Speciālisti ir gandarīti par valsts piešķirto finansējumu kovida laika radīto psihisko traucējumu pārvarēšanas programmai, taču vienlaikus esot bažas, vai izdosies piesaistīt pietiekamā daudzumā psihologus un psihoterapeitus.
Speciālisti ir gandarīti par valsts piešķirto finansējumu kovida laika radīto psihisko traucējumu pārvarēšanas programmai, taču vienlaikus esot bažas, vai izdosies piesaistīt pietiekamā daudzumā psihologus un psihoterapeitus.
Foto: Ahmet Misirligul/SHUTTERSTOCK

Kā valdība rūpējas par sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanu, bet no speciālistu rindām izslēdz psihoterapeitus 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Veselības ministrija (VM) un valdība kopumā sapratusi, ka pandēmija atstāj negatīvas sekas uz cilvēku psihisko veselību un tās, kā sacījis veselības ministrs Daniels Pavļuts, būs vērojamas vēl ilgus gadus, tāpēc šonedēļ piešķīra vairāk nekā septiņus miljonus eiro sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanai.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
Lasīt citas ziņas

Tā ir pirmā reize pēc daudziem gadiem, kad šai jomai tiek piešķirts papildu finansējums. Pagaidām nav precīzi zināms, kad Nacionālais veselības dienests (NVD) saņems šo naudu, jo valdības lēmums ir jāsaskaņo arī ar Saeimas Budžeta un finanšu komisiju un NVD ir jāaprēķina nepieciešamie tarifi.

 

Attālinātās konsultācijas ar psihiatriem

VM galvenais speciālists psihiatrijā Elmārs Tērauds, kurš ir arī Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra sastāvā esošā ambulatorā centra “Pārdaugava” vadītājs, skaidroja, ka piešķirtais finansējums ir paredzēts psiholoģiskajai palīdzībai krīzes laikā gan iedzīvotājiem, gan mediķiem slimnīcās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas ir pozitīvi vērtējams, ka ģimenes ārstiem būs iespēja par valsts naudu nepieciešamības gadījumā sūtīt savus pacientus pie klīniskā psihologa. Līdz šim tāda iespēja nebija dota naudas trūkuma dēļ.

Stacionāros, kur ir daudz kovida slimnieku un arī liela mirstība, mediķiem ir liels izdegšanas potenciāls, depresīvas reakcijas un arī viņi prasa palīdzību, to Veselības ministrijai ziņo visu stacionāru vadītāji. Tas, ko mēs gaidījām pērn pavasarī, faktiski notiek tagad, jo pavasarī tā lielā krīze neuznāca.

Tiesa, rodas jautājums, vai izdosies piesaistīt pietiekamā daudzumā psihologus un psihoterapeitus. Tas nav vienkāršs jautājums, bet tas nenozīmē, ka speciālistu trūkuma dēļ vajadzētu atteikties no kovida radīto psihisko traucējumu pārvarēšanas pro­grammas. Finansējums tam ir paredzēts, un tas ir būtisks solis uz priekšu,” uzskata Tērauds.

VM norāda, ka lielu daļu pacientu ar potenciāliem vai esošiem psihiskās veselības traucējumiem varot diagnosticēt primārās veselības aprūpes līmenī. Attālinātu konsultāciju veidā ģimenes ārstam ir iespējams konsultēties ar psihiatru par viņa aprūpē esošo pacientu veselības stāvokli, norādījusi ministrija. Par šādas konsultācijas nodrošināšanu ģimenes ārstam maksās 4,70 eiro, bet psihiatram – 11,28 eiro.

 

Par valsts naudu pie speciālista

Programma paredz, ka ģimenes ārsts savu pacientu varēs nosūtīt 5–10 reizes uz konsultācijām pie psihiskās veselības aprūpes speciālistiem. Par katru konsultāciju un nosūtīšanu pie speciālista ģimenes ārstam paredzēts samaksāt 9,39 eiro.

Arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, kurai ir ārsta prakse Balvos, ļoti atzinīgi vērtē šo plānu. Īpaši tādēļ, ka bērnu un pusaudžu psihiatrija ir nepieejamā misija un šis plāns došot iespēju sākumā kaut vai telefoniskām konsultācijām ar speciālistiem.

