Foto: Unsplash

Dzīvot ar nepatikšanu radaru virs galvas! No kā baidās trauksmains cilvēks? 0

Viņi uztver apkārtējo pasauli kā draudu. Ja nav objektīvu iemeslu bažām, viņi tos vienkārši izgudro. Franču psihiatrs, psihoterapeits Kristofs Andredalās pārdomās par trauksmainuma plusiem un mīnusiem.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Trauksmains cilvēks dzīvo tā, it kā viņam būtu radars, kas spēj atklāt jebkādas nepatikšanas. Viņa galvenā pārliecība: apkārtējā pasaule ir briesmu pilna, katastrofa ir iespējama jebkurā brīdī. Jāpieliek visas pūles, lai izvairītos no vissīkākajiem sarežģījumiem.

Trauksmaini aizdomīgs cilvēks ir piesardzīgs un cenšas visu kontrolēt.
CITI ŠOBRĪD LASA

Katrā situācijā viņš vispirms saskata risku un iespējamās briesmas sev un ģimenei. Neskaidros apstākļos viņš izvēlas visbriesmīgāko pieņēmumu. Domājot par nākotni, viņš mēģina paredzēt jebkādu risku, jebkuru, pat visnozīmīgāko vai maz ticamāko notikumu.

“Tikko pamodos, bet jau nejūtos labi – tik daudz darīšanu, vai šodien visu paspēšu? Brokastojam ar sievu, es redzu, ka viņu kaut kas neapmierina. Ja nu kādu dienu mēs pārstāsim mīlēt viens otru? Iekāpu mašīnā, dodos uz tikšanos – vai tiešām nokavēšu? Ierodos.

Foto: Nattakorn_Maneerat/SHUTTERSTOCK

Vai neko neaizmirsu, vai visu paredzēju? Sanāksme ir beigusies. Uzreiz iešāvās prātā: automašīnas dzinējs neparasti trokšņains, vai ar to kas notiks uz ceļa? Varbūt jābrauc uz darbnīcu, kamēr vēl nekas nav atgadījies?”

Bet, iespējams, tā rīkoties ir saprātīgi? Galu galā pasaule ir patiešām bīstama: lai par to pārliecinātos, pietiek ieslēgt televizoru vai palasīt ziņas internetā – katru dienu desmitiem mirušo, simtiem negadījumu. Kā dzīvo citi, kāpēc viņi tik asi nereaģē uz notiekošo?

Patiesībā uztraucas visi, tikai trauksmains cilvēks to dara biežāk un intensīvāk.

Pārējie saprot, ka katastrofas ir iespējamas, ka visi cilvēki ir neaizsargāti, bet nedomā par to pastāvīgi. Viņi cenšas izvairīties no nevajadzīga riska, vairāk uzticas pasaulei un saprot, ka ne viss ir atkarīgs no viņiem.

Runājot par nelielām ikdienas nepatikšanām, piemēram, kavēšanos vai piededzinātām vakariņām, tās, protams, var izraisīt satraukumu, taču ļoti mērenu. Taču trauksmainām, aizdomīgām personībām sistēma, kas izsauc “trauksmi”, ir pārāk jutīga: tā ieslēdzas pārāk bieži un darbojas pārāk intensīvi.

Trauksmainuma plusi un mīnusi

Mēs visi uztraucamies, piemēram, kad jākārto eksāmens, jāuzstājas publikas priekšā vai jāsteidzas uz vilcienu vai lidmašīnu. Lai mazāk ciestu no trauksmes, veicam pasākumus: cenšamies pēc iespējas labāk sagatavoties eksāmenam vai priekšnesumam, laicīgi dodamies uz dzelzceļa staciju (lidostu). Bet daudzi trauksmaini indivīdi vienkārši neiet uz eksāmeniem, uzskatot tos – dažreiz kļūdaini – sev par grūtiem. Vai atsakās no uzstāšanās un braucieniem – pārāk daudz raižu un rūpju.

Foto: pexels.com

Izrādās, ka dažiem cilvēkiem trauksme ir stimulējošs faktors, bet citiem – bremzējošs. Bet satraukums, pat nevajadzīgs, var nest augļus: trauksmains cilvēks vienmēr nodrošinās, paredz riskus, kurus citi nepamana, un pārliecinās, ka tiek ievēroti visi piesardzības pasākumi. Tādi cilvēki ir ārkārtīgi apzinīgi un apdomīgi.

Reklāma
Reklāma

Aizdomīgums kā slimība

Dažos gadījumos trauksmaini aizdomīgs stāvoklis kļūst par slimību, kurai nepieciešama ārstēšana. Trauksmei, pieaugošajai spriedzei un bezgalīgām domām par gaidāmajām katastrofām pievienojas citi simptomi.

Piemēram, palielinās veģetatīvās nervu sistēmas aktivitāte (sirdsklauves, svīšana, sejas pietvīkums, kamols kaklā), muskuļu sasprindzinājums (pēkšņi drebuļi, nepatīkamas sajūtas), pārmērīgs aizdomīgums (cilvēks pastāvīgi ir modrs, uzvilkts, viegli aizkaitināms). Tādās situācijās nepieciešama ārsta konsultācija.

