Foto: Unsplash

Dzīvot ar nepatikšanu radaru virs galvas! No kā baidās trauksmains cilvēks? 0

Viņi uztver apkārtējo pasauli kā draudu. Ja nav objektīvu iemeslu bažām, viņi tos vienkārši izgudro. Franču psihiatrs, psihoterapeits Kristofs Andredalās pārdomās par trauksmainuma plusiem un mīnusiem.

LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 5
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 131
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 102
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Trauksmains cilvēks dzīvo tā, it kā viņam būtu radars, kas spēj atklāt jebkādas nepatikšanas. Viņa galvenā pārliecība: apkārtējā pasaule ir briesmu pilna, katastrofa ir iespējama jebkurā brīdī. Jāpieliek visas pūles, lai izvairītos no vissīkākajiem sarežģījumiem.

Trauksmaini aizdomīgs cilvēks ir piesardzīgs un cenšas visu kontrolēt.
CITI ŠOBRĪD LASA

Katrā situācijā viņš vispirms saskata risku un iespējamās briesmas sev un ģimenei. Neskaidros apstākļos viņš izvēlas visbriesmīgāko pieņēmumu. Domājot par nākotni, viņš mēģina paredzēt jebkādu risku, jebkuru, pat visnozīmīgāko vai maz ticamāko notikumu.

“Tikko pamodos, bet jau nejūtos labi – tik daudz darīšanu, vai šodien visu paspēšu? Brokastojam ar sievu, es redzu, ka viņu kaut kas neapmierina. Ja nu kādu dienu mēs pārstāsim mīlēt viens otru? Iekāpu mašīnā, dodos uz tikšanos – vai tiešām nokavēšu? Ierodos.

Foto: Nattakorn_Maneerat/SHUTTERSTOCK

Vai neko neaizmirsu, vai visu paredzēju? Sanāksme ir beigusies. Uzreiz iešāvās prātā: automašīnas dzinējs neparasti trokšņains, vai ar to kas notiks uz ceļa? Varbūt jābrauc uz darbnīcu, kamēr vēl nekas nav atgadījies?”

Bet, iespējams, tā rīkoties ir saprātīgi? Galu galā pasaule ir patiešām bīstama: lai par to pārliecinātos, pietiek ieslēgt televizoru vai palasīt ziņas internetā – katru dienu desmitiem mirušo, simtiem negadījumu. Kā dzīvo citi, kāpēc viņi tik asi nereaģē uz notiekošo?

Patiesībā uztraucas visi, tikai trauksmains cilvēks to dara biežāk un intensīvāk.

Pārējie saprot, ka katastrofas ir iespējamas, ka visi cilvēki ir neaizsargāti, bet nedomā par to pastāvīgi. Viņi cenšas izvairīties no nevajadzīga riska, vairāk uzticas pasaulei un saprot, ka ne viss ir atkarīgs no viņiem.

Runājot par nelielām ikdienas nepatikšanām, piemēram, kavēšanos vai piededzinātām vakariņām, tās, protams, var izraisīt satraukumu, taču ļoti mērenu. Taču trauksmainām, aizdomīgām personībām sistēma, kas izsauc “trauksmi”, ir pārāk jutīga: tā ieslēdzas pārāk bieži un darbojas pārāk intensīvi.

Trauksmainuma plusi un mīnusi

Mēs visi uztraucamies, piemēram, kad jākārto eksāmens, jāuzstājas publikas priekšā vai jāsteidzas uz vilcienu vai lidmašīnu. Lai mazāk ciestu no trauksmes, veicam pasākumus: cenšamies pēc iespējas labāk sagatavoties eksāmenam vai priekšnesumam, laicīgi dodamies uz dzelzceļa staciju (lidostu). Bet daudzi trauksmaini indivīdi vienkārši neiet uz eksāmeniem, uzskatot tos – dažreiz kļūdaini – sev par grūtiem. Vai atsakās no uzstāšanās un braucieniem – pārāk daudz raižu un rūpju.