L. Kozlovska: “Esmu gandarīta, ka valsts apmaksās noteiktu skaitu psihoterapeita konsultāciju – pacients varēs saņemt 5–10 psihologa vai psihoterapeita konsultācijas ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Mēs ļoti daudzos gadījumos esam bezpalīdzīgi, īpaši ļoti smagos gadījumos, kas skar bērnu psihisko veselību.

Kovida laikā šīs problēmas arvien palielinās. Bērni un pusaudži stāsta, ka viņi ciešot no tā, ka nevarot satikties ar draugiem, jūtoties ļoti vientuļi. Sevišķi tie, kuriem nav lielas ģimenes. Savukārt lielajās ģimenēs ir citas problēmas – vienam gar otru rīvējoties, bieži parādās agresija un arī vardarbība.

Vienā daļā ģimeņu ir arī alkoholisms un citas atkarības. Saskaramies arī ar uzmanības deficīta sindromu mācību procesa laikā. Ierodos mājas vizītē un redzu, ka bērnam ir histērijas lēkme. Saskarsme ar dažādiem psihiskiem traucējumiem savu pacientu vidū ir mūsu ikdiena.

Šodien jau trīs mammas bija atnākušas pie manis runāt par savu bērnu problēmām. Stāstu viņām, ka ir laba ziņa – būs bezmaksas psihoterapeits. Tad sāku domāt, bet kur viņš būs manos Balvos? Kur būs jābrauc un cik gara būs rinda, jo psihoterapeitu patlaban ir maz un viņi pieņem par lielu maksu. Balvu novadā nav tāda speciālista. Zinu, ka mūsu novadam tuvākajās vietās Rēzeknē vai Alūksnē psihoterapeitiem ir rinda vairāku mēnešu garumā. Psihoterapeita ārstēšanas kursam jābūt vismaz reizi nedēļā, lai no reizes uz reizi iepazītu bērnu un viņa problēmas.”

 

Kāpēc nav psihoterapeitu?

Taču, iepazīstoties pamatīgāk ar valdības pieņemto plānu, pārsteidz fakts, ka tajā nav iekļauti ārsti psihoterapeiti, bet ir iekļauti tikai veselības psihologi un psihologi, kuri ieguvuši padziļinātas zināšanas psihoterapijā. Arī psihoterapijas speciālisti, kuri nav ārsti, bet kuriem ir augstāka kvalifikācija nekā psihologiem, palikuši ārpusē.

Visticamāk, tādēļ, ka reti kurš psihoterapeits vai psihoterapijas speciālists konsultēs par tik zemu tarifu, proti, 28 eiro, ko paredzēts segt no valsts naudas maka. Tam piekrīt arī pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Konstantinovs.

“Esmu Latvijas Psihoterapeitu biedrības valdē, un ar mums neviens plāna izstrādes gaitā nekonsultējās. Publiski tiek paziņots, ka tiks nodrošināta valsta apmaksāta psihoterapija, bet pašā plānā šie speciālisti un arī psihoterapeiti ārsti vispār nav iekļauti.

Šis plāns ir veidots tā, lai lielākā daļa finansējuma aizplūstu uz slimnīcām, kur strādā klīniskie psihologi. Iespējams, ka tā ir ļoti šaura izpratne par psihisko veselību, neņemot vērā, ka psihiskās veselības nodrošināšanā nav iesaistīta tikai viena vai divas specialitātes. Esmu pārsteigts arī par to, ka plānā nav iekļauti skolu psihologi, jo tie jauniešiem būtu pirmais atbalsta punkts,” norādīja Konstantinovs.

“Tas nav tikai Veselības ministrijas jautājums, bet visas psihoterapijas jomas jautājums, jo tur ilgstoši pastāvēja ļoti uzstājīgs viedoklis, ka psihoterapeits var būt tikai ārsts. Eiropā šī pozīcija nav tik ļoti kategoriska.

