliesmojuma beigām0

Foto: Africa Studio/SHUTTERSTOCK

Vakcīna pret koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19” varētu tikt pabeigta jau pēc infekcijas uzliesmojuma beigām, šādu viedokli ceturtdienas Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) diskusijā par “Covid-19” pauda vairāki akadēmiķi.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, LZA akadēmiķis Ivars Kalviņš pieļāva, ka “tad, kad šīs vakcīnas būs gatavas, vīrusa vairs nebūs”.

Viņš zināja teikt, ka pašlaik 14 zinātnieku grupas strādā pie vakcīnu izstrādes, tomēr, lai gan atsevišķos gadījumos vērojams progress, neesot pamata domāt, ka vakcīna parādīsies tuvākajā laikā. Kalviņš izcēla, ka bez vakcīnas pastāv arī dažādas terapijas un medikamenti, kas atvieglo “Covid-19” radītos simptomus.

Savukārt LZA akadēmiķis, biologs Kaspars Tārs pieļāva, ka pēc aptuveni divām nedēļām varētu būt gatavs Ķīnā veidots preparāts, kam varētu būt ietekme uz “Covid-19”. Medikamenta nosaukums esot “Remdesivir”, un tas esot efektīvs pret vairākiem citiem koronavīrusiem. Tas šobrīd tiek uzskatīts par visperspektīvāko preparātu cīņā pret “Covid-19”, norādīja Tārs.

Akadēmiķis norādīja, ka vakcīnas cilvēkiem patlaban nav ne pret vienu no koronavīrusiem. Toties ir veterinārās vakcīnas, piemēram, suņiem un kaķiem, kā arī vistām. Vislielākais progress esot vakcīnai “GLS-5300”, kur ir pabeigti pirmās fāzes pētījumi. Vienlaikus vakcīnu izstrāde pret “Covid-19” ir uzsākta daudzos pētniecības centros.

“Es nedomāju, ka dikti drīz būs pieejama vakcīna. Un kad tā būs, es nedomāju, ka šis vīruss vairs būs aktuāls,” teica Tārs.

Arī Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja, profesore Ludmila Vīksna pret iespējamo vakcīnas parādīšanos jau tuvākajā laikā bija skeptiska. Viņa atzīmēja, ka, piemēram, HIV gadījumā līdz funkcionālu preparātu izstrādei pagāja ievērojams laiks. Tāra teiktais par divām nedēļām viņai šķiet pārāk optimistisks.

Tomēr Vīksna sacīja, ka pastāv zināmas cerības, jo ir vairākas efektīvas dzīvnieku vakcīnas pret koronavīrusu grupas saslimšanām. “Dzīvnieku vakcīnu dēļ ir pamats strādāt pie vakcīnas arī cilvēkiem,” sacīja infektoloģe.

Jau ziņots, ka arī Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis iepriekš pastāstīja, ka koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” vakcīnas publiski nebūs pieejamas ātrāk kā pēc gada.

Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Viņš skaidroja, ka kopumā jau ir 20 vakcīnu kandidāti. Vaicāts, kura varētu tikt izstrādāta visātrāk, Dumpis prognozēja, ka varētu būt divas vakcīnas ASV, viena Austrālijā un viena Lielbritānijā, kas patlaban esot vistuvāk rezultātam. Iespējams, ka arī Ķīna varētu ātri progresēt un atrast vakcīnu, bet eksperts uzreiz piebilda, ka šo jautājumu ir grūti komentēt.

Latvijā 2.martā tika apstiprināta pirmā saslimšana ar “Covid-19”. Inficētā bija kāda rīdziniece, kura 29.februārī ielidojusi no Minhenes, pirms tam ceļojot vīrusa skartajā Itālijas reģionā.

Saistītie raksti

Savukārt aizvadītajā nedēļā vīruss pirmo reizi tika konstatēts Igaunijā. Saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu. Šonedēļ Igaunijā ir konstatēti vēl divi “Covid-19” saslimšanas gadījumi, un arī abos šajos gadījumos kaimiņvalsts pilsoņi bija ielidojuši lidostā “Rīga” un tad ar savām automašīnām devušies uz mājām.

Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Covid-19 atgriezies Daugavpilī, bet sešos novados visi slimnieki izārstējušies
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kopā ar Covid-19 slimnieku autobusā kopā braukuši 109 pasažieri
1 diena
LE
LETA
Veselam
Izveseļojušies 88% sasirgušo; viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
1 diena

Lasītākie

LL
Lato Lapsa
Latvijā
Kā VID izbeidz no sabiedrības acīm slēpto kriminālprocesu pret “savu” degvielas zagli 4
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
“Tas ir liels skandāls, un es nezinu, kāpēc viņi klusē!” Kā apzaga Eiroparlamenta deputātu darba kabinetus
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Covid-19 izplatība: deviņi izveseļojušies pacienti reģistrēti novadā, kurā ir otrs augstākais inficēto skaits valstī
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Pārdaugavā deg šautuve. Evakuējušies seši cilvēki
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Nepilngadīgais, dzērumā, ar zagtu auto – avārija Mērsragā
5 stundas