Foto: Shutterstock

Kad intuīcija kliedz un simptomi ir nepārprotami. Kāpēc cilvēki vilcinās doties pie ārsta, skaidro psihoterapeits 1

Intervējot ārstus, bieži dzirdēts, ka pacienti meklē palīdzību maznozīmīgu problēmu dēļ – sūdzas par niekiem. Nedaudz retāk – ka atnāk, jo intuitīvi jutuši, ar veselību kaut kas nav labi, un aizdomas apstiprinājušās.

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
11 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
22 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
18 stundas
Lasīt citas ziņas
Tā nesen kāds flebologs pastāstīja par pacienti, kura pie viņa vērsusies nevis sāpju vai kādu citu slimības pazīmju dēļ, bet tikai ar nenoteiktu sajūtu, ka kaut kas nav labi.

Atklājies – jā, asinsvadā trombs, kas ir potenciāls drauds ne vien veselībai, bet pat dzīvībai!

Visbiežāk nākas uzklausīt dakteru stāstus, ka cilvēki līdz pēdējam nenāk pie ārsta, kaut gan intuīcija nevis čukstus saka priekšā, ka kaut kas nav labi, bet jau kliegšus kliedz, un simptomi nepārprotami vēsta par slimības draudiem. Kāpēc dažkārt izvairāmies lūgt un saņemt medicīnisko palīdzību pat par spīti nopietniem brīdinājuma signāliem? Atbildi meklēju pie psihologa un zinātniskos pētījumos.

Ceturtā stadija

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut gan pirmais, kas var iešauties prātā šajā sakarā, ir zobārsta apmeklējuma atlikšana, kā raksturojošu lielumu šajā kontekstā parasti mēdz izmantot novēloti atklātus audzējus.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka daudzu veidu onkoloģiskās slimības diagnosticē vien ceturtajā stadijā – liels šādu pacientu īpatsvars ir, piemēram, plaušu un bronhu, aizkuņģa dziedzera, barības vada un kuņģa vēža gadījumā.

Veselības aprūpes speciālisti secina, ka novēlotas diagnostikas iemesli ir dažādi, sākot ar medicīniskās palīdzības un speciālistu nepieejamību, jo īpaši vietās, kas atrodas tālu no pilsētām, un beidzot ar kļūdainām diagnozēm un pašu pacientu nevērību vai pat vienaldzību pret savu veselību.

Neiroķirurgs Juris Jansons presē izteicies, ka par to liecina, piemēram, nemitīgu galvassāpju ilgstoša ārstēšana ar ibuprofēnu, kaut gan var izrādīties, ka sāpju cēlonis ir nevis stress vai neizgulēšanās, bet gan audzēja metastāzes.

Neiet, kaut sāp

Šajā ziņā neesam unikāli, arī citās valstīs cilvēki mēdz atlikt un atlikt ārsta apmeklējumu, kaut gan apzinās, ka vajadzētu aiziet un pārbaudīt veselību. Daudzviet, arī Latvijā, tas pētīts zinātniski, veicot plašas aptaujas un iedziļinoties pacientu psiholoģiskajās īpatnībās.

Piemēram, ASV zinātnieku grupa pirms dažiem gadiem centusies noskaidrot, kādi šķēršļi ir pacientu ceļā pie dakteriem, un konstatējuši, ka apmēram trešdaļa aptaujāto nesenā pagātnē izvairījušies doties pie ārsta pat nopietnu slimību un traucējošu simptomu gadījumā.

Cits Amerikā veikts pētījums atklājis, ka 17% no tiem, kuriem bija diagnosticēts taisnās zarnas vēzis, par spīti simptomiem bija gaidījuši apmēram gadu, pirms meklēt medicīnisko palīdzību, bet daži vilcinājušies līdz pat pieciem gadiem.

Izvaicājot ļaudis, kuri vairījušies laikus doties pie ārsta, ASV veiktajā pētījumā atklājušās trīs galvenās iemeslu kopas:

* Vairāk nekā trešdaļa pacientu ziņojuši par negatīvu pieredzi medicīniskās palīdzības meklējumos, nepatiku pret medicīnisko personālu, slikti organizētu palīdzību, dažādus emocionālus cēloņus.

* Otra iemeslu kopa saistīta ar neadekvātu, nepietiekamu sava veselības stāvokļa novērtējumu un cerību, ka slimība drīz pāries pati no sevis un simptomi mazināsies.

* Trešais cēloņu kopums saistīts ar tradicionāliem aizbildinājumiem, piemēram, ārstēšanās ir pārāk dārga, nav veselības apdrošināšanas, trūkst laika, lai aizietu uz medicīnas iestādi.

Gribu palikt ilūzijā!

Psiholoģijā ārstēšanās atlikšanu dēvē par veselības prokrastināciju un diskontēšanu – darīšu, bet kaut kad vēlāk, ne tagad, kaut gan, iespējams, ir skaidri zināms, ka problēmas atrisināšana šodien izmaksās 50 eiro, bet kaut kad vēlāk – desmitreiz vairāk, vai arī ar laiku būs vajadzīga nopietnāka, iespējams, daudz sāpīgāka ārstēšana.

Toties tas nebūs uzreiz, tagad! Līdzīgi mēdz atlikt svarīgus darbus – kaut gan darāmā ir veseliem kalniem, nevis ķeras pie darīšanas, bet gan… sāk skatīties filmu vai iegremdējas lasīšanā, šādi atalgojot sevi ar ko patīkamu, toties uzreiz, šeit un tagad, nevis koncentrējoties uz potenciāli lielāku atalgojumu kaut kad nākotnē – tad, kad būs padarīts darbs un par to varēs saņemt algu.

