Foto: Fotos593/Shutterstock

Tamponu, paketi vai piltuvi? Laikus nenomainīts tampons var izraisīt toksisko šoku 0

Paketes, tamponi, piltuves, mazgājamie auduma ieliktnīši, menstruālās apakšbikses – katram higiēnisko līdzekļu veidam ir savas priekšrocības un trūkumi. Kurš no tiem būs vispiemērotākais?

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

Ginekoloģe Margarita Puķīte iesaka visatbilstīgāko higiēnas līdzekli atrast, izmēģinot dažādus variantus, lai pārliecinātos, kurš rada vislielāko komfortu.

Ekoloģiskā dzīvesveida piekritējas, kā arī taupīgas sievietes izvēlas piltuves, mazgājamus auduma ieliktnīšus un men­struālās apakšbikses, ko var lietot daudzus gadus, nepiesārņojot dabu un ekonomējot naudu. Tām, kuras vēl nezina, jāpiebilst, ka pēdējās izskatās kā parasta seksīga apakšveļa un nebūt neatgādina autiņbiksītes.

Pareizi lietot

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī higiēnas līdzekļi ir radīti sievietes ērtībām, reizēm ginekoloģe pacientēm pēc mēnešreizēm novēro ārējo dzimumorgānu iekaisumu, kas saistīts ar to lietošanu. Vai nu nav izvēlēts piemērots līdzeklis, vai arī tas nav atbilstīgi izmantots.

Kaut asiņošana ir neliela, nav vēlams aizmāršības vai taupības dēļ staigāt visu dienu ar vienu paketi vai tamponu, jo tajā savairosies nevēlami mikroorganismi.

Novērots, ka sievietes, kuras pietiekami bieži nemaina higiēniskos līdzekļus, biežāk slimo ar urīnceļu infekcijām, jo tiek veicināta zarnu nūjiņu izplatīšanās – tās no taisnās zarnas atveres nokļūst līdz urīnizvadkanālam. Šā iemesla dēļ nevajadzētu aizrauties arī ar ļoti ciešu biksīšu valkāšanu.

Vēlams izvēlēties maksimāli dabīga materiāla higiēnas preces un mazgājamos biksīšu ieliktnīšus mazgāt 90 °C temperatūrā, lai iznīcinātu savairojušos mikroorganismus. Jārēķinās, ka arī ekoloģiskie tamponi un paketes var izraisīt alerģiju, taču tie ir dabai draudzīgāki.

Sievietes nereti uztraucas par ikdienas izdalījumiem no maksts, lai gan patiesībā tā ir normāla parādība. Tie ir fizioloģiski, jo maksts un dzemdes kakla gļotādas dziedzeri tos izstrādā, lai pasargātu no iekaisumu rašanās, tāpēc maksts vide ir skāba un spēj iznīcināt nelabvēlīgās baktērijas, kuras izraisa iekaisumus. Tāpēc diez vai vajadzētu pastāvīgi lietot ikdienas biksīšu ieliktnīšus, vēl tos pietiekami bieži nemainot, jo tie netieši var radīt iekaisumus.

Reklāma
Reklāma

Tampons komfortam

Daba paredzējusi, ka men­struāciju asinis iztek no sievietes ķermeņa, tādēļ rodas jautājums, vai ir veselīgi lietot tamponus, kas šo procesu uz laiku aizkavē. Margarita Puķīte teic, ka parasti problēmas nerodas un ierobežojumu to lietošanai nav, taču, ja tie sagādā diskomfortu, vajag izvēlēties cita veida higiēnas līdzekļus.

Nav šaubu, ka tampons ir visērtākais variants sportojot, dejojot vai citu fizisko aktivitāšu laikā.

Tas nav manāms no ārpuses un ļauj valkāt cieši piegulošas bikses. Tos, tāpat kā piltuves, var lietot arī nevainīgas meitenes, tikai izvēloties atbilstīgu izmēru. Nav pamata bažām, ka, ievietojot makstī tamponu, tiks pārplēsta jaunavības plēve, ja tā ir elastīga, taču, ja tā ir pārāk stingra, tas nemaz nebūs iespējams. Iesācējām vajadzētu iepazīties ar pareizu tampona ievadīšanas tehniku, tās pamācība ir ievietota iepakojumā.

Rodas arī jautājums, vai tampons nesausina maksti. Daktere Puķīte apstiprina, ka tas patiešām uzsūc sevī ne tikai menstruālos izdalījumus, bet arī visu makstī esošo sekrētu. Taču veselai sievietei pēc tampona izņemšanas maksts vide atjaunojas, jo dzemdes kakla un maksts gļotādas dziedzeri pastāvīgi izdala sekrētu.

Tā kā maksts anatomiski atrodas starp urīnizvadkanālu un taisno zarnu, kas mēdz būt gan pilna, gan tukša, ievietojot tamponu nepareizā virzienā, tas var būt sajūtams un izraisīt diskomfortu.

Menstruāciju laikā higiēnisku apsvērumu dēļ nevajadzētu peldēties, taču, ja tomēr to dara, ieteicams izmantot tamponu, lai pasargātu maksti no nevēlamām mikrofloras pārmaiņām.

