Foto: SHUTTERSTOCK

Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem 4

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

NATO ģenerālsekretārs mudina gatavoties “sliktām ziņām” no Ukrainas
Trīs mēnešus vecu mazuli līdz nāvei sakož ģimenes mīlulis – vilka jauktenis 76
“Ceļš kā spogulis. Bērns elpoja, bet bija tikai divu plaukstu liels.” NMPD mediķi nakts vidū ceļmalā izglābj priekšlaikus dzimušu mazuli
Lasīt citas ziņas

Katrs piektais vīrietis Latvijā dzīves laikā saslimst ar ļaundabīgu prostatas audzēju. Diemžēl statistika liecina, ka mirstība no šīs slimības mūsu valstī divreiz pārsniedz vidējos Eiropas Savienības rādītājus, lai gan, agrīni atklājot, vēzis ir ne tikai ārstējams, bet bieži vien arī pilnībā izārstējams.

Pats galvenais – profilakse

CITI ŠOBRĪD LASA

Prostatas vēzis pasaulē ir biežākais ļaundabīgais audzējs vīriešiem, Latvijā – otrais biežākais no vēža veidiem. Saslimstības biežums pieaug, sākot ar 50 gadu vecumu, tādēļ, lai nodrošinātu savlaicīgu diagnostiku, pērn Latvijā tika ieviesta valsts apmaksāta profilaktiskā pārbaude jeb prostatas vēža skrīnings. Tas paredz specifisku asins analīžu veikšanu – PSA jeb prostatas specifiskā antigēna līmeņa noteikšanu reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, bet, ja ar to slimojis asinsradinieks, jau no 45 gadu vecuma. Atklājot izmaiņas, vīrietis steidzami tiek nosūtīts pie urologa.

Diemžēl statistika liecina, ka liela daļa Latvijas vīriešu ne raizi nav bijuši pie urologa, bet daļa šo speciālistu apmeklē tikai tādēļ, ka jau radušās kādas problēmas, piemēram, bieža urinācija, vāja strūkla, nepieciešamība urinēt naktīs. Nereti šo sūdzību iemesls nav tieši saistīts ar prostatu vai urīnpūsli. Apakšējo urīnceļu darbības traucējumu iemesls bieži vien ir vīrieša sliktais vispārējais veselības stāvoklis, piemēram, sirds mazspēja, metabolais sindroms, liekais svars, miega traucējumi. Taču sūdzības var izraisīt arī prostatas hiperplāzija, urīnpūšļa hiper­aktivitāte, urīnceļu infekcija, tādēļ nepieciešama rūpīga izmeklēšana. “Neatliekamā kārtā pie urologa jādodas tad, ja urīnā pēkšņi parādās asiņu piejaukums, arī tad, ja nekas nesāp, ja dzimum­orgānos ir pietūkums, sāpes,” norāda P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra urologs Andris Ābele, piebilstot, ka diemžēl prostatas vēzis sākumā par sevi nekā neliek manīt, to agrīni var atklāt tikai, veicot PSA testu. Speciālists uzskata, ka ikgadējām veselības pārbaudēm pie ģimenes ārsta, prostatas vēža skrīningam, bet, sākot ar 45–50 gadu vecumu, arī urologa apmeklējumam reizi gadā būtu jākļūst par ikviena vīrieša ieradumu. Urologs uzsver, ka ļoti svarīgi, lai vīrietis ik mēnesi dažas minūtes veltītu arī sēklinieku pašpārbaudei. To veic katram sēkliniekam atsevišķi, ar vieglām apļveida kustībām, pievēršot uzmanību formai, stingrībai, veidojumiem, sāpīgiem samezglojumiem, pietūkumam. Pamanot kādas izmaiņas, noteikti vajag vērsties pie ģimenes ārsta vai urologa, jo gados jauniem vīriešiem sāpīgu vai nesāpīgu veidojumu iemesls var būt arī ļaundabīgs audzējs. Ik gadu sēklinieku vēzi diagnosticē vairākiem desmitiem gados jaunu – līdz 45 gadiem – vīriešu, bet uzskaitē ar šo diagnozi Latvijā ir vairāki simti pacientu. Tāpat kā prostatas vēža gadījumā, ļoti svarīga ir agrīna dia­gnostika, jo tad audzējs ir veiksmīgi ārstējams.

