AS “Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps skaidro: “Šobrīd ar datorredzes palīdzību uzņēmumā tiek analizēta olu kvalitāte, vēl pirms olas nonāk pie gala pārbaudēm. Datorredzes risinājumi tiek izmantoti arī pie olu plēšanas iekārtas. Šobrīd pētām, kā varētu uzlabot vistu veselības kontroli un gaisa kvalitāti kūtīs, izvietojot bezvadu sensorus pat visnepieejamākajās vietās kūtīs.”
AS “Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps skaidro: “Šobrīd ar datorredzes palīdzību uzņēmumā tiek analizēta olu kvalitāte, vēl pirms olas nonāk pie gala pārbaudēm. Datorredzes risinājumi tiek izmantoti arī pie olu plēšanas iekārtas. Šobrīd pētām, kā varētu uzlabot vistu veselības kontroli un gaisa kvalitāti kūtīs, izvietojot bezvadu sensorus pat visnepieejamākajās vietās kūtīs.”
Foto: Timurs Subhankulovs

“Balticovo” uzlabo ražību ar mākslīgā intelekta un datorredzes palīdzību. Kas notiek citur Latvijā? 1

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas pēdējo gadu laikā strauji attīstās, rodot arvien jaunus pielietojumus arī energoresursu izmaksu samazināšanā. Viens no plašāk zināmajiem virzieniem ir automatizētās ēku vadības sistēmas jeb tā dēvētie gudro biroju, ēku vai pat pilsētu risinājumi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 26
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
22 stundas

“Pēc būtības gudrā ēka ir jebkura celtne, kas izmanto dažādas tehnoloģiskās iekārtas, piemēram, sensorus, lai automātiski kontrolētu tur notiekošos procesus – apkuri, ventilāciju, apgaismojumu, apsardzi, dūmu detektorus.

MI pienesums ir šo sistēmu centralizēta vadība, kas ļauj ātri apstrādāt apjomīgu informāciju un pieņemt lēmumus, tādējādi vadot dažādus procesus ēkā. Šādi izvēlētais režīms spēj efektīvi taupīt energoresursus un samazināt energoizmaksas.

Līdzīgi risinājumi var tikt lietoti un tiek lietoti arī ražotnēs. Pēc būtības MI paver teju neierobežotas iespējas gan nozaru, gan arī mēroga ziņā,” stāsta Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

Šādi risinājumi gan nav lēti, tāpēc vispirms tos atmaksājas ieviest lielās ēkās un ražotnēs. Attīstoties tehnoloģijām, šo risinājumu izmaksas gan samazinās.

Ar datorredzi analizē kvalitāti

Foto: Timurs Subhankulovs

Pirms dažiem gadiem ziemeļvalstu lielākais olu ražotājs AS “Balticovo” aizsāka sadarbību ar IT nozares pārstāvjiem, sākot izpēti, vai ar datorredzi iespējams aizstāt mehāniskos risinājumus.

Pirmais projekts tika attīstīts sadarbībā ar SIA “We Are Dots”, un tika ieviests risinājums AIHEN.

“Šajā gadījumā izaicinājums bija olu skaitīšana kūtīs, kur ir salīdzinoši putekļaina vide un mehāniskās iekārtas regulāri jāapkalpo, lai tās pilnvērtīgi funkcionētu, tāpēc nolēmām mēģināt skaitīt olas ar datorredzi vai t. s. videokamerām. Tas izdevās, un meklējām izaicinājumus tālāk. Attīstījām risinājumus un pieslēdzām mākslīgo intelektu, lai šis intelekts apgūst ne tikai olu skaitīšanu, bet lai sāk vērot un salīdzināt olas pēc to formas, krāsas, čaumalu struktūras, nobīdēm no normas,” stāsta “Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps.

Šobrīd ar datorredzes palīdzību uzņēmumā tiek analizēta olu kvalitāte, vēl pirms olas nonāk pie gala pārbaudēm, kur katru olu izklaudzina 16 āmuriņi, kas pārbauda, vai olai nav mikroplaisas.

Ja ola ir vesela bez plaisām, to var pakot kā A kategorijas preci, taču, ja olai ir mikroplaisas, šāda ola tiek novirzīta uz šķidro olu pārstrādi, lai saražotu olu kulteņa masu, pankūku mīklu vai kādu citu pievienotas vērtības produktu.

Datorredzes risinājumi tiek izmantoti arī pie olu plēšanas iekārtas, kur kameras vērtē to, kāda ir ola pēc čaumalas pārplēšanas, cik stingrs un viendabīgs ir baltums, vai dzeltenums ir vesels, un citus svarīgus kvalitātes parametrus.

