Foto: Unsplash

Viltīgā redzes zagle – glaukoma! Kas tai kopīgs ar Pārkinsona un Alcheimera slimību? 0

Glaukoma ir slimība, kas pārsvarā skar pusmūža un gados vecus cilvēkus, un tā joprojām ir biežākais redzes zuduma cēlonis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

“Lielākā problēma ir tā, ka glaukomu var atklāt tikai acu ārsts, jo pacients pats bieži vien nejūt nekādus simptomus,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Biķernieki Oftalmoloģijas klīnikas ārste Lāsma Volksone un piebilst, ka profilakses nolūkos acu ārstu vajag apmeklēt jau no 40 gadu vecuma.

Bojā redzes nervu

Vienotu cēloni, kāpēc 1–2% Latvijas iedzīvotāju attīstās šī slimība, joprojām nav izdevies atrast. To skaidro gan mehāniskā teorija, proti, ka paaugstināts acs iekšējais spiediens bojā redzes nervu šķiedras un tas pakāpeniski atrofējas, gan išēmiskā teorija, saskaņā ar kuru bojājumu rada redzes nerva mikrocirkulācijas traucējumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienās sliecas domāt, ka glaukoma ir neirodeģeneratīva saslimšana, kurai daudz kopīga ar Pārkinsona un Alcheimera slimību.

Glaukomai ir vairākas, arī reti sastopamas formas.

Piemēram, dažreiz iedzimtu glaukomu atklāj jau jaundzimušajiem pirmajos dzīves mēnešos, bet ar juvenilo glaukomu saslimst agrā jaunībā – pārsvarā tā tiek pārmantota no vecākiem vai attīstās pēc kādas citas acu saslimšanas. Ap 5% pacientu tiek diagnosticēta slēgta kakta glaukoma, ko izraisa iedzimtas, anatomiskas acs īpatnības.

Foto: SHUTTERSTOCK

Slimība sākas pēkšņi – ar akūtu glaukomas lēkmi, kuras laikā pēkšņi un strauji ceļas acs iekšējais spiediens, sākas izteiktas sāpes acī, galvassāpes, acs ir apsarkusi, bet zīlīte paplašināta, pasliktinās redze, jo veidojas radzenes tūska. Stipras lēkmes laikā var būt arī slikta dūša un vemšana. Lēkmei var būt priekšvēstneši: redzes miglošanās, smaguma sajūta uzacu un pieres rajonā.

To provocē stress, ilg­stošs darbs ar noliektu galvu, kā arī dažu medikamentu lietošana.

Ja sākusies lēkme, nepieciešama neatliekamā oftalmoloģiskā palīdzība, lai to pēc iespējas ātrāk pārtrauktu, pretējā gadījumā var rasties neatgriezeniskas redzes izmaiņas.

Visbiežāk tomēr sastopama atvērta kakta glaukoma, kas norit pavisam nemanāmi, bez sāpēm un bieži vien arī bez redzes traucējumiem vai miglošanās. “Parasti glaukoma vienā acī sākas agrāk, bet otra – veselā acs kompensē redzi, kuras asums ilgstoši saglabājas ļoti labs. Izmaiņas vispirms skar perifēro redzi, taču redzeslauks sašaurinās tik lēni, ka var paiet gadi, līdz pacients sāk just, ka ar redzi kaut kas nav kārtībā,” stāsta speciāliste.

Pacientam šķiet, ka acī kaut kas ir iebiris, var būt smaguma sajūta pašā acī vai uzacu rajonā. Ja sāk pasliktināties redze, tas nozīmē, ka redzes nerva šķiedras jau ir stipri bojātas.

Foto: Africa studio/SHUTTERSTOCK

Zināms, ka glaukomas attīstībā liela nozīme ir iedzimtībai, tāpēc tiem cilvēkiem, kuru vecāki slimo ar glaukomu, acu ārsts jāapmeklē jau no 35 gadu vecuma. Pēc izmeklēšanas ārsts pateiks, vai atkārtota pārbaude būs jāveic pēc pusgada, gada vai trim gadiem.

Mūsdienās par nozīmīgu riska faktoru uzskata ne tikai paaugstinātu acs iekšējo spiedienu, bet arī sirds un asinsvadu slimības, piemēram, pazeminātu asinsspiedienu. Acs asinsrites traucējumi varētu provocēt arī redzes nerva bojājumus.