Latvijā strādā arī klīniskie psihologi, kuriem ir zināšanas psihoterapijā. Ārsti psihoterapeiti nespēj nosegt visu to lauku, kur vajadzīga psiholoģiska palīdzība, tāpēc tur ir jānāk iekšā klīniskajiem psihologiem ar zināšanām psihoterapijā. Tas nav nekas īpašs Latvijā izgudrots, tā ir Eiropas prakse,” skaidroja VM galvenais speciālists psihiatrijā E. Tērauds.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas virsārsts Artūrs Utināns uzsvēra – ja pacienta veselības problēma tiek klasificēta kā psihiatrisks medicīnisks traucējums, tad noteikti it jāpiesaista ārsts, tajā skaitā ārsts psihoterapeits. “Speciālista izvēle ir atkarīga no tā, vai bērnam vai pusaudzim jau radies dziļāks psihiskās veselības traucējums, vai psihiskās veselības problēmas pamatā ir vecāku nepareiza komunikācija ar savu bērnu, un tad var palīdzēt psihologs ar padziļinātām zināšanām psihoterapijā vai psihoterapijas speciālists, kas nav mediķis,” sacīja Utināns.

 

Par 28 eiro nekonsultēšot

Arī Utināns tāpat kā Konstantinovs uzskata, ka neviens pieredzējis psihoterapeits vai psihoterapijas speciālists nekonsultēs pacientus par valdības apstiprinātajā plānā iekļauto niecīgo samaksu. Utināns sacīja, ka, iespējams, to būtu ar mieru darīt rezidenti, bet pieredzējušu speciālistu vienas konsultācijas izcenojums svārstās no 60 līdz vairāk nekā 100 eiro.

VM savā plānā paredzējusi, ja iedzīvotāji ar ģimenes ārsta nosūtījumu dosies pie veselības psihologa, tad par konsultāciju viņam no valsts naudas maka samaksās 24,43 eiro, bet, ja psihologam būs iegūtas papildu zināšanas psihiatrijā, tad samaksa būs lielāka, proti, 28,19 eiro.

 

Bērnu un pusaudžu psihiatrija Latvijā daudzviet patlaban ir nepieejamā misija… Attēlā: Pusaudžu resursu centra programmu vadītājs, psihologs, pusaudžu mentālās veselības speciālists Emīls Ūdris (no kreisās) strādā Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centra Tehnoloģiju kabinetā, kas pērn izveidots ar VAS “Latvijas Loto” atbalstu.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Kā sadalīs valdības piešķirtos 7 057 226 eiro

SAISTĪTIE RAKSTI

* 5 332 095 eiro – psiholoģiskās palīdzības un psihiskās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai iedzīvotājiem;

* 156 156 eiro – ģimenes ārstu prakšu motivēšanai iesaistīties savu pacientu psihiskās veselības novērtēšanā un uzraudzīšanā;

* 1 568 975 eiro – medicīniskā personāla psihoemocionālajam atbalstam un tā monitoringam;

* 53 982 eiro – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam psihoemocionālās komandas izveidei.

Dati: Veselības ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Uncategorized
Sestdien Latvijā ar Covid-19 inficēto skaits cerīgi sarucis, tomēr četri sasirgušie miruši 2
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā pagājušajā diennaktī vairāk nekā pusotrs tūkstotis jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vilciena Lielvārde – Rīga un atpakaļ maršrutā braucis Covid-19 saslimušais: jānovēro veselība 5
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 17
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Ārste: “Izārstējot krākšanu, atgriežas seksuālā potence un pazūd liekie kilogrami!” 12
1 diena
LE
LETA
Veselam
Nosauc pilsētu, kurā pagājušajā diennaktī Latvijā ar Covid-19 inficējušies visvairāk cilvēku 1
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakardien Latvijā reģistrēti vairāk kā 800 koronavīrusa inficēšanas gadījumi, 13 cilvēku dzīvības izdzisušas 1
1 diena
LE
LETA
Veselam
Igaunijā ar Covid-19 inficējušies ļoti daudz cilvēku, Lietuvā rādītāji stabilizējas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 18
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.”
48 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 23
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 48
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 13
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 15
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 4
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu!
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.”
13:57
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
13:40
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
13:37