Foto: pexels.com

Izrādās, ka dažiem cilvēkiem trauksme ir stimulējošs faktors, bet citiem – bremzējošs. Bet satraukums, pat nevajadzīgs, var nest augļus: trauksmains cilvēks vienmēr nodrošinās, paredz riskus, kurus citi nepamana, un pārliecinās, ka tiek ievēroti visi piesardzības pasākumi. Tādi cilvēki ir ārkārtīgi apzinīgi un apdomīgi.

Aizdomīgums kā slimība

Dažos gadījumos trauksmaini aizdomīgs stāvoklis kļūst par slimību, kurai nepieciešama ārstēšana. Trauksmei, pieaugošajai spriedzei un bezgalīgām domām par gaidāmajām katastrofām pievienojas citi simptomi.

Piemēram, palielinās veģetatīvās nervu sistēmas aktivitāte (sirdsklauves, svīšana, sejas pietvīkums, kamols kaklā), muskuļu sasprindzinājums (pēkšņi drebuļi, nepatīkamas sajūtas), pārmērīgs aizdomīgums (cilvēks pastāvīgi ir modrs, uzvilkts, viegli aizkaitināms). Tādās situācijās nepieciešama ārsta konsultācija.

Kā komunicēt ar trauksmaini aizdomīgu personību

Ko darīt
Parādi, ka uz tevi var paļauties. Aizdomu māktam cilvēkam apkārtējā pasaule ir milzīga mašīna, kuras katra detaļa jebkurā brīdī var sabojāties. Ja tev izdosies viņu pārliecināt, ka kopā ar tevi viņam nekas nedraud, viņš satrauksies mazāk un jūsu attiecības uzlabosies. Dažreiz tam pietiek ar sīkumu: nenokavē, laikus atbildi uz viņa vēstulēm, parādi ar darbiem, ka esi apdomīgs cilvēks.

Palīdzi viņam saprast, ka viss nav tik biedējoši.

Ja ceļabiedrs baidās, ka sastrēgumu dēļ noteikti nokavēsiet vilcienu, palīdzi viņam iztēloties, kas notiks, ja tā patiešām gadīsies. Vai tas ir tik biedējoši? Ko varēsiet darīt, ja tiešām nokavēsiet? Aicinot viņu koncentrēties uz reālajām sekām un reālām darbībām (braukt ar nākamo vilcienu, brīdināt tos, kas jūs gaida), palīdzēsi paskatīties uz situāciju no malas un tādējādi mazliet nomierināties.

Foto: PN/ SCANPIX/ LETA

Joko viegli un labvēlīgi. Trauksmaini cilvēki krīt uz nerviem. Tā ir taisnība. Īpaši vecāki – viņu nodomi, protams, ir vislabākie, taču bērnus kaitina viņu pastāvīgie atgādinājumi. Komunicēt ar tādiem cilvēkiem nav viegli un ir nogurdinoši. Galvenais – nepadoties kārdinājumam rīkoties viņiem par spīti vai izsmiet. Labāk padomā, kāpēc tev tā gribas darīt. Kāpēc tev patīk satraukt jau tā trauksmainu cilvēku?

Piedāvā vērsties pie speciālista. Trauksmainam cilvēkam var būt grūti pašam pieņemt tādu lēmumu. Saki, ka psihologs palīdzēs viņam tikt galā ar nepārejošo trauksmi un viņa dzīves kvalitāte tikai uzlabosies.

Ko nedarīt
Nokļūt verdzībā. Trauksmaini cilvēki prot iesaistīt citus savos mēģinājumos visu paredzēt un visu kontrolēt. Pats nemanīdams, vari jau atrasties viņa verdzībā.

Sarīkot pārsteigumus. Trauksmains cilvēks slikti reaģē uz negaidītiem notikumiem, pārsteigumiem.

