Foto: Sintija Zandersone / LETA

“Ar mani neviens nav runājis, bet mēs ar lielāko prieku palīdzētu!” Lipmans par Covid-19 vakcīnas ražošanas rūpnīcas būvniecību Latvijā 21

“Diemžēl es šo informāciju uzzināju vien tad, kad tā parādījās presē. Es nebiju gatavs, ar mani neviens nekonsultējās,” informāciju, ka trīs Latvijas farmaceitiskie uzņēmumi – AS “Olainfarm”, AS “Grindeks” un SIA “Pharmidea” – ar valsts atbalstu vēlas uzbūvēt rūpnīcu vakcīnu pret Covid-19 ražošanai, RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” komentē AS “Grindeks” padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans.

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kas “svilina taukus” un paātrina vielmaiņu
Prezidenta izbrauciens ar riteni pārvērties Daugavā ieslīdējušas jaunietes glābšanas misijā
Kokteilis
FOTO. 5 latviešu slavenības, kuras varētu ieņemt Latvijas prezidenta amatu, ja izvēle būtu mākslīgā intelekta ziņā 72
Lasīt citas ziņas

“Es uzskatu, ja mūsu Latvijas Organiskās sintēzes institūts izstrādās vakcīnu, kāpēc ne? Mēs esam gatavi izskatīt šo ideju un ražot vakcīnu pret Covid-19,” viņš stāsta.

Par šo trīs uzņēmumu AS “Olainfarm”, AS “Grindeks” un SIA “Pharmidea” kopīgu tikšanos pie viena galda, kur dzimusi ideja par rupnīcas būvēšanu, gan Lipmans skaidri un gaiši pasaka, ka nekas tāds nav noticis, vismaz viņam nav zināma šāda informācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es satiktos ar šīm kompānijām, kā īstenot šo plānu! S “Grindeks” un “Olainfarm”, protams, bija jādomā par vakcīnu izstrādāšanu un ražošanu, bet diemžēl kā ir, tā ir, tāpēc mēs gaidām, varbūt, ka tuvākajā laikā Latvijas Organiskās sintēzes institūts izstrādās vakcīnu un tad esam gatavi palīdzēt. Darīsim to ar vislielāko prieku!” AS “Grindeks” padomes priekšsēdētājs teic.

Jau ziņots, trīs Latvijas farmaceitiskie uzņēmumi – AS “Olainfarm”, AS “Grindeks” un SIA “Pharmidea” – ar valsts atbalstu vēlas uzbūvēt rūpnīcu vakcīnu pret Covid-19 ražošanai, trešdien Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē atklāja Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs un “Pharmidea” līdzīpašnieks Vitālijs Skrīvelis.

Pēc viņa paustā, Covid-19 ierobežojumu dēļ sabremzēta Latvijas tautsaimniecība, kas gan darīts, lai nepārslogotu slimnīcas. Taču, skatoties uz priekšu, pandēmija var atkārtoties, un “būtu noteikti gudri un svarīgi sagatavoties laikus”.

“Vakcinācijas ziņā mēs, salīdzinot ar pārējām Eiropas valstīm, esam astē, jo mums vienkārši trūkst šo vakcīnu. Trīs Latvijas vadošie uzņēmumi “Grindex”, “Olainfarm” un “Pharmidea” izteikuši priekšlikumu Ekonomikas ministrijai, ka īstenībā pienācis laiks, lai nākamajos piecos gados Latvijā uzceltu industriālo laboratoriju un arī rūpnīcu, kas būtu spējīga ražot vakcīnas te uz vietas ar iepirkto tehnoloģiju,” skaidroja Skrīvelis.

Pēc viņa paustā, ražošanas un sapildīšanas līniju izbūve, kā arī kontroles laboratorijas izveide varētu izmaksāt 62-68 miljonus eiro. Tāpat līdzekļi, aptuveni 15 miljoni pirmajā gadā, kā arī 12 miljoni katra nākamajā nepieciešami vakcīnu ražošanas tehnoloģijas iegādei. Pēc Skrīveļa paustā, ieceres finansēšanai varētu izmantot publiskās un privātās partnerības modeli.

Rūpnīca un vakcīnu pieejamība Latvijai ātrāk nekā tas bija Covid-19, pēc Skrīveļa paustā, ir mērķēta uz to, lai cilvēki vispār nenonāktu līdzi slimnīcai, lai slimnīcas nebūtu pārslogotas, lai cilvēki būtu vakcinēti, nesaslimtu vai saslimtu viegli.

Reklāma
Reklāma

“Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Jerūns Veitess pavēstīja, ka “Olainfarm” uz vakcīnu ražotnes izveidošanas ideju skatās pozitīvi – uzņēmums ar interesi kopā ar partneriem pētīs iespējas ražot vakcīnu pret Covid-19 tepat Latvijā.

AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Jerūns Veitess.
Foto: publicitātes

“Ir jāņem vērā, ka šāda veida ražošanas sākšana prasa specifiskas zināšanas un infrastruktūru, kā arī pats galvenais – būtiskus finanšu līdzekļus. Lai projekts būtu veiksmīgs ir nepieciešama savstarpēja saskaņa un kopīga pieeja visām iesaistītajām pusēm – valdības, veselības aprūpes, universitāšu un ražošanas uzņēmumu starpā, tāpat šāda projekta īstenošana prasītu vairākus gadus,” pauda Veitess.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.