Foto – Shutterstock.com

Riebīgā vīramāte vai neizdarīgā vedekla? Nebeidzamā paaudžu konflikta šķetināšana 0

Sešas sievietes no 10 savas attiecības ar vīramātēm raksturo kā saspīlētas, liecina Kembridžas Universitātes pētījums. Teiksmas par spriedzi divu paaudžu sieviešu starpā ir reālas, dažubrīd saspīlējumi iestājas jau no pirmās satikšanās dienas. “Viņa” pēta, kā nebeidzamos strīdus un saspīlējumus ievirzīt labvēlīgākā gultnē.

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas

Psihoterapeite Dīna Branna atzīst, ka vīramātes un vedeklas attiecības ir delikātas: “Abas puses strauji tiek piespiestas iepazīties un pieņemt viena otru. Viņas mēģina, bet parasti tas notiek spiestā kārtā. Tas attiecīgi liek justies dīvaini abām pusēm.”

Situāciju neuzlabo arī sabiedrības nostāja par vīramātēm kā “vella mātēm”, kā arī bieži sastopamie joki par abu pušu sarežģītajām attiecībām.

Svarīgi saprast, ka jokos tomēr slēpjas daļa patiesības – attiecības starp divām sievietēm ir savā veidā intīmākas un emocionālākas, nekā starp vīriešiem.

Branna norāda, ka vīramātes un vedeklas starpā iezogas arī sacensības aspekts, kur viedokļi kursē ap vienojošo personu – vienai vīru, otrai dēlu.

Kā mazināt šo spriedzi, kas izveidojusies ģimenē? Viens no variantiem ir radīt kompromisus, kas apmierinātu abas puses. Saprotams, ka to ir viegli pateikt, bet ne izdarīt. Taču gudrākais piekāpjas vai vismaz paklusē. Uzlabot attiecības var palīdzēt arī atvērtība un atklātība, kad aizvainojums vai viedoklis netiek slēpts, bet gan nodots otrai pusei.

“Viņa” lasītāja Aija piekrīt apgalvojumam, ka attiecībās starp ģimenēm, kur notiek vai tieši pretēji – slēpjas konflikts starp divām sievietēm, ir jāspēj rast kompromiss vai atklāti jāizrunā savstarpējie saspīlējumi: “Mana vīramāte noteikti neatbilst populārajam “vella mātes” apgalvojumam. Tomēr esmu novērojusi, ka viņa ir centusies neapzināti savu dēlu tuvināt savam viedoklim, radījusi iemeslu, lai viņš tiektos un brauktu pie viņas.”

Aija norāda, ka šādos gadījumos arī vīrietis var “piemest eļļu ugunī” un situāciju padarīt postošāku: “Vēl pirms laika mans vīrs tiecās pēc savas mammas, norādīja, ka jābrauc ciemos, līdz pats saprata, ka viņam ir sava ģimene, un par mammas lietām nav jāuzņemas atbildība. Iepriekš viņš bija norādījis, ka obligāti mammai būs jāuzceļ māja. To es nekādi nevarēju izprast.”

Vīramātei. Darbības, kas nenāk par labu attiecībās ar vedeklu

Vīramātes uzdevums ir interesēties un rūpēties par savu dēla ģimeni, būt ciešā saiknē ar mazbērniem un savā ziņā apbrīnot dēla izvēlēto sievieti. Taču nereti attiecības abu sieviešu starpā kļūst kašķīgas, neciešamas un apgrūtinošas ne tikai pašai vīramātei un vedeklai, bet arī visai ģimenei kopumā. “Viņa” pēta vairākas darbības, kuras vīramātei noteikti nevajadzētu ieviest attiecībās ar vedeklu.

Vedekla ir perfekta

Tieši šādi apgalvojumi vai uzskati dažas vedeklas patiesi iepriecinās. Kuram gan nepatīk zināt, ka viņu uzskata par perfektu? Taču jāsaprot banālais teiciens, ka neviens nevar būt perfekts. Arī savā ziņā ideālā vedekla reiz kļūdīsies, un tad vīramātes uzdevums būtu, nevis raidīt kritiku un nomelnot, bet pieņemt, to, ka perfekts vārda tiešākajā nozīmē neeksistē.

“Viņa” lasītāja Elizabete dalās stāstā par savu topošo vīramāti: “Kādā reizē viņa atbrauca pie manis ciemos. Es viņu biju satikusi tikai pāris reizes. Ņemot vērā, ka esmu arī bērniņa gaidībās, topošā vīramāte zvanīja pie durvīm – ar mērķi satikt savu dēlu.

Es atvēru durvis un domāju: “Kas ir šī sieviete?”

Viņa turpināja ar mani runāt. Tikai pēc aptuveni trīs minūtēm sapratu, ka tā ir viņa!”

Šajā situācijā varēja iezagties aizvainojums: “Kāpēc mani neatpazīsti?” Tomēr viss beidzies labi – topošā vīramāte nav sapratusi Elizabetes aizdomas, bet gan izturējusies pieklājīgi un atbalstoši.

Parādīties neaicinātai, uzspiest viedokli un “rakāties” personīgajās mantās

Vedeklas patiesi necieš brīžus, kad vīramātes ierodas neaicinātas, uzspiež savu viedokli vai cenšas ko atrast tālākās atvilktnēs. Neskaitāmi viedokļi šajā tēmā atrodami arī “Cāļa” forumā, kad sievietes uzsver – “Mēs neesam pret vīramātēm, bet ir zināma robeža it visā!” Šo robežu ir ieteicams noturēt, kur lieliski strādā teiciens: “Nedari citam to, ko pats negribi piedzīvot.”