Modernas ārstēšanas metodes

Šobrīd četrās Latvijas slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā – pacientiem pie­ejams zaļais koridors. Tas nozīmē, ka tad, ja ģimenes ār­stam vai speciālistam radušās aizdomas par onkoloģisko saslimšanu, pacients nekavējoties tiek nosūtīts uz kādu no šīm slimnīcām, lai par valsts līdzekļiem veiktu papildu izmeklējumus un nepieciešamības gadījumā saņemtu ārstēšanu.

Urologs Kārlis Mičulis stāsta, ka mūsdienās piecus gadus pēc prostatas vēža dia­gnozes noteikšanas nodzīvo praktiski visi vīrieši, lai arī kādā stadijā audzējs nebūtu bijis. “Tas nozīmē, ka arī vēlīni atklāti audzēji ir labi ārstējami. Atklājot tos agrīni, vīrietis var dzīvot, nezaudējot dzīves kvalitāti,” viņš teic. Daļai pacientu prostatas vēzis nav agresīvs un pat nav jāārstē, tika ar to jāsadzīvo un jāatrodas urologa uzraudzībā, kurš novēro, vai slimība neprogresē (aktīvā novērošana). To var kontrolēt reizi trijos mēnešos, veicot PSA analīzes, bet nepieciešamības gadījumā arī magnētiskā rezonanses izmeklējumu, biopsiju.

Daļai prostats vēža pacientu tiek izmantota fokāla terapija, tas ir, mērķtiecīga, mazinvazīva un saudzējoša iedarbība tikai uz to prostatas rajonu, kurā atrodas audzējs. Ar fokālās terapijas palīdzību iedarbība tiek vērsta tieši uz prostatas audzēja šūnām, nebojājot citus audus. Vēl daļai pacientu nepieciešama radikāla ārstēšana – staru terapija, ķirurģiska operācija. Radikālā terapija ir efektīva un tās mērķis – pilnībā izārstēt vēzi.

Profilaktiskās pārbaudes vīriešiem

* No 40 līdz 50 gadiem (reizi gadā): pilna asins aina, holesterīna līmeņa noteikšana, urīna analīzes, asinsspiediena mērīšana, ādas veidojumu, redzes un dzirdes pārbaude, vēdera dobuma ultrasonogrāfija, STS (seksuāli transmisīvo slimību, tajā skaitā HIV un C hepatīts) tests. Reizi trijos gados – glikozes līmeņa noteikšana, bet vīriešiem ar lieko svaru – reizi gadā. Reizi piecos gados – sirds veselības pārbaude pie ģimenes ārsts vai kardiologa. No 45 gadiem valsts apmaksā PSA testu vīriešiem, kuriem ģimenē bijis prostatas vēža slimnieks.

* No 50 līdz 60 gadiem. Papildus minētājām ikgadējām vispārīgajām veselības pārbaudēm reizi divos gados jāveic valsts apmaksāts PSA tests, bet vīriešiem, kuriem ģimenē bijis prostatas vēža slimnieks, tas jādara reizi gadā. Reizi divos gados jāpiedalās zarnu vēža skrīningā, bet smēķētājiem pēc 55 gadiem katru gadu jāveic plaušu datortomogrāfija.

* No 60 līdz 70 gadiem un vēlāk. Papildus visām minētājām pārbaudēm jāveic osteodensitometrija (DXA) kaulu minerālā blīvuma noteikšanai (no 70 gadiem obligāti).