Tikai jāatceras, ka tas uzsūc ne tikai menstruālos izdalījumus, bet arī ūdeni, tāpēc piebriedīs ātrāk un tas būs jāmaina biežāk. Svarīgi izvēlēties asiņošanas stiprumam atbilstīgu tampona izmēru, jo sauss tampons kairina maksts gļotādu. Ja sievietei ievadīta kontraceptīvā spirāle, var gadīties to aiz ūsiņām izvilkt ārā, īpaši, ja tampons ir sauss, ievietots pārāk dziļi un makstī atradies ilgāk, nekā vajadzētu.

Ārste norāda – agrāk pastāvēja uzskats, ka tampons kairina dzemdes kaklu, rosinot tā iekaisuma veidošanos, taču tagad atzīts – tam atrodoties makstī pieļaujamo laiku, problēmas nevar rasties.

Toksiskais šoks – no tampona!

Pret tamponu lietošanu nedrīkst izturēties vieglprātīgi. Ir ļoti svarīgi to mainīt ik pēc 2–4 stundām atkarībā no men­struālās asiņošanas stipruma. Ar to nevajadzētu doties naktī gulēt.

Laikus nenomainīts tampons var izraisīt ne tikai iekaisumu, bet pat ļoti smagu stāvokli – toksiskā šoka sindromu.

Visticamāk, daudzas ir lasījušas internetā par nāves gadījumiem no toksiskā šoka, kurš iestājies, lietojot tamponus. Biedējoši ir amerikāņu modeles Lorenas Vaseras fotoattēli, kurai tas beidzies ar kājas amputāciju.

Tomēr tie nav tikai šausmu stāsti. Ne velti tamponu lietošanas pamācībā atrodamas norādes par simptomiem, kuru parādīšanās gadījumā steidzami nepieciešama mediķu palīdzība.

Ilgstoši neizņemot tamponu, tajā sakrājas asinis, kas ir lieliska barotne mikroorganismiem, kuri ātri savairojas un var izraisīt iekaisumu. Taču, ja makstī esošo stafilokoku eksotoksīni, kas izdalās baktēriju augšanas laikā, iekļūst asinsritē, var attīstīties toksiskais šoks. To var veicināt dzemdes gļotādas iekšējā slāņa noārdīšanās laikā atvērtā asinsrites kapilāru sistēma. Jau pats nosaukums nozīmē, ka tas ir akūts stāvoklis un dzīvību apdraudoša situācija. Tas izpaužas ar augstu ķermeņa temperatūru, vairāku orgānu darbības traucējumiem, izsitumiem un ādas lobīšanos.

Tomēr, kā uzsver Margarita Puķīte, tikai tampons vien nevar izraisīt toksisko šoku, to nosaka organisma atbildes reakcija. Ja tas ir vesels un spēcīgs, tad spēj cīnīties pret infekciju. Tomēr laba pašsajūta vien nav garants, ka neradīsies problēmas, piemēram, veģetārietēm un dažādu nesabalansētu diētu ievērotājām organisms var nebūt pietiekami spēcīgs.

Videi draudzīgā piltuve

Pēdējā laikā arvien vairāk sieviešu pievēršas ekoloģiskam dzīvesveidam un meklē alternatīvas sintētiskajām paketēm un tamponiem. Laba izvēle ir menstruālās piltuves, kas nekaitē dabai un samazina atkritumu daudzumu.

Tomēr daudzām pret šo līdzekli joprojām ir aizspriedumi. Tā ir no medicīniskā silikona izgatavota piltuvveida ierīce ar nelielu āķīti galā, aiz kura to satvert vieglākai ievietošanai un izņemšanai.

Parasti ražotājs piltuvēm dod desmit gadu garantiju, taču, pareizi kopjot, tās var lietot neierobežoti ilgu laiku.

Piltuvei, līdzīgi kā tamponiem, ir dažādi izmēri un tilpumi: mazs (S), vidējs (M) un liels (L). Arī ievadīšana makstī ir līdzīga, taču sākumā tas būs mazliet grūtāk. Ievietojot to pareizi, tā cieši piegulst maksts sieniņām un neļauj notecēt garām ne asins pilītei. Atšķirībā no tampona, kas men­struālās asinis uzsūc sevī, piltuve tās uzkrāj. Pēc izņemšanas tās izlej un piltuvi izskalo ar tīru ūdeni. Arī laikus neizskalotā piltuvē, tāpat kā tamponā, var savairoties mikroorganismi un rosināt iekaisuma attīstību.

Atsevišķās situācijās piltuve nebūs labākā izvēle. Piemēram, dodoties pārgājienā, labāk izmantot citu variantu, ja paredzams, ka nebūs iespēju piltuvi izmazgāt. Arī vingrojot labāk lietot tamponu, jo piltuvei ir atvērts gals un asinis var līt laukā.

Katru reizi pēc lietošanas, proti, 2–4 stundām, piltuve jāizskalo ar tīru ūdeni un pēc men­struācijas jādezinficē, iegremdējot 70% spirta šķīdumā vai 6% ūdeņraža pārskābē. Pēc tam to rūpīgi noskalo zem vēsa tekoša ūdens.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.