Foto: Ieva Makare/LETA

Ar īpašu rīkojumu atļauts recepšu zāles piegādāt mājās 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

 

Līdz gada beigām ar īpašu Veselības ministres rīkojumu aptiekām atļauts arī recepšu zāles, toskait valsts kompensējamos medikamentus, un medicīnas ierīces piegādāt uz pacientu dzīvesvietu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Farmaceiti novērojuši, ka to izmanto gan cilvēki, kas pandēmijas dēļ atrodas izolācijā, gan pacienti ar akūtām un hroniskām saslimšanām.

 

Labs pagaidu risinājums

“Pasūtījumu skaits lielā mērā atkarīgs no Covid-19 pandēmijas gaitas. Tiklīdz epidemiologi ziņo par inficēto skaita pieaugumu, palielinās arī pieprasījums pēc recepšu medikamentu piegādes uz mājām. Viena grupa ir gados veci, vientuļi cilvēki ar novājinātu imunitāti, pacienti ar hroniskām saslimšanām, kuriem bieži vien ir grūti pārvietoties, guloši slimnieki, grūtnieces.

Otra – Covid-19 pacienti un kontaktpersonas, kurām jāatrodas izolācijā. Arī akūtu slimību, piemēram, pnei­monijas vai augšējo elpceļu infekciju, gadījumā cilvēkam ar drudzi, klepu, iesnām vai citiem slimības simptomiem tagad nav pašam jādodas uz aptieku, bet ģimenes ārsta izrakstītās zāles, tajā skaitā antibiotikas, pretvīrusu līdzekļus, var pasūtīt uz mājām. Tā ir atbildīga uzvedība – rūpēties ne tikai par savu, bet arī apkārtesošo veselību,” saka “Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs. Viņš uzskata, ka atļauju veikt recepšu zāļu un medicīnas ierīču piegādi iedzīvotāju dzīvesvietā vajadzēja ieviest jau sen un turpināt to arī pēc pandēmijas beigām. Piemēram, Lielbritānijā šāda kārtība pastāv jau gadus divdesmit.

“Apotheka” valdes loceklis Jānis Kūliņš stāsta, ka aptieka nodrošina recepšu medikamentu attālinātu iegādi un piegādi iedzīvotāju dzīvesvietā jau kopš brīža, kad šāds pakalpojums tika atļauts. “Cilvēki to izmanto, lielākoties iegādājoties medikamentus hronisku slimību ārstēšanai. Kopumā telefoniska recepšu medikamentu iegāde šobrīd ir gana specifisks, bet vajadzīgs pakalpojums. Kamēr normatīvie akti to ļaus, mēs, “Apotheka”, uzturēsim sistēmu un nodrošināsim šāda pakalpojuma pieejamību.

Mūsu sabiedrībā ir pietiekami daudz cilvēku, kuriem nepieciešami recepšu medikamenti un kuriem nav neviena, kas tos var sarūpēt.

Ja skatāmies ilgtermiņā, normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai būtu jābūt precīzāk definētai, piemēram, skaidra un droša klienta un farmaceita identifikācija, lai izvairītos no riskiem, ka kāds negodprātīgs pārdevējs rod iespēju uzdoties par kādas aptiekas farmaceitu. Tāpat esošajā sistēmā nav iespējams pilnībā izslēgt risku, ka pie pacientiem varētu nokļūt viltotas zāles,” viņš norāda.

 

Pie durvīm klauvē kurjers

Farmaceitam, pieņemot pasūtījumu attālināti, nākas atbildēt uz daudziem jautājumiem gan par medikamentu lietošanu, uzglabāšanu, iespējamo mijiedarbību un blaknēm, gan par imunitātes un vispārējā veselības stāvokļa stiprināšanu. Pasūtījums tiek veikts pa telefonu, bet piegāde notiek katru darba dienu visā Latvijas teritorijā. “Farmaceitam vispirms jāredz, kādas receptes pacientam ir izrakstītas, tādēļ viņam jānosauc savs vārds, uzvārds un personas kods, vēlāk arī piegādes adrese. Ja nepieciešamas kādas bezrecepšu zāles vai uztura bagātinātāji, arī tos var pievienot pasūtījumam.
Kurjeram, kurš piegādā zāles, līdzi ir terminālis, tādēļ visi norēķini notiek ar bankas norēķinu karti,” stāsta Vadims Brižaņs. Piegādes, ievērojot Covid-19 infekcijas izplatības laikā noteiktās piesardzības prasības, veic kurjeri, turklāt visā Latvijas teritorijā, taču pasūtījumus, kuros iekļauti arī narkotiskie vai psihotropie medikamenti, saskaņā ar Veselības ministrijas rīkojumu uz pacienta dzīvesvietu drīkst nogādāt tikai farmaceits vai viņa asistents. Saskaņā ar noteikumiem recepšu zāles var piegādāt arī brīvprātīgo organizācijas un biedrības pārstāvji vai aprūpētāji, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumus.

