Foto: Shutterstock

Kas ir osteodensitometrija? 0

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Baisi izkāmējusi, pārgurusi, nošņurkusi nelaimes čupiņa!” mammas dalās pieredzē, kādā stāvoklī bērni atbraukuši no Dziesmu svētkiem 163
Kokteilis
Burvīgi pēc dabas! Tie, kas dzimuši šajos datumos, viegli iegūst to, ko vēlas
Veselam
Centies zaudēt svaru, bet nesanāk? Iespējams, tavam organismam trūkst šo 6 vitamīnu, kas var būtiski ietekmēt vielmaiņas darbību
Lasīt citas ziņas

Tā ir zelta standarts osteoporozes diagnozes noteikšanā un atbilstīgi specifiskas ārstēšanas nozīmēšanā, skaidro endokrinoloģe un interniste Maija Gureviča.

Centrālās osteodensitometrijas (rentgena izmeklējums) laikā kaulu minerālo blīvumu pārbauda skriemeļos, gūžas kaulā un abu augšstilbu kaulu kakliņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā šis izmeklējums pieejams 23 vietās visos reģionos. Metode ir nesāpīga, apstarojuma deva – niecīga.

Taču kaulaudu blīvums jānosaka ļoti precīzi, un aparātam jābūt kalibrētam. Katra mazākā novirze var radīt maldīgu priekšstatu par kaulu blīvumu, skaidro ārste.

Izmeklējums ieteicams jebkurai sievietei pēc 65 un jebkuram vīrietim pēc 70 gadu vecuma, bet agrāk – ja, piemēram, sievietei bijusi olnīcu izņemšanas operācija, ja kauls salūzis maznozīmīgas traumas rezultātā, ja tiek pārmērīgi daudz lietoti kofeīnu saturoši dzērieni, pārciestas kādas slimības un operācijas, kuru dēļ ir pasliktināta kalcija un D vitamīna uzsūkšanās.

Atkārtoti osteodensitometriju veic pēc 18–24 mēnešiem, ne agrāk, turklāt ar tieši to pašu aparātu, ar ko iepriekšējā reizē. Tas tādēļ, lai izmeklējuma rezultātus salīdzinātu dinamikā, skaidro ārste.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.