Foto – Shutterstock.com

Riebīgā vīramāte vai neizdarīgā vedekla? Nebeidzamā paaudžu konflikta šķetināšana 0

Sešas sievietes no 10 savas attiecības ar vīramātēm raksturo kā saspīlētas, liecina Kembridžas Universitātes pētījums. Teiksmas par spriedzi divu paaudžu sieviešu starpā ir reālas, dažubrīd saspīlējumi iestājas jau no pirmās satikšanās dienas. “Viņa” pēta, kā nebeidzamos strīdus un saspīlējumus ievirzīt labvēlīgākā gultnē.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 30
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 26
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Psihoterapeite Dīna Branna atzīst, ka vīramātes un vedeklas attiecības ir delikātas: “Abas puses strauji tiek piespiestas iepazīties un pieņemt viena otru. Viņas mēģina, bet parasti tas notiek spiestā kārtā. Tas attiecīgi liek justies dīvaini abām pusēm.”

Situāciju neuzlabo arī sabiedrības nostāja par vīramātēm kā “vella mātēm”, kā arī bieži sastopamie joki par abu pušu sarežģītajām attiecībām.

Svarīgi saprast, ka jokos tomēr slēpjas daļa patiesības – attiecības starp divām sievietēm ir savā veidā intīmākas un emocionālākas, nekā starp vīriešiem.

Branna norāda, ka vīramātes un vedeklas starpā iezogas arī sacensības aspekts, kur viedokļi kursē ap vienojošo personu – vienai vīru, otrai dēlu.

Kā mazināt šo spriedzi, kas izveidojusies ģimenē? Viens no variantiem ir radīt kompromisus, kas apmierinātu abas puses. Saprotams, ka to ir viegli pateikt, bet ne izdarīt. Taču gudrākais piekāpjas vai vismaz paklusē. Uzlabot attiecības var palīdzēt arī atvērtība un atklātība, kad aizvainojums vai viedoklis netiek slēpts, bet gan nodots otrai pusei.

“Viņa” lasītāja Aija piekrīt apgalvojumam, ka attiecībās starp ģimenēm, kur notiek vai tieši pretēji – slēpjas konflikts starp divām sievietēm, ir jāspēj rast kompromiss vai atklāti jāizrunā savstarpējie saspīlējumi: “Mana vīramāte noteikti neatbilst populārajam “vella mātes” apgalvojumam. Tomēr esmu novērojusi, ka viņa ir centusies neapzināti savu dēlu tuvināt savam viedoklim, radījusi iemeslu, lai viņš tiektos un brauktu pie viņas.”

Aija norāda, ka šādos gadījumos arī vīrietis var “piemest eļļu ugunī” un situāciju padarīt postošāku: “Vēl pirms laika mans vīrs tiecās pēc savas mammas, norādīja, ka jābrauc ciemos, līdz pats saprata, ka viņam ir sava ģimene, un par mammas lietām nav jāuzņemas atbildība. Iepriekš viņš bija norādījis, ka obligāti mammai būs jāuzceļ māja. To es nekādi nevarēju izprast.”

Vīramātei. Darbības, kas nenāk par labu attiecībās ar vedeklu

Vīramātes uzdevums ir interesēties un rūpēties par savu dēla ģimeni, būt ciešā saiknē ar mazbērniem un savā ziņā apbrīnot dēla izvēlēto sievieti. Taču nereti attiecības abu sieviešu starpā kļūst kašķīgas, neciešamas un apgrūtinošas ne tikai pašai vīramātei un vedeklai, bet arī visai ģimenei kopumā. “Viņa” pēta vairākas darbības, kuras vīramātei noteikti nevajadzētu ieviest attiecībās ar vedeklu.

Vedekla ir perfekta

Tieši šādi apgalvojumi vai uzskati dažas vedeklas patiesi iepriecinās. Kuram gan nepatīk zināt, ka viņu uzskata par perfektu? Taču jāsaprot banālais teiciens, ka neviens nevar būt perfekts. Arī savā ziņā ideālā vedekla reiz kļūdīsies, un tad vīramātes uzdevums būtu, nevis raidīt kritiku un nomelnot, bet pieņemt, to, ka perfekts vārda tiešākajā nozīmē neeksistē.

“Viņa” lasītāja Elizabete dalās stāstā par savu topošo vīramāti: “Kādā reizē viņa atbrauca pie manis ciemos. Es viņu biju satikusi tikai pāris reizes. Ņemot vērā, ka esmu arī bērniņa gaidībās, topošā vīramāte zvanīja pie durvīm – ar mērķi satikt savu dēlu.

