×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2014
Drukāt

Uzdod jautājumu kontaktlēcu speciālistei Līgai Zaķei (14)

optometrist

Šobrīd varat uzdot savus jautājumus redzes centra „Manaslecas.lv A’telpa” vadošā optometriste-kontaktoloģe Līga Zaķe (www.manaslecas.lv).

Atbildes tiks sniegtas vairāku dienu laikā.

Optometrists ir primārais redzes aprūpes speciālists. Viņa uzdevums ir palīdzēt atrisināt cilvēka tālredzības, tuvredzības, astigmātisma, akomodācijas un presbiopijas vecuma problēmas, konsultēt pacientus ar redzes ergonomiku saistītos jautājumos. Speciāli aprīkotā kabinetā pacientam novērtē redzes asumu, nosaka redzes sistēmas traucējumus, un, ja nepieciešams, izraksta pacientam recepti kontaktlēcu vai briļļu iegādei. Specializācija kontaktoloģijā norāda, ka optometrists ir specializējies darbā ar pacientiem, kuri lieto kontaktlēcas kā redzes korekcijas līdzekli vai arī acu krāsas paspilgtināšanai. Pirms lemt par labu kontaktlēcu lietošanai, ir būtiski saprast – kādas tieši kontaktlēcas, to lietošanas režīms un kopšanas šķīdumi būs vispiemērotākie cilvēka acīm.

Optometrists neārstē acu slimības un nevar izrakstīt recepšu medikamentus, tomēr var rekomendēt acīm veselīgu uztura bagātinātāju lietošanu vai mitrinošos acu pilienus.

Šoreiz īpaši aicinām uzdot jautājumus, kas saistīti ar mīksto kontaklēcu kā redzes korekcijas līdzekļa izvēli, lietošanu un kopšanu!

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Sveiki!
  Man ir 2.6 gadus veca meitiņa. Uz 2 gadu vecumu bijām pie tuvākā acu ārsta (lai aizpildītu dārziņa kartiņu). Meitiņa negribēja sadarboties, raudāja un visādi protestēja. Ārsta ātri (tiešām ātri) palika acīm priekšā visādus stikliņus un pateica, ka vajag brilles (tuvumam). Ārste arī no paziņām, ir vērtēta kā diezgan neuzticama (nepareizi novērtē redzes stāvokli). Ikdienā meitiņai nav vērojamas problēmas ar acīm, nav neviena pazīme, kas par to liecinātu, arī no bērnu dārza (kas apmeklēts no spetmebra), audzinātājas saka, ka neko savādāku kā citiem bērniem nenovēro. Protas, sākumā brillītes nopirku, biju pārāk satraukusies, bet ar tām brillītēm viņa neko neredz. Brilles uzliku daudzas reizes, visas reizes viņa ņēma viņas nost, jo nevarēja pat pazīmēt. Pašlaik meitiņu neesmu vedusi pie cita acu ārsta. Varbūt pagaidīt līdz 3 gadiņiem un tad vest? Paldies!

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Sveika!
   Ar maziem bērniem ir ļoti jāuzmanās. Bieži var nepamanīt, ka bērns slikti redz. Viņš arī pats nekad nesūdzēsies, jo bērni vēl nesalīdzina, kā redzēja agrāk un tagad. Ja redz slikti, tad bērns nezina, kā ir redzēt labi. Ir dažas īpatnības, kuras var pamanīt no malas, piemēram, šķielēšanu, nepareizu skatīšanās attālumu līdz TV un zīmēšanas lapai, acu miegšanu, berzēšanu. Jūs pati varat likt bērnam salīdzināt, ar kuru aci redz labāk – ar labo vai kreiso aci. Tā kā bērni aug ātri, arī actiņas strauji mainās. Ja Jūsu bērna redzei ir kādas problēmas, tad pusgads var būt ilgs laiks. Es tomēr ieteiktu aizvest bērnu pie cita acu ārsta. Paņemt līdzi jau uztaisītās brilles un recepti, ja tā saglabājusies. Ja brilles ir pareizas, varbūt ārsts var ieteikt citu briļļu nēsāšanas režīmu.

 2. Labdien, dakterīt!
  Visiem zināms fakts, ka burkānu ešana palīdz uzlabo acu veselību, tad nu gribēju uzzināt vai ir vēl kāds ēdiens, kurš uzlabo acs veselību nu, piemēram, hamburgeri, kebabi, kartupeļu pankūkas utml. paldies jau iepriekš par atbildi, jauku dienu vēlot atvados 🙂

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Sveiks, Arvi!
   Acīm ir īpaši veselīgas ir tādas uzturvielas kā A, C un E vitamīni, antioksidanti, luteīns un zeaksantīns, Omega 3 taukskābes un Ginko biloba.
   Tie sastopami tādos produktos kā lapu kāposti, spināti, mellenes, zivis. Jāatceras, ka pēc iespējas svaigāka un termiski neapstrādāta pārtika satur vairāk vērtīgo vielu. Toties burkānos atrodamais vitamīns A ir taukos šķīstošs, tādēļ vēlams burkānu salātiem pievienot nedaudz eļļas.
   Tevis nosauktie produkti diezgan maz satur acu veselībai derīgās vielas, tāpēc tie neierindojas starp primāri ieteiktajiem produktiem.
   Vēl pastāv tāda lieta kā acu vitamīni, kurus var nopirkt aptiekās, kā arī pie mums manaslecas.lv. Šos vitamīnus iesaka lietot profilaktiski 1-2 iepakojumus gadā. Tad Tev nevajadzēs gaidīt melleņu laiku, vai speciāli audzēt kāpostu lapas.