Dienā “Balticovo” saražo ap 2 miljoniem olu un katra rūpīgi jāpārbauda, turklāt tas notiek lielā ātrumā. Vēl datorredzes risinājumi tiek izmantoti, kontrolējot autotransporta kustību savās teritorijās.

Proti, tiek fiksētas automašīnu numura zīmes un tas viss tiek integrēts kopējā vadības programmā, kur “dzīvo” arī pavadzīmes, rēķini, svaru kontrole un citi parametri.

Salīdzinoši nesen “Balticovo” sācis nākamo soli mūsdienu tehnoloģiju pielietojuma izpētē. Šobrīd tiek pētīts, kā varētu uzlabot vistu veselības kontroli un gaisa kvalitāti kūtīs, izvietojot bezvadu sensorus pat visnepieejamākajās vietās kūtīs.

“Tādējādi varēs saprast gan gaisa plūsmas, gan CO2, gan amonjaka, gan temperatūras svārstības un spēsim uzlabot gaisa kvalitāti visā kūtī kopā, nevis tikai uzlabot kūts vidējos rādītājus,” stāsta Toms Auškāps.

Uzņēmums pēta arī to, kā ar sensoru palīdzību noteikt pēc iespējas precīzāku graudu atlikumu graudu torņos. “Balticovo” vistas gada laikā apēd ap 100 000 t barības, uzņēmums ir liels vietējo graudu iepircējs, līdz ar to ir svarīgi saprast, cik precīzi ir barības atlikumi.

Pašlaik “Balticovo” gudros sensorus pēta kopā ar uzņēmumu “SAF Tehnika”, bet pie datorredzes tiek strādāts kopā ar “Apply”. Jau iepriekš SIA “Apply” valdes priekšsēdētājs Agnis Jakubovičs stāstīja par jaunajām iespējām, ko rada datorredze. Mākslīgā intelekta sistēmas spēj analizēt attēlus un video, klausīties skaņas, saprast un sintezēt valodu, prognozēt valūtas kursu svārstības, prognozēt elektrības patēriņu un veikt daudz citu uzdevumu, ko līdz šim spēja tikai cilvēks.

Tās kombinējot, var panākt lielāku efektu. Viens no “Apply” projektiem tika realizēts zivrūpniecības nozarē, kur “Apply” piegādāja datorredzes tehnoloģiju inovatīvam zivju pārstrādes industriālo iekārtu ražotājam SIA “Peruza”.

Tas nozīmē zivju sašķirošanu jau pēc to nonākšanas zivju pārstrādes uzņēmumā. Svarīgi, lai zivis šķirošanas procesā netiktu mehāniski traumētas, īpaši dārgās zivis – laši un tunči –, tāpēc izstrādāts īpašs risinājums. Tas pierādīja, ka šķirošanas procesu var automatizēt un pilnībā aizstāt ar cilvēku roku darbu.

“Datorredze uzņēmumam palīdz uzlabot kvalitāti un iegūt detalizētāku informāciju, kas iepriekš nebija pieejama. Lēšam, ka ilgtermiņā ieguldījumi vainagosies ar atdevi, kas pārsniegs miljona eiro robežas. Skaidrs ir tas, ka jau tagad mēs spējam daudz efektīvāk kontrolēt pārtikas drošību un kvalitāti,” saka T. Auškāps.

Gudrie risinājumi

Cik daudzi uzņēmumi plāno ieviest šādus MI risinājumus, LIKTA rīcībā nav precīzas informācijas, taču novērots, ka jau tagad plaši tiek lietoti dažādi cita veida gudro ēku risinājumi, kas palīdz vadīt noteiktus procesus attālināti. Latvijā uzņēmumi izmanto lietu interneta (IoT) iekārtas energoefektivitātes uzlabošanai ražošanas telpās un birojos.

Piemēram, nomaina pierastās gaismas pret LED un kustības sensoriem, lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku apgaismojumu ražošanas telpās.

Temperatūras un gaisa kvalitātes sensori uztur atbilstošu klimatu telpās gan darbdienās, kad tajās atrodas cilvēki, gan vakaros un brīvdienās, kad samazinātā temperatūra apkures sistēmu padara efektīvāku. Arvien vairāk uzņēmumu savās ražotnēs izvēlas uzstādīt saules paneļus.

Kāda izskatās Latvija salīdzinājumā ar citām valstīm?

LIKTA vadītāja uzskata, ka Latvija atrodas līdzīgās pozīcijās kā pārējās Baltijas valstis. Eiropas Komisija ir izvirzījusi ambiciozu mērķi sekmēt MI tehnoloģiju attīstību, un Latvija kā ES dalībvalsts mērķtiecīgi virzās uz šo mērķi.