Es atvēru durvis un domāju: “Kas ir šī sieviete?”

Viņa turpināja ar mani runāt. Tikai pēc aptuveni trīs minūtēm sapratu, ka tā ir viņa!”

Šajā situācijā varēja iezagties aizvainojums: “Kāpēc mani neatpazīsti?” Tomēr viss beidzies labi – topošā vīramāte nav sapratusi Elizabetes aizdomas, bet gan izturējusies pieklājīgi un atbalstoši.

Parādīties neaicinātai, uzspiest viedokli un “rakāties” personīgajās mantās

Vedeklas patiesi necieš brīžus, kad vīramātes ierodas neaicinātas, uzspiež savu viedokli vai cenšas ko atrast tālākās atvilktnēs. Neskaitāmi viedokļi šajā tēmā atrodami arī “Cāļa” forumā, kad sievietes uzsver – “Mēs neesam pret vīramātēm, bet ir zināma robeža it visā!” Šo robežu ir ieteicams noturēt, kur lieliski strādā teiciens: “Nedari citam to, ko pats negribi piedzīvot.”

Veidot noslēpumus ar mazbērniem, par ko vecāki nezina

Šajā gadījumā ir jāatceras, kas patiesi svarīgs – vecāki rada noteikumus bērniem. Vecvecākiem un īpaši vīramātēm nevajadzētu tos pārkāpt, pārveidot vai kādā citā veidā ietekmēt, tai skaitā veidot aizmuguriskas darbības, kas kādā veidā diskreditē bērna attiecības ar vecākiem.

Arī nevainīgas situācijas, piemēram, vecāki ģimenē atsakās no neveselīgas pārtikas, tomēr vecmāmiņa aizved apēst kalorijām pārsātinātu burgeri, var radīt saspīlējumus starp paaudzēm.

Un visemocionālāk to noteikti uztvers vedekla.

Vedeklai. Kā sadzīvot un iemantot vīramātes labvēlību

Saprotams, ka vīramātes dažkārt var būt par uzstājīgu, taču arī vedeklas neatpaliek. It īpaši tās, par kurām varētu teikt – “Sieviete ar raksturu.” Tāpēc mierīgai sadzīvošanai savā starpā arī vedeklām būtu jāzina, kā sadzīvot un iemantot vīramātes labvēlību.

Jautā pēc padoma

Lai arī cik ļoti tev šķistu nepiemēroti jautāt pēc padoma savai vīramātei, dari to! Bieži tieši tas palīdz uzlabot attiecības un rada kopīgus tematus, par ko aprunāties. Vēl vairāk – padomu jautāšana var satuvināt, jo arī viņa ir mamma un, iespējams, vecmāmiņa. Varbūt tev nešķiet pieņemama vīramātes pieredze un domas, tomēr ir brīži, kad citādāks skats no malas var atrisināt neskaitāmas problēmas pat vienkāršos jautājumos.

Iekļauj aktivitātēs

Ja bieži izbaudi, piemēram, neaicinātu ierašanos savās mājās, kas tevi pamatīgi sadusmo, tad apdomā iespēju aicināt vīramāti uz konkrētām aktivitātēm noteiktā laikā. Iespējams, ka viņai pietrūkst kopā būšanas laiks. Tāpēc izbraukumi ārpus mājām, pastaigas brīvā dabā vai arī kopīgi izklaidējošu pasākumu apmeklējumi tavu vīramāti tikai iepriecinās. Viņa vēl vairāk izbaudīs, ja šajās aktivitātēs būs visa ģimene kopā.

Izveido rutīnu

Tie ir pasākumi vai tradīcijas, kas vienmēr tiek pavadīti kopā. Piemēram, Ziemassvētki, dzimšanas dienas svinības vai svētdienas kopīgās pusdienas. Gan tu, gan vīramāte jau laicīgi tām var sagatavoties un ieplānot, kā arī nodot kopīgu laika pavadīšanas tradīciju arī ģimenes mazākajiem locekļiem – bērniem.

Iepazīsti savu vīramāti

Ko tu zini par savu vīramāti? Ja satiec viņu dažas reizes gadā, apmainies ar pieklājības frāzēm, tad noteikti neko daudz nezini.