 3. Sveicināti!Vai kontaktlēcu skābekļa caurlaidību ietekmē dioptriju skaits- bieži tiek norādīts,ka Dk/t ir,piemēram, 116 pie -3.00D?Ja vairāk,tad Dk/t mazāks?Un vēl- vai lietojot pagarinātās lietošanas kontaktlēcas ir svarīgi izņemt kontaktlēcas 2-3stundas(!!!)pirms gulētiešanas?Man tas šķiet visgrūtāk izpildāmais ieteikums:(Kāpēc tik ilgi “jāelpina”-nepietiek ar pusstundiņu???;)Paldies!

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Sveika, Brigita! Prieks par Jūsu padziļināto interesi par kontaktlēcām un to, ka vēršaties pēc padoma pie manaslecas.lv optometristiem. Kontaktlēcām tāpat kā briļļu lēcām pie lielāka stipruma mainās kontaktlēcas biezums. Plusiem paliek biezāks kontaktlēcas centrs, mīnusiem – malas. Līdz ar lielāku dioptriju stiprumu samazinās kontaktlēcas skābekļa caurlaidība (Dk/t) tieši kontaktlēcas biezuma dēļ. Bet šis Dk/t samazinājums ir tiešām mazs, tāpēc par to nebūtu jāsatraucas.
   Acis ir jāatpūtina pēc iespējas biežāk. Ja izdodas vakaros būt laicīgi mājās, tad iesakām kontaktlēcas izņemt uzreiz pēc ierašanās mājās. Ja tomēr diena izvēršas intensīva un garāka, tad iesaka izņemt 2-3 stundas pirms gulētiešanas. Šādus laikus rekomendē manaslecas.lv optometristi, lai Jūs varētu kontaktlēcas lietot vēl daudzu gadu garumā. Ja kontaktlēcas ir ar lielāku Dk/t jeb pagarinātas lietošanas, tad šo laiku var saīsināt. Pats īsākais laiks acu atpūtai varētu būt 30min. Jāatceras, ka arī no rītiem pirms kontaktlēcu ielikšanas ir jāatpūtina acis 30min. Lai izdodas!

 4. Vai manaslecas.lv optometristes izmanto savā praksē radzenes krāsošanu ar fluorescīnu kontaktlēcu lietotājiem pārbaudes vizīšu laikā? Kādos gadījumos?

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Labdien, Brigita!
   Jā, mēs lietojam fluorescīnu radzenes krāsošanai. Vizītes laikā tiek izvērtētas sūdzības, un arī acs priekšējo daļu apskates laikā tiek pieņemts lēmums, vai lietot radzenes krāsošanas metodi ar fluorescīnu.

 5. Man nekad nav bijušas brilles, ja aizeju un pārbaudu redzi- un man tās ir vajadzīgas (redze ir pasliktinājusies) vai varu uzreiz likt lēcas? vai ir kāds laiks, kad jāpanēsā brilles?

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Sveika, Laura!
   Kontaktlēcas var sākt lietot arī tad, ja brilles nekad neesi lietojusi. Tomēr kontaktlēcas samazina skābekļa piekļuvi acīm, tāpēc tās var nēsāt ierobežotu stundu skaitu dienā un tikai 5-6 dienas nedēļā. Tas nozīmē, ka būtu ieteicams vakaros un brīvdienās lietot brilles.

 6. Man ar redzi nav pilnībā nekādu problēmu jo vēl esmu jauna, man 18. Bet dzirdējju ka var iegādāties tādas kontaktlēcas, kas nomaina acu krāsu. Vai varu tādas iegādāties pat ja ar redzi viss ir OK? Paldies

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Sveika, Nelda!
   Atbilde uz Tavu jautājumu ir “Jā”. Es Tev varētu piedāvāt 2 tipu kontaktlēcas: tonējošās un krāsainās kontaktlēcas. Tonējošās ir gaišas un paspilgtina cilvēka esošo acu krāsu, piešķirot izteiktu toņa nokrāsu. Toties krāsainās kontaktlēcas var izmainīt esošo acu krāsu uz pavisam citādāku. Vēl ir tādas interesantas kontaktlēcas kā “Crazy”, kuras var likt Tavām acīm izskatīties pavisam traki (bet tās vairāk ballītēm).
   Katrā ziņā pie kontaktlēcu iegādes, jāizvēlas stiprums 0.00.

 7. Sveiki! nesen vienā optikas veikalā nopirku jaunu, pirms tam nepamēģinātu šķidrumu lēcām. Rītos liekot lēcas acīs, ir mazliet tāda kņudēšanas, paciešama graušanas sajūta acīs. Kņudināša zūd pēc kāda mirkļa, kad lēcas acīs brīdi pabijušas. Kāpēc ar šo šķidrumu ir tāda kņudēšana, ar iepriekšējo tādas nebija?? Paldies!

  • Līga Zaķe, optometriste Atbildēt

   Sveika, Liāna! Jūs esat pareizi sapratusi, ka vainīgs ir kontaktlēcu kopšanas šķīdums. Katram multifunkcionālajam kontaktlēcu kopšanas šķīdumam ir atšķirīgs ķīmiskais sastāvs. Visticamāk, ka Jūsu iepriekšējā kopšanas šķīdumā bija cits konservantu tips un to koncentrācija lielāka. Ieteiktu izvērtēt savas sajūtas un vai nu izlietot šībrīža šķīdumu vai labāk uzreiz pirkt to, kuru lietojāt iepriekš. Kontaktlēcu šķīdums nedrīkst kņudināt vai kost acīs, jo ar laiku acis var iekaist un palikt sarkanas.

Draugiem Facebook Twitter Google+