×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
19. oktobris, 2015
Drukāt

Vai ābolu var ēst visu, līdz pat kātiņam? Skaidro ārsti (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Mazmeita ābolus ēd ar visām mizām un sēklām, bet es saku – iekaisīs aklā zarna! Viņa tikai smej, ka es esot atpalikusi no dzīves, jo tieši mizas un serdes esot vērts ēst! Gribētu uzzināt speciālista viedokli.” VILMA VIZULE LIEPĀJĀ

Gandrīz katru dienu mēs uzturā lietojam produktus no augu valsts izejvielām, kurās savukārt ir kāda viela, kas lielos daudzumos kļūst par indi. Veselības aprūpes klīnikas “Premium Medical” uztura speciāliste Viāna Kuļša brīdina, ka ābolu sēkliņās ir glikozīds amigdalīns, kas savienojumā ar citām vielām organismā veido zilskābi. Par šo glikozīdu liecina sēkliņu vai kauliņu kodolu rūgtenā garša. Taču, apēdot ar visu serdi tikai dažus ābolus, nevēlamas sekas nerodas. Tiesa, bērniem sēkliņas gan nevajadzētu ēst – viņiem pat neliela zilskābes deva var būt bīstama!

Gastroenteroloģe Veneranda Duļbinska apstiprina, ka ābolu var ēst ar mizu un serdi, atstājot tikai kātiņu, bet dažkārt jāņem vērā savas garšas sajūtas un veselības stāvoklis.

Sēkliņās ir ne mazums vērtīgu vielu, piemēram, jods, un uzskata, ka diennakts devu nodrošina 5–6 sakošļātas sēkliņas.

Arvien populārāka kļūst teorija, ka āboli ar visām sēkliņām ieteicami vēža profilaksei, jo bioloģiski aktīvo vielu vidū ir vitamīni un fermenti, kas novērš šo saslimšanu. Savukārt nesakošļātas sēkliņas ir šķiedrvielas, kas tīra zarnu traktu. Turklāt tās ne vienmēr kaut kur iekrīt uz palikšanu, jo nepārstrādātas no organisma tiek izvadītas dabiskā veidā.

Ja ābolu sēkliņas negribas apēst un žēl izmest, var gatavot izvilkumu, ko izmanto kosmētikā, piemēram, grumbu izlīdzināšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Viens speciālists saka vienu, otrs otru. Man gan ticība vairāk ārstam nekā uztura speciālistam, kuri reizēm šķiet zin tikai par kalorijām, taukiem un ogļhidrātiem.

  2. Ābolu sēklās ir mazi balti trekni tārpiņi…. Kad es ieraudzīju gandrīz apvēmos…
    Kas to būtu domājis.

  3. Man jaunībā apendicīts izoperēts, tagad pāri 40 – es ļoti daudz ēdu ābolus (man dienas deva vispār ir kādi 8 āboli : ) ) un ar visām sēkliņām. Tikai kātiņu neēdu. Par vēzi neko nezinu – varu pieteikties kā eksperimenta objekts. Tiesa, man ir citas slimības (gin.) , tā ka tur āboli nepalīdz.

  4. latvietis parastais Atbildēt

    šo stāstu par aklo zarnu es atceros no savas bērnibas, un vienalga visu mūšu esmu ēdis āboli visu pāri paliek tik kātiņš, nu jā ja tārpains tad protams ari tārpa nedarbus neād:)

Draugiem Facebook Twitter Google+