Tomēr jūsu attiecības var uzlabot kopīgas pusdienas vai kafijas tases baudīšana tikai divām vien.

Iespējams, arī viņa tevi diez ko labi nepazīst, tāpēc jūsu attiecībās neeksistē sapratne vai atbalsts. Pamēģini kādreiz spert soli pretī, lai attiecības veidotos mierīgākā gultnē.

Atceries par atšķirībām

Ielāgo, ka katram ir savi pieņēmumi un priekšstati par bērnu audzināšanu. Tas vienkārši ir jāpieņem. Saprotams, ka katru reizi klausīties par savām kļūdām attiecībā uz bērniem nav patīkami, taču arī tev jācenšas saprast otra puse. Pat pirms 10 vai 20 gadiem sabiedrībā pieņemtās normas ir būtiski mainījušās, tāpēc nevajadzētu ieslīgt kaislīgos strīdos. Tomēr tajā pašā laikā neļauj “kāpt sev uz galvas”, jo arī tavam viedoklim ir nozīme.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Rakstā izmantota informācija no portāliem “Telegraph”, “Scary mommy” un “Popsugar”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Kur ceturtdien atklāts vislielākais Covid-19 saslimušo skaits?
27 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 inficētais otrdien braucis autobusā Rīga-Daugavpils; pasažierus aicina novērot savu veselības stāvokli
36 minūtes
LE
LETA
Veselam
Ārste atklāj, kāds sindroms var attīstīties bērniem, kuri pārslimojuši Covid-19 4
2 stundas
LE
LETA
Veselam
ZVA: Vakcīnu pret Covid-19 izgatavošanā nav izmantotas cilvēku, embriju šūnas vai mikročipi 8
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 30
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 26
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Nošāva un pēc tam apraka ar visu automašīnu. Valsts policija atklājusi 20 gadus senu slepkavības lietu 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 14
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Sociālās aprūpes centra “Alūksne” septiņiem klientiem un vienam darbiniekam konstatēta saslimšana ar Covid-19
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 1084 jauni Covid-19 gadījumi, bet 15 sasirgušie miruši
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieaugot Covid-19 gadījumu skaitam, Ķīnā būvē jaunu karantīnas centru
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu infcējušies vēl 1149 cilvēki, Igaunijā – 476
7 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ļoti ceru, ka vismaz jaunais veselības ministrs spēs nodemonstrēt piemēru un publiski vakcinēsies 11
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pret Covid-19 ceturtdien vakcinēti 1688 cilvēki, kas ir līdz šim augstākais rādītājs
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 5
59 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kur ceturtdien atklāts vislielākais Covid-19 saslimušo skaits?
27 minūtes
LE
LETA
Veselam
Ārste atklāj, kāds sindroms var attīstīties bērniem, kuri pārslimojuši Covid-19 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
No šī vakara līdz svētdienai nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda. Kas jāņem vērā? 5
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 26
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Darbinieku atstāja bez iztikas līdzekļiem. “Adugs Production” saņem 1000 eiro sodu 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tukumā izsauc policiju, uztraucoties par kādu sievieti, un nejauši atklāj aizliegtu ballīti 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz sestdienas priekšpusdienai vietām Kurzemē un Zemgalē sniega sega kļūs krietni biezāka
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 30
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Valsts policijas priekšnieks skaidro, kad vienā auto drīkst atrasties cilvēki no divām mājsaimniecībām 119
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Latvijas pirmā lēdija Andra Levite saņēmusi vakcīnu pret Covid-19 32
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
Nedēļām piesiets pie gultas, ēdiens grūsts rīklē ar varu! Kā Dobeles slimnīcā “rūpējās” par 93 gadus vecu vīrieti 40
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 16. līdz 22.janvārim: kādas vēlmes piepildīsies 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Fēliks un Felicita
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
94 gadus vecās karalienes Elizabetes II radiniekam draud cietumsods par uzbrukumu sievietei un izvarošanas mēģinājumu 2
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Nošāva un pēc tam apraka ar visu automašīnu. Valsts policija atklājusi 20 gadus senu slepkavības lietu 12
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kur ceturtdien atklāts vislielākais Covid-19 saslimušo skaits?
18:42
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 inficētais otrdien braucis autobusā Rīga-Daugavpils; pasažierus aicina novērot savu veselības stāvokli
18:34
LA
LA.LV
Ziņas
Irēna Romanovska: Eiropas nolaupīšana jeb klīstošais deputāts 1
18:27