Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.
Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Kurš vainīgs, ka ārpus Rīgas Covid-19 pacientiem nav gatavi un vīruss apdraud mazo slimnīcu pastāvēšanu? 2

Straujākā tempā notikšot slimnīcu līmeņu pārskatīšana, jo mazās slimnīcas neesot gatavas Covid-19 izaicinājumiem, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē 29. aprīlī sacīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Esot pārbaudītas visas otrā un trešā līmeņa slimnīcas, un tās neesot gatavas Covid-19 pacientu uzņemšanai un ārstēšanai, un

lielākā problēma esot tieši personāls,
CITI ŠOBRĪD LASA

kam trūkstot informācijas, zināšanu un izpratnes, pašvaldības informēja Veselības inspekcijas (VI) vadītāja Indra Dreika.

Kā pozitīvs piemērs pretnostatītas Vidzemes, Jēkabpils, Daugavpils, Rēzeknes un Liepājas reģionālās slimnīcas, kā arī Jelgavas pilsētas slimnīca, kuras vairāk vai mazāk esot sagatavojušās. I. Dreika arī slavē Jūrmalas slimnīcu, kurai izstrādāts Covid-19 pacientu loģistikas, izvietošanas un ārstēšanas plāns.

Šie valsts atbildīgo institūciju paziņojumi izraisījuši neizpratni medicīnas darbiniekos.

“Jau februārī mums tika pateikts, ka otrā un trešā līmeņa slimnīcām nebūs jāuzņem Covid-19 pacienti. Viņiem tiekot sagatavotas Rīgas slimnīcas un vēl atsevišķas slimnīcas reģionos, kur ir infekciju nodaļas, bet pārējās slimnīcas būs kā atbalsta slimnīcas, uz kurām vedīs slimniekus, kuriem nav Covid-19.

Nacionālā veselības dienesta slimnīcām nosūtītajā hospitalizācijas plānā, ko saņēmām tūdaļ pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas, nav ne vārda par to, ka Covid-19 slimnieki būs jāuzņem arī mazajām slimnīcām. Un tad pēkšņi aprīlī mums paziņoja, ka jābūt gataviem šo slimnieku ārstēšanai.”

“Rīgā bija gatavotas plaušu mākslīgās ventilēšanas iekārtas, universitātes slimnīcās apmācīts personāls, piešķirts papildu finansējums…

Mēs saņēmām tikai informāciju par to, kā Rīga gatavojas Covid-19 slimnieku ārstēšanai,”

skaidroja trešā līmeņa slimnīcas vadītājs, kurš nevēlējās, lai publiskojam viņa uzvārdu. Arī citu nelielo slimnīcu vadītāji lūdza nerakstīt viņu uzvārdus, jo nevēloties, ka viņiem par kritikas paušanu pazeminot slimnīcas līmeni un samazinot valsts finansējumu.

Vadlīnijas tikai 17. aprīlī

Tikai 17. aprīlī, kad Veselības inspekcijas vadītāja jau bija paziņojusi, ka nelielās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pacientu uzņemšanai, slimnīcas saņēma apstiprinātās vadlīnijas Covid-19 pacientu uzņemšanai un gultu pārprofilēšanai.

Vadlīnijās norādīts, ka katrs jauns pacients tagad tiekot uzskatīts par potenciāli Covid-19 inficēto. Tātad visām slimnīcām ir jābūt gatavām šos cilvēkus uzņemt. Otrā un trešā līmeņa slimnīcās koronavīrusa pacienti ir jāuzņem izolācijas telpā ar atsevišķu tualeti. Slimnīcu, uz kuru diennaktī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests atved 17 slimniekus, kā tas, piemēram, bijis Ogres rajona slimnīcā, nav iespējams tik ātri pārprofilēt, lai visi atrastos atsevišķā izolatorā, kā to nosaka vadlīnijas.

Rekomendācijās norādīts arī tas, ka pacientu uzņemšanas plūsma jāorganizē caur atsevišķām uzņemšanas telpām vai šim nolūkam izveidotu pārprofilētu nodaļu. Veselības inspekcija aizrādījusi, ka nelielajās slimnīcās trūkstot aizsarglīdzekļu, līķu maisu, kā arī ir neatbilstošs telpu aprīkojums Covid-19 pacientu uzņemšanai un ārstēšanai. “Otrā un trešā līmeņa slimnīcas ir atkarīgas no Veselības ministrijas izstrādātajiem aizsarglīdzekļu sadales principiem. Galvenais ir ar tiem nodrošināt universitātes slimnīcas, kā arī reģionālās slimnīcas,” sacīja viens no trešā līmeņa slimnīcas vadītājiem.