“Ārsti mēdz izrakstīt arī medikamentus, kuri kaut kādu iemeslu dēļ šajā brīdī nav pieejami, piemēram, gripas vakcīnas. Tad pacientam uz piegādi var nākties pagaidīt. Farmaceiti nereti arī sazinās ar ārstu, kurš izrakstījis medikamentus, lai vienotos par alternatīvas ārstēšanas iespējām līdz brīdim, kad pacientam nepieciešamie medikamenti atkal būs pieejami, “atklāj farmaceits.

Lai noskaidrotu, vai aptieka nodrošina medikamentu piegādi uz mājām, jāsazinās ar aptieku vai jāieskatās Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnes sadaļā “Covid-19 ziņas” teksta blokā “Zāļu piegāde uz mājām”, kur publicēts aptieku saraksts.

Jāņem vērā, ka zāļu piegādes izmaksas katra aptieka nosaka pati. Piemēram, “BENU Aptieka” Rīgā, Ventspilī, Cēsīs, Jelgavā, Cesvainē un Rēzeknē maksu par zāļu piegādi piemēro atkarībā no piegādes attāluma: no 0,50 līdz 10 eiro, “Euroaptiekai” un “Mēness aptiekai” tā visā Latvijā neatkarīgi no piegādes vietas ir 3 eiro, bet “Latvijas aptiekai” – no 2,60 līdz 3,30 eiro.

“Latvijas aptiekas” tirdzniecības direktore Alla Čudovska norāda: “Neskatoties uz to, ka šo pakalpojumu esam organizējuši, klienti neizrāda par to interesi. Klienti vai viņu pārstāvji vēlas personīgi iegādāties recepšu medikamentus un saņemt farmaceita konsultāciju. Izskatās, ka šis pakalpojums tomēr nav aktuāls.”

 

Izdevīgs pakalpojums

SAISTĪTIE RAKSTI

Ilona (63) no Rīgas: “Jau ilgāku laiku bezrecepšu zāles, kuras man jālieto regulāri kuņģa skābes līmeņa samazināšanai, kā arī pretalerģijas līdzekļus pirku interneta aptiekā – gan zemāku cenu, gan bezmaksas piegādes dēļ. Turklāt šajā aptiekā var nopirkt arī veterinārās zāles un barību mājdzīvniekiem – man mājās ir divi kaķi.

Diemžēl pēc kompensējamiem medikamentiem sirdsdarbības un asinsspiediena normalizēšanai bija jāiet pašai vai jālūdz tos izņemt dēlam, kura vārdu esmu norādījusi e-veselības portālā. Jaunā kārtība ir izdevīga, jo visas recepšu un bezrecepšu zāles kurjers tagad pieved tieši pie mājas durvīm. Pat ja par piegādi jāmaksā divi trīs eiro, arī tad tas ir izdevīgi, rēķinot ceļa izdevumus līdz aptiekai ar sabiedrisko transportu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 11
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 70
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 132
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
Jau svētdien Latvijā sāksies solārais pavasaris 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
VIDEO. JRT aktieri asprātīgā video ironizē par to, kad un kā varētu notikt teātra atklāšana 8
FOTO, VIDEO. Keita Midltone pārsteigusi fanus – kas ir šis izskatīgais, jaunais vīrietis kopā ar viņu?
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
ASV virs Atlantijas okeāna notriec Ķīnas balonu 11
22:30
Kampars: “Mēs arvien vairāk norādām, ka mums nevajag bagātus cilvēkus”
22:04
Cik bieži skola drīkst mainīt stundu sarakstu?
22:01