Veidot noslēpumus ar mazbērniem, par ko vecāki nezina

Šajā gadījumā ir jāatceras, kas patiesi svarīgs – vecāki rada noteikumus bērniem. Vecvecākiem un īpaši vīramātēm nevajadzētu tos pārkāpt, pārveidot vai kādā citā veidā ietekmēt, tai skaitā veidot aizmuguriskas darbības, kas kādā veidā diskreditē bērna attiecības ar vecākiem.

Arī nevainīgas situācijas, piemēram, vecāki ģimenē atsakās no neveselīgas pārtikas, tomēr vecmāmiņa aizved apēst kalorijām pārsātinātu burgeri, var radīt saspīlējumus starp paaudzēm.

Un visemocionālāk to noteikti uztvers vedekla.

Vedeklai. Kā sadzīvot un iemantot vīramātes labvēlību

Saprotams, ka vīramātes dažkārt var būt par uzstājīgu, taču arī vedeklas neatpaliek. It īpaši tās, par kurām varētu teikt – “Sieviete ar raksturu.” Tāpēc mierīgai sadzīvošanai savā starpā arī vedeklām būtu jāzina, kā sadzīvot un iemantot vīramātes labvēlību.

Jautā pēc padoma

Lai arī cik ļoti tev šķistu nepiemēroti jautāt pēc padoma savai vīramātei, dari to! Bieži tieši tas palīdz uzlabot attiecības un rada kopīgus tematus, par ko aprunāties. Vēl vairāk – padomu jautāšana var satuvināt, jo arī viņa ir mamma un, iespējams, vecmāmiņa. Varbūt tev nešķiet pieņemama vīramātes pieredze un domas, tomēr ir brīži, kad citādāks skats no malas var atrisināt neskaitāmas problēmas pat vienkāršos jautājumos.

Iekļauj aktivitātēs

Ja bieži izbaudi, piemēram, neaicinātu ierašanos savās mājās, kas tevi pamatīgi sadusmo, tad apdomā iespēju aicināt vīramāti uz konkrētām aktivitātēm noteiktā laikā. Iespējams, ka viņai pietrūkst kopā būšanas laiks. Tāpēc izbraukumi ārpus mājām, pastaigas brīvā dabā vai arī kopīgi izklaidējošu pasākumu apmeklējumi tavu vīramāti tikai iepriecinās. Viņa vēl vairāk izbaudīs, ja šajās aktivitātēs būs visa ģimene kopā.

Izveido rutīnu

Tie ir pasākumi vai tradīcijas, kas vienmēr tiek pavadīti kopā. Piemēram, Ziemassvētki, dzimšanas dienas svinības vai svētdienas kopīgās pusdienas. Gan tu, gan vīramāte jau laicīgi tām var sagatavoties un ieplānot, kā arī nodot kopīgu laika pavadīšanas tradīciju arī ģimenes mazākajiem locekļiem – bērniem.

Iepazīsti savu vīramāti

Ko tu zini par savu vīramāti? Ja satiec viņu dažas reizes gadā, apmainies ar pieklājības frāzēm, tad noteikti neko daudz nezini.

Tomēr jūsu attiecības var uzlabot kopīgas pusdienas vai kafijas tases baudīšana tikai divām vien.

Iespējams, arī viņa tevi diez ko labi nepazīst, tāpēc jūsu attiecībās neeksistē sapratne vai atbalsts. Pamēģini kādreiz spert soli pretī, lai attiecības veidotos mierīgākā gultnē.

Atceries par atšķirībām

Ielāgo, ka katram ir savi pieņēmumi un priekšstati par bērnu audzināšanu. Tas vienkārši ir jāpieņem. Saprotams, ka katru reizi klausīties par savām kļūdām attiecībā uz bērniem nav patīkami, taču arī tev jācenšas saprast otra puse. Pat pirms 10 vai 20 gadiem sabiedrībā pieņemtās normas ir būtiski mainījušās, tāpēc nevajadzētu ieslīgt kaislīgos strīdos. Tomēr tajā pašā laikā neļauj “kāpt sev uz galvas”, jo arī tavam viedoklim ir nozīme.

 

Saistītie raksti

Rakstā izmantota informācija no portāliem “Telegraph”, “Scary mommy” un “Popsugar”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, cik Covid-19 gadījumi atklāti Rīgā, Daugavpilī un citviet Latvijā 2
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien Latvijā atklāti 637 Covid-19 gadījumi, divi sasirgušie miruši 5
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bez maskas uz veikalu? Diviem vīriešiem Tukumā tagad jāatbild likuma priekšā 12
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Trijās no 12 “stingro ierobežojumu” pašvaldībām krities Covid-19 saslimstības līmenis
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā sasniegts Covid-19 jaunatklāto gadījumu rekords; Igaunijā – 370 saslimušo
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmija visnegatīvāk ietekmējusi grūtnieču, HIV pacientu un vardarbībā cietušu sieviešu seksuālo veselību
14 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Covid-19 kā visīstākais Grinčs. Kā Ziemassvētkus svinēs citās Eiropas valstīs?
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijā inficēšanās gadījumu skaits ar jauno koronavīrusu pārsniedzis miljonu
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šodien Covid-19 izplatības dēļ 12 pašvaldībās spēkā stājas stingrāki ierobežojumi
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
18 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu
22:41