Taču, neraugoties uz visu, atsevišķām slimnīcām izdevies sagatavoties Covid-19 slimnieku uzņemšanai arī bez vadlīnijām. Piemēram, Jūrmalas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Egons Liepiņš pastāstīja, ka slimnīcai jau iepriekš bija izstrādāts attīstības plāns vairākiem gadiem un tā sagadījies, ka šogad pašvaldība piešķīrusi finansējumu, lai varētu paplašināt telpas slimnieku ārstēšanai. Vajadzējis tikai mazu grūdienu, lai sagatavotos Covid-19 slimnieku uzņemšanai.

Ministre informējusi jau janvārī

Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) un Latvijas Pašvaldību savienība aicina veselības nozari uz konstruktīvu sadarbību, novērtējot pašvaldību otrā un trešā līmeņa slimnīcu potenciālu, kā arī medicīnas personāla kompetenci palīdzības sniegšanā ar Covid-19 saslimušajiem cilvēkiem.

“Uzticēšanās pašvaldību slimnīcu personālam un viņu zināšanām ir nozīmīgs faktors sociālā miera nodrošināšanā,” norāda LSB vadītājs Jevgēnijs Kalējs. Abas organizācijas ir nosūtījušas vēstuli Veselības ministrijai, kurā aicina atbilstoši novērtēt pašvaldību slimnīcu darbu un ieguldījumu ārkārtējās situ­ācijas laikā.

Veselības ministre Ilze Viņķele ar sava padomnieka Edgara Skvarika starpniecību atbildēja: “Kopš janvāra Veselības ministrija un tās padotības iestādes regulāri, pamatojoties uz jaunāko pieejamo informāciju, ir sniegušas informāciju ārstniecības iestādēm par nepieciešamo rīcību saistībā ar Covid-19. Kopš janvāra ārstniecības iestādes ir saņēmušas vadlīnijas par resursu plānošanu, individuālās aizsardzības līdzekļu iegādi un lietošanu, pacientu aprūpi aizdomu gadījumā par saslimšanu.

Kopš janvāra vairākkārtīgi ir mainīts algoritms pacientu aprūpei, par ko ārstniecības iestādes ir informētas. Katrai ārstniecības iestādei ir rīcības plāns darbam ārkārtas situācijā, līdz ar to vadlīnijas ir uzskatāmas par ieteikumiem, kas var palīdzēt darba organizācijā, nevis obligātu standartu. Vienlaikus jāuzsver, ka VI sagatavotā informācija uzskatāma kā rekomendācija – kāda būtu vēlamā rīcība un aprīkojums, nodrošinot atbilstošu ārstēšanu pacientiem, kuriem ir Covid-19.”

Taču lokālo slimnīcu vadītāji nepiekrīt. “Pirmo informāciju no ministrijas mēs saņēmām martā, nevis janvārī.

Ja tas būtu noticis janvārī, tad slimnīcām nebūtu aptrūkušies individuālie aizsardzības līdzekļi un Nacionālā veselības dienesta direktoram Labsvīram nebūtu tik lielā stresā, kā viņš to ir sacījis, jāveic aizsarglīdzekļu iepirkums,” teic viens no lokālo slimnīcu vadītājiem.

Lokālās slimnīcas

* 2. līmenis: Alūksnes, Preiļu, Tukuma un Krāslavas slimnīca.

* 3. līmenis: Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība, Kuldīgas un Madonas slimnīca, Cēsu klīnika, Dobeles un apkārtnes slimnīca, Jūrmalas slimnīca un Ogres rajona slimnīca.

 

 

Viedoklis: Covid-19 nevar izmantot līmeņošanai

Anda Čakša, Saeimas deputāte un bijusī veselības ministre: “Slimnīcu līmeņošana ir nepieciešama, bet jāņem vērā pašreizējā situācija, ar kuru šai līmeņošanai nevajadzētu būt saistītai. Nosacījumus, kurus uzliek saistībā ar Covid-19, nevar attiecināt arī uz slimnīcu līmeņošanu, jo tādas prasības nekur iepriekš nav bijušas.

SAISTĪTIE RAKSTI

To, ka kādai slimnīcai nav pietiekami aizsarglīdzekļu, saistīt ar slimnīcu līmeņa noteikšanu nav īsti korekti. Starp citu, prasība par obligātu infektologu nav noteikta pat reģionālajās slimnīcās, nemaz nerunājot par lokālajām.

Tad jau arī reģionālās slimnīcas neatbilst Covid-19 pacientu uzņemšanai. Vadlīnijas ir nepieciešamas laikus, nevis tad, kad pagājis mēnesis, kopš valstī izsludināta ārkārtējā situācija. Pēc tam teikt, ka kāds kaut ko nesaprot, nav korekti.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
“Ko tie okupanti dara klajā laukā? Kāpēc viņi nemaskējas? Kur ir tehnika?”
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 9
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā 34
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
FOTO. Tallinas ielas kvartālā apmeklētājus pulcē pirmais adventes tirdziņš 6
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Valdība atliek Jaunzemes pārcelšanu Finanšu ministrijas departamenta direktores amatā
13:30
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
13:15
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
13:15