Medicīnas iekārtas

Pastāv pamatotas bažas, ka medicīnas iestādēs visā Latvijā izmanto nepārbaudītas un nedrošas ierīces 37

Medicīnas ierīču pārbaudes nozarē ilgstoši vērojama apzināta negodprātīga komercprakse, par kuras esamību uzraugošās institūcijas ir informētas, taču konstatētās problēmas un sistemātiskie pārkāpumi tiek noklusēti jau teju desmit gadus.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Viens no vadošajiem nozares pārstāvjiem SIA “INLAB” informē, ka vairākkārt norādījis uz konkrētu uzņēmumu fiktīvām medicīnas ierīču pārbaudēm un citiem pārkāpumiem, aicinot rīkoties gan Veselības ministriju, normatīvajā regulējumā paredzot stingrākas uzraudzības prasības uzņēmumiem (ražotāju pārstāvjiem), kam pārbaužu veikšanai nav jāiegūst akreditācija, gan valsts aģentūru “Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs” (turpmāk – LATAK), nepieļaujot shēmu ar pārkāpēju jaundibinātu uzņēmumu akreditāciju.

Ieilgusī situācija ar acīmredzamiem pārkāpumiem un apliecinājumiem par dažu uzņēmumu un personu negodprātīgu rīcību būtiski izkropļo tirgu un rada pamatotas šaubas par medicīnas iekārtu atbilstību un kvalitāti medicīnas iestādēs visā Latvijā, kā arī par to, vai šīs iekārtas vispār ir tikušas pārbaudītas un ir drošas pacientu veselībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz šim nav atsaukti visi tie medicīnas ierīču atbilstības apliecinājumi, par kuru kvalitāti pastāv šaubas. Tāpat atbildīgās institūcijas par izdarītajiem pārkāpumiem nav informējušas ārstniecības iestādes.

“Desmit gadu laikā mēs esam aktīvi iesaistījušies situācijas risināšanā, cerot uz produktīvu un objektīvu sadarbību gan ar LATAK, gan ar citām atbildīgajām valsts iestādēm, lai kopīgi novērstu nepilnības un potenciālās sekas. Taču diemžēl secinām, ka problēma ir samilzusi un iestrēgusi, jo medicīnas ierīču pārbaudes sistēma nenodrošina pietiekamu uzraudzību un kvalitāti. Ir sajūta, ka neviens ne par ko neuzņemas atbildību. Rodas jautājums, vai pacienti, dodoties uz manipulāciju vai pārbaudi, var būt droši par to, ka medicīnas ierīce darbojas adekvāti? Vienlaikus esmu gandarīts, ka SIA “INLAB” veiktās pārbaudes ārstniecības iestādes un pacienti uztver kā zināmu drošības garantu,” norāda SIA “INLAB” laboratorijas vadītājs Maksims Poļakovs.

Ilgstoša problēmas noklusēšana un uzraugošās funkcijas nenodrošināšana ir izveidojusi labvēlīgus apstākļus negodprātīgas rīcības un komercprakses turpināšanai. Uzraudzības stiprināšana esošajā sistēmā ne vien netiek paredzēta, bet jau esošās problēmas tiek pārnestas un vairotas arī radioloģijā izmantojamo ierīču pārbaudēs. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija apspriešanai publicējusi noteikumu grozījumus, kas paredz ļaut šo ierīču pārbaudes veikt uzņēmumiem un privātpersonām, kam faktiski nav paredzētas līdzvērtīgas uzraudzības prasības, kādas pastāv attiecībā uz akreditētām institūcijām.

Tie, kam pārbaudes ļauts veikt bez akreditācijas, šo situāciju izmanto, jo nepastāv regulējums, kas apturētu negodprātīgu darbību un uzliktu par pienākumu atsaukt atbilstības apliecinājumu, ja tas sniegts nepamatoti vai kļūdaini.