Reklāma
Reklāma

Kā atklāt saslimšanu

Lai arī daudzi domā, ka glaukomas diagnostikā pats svarīgākais izmeklējums ir acs iekšējā spiediena mērījums, tā nav. Statistika liecina, ka glaukoma attīstās tikai 10% cilvēku, kuriem spiediens ir paaugstināts. Savukārt tas, ka, izmērot acs spiedienu, tas izrādījies normāls, vēl nenozīmē, ka nav glaukomas. Redzes nerva bojājumus var atklāt tikai acu ārsts ar īpašu aprīkojumu.

“Glaukomas diagnostikā vislielākā nozīme ir redzes nerva diska novērtējumam un redzeslauka noteikšanai,” uzsver oftalmoloģe.

Izmeklējuma laikā ārsts iepilina pacienta acī pilienus, lai paplašinātu acu zīlīti un aplūkotu acs dibenu un redzes nervu, novērtētu, cik tas ir simetrisks un vai tajā nav redzamas kādas izmaiņas.

Ja uz redzes nervu iedarbojas paaugstināts acs iekšējais spiediens vai citi – neirālie vai vaskulārie faktori, tajā veidojas bojājums, ko var konstatēt, ar oftalmoskopu apskatot redzes nerva disku, kurā parādās glaukomai raksturīgās izmaiņas.

Ilustrācija: Oksana82/SHUTTERSTOCK

Tomēr ne vienmēr iespējams precīzi aplūkot redzes nervu un novērtēt visniecīgākās izmaiņas, tādēļ otra svarīgākā izmeklēšanas metode ir redzeslauka noteikšana, kas parāda, cik labi redzes nervs pārvada saņemto informāciju uz smadzenēm.

Ārstēt pēc iespējas agrāk

Atšķirībā no kataraktas, kuru mūsdienās var veiksmīgi izoperēt un atgūt redzi, glaukoma jo­projām nav izārstējama. Ja izmaiņas redzes nerva šķiedrās atklāj slimības pašā sākumā, procesu iespējams ievērojami nobremzēt. Gan medikamentu lietošana, gan lāzerterapija vērsta uz acs iekšējā spiediena samazināšanu.

Glaukomas ārstēšanu parasti uzsāk ar acu pilieniem, kuri jālieto vairākas reizes dienā. Pašreiz ir pieejams plašs medikamentu klāsts, kuri iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Lāzerterapiju izmanto tad, ja ar medikamentiem spiedienu samazināt neizdodas. Ja pacientam ir slēgta kakta glaukoma, lāzerterapija ir viens no līdzekļiem, lai nepieļautu akūtas glaukomas lēkmes sākšanos.

Foto: SHUTTERSTOCK

Glaukomas ārstēšanā izmanto arī ķirurģiskas metodes. Lai pazeminātu spiedienu, operācijas laikā acī izveido papildu atteces ceļu iekšējam šķidrumam. Diemžēl ne viena no šīm ārstēšanas metodēm nenovērš redzes nerva bojājumus un neatjauno redzi.

SVARĪGI

Lielāka iespēja saslimt ir tad, ja:

• pirmās pakāpes radinieki jau slimojuši ar glaukomu (risks pieaug 4–8 reizes),

• jums ilgstoši ir paaugstināts acs iekšējais spiediens,

• esat vecāks par 40 gadiem, īpaši jāuzmanās pēc 60 gadu vecuma,

• tuvredzīgas acis ir jutīgākas pret acs iekšējā spiediena paaugstināšanos, tādēļ riska grupai pieder arī tie, kas nēsā brilles ar –6 un vairāk dioptrijām (izņēmums ir vecuma miopija jeb tuvredzība);

• bijušas acs traumas, sirds un asinsvadu slimības;

• ja jums ir diabētiskā retinopātija – diabēta izraisītas izmaiņas acs tīklenes asinsvados, var attīstīties arī sekundāra, šīs slimības izraisīta glaukoma.

Glaukomu ārstē:

• samazinot acs iekšējo spiedienu ar pilieniem, kuri iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā un kurus pilnībā apmaksā valsts;
• ja spiedienu neizdodas samazināt ar pilieniem, veic lāzerterapiju vai operāciju;
• uzlabojot acs asinsriti, jo pētījumos pierādīts, ka acs asinsrites traucējumi neatkarīgi no spiediena būtiski stimulē glaukomas progresēšanu;
• slēgta kakta glaukomas gadījumos bieži veic lāzeriridotomiju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.