Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīca “Gaiļezers”.
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīca “Gaiļezers”.
Foto – LETA

Austrumu slimnīcā pacientam ehinokoka kāpuru invāzijas dēļ izņemti 70 procenti aknu 0

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Latvijas Onkoloģijas centrs” 73 gadus vecam pacientam lenteņa ehinokoka kāpuru invāzijas dēļ nācies izgriezt lielāko daļu aknu, žultspūsli, žultsvadus, labo virsnieri, nieres kapsulu un apakšējās dobās vēnas daļu. „Latvijas Onkoloģijas centrā” katru gadu tiek operēti divi līdz pieci pacienti ar ehinokokozi jeb šo dzīvībai bīstamo parazītu invāziju aknās, kā arī citos orgānos, taču tik plaša operācija Latvijā veikta pirmo reizi. Ja vīrietim ehinokokoze būtu atklāta nedaudz vēlāk, viņu glābt, visticamāk, vairs nebūtu iespējams.

„Latvijas Onkoloģijas centrā” ārstē ne tikai vēzi, bet arī citas slimības, kuru gadījumā nepieciešama ļoti sarežģīta un plaša ķirurģiska ārstēšana. Starp tām ir arī aknu ehinokokoze, kuru citās ārstniecības iestādēs Latvijā praktiski neoperē.

Ehinokokoze ir Latvijā salīdzinoši reti sastopama parazitāra slimība, ko izraisa lenteņa ehinokoka kāpuri. Lai gan izplatītāka ir cistiskā ehinokokoze, kad cilvēka aknās veidojas viena lenteņa kāpuriem pildīta cista, kas laika gaitā aug aizvien lielāka, šim pacientam bija retāka un bīstamāka parazitārās slimības forma – alveolārā ehinokokoze, kad aknās veidojas daudz kāpuriem pildītu pūslīšu, kas pamazām izplatās arī citos orgānos un limfmezglos līdzīgi vēža metastāzēm.

Ehinokokozi parasti iespējams izārstēt tikai ķirurģiski. Lieto arī speciālus pretparazītu medikamentus, taču tie ir mazefektīvi un lielākoties tikai piebremzē slimības gaitu, ehinokoka kāpuru perēkļus nesamazinot, skaidro „Latvijas Onkoloģijas centra” Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, ķirurgs Armands Sīviņš, kurš veica sarežģīto operāciju, asistējot ķirurģei Leldei Laukai un ķirurģijas rezidentam Romānam Luņinam. Par anestēziju gādāja daktere Ilana Šapiro.

„Ehinokokozi ir daudz sarežģītāk izoperēt nekā audzēju. Nedod Dievs, ja sanāk iegriezt kāpuriem pildītajā cistā – mikroskopiskie kāpuri var izlīt pa visu vēdera dobumu. Un tad var būt divas ļoti bīstamas komplikācijas: anafilaktiskais šoks, kas beidzas letāli turpat uz operāciju galda vai, ja tas neiestājas, neskaitāmu parazītisko perēkļu veidošanās vēdera dobumā, kad vairs neko darīt nevar,” stāsta Sīviņš.

To, ka inficējies ar bīstamajiem parazītiem , pacients Jānis uzzināja nejauši. Pērn Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā viņam tika atklāts neliela izmēra, bet ļaundabīgs ādas audzējs – karcinoma. To veiksmīgi izoperēja, un Jāni nosūtīja uz izmeklējumiem, lai pārliecinātos, ka nekur nav metastāžu. Konstatēja neskaidras dabas veidojumus aknās, taču ārsts nevarēja pateikt, kas tie īsti ir un Jāni nosūtīja uz Latvijas Onkoloģijas centru, kur Jānis beidzot uzzināja, ka aizdomīgie veidojumi nav vēža metastāzes, bet gan mikroskopiskiem lenteņa kāpuriem pildīti pūšļi.

„Kad par to palasīju internetā, mati cēlās stāvus,” neslēpj Jānis. „Tā ir šausmīgi viltīga slimība – varēju tā arī neuzzināt, ka man kaut kas kait. Nu bija nogurums, kādreiz bišķiņ tā kā slikta dūša, tā kā žulti uz augšu atsita, bet kuram tad nekādu sūdzību nav? Man paveicās – pēdējā minūtē operāciju paguva uztaisīt.”