Kā komunicēt ar trauksmaini aizdomīgu personību

Ko darīt
Parādi, ka uz tevi var paļauties. Aizdomu māktam cilvēkam apkārtējā pasaule ir milzīga mašīna, kuras katra detaļa jebkurā brīdī var sabojāties. Ja tev izdosies viņu pārliecināt, ka kopā ar tevi viņam nekas nedraud, viņš satrauksies mazāk un jūsu attiecības uzlabosies. Dažreiz tam pietiek ar sīkumu: nenokavē, laikus atbildi uz viņa vēstulēm, parādi ar darbiem, ka esi apdomīgs cilvēks.

Palīdzi viņam saprast, ka viss nav tik biedējoši.

Ja ceļabiedrs baidās, ka sastrēgumu dēļ noteikti nokavēsiet vilcienu, palīdzi viņam iztēloties, kas notiks, ja tā patiešām gadīsies. Vai tas ir tik biedējoši? Ko varēsiet darīt, ja tiešām nokavēsiet? Aicinot viņu koncentrēties uz reālajām sekām un reālām darbībām (braukt ar nākamo vilcienu, brīdināt tos, kas jūs gaida), palīdzēsi paskatīties uz situāciju no malas un tādējādi mazliet nomierināties.

Foto: PN/ SCANPIX/ LETA

Joko viegli un labvēlīgi. Trauksmaini cilvēki krīt uz nerviem. Tā ir taisnība. Īpaši vecāki – viņu nodomi, protams, ir vislabākie, taču bērnus kaitina viņu pastāvīgie atgādinājumi. Komunicēt ar tādiem cilvēkiem nav viegli un ir nogurdinoši. Galvenais – nepadoties kārdinājumam rīkoties viņiem par spīti vai izsmiet. Labāk padomā, kāpēc tev tā gribas darīt. Kāpēc tev patīk satraukt jau tā trauksmainu cilvēku?

Piedāvā vērsties pie speciālista. Trauksmainam cilvēkam var būt grūti pašam pieņemt tādu lēmumu. Saki, ka psihologs palīdzēs viņam tikt galā ar nepārejošo trauksmi un viņa dzīves kvalitāte tikai uzlabosies.

Ko nedarīt
Nokļūt verdzībā. Trauksmaini cilvēki prot iesaistīt citus savos mēģinājumos visu paredzēt un visu kontrolēt. Pats nemanīdams, vari jau atrasties viņa verdzībā.

Sarīkot pārsteigumus. Trauksmains cilvēks slikti reaģē uz negaidītiem notikumiem, pārsteigumiem.

Pat ja tas ir patīkams pārsteigums! Ierasties bez brīdinājuma, uz sliekšņa stāvot, paziņo jaunumus, izjokot – aizmirsti par to, ja nevēlies viņam izraisīt paniku.

Dalīties ar savām bažām. Izvairies runāt par savām problēmām: trauksmainam cilvēkam pietiek ar savām rūpēm, nepievieno tām savas. Izņēmums ja viņš var tev palīdzēt. Vissliktākais viņam ir pārliecināties, ka apkārtējā pasaule ir vēl biedējošāka un bīstamāka, nekā viņš domā. Ja arī tu viņu satrauksi, jūsu attiecības pasliktināsies.

Ilustratīvs attēls.
Foto: pexels.com

Runāt par smagām tēmām. Trauksmaini cilvēki daudz biežāk nekā citi domā par iespējamām briesmām. Tikai briesmu pieminēšana jau nozīmē, ka viņi tās izdzīvo, cieš no tām. Tāpēc mēģini viņus nepārslogot. Nestāsti viņiem – tikai tāpat vien, lai padalītos – ka kaimiņam, kuram sāpēja galva, konstatēja smadzeņu audzēju, un ka tu biji briesmīgas avārijas aculiecinieks. Neatstāsti viņiem televīzijas reportāžas par kārtējām traģēdijām uz ceļiem vai slepkavu-recidīvistu.

Daži ārsti trauksmainiem pacientiem iesaka neskatīties televīzijas ziņas. Patiešām, vakara programmas, kurās apkopotas pagājušās dienas katastrofas, bieži pastiprina sajūtu, ka vissliktākais ir ne tikai iespējams, bet burtiski soļa attālumā no mums. Un tā ir galvenā pārliecība trauksmaino personību pārliecība.

Trīs brīdinājumi, ja tev blakus ir trauksmains cilvēks

Ja tas ir tavs priekšnieks, kļūsti par tādu, ar kuru viņš var justies mierīgāks.

Ja tas ir tavs darbinieks, mēģini izmantot viņa īpašības tur, kur nepieciešama vispusīgākā sagatavošanās.

Ja tas ir tavs dzīves partneris, nesaki viņam vai viņai, ka sāki nodarboties ar izpletņlēkšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.