Pat ja tas ir patīkams pārsteigums! Ierasties bez brīdinājuma, uz sliekšņa stāvot, paziņo jaunumus, izjokot – aizmirsti par to, ja nevēlies viņam izraisīt paniku.

Dalīties ar savām bažām. Izvairies runāt par savām problēmām: trauksmainam cilvēkam pietiek ar savām rūpēm, nepievieno tām savas. Izņēmums ja viņš var tev palīdzēt. Vissliktākais viņam ir pārliecināties, ka apkārtējā pasaule ir vēl biedējošāka un bīstamāka, nekā viņš domā. Ja arī tu viņu satrauksi, jūsu attiecības pasliktināsies.

Ilustratīvs attēls.
Foto: pexels.com

Runāt par smagām tēmām. Trauksmaini cilvēki daudz biežāk nekā citi domā par iespējamām briesmām. Tikai briesmu pieminēšana jau nozīmē, ka viņi tās izdzīvo, cieš no tām. Tāpēc mēģini viņus nepārslogot. Nestāsti viņiem – tikai tāpat vien, lai padalītos – ka kaimiņam, kuram sāpēja galva, konstatēja smadzeņu audzēju, un ka tu biji briesmīgas avārijas aculiecinieks. Neatstāsti viņiem televīzijas reportāžas par kārtējām traģēdijām uz ceļiem vai slepkavu-recidīvistu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Daži ārsti trauksmainiem pacientiem iesaka neskatīties televīzijas ziņas. Patiešām, vakara programmas, kurās apkopotas pagājušās dienas katastrofas, bieži pastiprina sajūtu, ka vissliktākais ir ne tikai iespējams, bet burtiski soļa attālumā no mums. Un tā ir galvenā pārliecība trauksmaino personību pārliecība.

Trīs brīdinājumi, ja tev blakus ir trauksmains cilvēks

Ja tas ir tavs priekšnieks, kļūsti par tādu, ar kuru viņš var justies mierīgāks.

Ja tas ir tavs darbinieks, mēģini izmantot viņa īpašības tur, kur nepieciešama vispusīgākā sagatavošanās.

Ja tas ir tavs dzīves partneris, nesaki viņam vai viņai, ka sāki nodarboties ar izpletņlēkšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 2
4 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 92
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 5
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 131
4 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 102
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas? 19
3 stundas
GR
Guna Roze
Ziņas
Guna Roze: Nav iemesla iedomāties, ka mūsu pēcteči nesaķers galvu par 21. gadsimta ļaužu tumsonību 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Pie cietumniekiem neviens netiek klāt! Kāda jēga vispār sēdēt?” Advokāts atklāj, cik kritiskā situācijā ieslodzītie
26 minūtes
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 32
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaisa temperatūra noslīdēs zem -20 grādiem. Laika prognoze ceturtdienai
1 stunda
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbalsta kriminālvajāšanas sākšanu pret Ādamsonu par spiegošanu un krāpšanu 4
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Neapšaubāmi šāda problēma pastāv.” Ārste par to, cik cilvēku Covid-19 iegūst slimnīcā 15
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 74
9 stundas
IS
Ivars Soikāns
Ziņas
“Iecienītais “PBK” vairāk netiek translēts, par ko daudzi sašutuši!” Ko skatās Baltkrievijas pierobežā dzīvojošie? 29
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
PSRS likvidēšana: Mūsdienās pastāv dažādas versijas, kurš tad bijis īstais PSRS likvidēšanas iniciators 16
8 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik daudz pedagogu pametuši darbu Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 69
8 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 35
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 7
18 stundas
LA
LA
Ziņas
Vai Latvijā lieto zāles pret Covid-19? Ārste izceļ, kā atšķiras kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad
16:59
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pacientu skaits slimnīcās sarucis līdz 631
16:52
LA
LA.LV
Ziņas
“Pie cietumniekiem neviens netiek klāt! Kāda jēga vispār sēdēt?” Advokāts atklāj, cik kritiskā situācijā ieslodzītie
16:24