Jāņa atkopšanās pēc plašās operācijas norit labi. No intensīvās terapijas nodaļas viņš jau ceturtajā dienā pēc operācijas tika pārvests uz parasto palātu. „Vēders ir vēl ļoti jutīgs, bet kopumā jūtos diezgan labi,” teic Jānis, kurš, iespējams, jau pirmdien varēs doties mājās.

Lai likvidētu parazītu perēkļus, pacientam nācās izņemt aptuveni 70 procentus aknu. „Par laimi, vīrieša aknas dzīves laikā nebija sabojātas, tādēļ bija iespējams atstāt tikai 30 procentus. Pavisam veselam cilvēkam ar pavisam veselām aknām var atstāt pat tikai 20 procentus aknu, jo šim orgānam piemīt unikāla spēja reģenerēties – ar laiku atlikusī aknu daļa kļūs lielāka un nodrošinās visas vajadzīgās aknu funkcijas,” stāsta Sīviņš. Gadījumos, kad aknas ir bojātas, jāatstāj vismaz 40 procenti aknu, līdz ar to pacientam ar tik plaši izplatījušos ehinokokozi operāciju veikt vairs nebūtu iespējams.

Pacientam ehinokokozes plašās izplatības dēļ nācās izoperēt arī žultspūsli, visus ārējos žultsvadus, aknu vārtu limfmezglus, labo virsnieri, nieres kapsulu un fragmentu apakšējās dobās vēnas, kuras sieniņā bija ieaudzis ehinokoka kāpuru perēklis. „Tas, protams, šo operāciju padarīja vēl sarežģītāku, jo apakšējā dobā vēna ir viens no galvenajiem asinsvadiem, kas savāc asinis no visas ķermeņa lejasdaļas,” stāsta Sīviņš. Pie atlikušās aknu daļas žultsvadiem ķirurgi piešuva tievās zarnas cilpu, lai, neraugoties uz ārējo žultsvadu izoperēšanu, žults nonāktu zarnās un varētu normāli noritēt gremošanas procesi.

Pacienti ar ehinokokozi „Latvijas Onkoloģijas centrā” galvenokārt nonāk, kad slimība jau ir ielaista, jo sākotnēji tā neizraisa nekādus simptomus. Ehinokokoze var nemanāmi attīstīties vairākus gadus. Ja ehinokokoze skārusi aknas, progresējot tā var izraisīt svara zudumu, apetītes trūkumu, atraugas un vemšanu, kā arī sāpes labajā paribē. Ieaugot žultsvados, ehinokokoze var izraisīt dzelti.

Arī diagnosticēt šo slimību nav vienkārši, jo ne katrs ārsts iedomāsies par šo salīdzinoši reto parazitāro slimību. Pirms laika Onkoķirurģijas klīnikā nonāca paciente ar ehinokokozi, kurai citā ārstniecības iestādē pirms diviem gadiem bija konstatēts veidojums 6–7 centimetru diametrā, taču ārsts to kļūdas pēc bija noturējis par iedzimtu žultsvadu malformāciju, citiem vārdiem, anatomisku īpatnību, kas neprasa nekādu ārstēšanu. Pēc diviem gadiem šo sievieti ar asām sāpēm labajā paribē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde atveda uz Austrumu slimnīcu – kāpuriem pildītās cistas diametrs bija sasniedzis jau 30 centimetrus.

Pieredzējis radiologs diagnosts ehinokokozi var atpazīt, veicot datortomogrāfiju. Ehinokoka kāpuru klātbūtni organismā iespējams konstatēt arī, asinīs nosakot antivielas pret ehinokokiem.

Pieaudzis ehinokoks ir 2–6 milimetrus garš lentenis, kas parazitē gaļēdāju dzīvnieku – suņu, kaķu, vilku un lapsu – zarnās, taču tā kāpuru attīstībai nepieciešami starpsaimnieki, par ko lielākoties kļūst govis, aitas un cūkas, retāk – zirgi, truši un cilvēki. Inficēta dzīvnieka zarnās parasti mīt tūkstošiem sīko lenteņu, un no tā organisma kopā ar izkārnījumiem ārējā vidē izdalās ehinokoku posmi, kas vēl ilgi ir spējīgi kustēties un katrs izdala simtiem olu. Lenteņu posmi vai olas izkaisās apkārtējā vidē un pielīp pie dzīvnieku apmatojuma.

