Foto: pexels.com

Karstajā saulē atstāta plastmasas ūdens pudele var kļūt par toksisku kokteili! 13

Zinātnieki ir atklājuši jaunu risku, kas saistīts ar dzeršanu no plastmasas ūdens pudelēm, īpaši karstā, saulainā dienā, vēsta “Newsweek.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai tiešām tikai sakritība? Cilvēku uzmanības centrā nonācis kārtējais “Simpsonu” pareģojums 13
“Man par to, ka es daru savu darbu, neviens “tējas” naudu nemaksā!” Izvēršas asa diskusija par dzeramnaudas atstāšanu restorānos 79
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 29
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Grand View Research veikto nozares analīzi amerikāņi gadā iegādājas aptuveni 50 miljardus ūdens pudeļu. Daudzi no šiem patērētājiem izvēlas ūdeni pudelēs kā “drošāku” alternatīvu krāna ūdenim, pamatojoties uz to, ka tajā ir mazāk piesārņotāju. Tomēr tas ir ļoti atkarīgs no vietējā dzeramā ūdens kvalitātes.

Jau agrāk zinātnieki ir brīdinājuši, ka no šiem plastmasas traukiem var izskaloties ķīmiskas vielas, kas saistītas ar hormonālā līdzsvara traucējumiem, piemēram, bisfenols A jeb BPA. Katrā litrā pudelēs pildīta ūdens ir atrasti simtiem tūkstošu plastmasas daļiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad pētījumi ir atklājuši jaunu šo plastmasas pudeļu bīstamību, jo īpaši tad, ja tās tiek atstātas saulē.

Pētījumā, kas publicēts žurnālā “Eco-Environment & Health”, Ķīnas Jinan universitātes zinātnieki analizēja gāzu maisījumu, kas izdalās no sešu veidu plastmasas ūdens pudelēm, kad tās tika pakļautas saules gaismai un UVA starojumam. Pudeles tika iegūtas no dažādām valstīm (Kanādas, Itālijas, Jaunzēlandes, Japānas un Ķīnas), un tajās bija avota ūdens, destilēts ūdens un artēziskais ūdens.

No pudelēm izdalījās sarežģīts dažādu ķīmisko vielu kokteilis, kas ievērojami atšķīrās starp dažādiem ūdens veidiem.

Starp šīm daudzajām ķīmiskajām vielām bija arī ļoti toksiskais, vēzi izraisošais n-heksadekāns, kā arī vairāki citi zināmi kancerogēni.

“Mūsu atklājumi sniedz pārliecinošus pierādījumus tam, ka plastmasas pudeles saules gaismas ietekmē var izdalīt toksiskus savienojumus, kas apdraud veselību,” paziņojumā teica vadošais pētnieks Huase Ou. “Patērētājiem ir jāapzinās šie riski, jo īpaši vidē, kur ūdeni pudelēs ilgstoši pakļauj saules gaismai.”

Tomēr tas nenozīmē, ka jums vajadzētu celt paniku, jo vienu reizi esat atstājis savu ūdens pudeli saulē.

“Ņemot vērā vienas pudeles nelielo masu, [šo potenciāli toksisko savienojumu] iztvaikošana no atsevišķas pudeles būtu nenozīmīga,” raksta pētnieki. “Pat pēc ilgstošas gaismas iedarbības potenciālais risks veselībai, kas saistīts ar [toksisko ķīmisko vielu] ieelpošanu, atverot un dzerot ūdeni pudelēs, šķiet kontrolējams.”

Tomēr šādi pētījumi papildina aizvien pieaugošo pierādījumu klāstu par to, ka pudelēs pildītais ūdens nav brīvs no piesārņojuma. Autori norādīja, ka izpratne par to, kā vides apstākļi var ietekmēt pudelēs pildītā ūdenī izdalītās ķīmiskās vielas, var palīdzēt ražotājiem un regulatīvajām iestādēm nodrošināt produktu drošību un atbalstīt sabiedrības veselību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.