Šāda uzvedība veselības kontekstā nereti cieši saistīta ar bailēm no diagnozes, bažām, ka paša aizdomas par slimību apstiprinās speciālists, saka psihoterapeits Jānis Ozols.

Neiešana pie daktera ir neapzināts aizsardzības mehānisms, kas ļauj attālināt, atlikt smagu emocionālu satricinājumu vai pat nāves bailes.

“Faktiski tās ir bailes, ka diagnoze sagraus cilvēka fantāzijas izveidoto paštēlu,” skaidro psihoterapeits. “Bailes, ka slimības dēļ no viņa novērsīsies, viņš zaudēs draugus, ģimeni, prestižu sabiedrībā.”

Visiem patīk radīt sev kādu iedomātu identitāti – labāku, spožāku par patieso es, taču slimības diagnoze šo burbuli var pārdurt. Kurš gan vēlas, lai piepeši mainās priekšstats pašam par sevi – lai izrādās, ka neesi vis liels, stiprs un visvarens, bet mazs, vājš un slims?

Strausa politika

Citkārt neiešana pie ārstiem var būt saistīta ar nepatiku pret medicīnisko personālu, negatīvu pieredzi pagātnē. “Māsiņa iedūra pirkstā un sāpēja – tagad droši vien atkal būs tāpat,” apraksta Jānis Ozols. Vēl viens iemesls var būt kauns, kas izraisa spēcīgu izstumšanas un noliegšanas reakciju.

“Labāk galvu zem deķa, nevis uzzināt patiesību. Strausa politika pašam attiecībā pret sevi!” Savulaik, strādādams par ķirurgu, Jānis Ozols ārstējis daudzus ar ielaistām kaitēm, kuriem pat ārsta kabinetā bijis grūti pieņemt nepatīkamo patiesību. Daži apvainojušies un draudējuši iet pie cita speciālista, bet citi teikuši: “Dakter, nerunājiet tik slikti!”, it kā slimība rastos no ārsta vārdiem. Arī tagad, psihoterapeita praksē, nākas sastapt ļaudis, kuri patiesību izvēlas uztvert selektīvi – tikai patīkamo daļu.

Lai vai kā ārsti vai veselības aprūpes organizētāji šādus neapzinīgos dakteru apmeklējumu atlicējus kauninātu un pūlētos vest pie prāta, tas nav ātri paveicams darbiņš.

“Cilvēkus vajag mācīt,” uzskata psihoterapeits. “ASV vai katram ir savs psihoterapeits, un terapija būtībā ir mācīšanās saprast pašam sevi, apzināties neapzināto, pieņemt rūgto patiesību.” Lai līdz tam nonāktu, nereti jāizcīna vai vesela iekšēja cīņa.

“Ir saprotami, ka nepatīkamu ziņu saņemšanu gribas atlikt, jo tad ir iespējams atlikt arī ne mazāk nepatīkamu pienākumu pildīšanu,” spriež ārsts.

Mana pieredze

Evelīna (45), regulāri atliek zobārsta apmeklējumu: Kopumā pret savu veselību izturos uzmanīgi, laikus eju uz noteiktajām profilaktiskajām apskatēm – gan pie ginekologa, gan ģimenes ārsta, arī tur, kur ģimenes ārsts nosūta.

Taču citādi ir ar zobārstu. Kopš bērnības man tik ļoti bail no zobārsta, ka atlieku un atlieku, lai gan skaidri zinu, ka caurums pats no sevis neaizvilksies.

Citreiz esmu mēnešiem dzērusi pretsāpju zāles ar muļķīgu cerību, ka pāries un vairs nesāpēs, par spīti tam, ka zinu – man palīdzēt var vienīgi zobārsts. Nupat zaudēju dzerokli, kuram pirms pusotra gada uzlika pagaidu plombu.

Ja būtu gājusi laikus iztīrīt kanālu, zobs būtu glābts un man nebūtu jāpiedzīvo tās šausmas ar raušanu, kam nupat gāju cauri.

Andrejs (57), vilcinās līdz pēdējam: Iešanu pie ārsta atlieku līdz brīdim, kad ir skaidrs, ka ilgāka vilcināšanās noteikti prasīs sarežģītāku ārstēšanu un augstākas būs arī izmaksas. Kamēr ir zināma cerība, ka tāpat pāries vai izdosies apārstēties, tikmēr paļaujos uz to.
Galvenokārt runa ir par muguras sāpēm, piemēram, šogad man jau divas reizes tās nopietni traucējušas, bet tās ir izrādījušās periodiskas un pārejošas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Saprotu, ka tās šādā veidā pilnībā nepazudīs, bet, lai izārstētos simtprocentīgi, vajadzīgi lieli līdzekļi, kādu man nav. Kamēr varu mierīgi paciest un tas nav mokoši, es to labāk paciešu un lietoju kādas ziedes vai pavingroju, parāpoju, cenšos kustēties.

Bet šis princips attiecas uz jebkādām kaitēm, teiksim, pie ģimenes ārsta neeju, ja vien nav augsta temperatūra, un speciālistus arī neapmeklēju, ja vien nav jūtama saslimšana, par kuru nezinu, kā to izārstēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 16
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
11 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
22 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 130
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
4 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
Nedēļa
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
1 stunda
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
3 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
11 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 8
15 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 75
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 130
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 149
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 220
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā?
10:13
LA
LA.LV
Ziņas
pārliecināt seniorus vakcinēties, ja mirst arī vakcinētie?
10:08
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā 1
09:22