×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Mediķi satraukti par antibiotiku nepareizu nozīmēšanu bērniem (1)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com
Mediķi ir satraukti ne tikai par to, ka antibiotikas Latvijā tiek lietotas nepareizi, bet īpaši uzsver problēmu par to nepareizo nozīmēšanu bērniem.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis šodien žurnālistiem atzina, ka antibiotiku kursā ir būtiska ne tikai zāļu kvantitāte, bet arī tas, lai tiktu lietotas pareizās zāles pareizajā vietā. Lai gan antibiotikas Latvijā ambulatori tiek lietotas salīdzinoši maz, pastāv zināmas problēmas ar antibiotiku nozīmēšanu.

Dumpis norādīja, ka ārpusslimnīcu sektorā galvenās problēmas ir ar antibiotiku kursa nozīmēšanu maziem bērniem, proti, tās tiek nozīmētas par daudz, kā arī nereti tās ir plaša spektra antibiotikas, kas bieži vien nemaz nav nepieciešamas. Mediķis paskaidroja, ka, ārstējot mazus bērnus, bieži vien pietiekot ar parasto penicilīnu.

Savukārt slimnīcās novērotās problēmas saistībā ar antibiotiku lietošanu ir to intravenozā lietošana, lai gan vairumā gadījumu tās var lietot tablešu vai kapsulu veidā. Viņš atzina, ka šāda prakse ir nevajadzīga, lai gan ir izveidojies stereotips – ja cilvēks ir slimnīcā, tad noteikti pacientam jāliek sistēma un zāles jāievada intravenozi.

Patērētāju sektorā būtiskākās problēmas mediķi novērojuši saistībā ar antibiotiku lietošanas savlaicīgumu. Antibiotikas ir medikamenti, kurus jāsāk lietot pēc iespējas ātrāk, kolīdz ārsts ir izrakstījis recepti. To iegādi un lietošanu nevajadzētu atlikt uz citu dienu un lieki gaidīt. Tāpat ir jāsaprot, ka antibiotikas ir medikamenti, kuru lietošanai ir nepieciešama regularitāte – ja ārsts ir nozīmējis to lietošanu trīs reizes dienā, tad šīs trīs reizes nevar būt tad, kad pašam pacientam ienāk prātā.

“Cilvēki nesaprot, ka trīs reizes dienā nav trīs reizes dienā jebkurā laikā, bet gan noteiktā laikā – parasti ik pēc astoņām stundām. Ir grūti tā trāpīt, bet tas ir ļoti svarīgi,” sacīja Dumpis.

Svarīgi ir arī noskaidrot, kad zāles ir lietojamas – pirms vai pēc ēšanas, uzsvēra Dumpis, paskaidrojot, ka tas ir saistīts ar zāļu uzsūkšanās spēju – vienas labāk uzsūcas pirms ēšanas, savukārt citām nepieciešams, lai cilvēks pirms tam būtu paēdis. Tāpat iedzīvotājiem jāatceras, ka antibiotiku kursam jābūt tik ilgam, kādu ir noteicis ārsts, un arī gadījumā, ja jau pēc divām dienām ir sajūta, ka ir uzlabojumi, medikamentus nedrīkst pārtraukt lietot, jo šī sajūta ir mānīga.

Nepareizi ir arī lietot antibiotikas pēc to derīguma termiņa beigām, kā arī pēc kāda laika iedzert zāles, kas ir saglabājušās zāļu kastītē no iepriekšējā kursa. “Antibiotikas ir bioloģiskas vielas, kur ir ļoti svarīgi gan termiņi, gan tas, vai iepakojums ir atvērts,” atgādināja mediķis.

18.novembrī visā Eiropā jau sesto reizi tiks atzīmēta Eiropas Antibiotiku diena, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus lietot antibiotikas pareizi un vienīgi saskaņā ar ārsta norādījumiem. Nepareiza antibiotiku izvēle un lietošana rada mikroorganismu rezistenci jeb noturību pret antibiotikām. Rezistentas baktērijas izdzīvo antibiotiku klātbūtnē un turpina vairoties, paildzinot slimību vai pat izraisot nāvi, norāda Slimību profilakses un kontroles centrs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Par ko tad mediķi satraucās? Paši vien nozīmē tās antibiotikas bezjēdzīgi! Mēs nekad neesam devuši tās izrakstītās antibiotikas, jo bērnam ir astma un tāpēc antibiotikas tikai dara sliktāk…

Draugiem Facebook Twitter Google+