Cilvēks ehinokokozi visbiežāk iegūst, ļaujot sunim laizīt rokas un seju vai glaudot mājas mīluli un pirms ēšanas nenomazgājot rokas. Savukārt suņi slimību iegūst, apēdot slimu liellopu un cūku iekšējos orgānus (aknas, plaušas u.c.). Cilvēka, kā arī citu starpsaimnieku gremošanas traktā no olām atbrīvojas kāpuri, kas ieurbjas asinsvados un ar asinīm aizceļo uz aknām, plaušām, smadzenēm, sirdi vai citiem orgāniem. Visbiežāk kāpuri par savu mājvietu izvēlas tieši aknas, jo tās ir pirmais orgāns, caur kuru no zarnu trakta plūst asinis.

Pacients Jānis nezina, kā inficējies ar bīstamajiem parazītiem. Viņam vienmēr mājās bijusi kāda dzīva radība – agrāk suns, kurš, kā pats atzīst, nav ticis attārpots, tagad – kaķis, kurš gan regulāri tiek vests pie veterinārārsta. Arī kaimiņu suņi pie viņa „līpot” kā pie magnēta un bieži tiekot glaudīti.

Lai pasargātu sevi no inficēšanās, regulāri jāmazgā rokas, jo īpaši pēc kontakta ar mājdzīvniekiem, stāsta dakteris Sīviņš. Tāpat svarīgi mājdzīvnieku regulāri vest pie veterinārārsta, lai pārbaudītu, vai nav šo bīstamo parazītu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 3
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā no slimnīcas izrakstīti 10 Covid-19 pacienti, atklāj, cik jauni ievietoti
3 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Apliecinājumu par izveseļošanos no Covid-19 varēs sniegt jebkurš ārsts 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tagad atļauj interešu izglītības apguvi klātienē vienas klases skolēniem vai ģimenes locekļiem
8 stundas
LE
LETA
Veselam
Pētījums, atklāj, cik katram no mums vidēji izmaksā gaisa piesārņojums
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Vai maskas kopā ar citiem pasākumiem patiešām palīdz ierobežot vīrusa izplatību? 4
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 36
19 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Ziņas
Sejas maskas būs jāvelk arī taksometros 2
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kāds Covid-19 slimnieks 16.oktobrī braucis vilcienā Rīga-Zilupe; pasažierus aicina novērot savu veselības stāvokli 1
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vāc parakstus par atļauju lietot alkoholu publiskās vietas Covid-19 pandēmijas laikā 2
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Kuros novados patlaban visaugstākā saslimstība ar Covid-19? 3
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 3
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsu ministrs tviterī paziņo, ka bijis saskarsmē ar Covid-19 inficēto 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļi pasliktināsies. Prognoze ceturtdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tiek laupīta emocionālā inteliģence! Dekāns Bērziņš par attālināto mācību trūkumiem 7
5 stundas
LE
LETA
Laukos
“Pēc ilgas un smagas cīņas esam sasnieguši pagrieziena punktu!” ES dalībvalstis vienojas par reformām
5 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ziņās pirms 100 gadiem: Krievijas gūsteknis, palkavnieka dēls Sergejs Glagoļevs izbēdzis
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
20 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Cepuri “Es mīlu Trampu” nēsāju visu laiku! Latvieši par priekšvēlēšanu dzīvi ASV 21
20 stundas
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Urzula un Severīns
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nekontrolējamais Covid-19: varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt nēsāt maskas arī darba vietās 10
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 11
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sātīgs ēdiens nesteidzīgām ēdienreizēm: putra ar burkānu krēmu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!” 6
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai pareizi nolemt nerīkot 11. un 18. novembra parādes?
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Iepauzē, atpūties, padzer siltu tēju un paskaties kādu filmu! Horoskopi 21.oktobrim
23 stundas
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vesko: Radošie cilvēki jau jūtas kā palikuši bez darba
16:18
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
16:01
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 konstatēts autobusa šoferim. Nosauc, kādos maršrutos viņš braucis
15:43