Foto: SHUTTERSTOCK

Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem 2

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 13
Šmauc pircējus? Ražotāju triki un zaļmaldināšanas pērles veikalu plauktos
“Man bija tik ļoti kauns!” Erotisko bilžu fotogrāfam Aleksandram Sokolovam fotosesijas laikā ar kādu dāmu gadās briesmīgs misēklis
Lasīt citas ziņas

 

Katrs piektais vīrietis Latvijā dzīves laikā saslimst ar ļaundabīgu prostatas audzēju. Diemžēl statistika liecina, ka mirstība no šīs slimības mūsu valstī divreiz pārsniedz vidējos Eiropas Savienības rādītājus, lai gan, agrīni atklājot, vēzis ir ne tikai ārstējams, bet bieži vien arī pilnībā izārstējams.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pats galvenais – profilakse

Prostatas vēzis pasaulē ir biežākais ļaundabīgais audzējs vīriešiem, Latvijā – otrais biežākais no vēža veidiem. Saslimstības biežums pieaug, sākot ar 50 gadu vecumu, tādēļ, lai nodrošinātu savlaicīgu diagnostiku, pērn Latvijā tika ieviesta valsts apmaksāta profilaktiskā pārbaude jeb prostatas vēža skrīnings. Tas paredz specifisku asins analīžu veikšanu – PSA jeb prostatas specifiskā antigēna līmeņa noteikšanu reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, bet, ja ar to slimojis asinsradinieks, jau no 45 gadu vecuma. Atklājot izmaiņas, vīrietis steidzami tiek nosūtīts pie urologa.

Diemžēl statistika liecina, ka liela daļa Latvijas vīriešu ne raizi nav bijuši pie urologa, bet daļa šo speciālistu apmeklē tikai tādēļ, ka jau radušās kādas problēmas, piemēram, bieža urinācija, vāja strūkla, nepieciešamība urinēt naktīs. Nereti šo sūdzību iemesls nav tieši saistīts ar prostatu vai urīnpūsli. Apakšējo urīnceļu darbības traucējumu iemesls bieži vien ir vīrieša sliktais vispārējais veselības stāvoklis, piemēram, sirds mazspēja, metabolais sindroms, liekais svars, miega traucējumi. Taču sūdzības var izraisīt arī prostatas hiperplāzija, urīnpūšļa hiper­aktivitāte, urīnceļu infekcija, tādēļ nepieciešama rūpīga izmeklēšana. “Neatliekamā kārtā pie urologa jādodas tad, ja urīnā pēkšņi parādās asiņu piejaukums, arī tad, ja nekas nesāp, ja dzimum­orgānos ir pietūkums, sāpes,” norāda P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra urologs Andris Ābele, piebilstot, ka diemžēl prostatas vēzis sākumā par sevi nekā neliek manīt, to agrīni var atklāt tikai, veicot PSA testu. Speciālists uzskata, ka ikgadējām veselības pārbaudēm pie ģimenes ārsta, prostatas vēža skrīningam, bet, sākot ar 45–50 gadu vecumu, arī urologa apmeklējumam reizi gadā būtu jākļūst par ikviena vīrieša ieradumu. Urologs uzsver, ka ļoti svarīgi, lai vīrietis ik mēnesi dažas minūtes veltītu arī sēklinieku pašpārbaudei. To veic katram sēkliniekam atsevišķi, ar vieglām apļveida kustībām, pievēršot uzmanību formai, stingrībai, veidojumiem, sāpīgiem samezglojumiem, pietūkumam. Pamanot kādas izmaiņas, noteikti vajag vērsties pie ģimenes ārsta vai urologa, jo gados jauniem vīriešiem sāpīgu vai nesāpīgu veidojumu iemesls var būt arī ļaundabīgs audzējs. Ik gadu sēklinieku vēzi diagnosticē vairākiem desmitiem gados jaunu – līdz 45 gadiem – vīriešu, bet uzskaitē ar šo diagnozi Latvijā ir vairāki simti pacientu. Tāpat kā prostatas vēža gadījumā, ļoti svarīga ir agrīna dia­gnostika, jo tad audzējs ir veiksmīgi ārstējams.

 

Modernas ārstēšanas metodes

Šobrīd četrās Latvijas slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā – pacientiem pie­ejams zaļais koridors. Tas nozīmē, ka tad, ja ģimenes ār­stam vai speciālistam radušās aizdomas par onkoloģisko saslimšanu, pacients nekavējoties tiek nosūtīts uz kādu no šīm slimnīcām, lai par valsts līdzekļiem veiktu papildu izmeklējumus un nepieciešamības gadījumā saņemtu ārstēšanu.