Nākamajā desmitgadē ES paredzēts MI tehnoloģiju attīstībai piesaistīt investīcijas vairāk nekā 20 miljardu eiro apmērā, lai izveidotu jaunu publiskā un privātā sektora partnerību MI un robotikas jomā, stiprinātu MI pētniecības izcilības centrus un savienotu tos, kā arī lai panāktu, ka katrā dalībvalstī ir vismaz viens MI specializējies digitālās inovācijas centrs.

Ar Eiropas Investīciju fonda palīdzību iecerēts nodrošināt lielāku finansējumu MI izstrādei un izmantošanai, lietot MI publiskā iepirkuma procesu efektivitātes palielināšanai un sekmēt valsts iestāžu veiktu MI sistēmu iepirkumu.

Jāatgādina, ka EK 2018. gada nogalē pieņēma dokumentu “Mākslīgā intelekta koordinētais plāns”, kas aicina dalībvalstis sagatavot nacionālās stratēģijas MI jomā. Savukārt Latvijas valdība šī gada martā skatīja informatīvo ziņojumu “Par mākslīgā intelekta risinājumu attīstību”, kur atrodama plaša informācija par situāciju Latvijā arī kontekstā ar ES.

LIKTA prezidente skaidro, ka Zaļais kurss ir jauna ES izaugsmes stratēģija, kas iekļauj virkni pasākumu un politikas iniciatīvu, lai ilgtermiņā sasniegtu klimatneitralitāti Eiropā.

Eiropas Zaļā kursa ietvaros ir sagatavots rīcības plāns, kura mērķis ir veicināt resursu efektīvu izmantošanu, pārejot uz tīru aprites ekonomiku, atjaunot bioloģisko daudzveidību un samazināt piesārņojumu.

Tajā ir ne tikai norādītas nepieciešamās investīcijas un pieejamie finansēšanas rīki, bet arī izskaidrots, kā nodrošināt iekļaujošu un taisnīgu pārkārtošanos. Zaļās politikas normatīvi tiek ieviesti visā ES, un izmaiņas jau vērojamas pat mājsaimniecību līmenī.

Piemēram, strauji attīstās mājsaimniecību mikroģenerācijas iekārtas – saules paneļi un kolektori. Attīstoties šiem produktiem, iekārtu cena mazināsies, kas gala patērētājam nozīmē ātrāku atmaksāšanās laiku.

Tuvākajā nākotnē tirgū būs pieejamas arī iekārtas, kas spēs prognozēt elektroenerģijas cenas un var daļēji vai pilnībā izslēgt ierīces, kas neilgu laiku var būt bez strāvas – ledusskapjus, boilerus, siltās grīdas, ja cenas ir augstas.

Iekārtu izslēgšana dotu būtisku ekonomiju mājsaimniecībām gada griezumā.

 

Saistītie raksti

LA.LV Aptauja

Vai plānojat ieviest mākslīgā intelekta risinājumus?

  • A Tuvākā gada laikā
  • B Nākamo piecu gadu laikā
  • C Vēl neesmu par to domājis/usi
  • D Neiespējamā misija, jo pārāk dārgi

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 26
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
22 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
3 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 8
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Sasniegts līdz šim lielākais vienlaikus slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits 2
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 414 Covid-19 gadījumi, četri sasirgušie miruši 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
51 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
14:42
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Londonas iedzīvotāji iziet ielās protestā pret ierobežojumiem
14:33
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku
14:00
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 26
6 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
4 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Kāpēc cilvēki vēlas piedzīvot publisku randiņu un piedalās TV šovā? Vērtē Anda Rožukalne 1
6 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 8
7 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
Sasniedzis virsotni, kas vēl nav bijusi pa spēkam nevienam latvietim. Saruna ar Einaru Fogeli
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. 61 gadu vecā, atraktīvā stiliste Žanna Dubska kameru priekšā gozējas apakšveļā 12
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Iespējams, slēpuši nozieguma pēdas.” Radiniece sašutusi, ka bērni nodoti slepkavībā aizdomās turētā vīrieša vecākiem
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tērvetes senvēsture un pilskalna stāsts: tā senajās ainavās var rast mieru un iedvesmu, spēku un izturību 1
6 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 11
20 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 5
19 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Enerģiskais un komunikablais Rihards izvēlas sportisko stilu
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 16
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 12
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Pirms pieņemt kādus lēmumus, visu kārtīgi apdomā! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim
6 stundas