Akreditētās institūcijas, izdarot pārkāpumus, riskē zaudēt akreditāciju un līdz ar to arī tiesības veikt medicīnas ierīču pārbaudes. Vienlaikus šeit ir vērojama problēma, ka atsevišķi uzņēmēji ir izstrādājuši shēmu, kuras ietvaros pēc LATAK lēmuma par esoša uzņēmuma akreditācijas pārtraukšanu, uzņēmumi atsakās atsaukt nepamatoti izsniegtos atbilstības apliecinājumus, tā vietā tās pašas personas dibina jaunu uzņēmumu un turpina darbību pēc iepriekšējās shēmas. T.i., tiek izveidots uzņēmums, kas saņem akreditāciju no LATAK, bet vēlāk tiek saņemtas sūdzības par tā darbību. Kamēr tās tiek izskatītas un tiek pieņemts lēmums par akreditācijas pārtraukšanu, uzņēmums turpina darboties un izsniegt apliecinājumus, kuri netiek atsaukti un ir spēkā arī pēc lēmuma par akreditācijas pārtraukšanu pieņemšanu. Zaudējot akreditāciju, uzņēmums tiek likvidēts, bet tās pašas personas dibina jaunu uzņēmumu, turpinot darboties pēc iepriekšējās negodprātīgās shēmas.

Reklāma
Reklāma

Pēdējo desmit gadu laikā, SIA “INLAB” nosūtījis desmitiem vēstuļu atbildīgajām institūcijām, norādot uz negodprātīgu komercpraksi un sistemātiskiem pārkāpumiem medicīnas ierīču pārbaudes nozarē. Viens no piemēriem – LATAK šo gadu laikā jau septiņas reizes ir pieņēmis negatīvus lēmumus, kas saistīti ar viena konkrēta uzņēmuma daļēju vai pilnīgu darbības apturēšanu, tomēr līdzīgi kā shēmās ar nodokļu nemaksāšanu, arī šajā jautājumā valsts iestādes lēmumi juridiski nav traucējuši pārkāpējiem saņemt jaunizveidota uzņēmuma akreditāciju.

Arī ilgstošie SIA “INLAB” partneri un klienti ir novērojuši negodprātīgas darbības un apšaubāmas kvalitātes pārbaudes dažādās medicīnas iestādēs gan Rīgā, gan reģionos. Norādot uz pacientu drošību un uzticēšanās nozīmīgumu ārstniecības iestādēm, SIA “INLAB” klienti uzsver inspicēšanas uzņēmumu profesionalitātes un kvalitātes aspektus, kurus ņem vērā savu iestāžu ierīču parku uzturēšanai atbilstošā līmenī.

“Augsti novērtējam ilgstošo sadarbību ar neatkarīgo inspicēšanas laboratoriju SIA “INLAB”. Mūsu komandai, pārstāvot vienu no vadošajām privātās ārstniecības iestādēm valstī, galvenā pamatvērtība ir pacientu drošība un saņemtā pakalpojuma kvalitāte. Neatkarīgās puses pārbaudes arī pēc ražotāju veiktajām apkopēm vai remontiem sniedz pārliecību, ka medicīnas iekārtas un saņemtais pakalpojums ir drošs pacientiem un tiek nodrošināts atbilstoši augstākajai kvalitātei. SIA “INLAB” komanda ar plašo speciālistu klāstu ir pierādījusi sevi kā nozīmīgu kompetences centru, kas apkopo zināšanas medicīnas iekārtu un radiācijas drošības jomās,”
norāda SIA “Medicīnas sabiedrība ARS” Medicīnas tehnoloģiju direktors Uģis Žilde.

“SIA “INLAB” pakalpojumu izvēlamies, ņemot vērā vairākus kritērijus. Pirmkārt, tā ir iespēja saņemt pakalpojumus steidzami, piemēram, gadījumos, kad iekārta jāpārbauda pēc neparedzēta remonta. Vairākkārt esam lūguši veikt pārbaudes arī ārpus darba laika, lai novērstu iekārtas dīkstāvi un neatceltu izmeklējumus pacientiem, kam tie bija ieplānoti un nepieciešami. No vairākiem citiem pakalpojumu sniedzējiem, ar ko mums ir bijusi sadarbība, uzņēmumu viennozīmīgi atšķir kvalitātes un uzticamības rādītāji. Ar sadarbību esam gandarīti, jo personāls ir pretimnākošs un jautājumi tiek risināti operatīvi,” stāsta Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas Medicīnas tehnoloģiju daļas vadītājs Uldis Jaspers.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.