Urologs Kārlis Mičulis stāsta, ka mūsdienās piecus gadus pēc prostatas vēža dia­gnozes noteikšanas nodzīvo praktiski visi vīrieši, lai arī kādā stadijā audzējs nebūtu bijis. “Tas nozīmē, ka arī vēlīni atklāti audzēji ir labi ārstējami. Atklājot tos agrīni, vīrietis var dzīvot, nezaudējot dzīves kvalitāti,” viņš teic. Daļai pacientu prostatas vēzis nav agresīvs un pat nav jāārstē, tika ar to jāsadzīvo un jāatrodas urologa uzraudzībā, kurš novēro, vai slimība neprogresē (aktīvā novērošana). To var kontrolēt reizi trijos mēnešos, veicot PSA analīzes, bet nepieciešamības gadījumā arī magnētiskā rezonanses izmeklējumu, biopsiju.

Daļai prostats vēža pacientu tiek izmantota fokāla terapija, tas ir, mērķtiecīga, mazinvazīva un saudzējoša iedarbība tikai uz to prostatas rajonu, kurā atrodas audzējs. Ar fokālās terapijas palīdzību iedarbība tiek vērsta tieši uz prostatas audzēja šūnām, nebojājot citus audus. Vēl daļai pacientu nepieciešama radikāla ārstēšana – staru terapija, ķirurģiska operācija. Radikālā terapija ir efektīva un tās mērķis – pilnībā izārstēt vēzi.

 

 

Profilaktiskās pārbaudes vīriešiem

* No 40 līdz 50 gadiem (reizi gadā): pilna asins aina, holesterīna līmeņa noteikšana, urīna analīzes, asinsspiediena mērīšana, ādas veidojumu, redzes un dzirdes pārbaude, vēdera dobuma ultrasonogrāfija, STS (seksuāli transmisīvo slimību, tajā skaitā HIV un C hepatīts) tests. Reizi trijos gados – glikozes līmeņa noteikšana, bet vīriešiem ar lieko svaru – reizi gadā. Reizi piecos gados – sirds veselības pārbaude pie ģimenes ārsts vai kardiologa. No 45 gadiem valsts apmaksā PSA testu vīriešiem, kuriem ģimenē bijis prostatas vēža slimnieks.

* No 50 līdz 60 gadiem. Papildus minētājām ikgadējām vispārīgajām veselības pārbaudēm reizi divos gados jāveic valsts apmaksāts PSA tests, bet vīriešiem, kuriem ģimenē bijis prostatas vēža slimnieks, tas jādara reizi gadā. Reizi divos gados jāpiedalās zarnu vēža skrīningā, bet smēķētājiem pēc 55 gadiem katru gadu jāveic plaušu datortomogrāfija.

* No 60 līdz 70 gadiem un vēlāk. Papildus visām minētājām pārbaudēm jāveic osteodensitometrija (DXA) kaulu minerālā blīvuma noteikšanai (no 70 gadiem obligāti).

* Visu vecumu vīriešiem – jāveic regulāra sēklinieku pašpārbaude.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Avots: Latvijas Urologu asociācija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 1
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns? 5
Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 13
Šmauc pircējus? Ražotāju triki un zaļmaldināšanas pērles veikalu plauktos
Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti?
“Man bija tik ļoti kauns!” Erotisko bilžu fotogrāfam Aleksandram Sokolovam fotosesijas laikā ar kādu dāmu gadās briesmīgs misēklis
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas mediji apgalvo, ka Vuhledarā iznīcināta Ukrainas tanku brigāde. Ilustrācijas nodod…
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 14
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 9
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ 2
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu 34
Ingrīda Circene: Tas viss iet uz maksas medicīnu tiešā ceļā 136
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 1
VDD sācis kriminālprocesu par Saeimas deputātes Grevcovas izteikumiem Okupācijas muzejā
Lietuvas prezidents: Šajā izšķirīgajā kara posmā bruņojuma piegādēs Ukrainai jāpārkāpj “sarkanās līnijas”
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas mediji apgalvo, ka Vuhledarā iznīcināta Ukrainas tanku brigāde. Ilustrācijas nodod…
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 21
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība
VIDEO. Bojāgājušo skaits sprādzienā Pakistānas mošejā pieaudzis līdz 83
Asiņainā šaudīšanās Rembatē – kas īsti notika, lai inteliģents cilvēks ķertos pie pistoles?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus?
12:57
Lietuvas prezidents: Šajā izšķirīgajā kara posmā bruņojuma piegādēs Ukrainai jāpārkāpj “sarkanās līnijas”
12:50
VDD sācis kriminālprocesu par Saeimas deputātes Grevcovas izteikumiem Okupācijas muzejā
12:32