SAISTĪTIE RAKSTI

* Visu vecumu vīriešiem – jāveic regulāra sēklinieku pašpārbaude.

Avots: Latvijas Urologu asociācija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Palīdzība pret iesnām – sālsūdens. Kā degunu skalot pareizi?
Veselam
Diļļu, mārdadža, fenheļa, čia sēklas…Cienām zināmās, novērtējam svešās!
Veselam
5 mīti par zivju eļļu no Covid-19 līdz pat depresijas ārstēšanai. RSU pasniedzēja skaidro, kas jāzina par šo uztura bagātinātāju
Skandāls Lielbritānijā: ginekologs sterilizējis sievieti bez viņas ziņas
NATO ģenerālsekretārs mudina gatavoties “sliktām ziņām” no Ukrainas
Trīs mēnešus vecu mazuli līdz nāvei sakož ģimenes mīlulis – vilka jauktenis
“Ceļš kā spogulis. Bērns elpoja, bet bija tikai divu plaukstu liels.” NMPD mediķi nakts vidū ceļmalā izglābj priekšlaikus dzimušu mazuli
Cilvēcei nav palicis daudz laika: zinātnieki ir noskaidrojuši, kad ies bojā Zeme
Tevi var pārņemt pēkšņa vēlme mainīt visu apkārt notiekošo! Horoskopi 10. decembrim
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Pēteris Apinis: Veselības ministrijas informatīvais ziņojums par zāļu finansiālo piejamību pavisam nedaudz atgādina “BigPharma” diktātu
Kādēļ roku āda ziemā kļūst sausa un 6 pieejami paņēmieni to aizsardzībai
No baltas lapas: vai iespējams mainīt temperamentu un raksturu?
Veselam
Mārtiņš Pužuls par darba aizsardzību un arodslimībām: “Statistika mums rāda bēdīgu ciparu…”
Veselam
VIDEO. “Rēķini trešo valstu pilsoņiem var būt arī 8000 eiro…” Pacienti Latvijā ir parādā slimnīcām simtiem tūkstošus eiro
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
TV24
Zelenska un Zalužnija nesaskaņas neko labu nenozīmē – tiek meklēts grēkāzis, kāpēc neizdevās Ukrainas lielais pretuzbrukums
TV24
Četru gadu laikā skolēnu sniegums matemātikā un lasīšanā samazinājies. Kādi ir iemesli?
“Tika aizskarta darbiniece, kura nerunā krieviski, izteikti draudi” – kādā Rīgas kafejnīcā piedzīvota ļoti nepatīkama situācija
Cilvēkstāsts
“Kad izaugs liels, viņš man nopirkšot ļoti daudz skaistu kleitu,” grūtībās esoša mamma lūdz palīdzību dēla sapņa piepildīšanā
VIDEO. Kurzemes apkaimē nomedīta mežacūka ar ļoti dīvainu kāju, mednieks neko tādu iepriekš neesot redzējis
Receptes
Zemnieku brokastis – sātīgam un nesteidzīgam dienas sākumam
Kokteilis
FOTO. “Esmu nolēmusi iemīlēties!” Ieva Akuratere intīmā atmosfērā priecē publiku koncertā Mālpils muižā
Kokteilis
VIDEO. “Tā uguns uzreiz uzplaiksna, man tak bail ir!” Kas noticis ar Magones mājas zīmi?
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
Veselam
Kā pareizi dzīvot nākotnei?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Receptes
Zemnieku brokastis – sātīgam un nesteidzīgam dienas sākumam
08:37
VIDEO. Kurzemes apkaimē nomedīta mežacūka ar ļoti dīvainu kāju, mednieks neko tādu iepriekš neesot redzējis
08:15
Kokteilis
FOTO. “Esmu nolēmusi iemīlēties!” Ieva Akuratere intīmā atmosfērā priecē publiku koncertā Mālpils muižā
08:03