Foto: Pixabay.com

Dzīve pēc laulības šķiršanas: 12 soļi ceļā uz laimi 1

Laulības šķiršana vienmēr saistīta ar stresu. Nav viegli nosvītrot pagātni un atkal sākt visu no baltas lapas. Situācija ir īpaši sarežģīta, ja ziņa par šķiršanos nāk negaidīti. Psiholoģe Sofija Jenikejeva portālā Psychologies.ru stāsta, kā pārdzīvot šo grūto laiku un atgriezties laimīgā dzīvē.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Psihologu novērojumi liecina, ka sāpīgā laulības šķiršana var radīt psiholoģisku traumu un savlaicīgi nepamanīta novest pie pēctraumatiskā stresa sindroma. Cilvēkam var būt uzmācīgas domas par traumatisko notikumu, murgi, trauksme un vētrainas emociju izpausmes, reaģējot uz lietām, kas atgādina par šķiršanos.

Lai nenonāktu tādā stāvoklī, ir svarīgi savlaicīgi novērtēt tā rašanās risku.

Laulības šķiršanas riski un sekas

CITI ŠOBRĪD LASA

• Lēmumu par šķiršanos pieņēma partneris, lai gan tu vēlētos turpināt attiecības, turklāt ziņa par šo lēmumu nāca kā pārsteigums. Tāda situācija iedragā pašvērtējumu.
• Visa tava dzīve bija pakārtota attiecībām. Tev nav savu draugu, dzīvokļa, darba, interešu. Nav neviena, uz kuru paļauties.
• Tā nav pirmā reize, kad attiecības beidzas ar partnera aiziešanu. Tev sāk šķist, ka ar tevi kaut kas nav kārtībā, tu esi nolādēta, neesi radīta ģimenei.
• Tu apprecējies ļoti agri, un vīrs burtiski pārņēma lēmumu pieņemšanas un rūpju stafeti par tevi no tavas mātes. Tādā situācijā vari justies kā bezpalīdzīgs bērns.
• Jūs izšķīrāties, bet esat spiesti pavadīt kopā daudz laika (kopīgs dzīvoklis, darbs, bizness). Tu nevari atdalīties no partnera un sākt dziedēt brūces, pēc tam veidot atsevišķu dzīvi.

Visos nosauktajos gadījumos jāsaprot – pastāv risks, ka gūsti psiholoģisku traumu un tev nepieciešams atbalsts.

Kas šajā laikā notiek smadzenēs?

Emociju ķīmija

Mūsu domas nenosaka, bet tikai izskaidro emocijas, ko izraisa hormonālais kokteilis.

Garastāvokli galvenokārt veido dopamīns un serotonīns. Turklāt var teikt, ka katra mūsu rakstura iezīme saistīta ar hormoniem – testosteronu, dopamīnu/noradrenalīnu, estrogēnu un serotonīnu.

Serotonīns ir prieka hormons. Ja serotonīna līmenis pastāvīgi ir augsts, tad tevi var saukt par mierīgu, pacietīgu cilvēku ar sen nostabilizējušos draugu loku. Tev ļoti svarīgas noturīgas, stabilas attiecības un tradīcijas, tu esi sociālo normu atbalstītājs. Tas nozīmē, ka laba garastāvokļa sistēma smadzenēs aktīvi strādā stabilā un uzticamā ģimenes sistēmā ar vienu partneri visam mūžam.

Līdz ar to jebkura stabilitātes zaudēšana, attiecību pārtraukšana, tradīciju pārkāpšana sagrauj vadošo prieka no dzīves gūšanas sistēmu.

Ja nav prieka avota, dzīve kļūst sarežģīta. Garīgās sāpes pārvērš pasauli par Maļeviča “Melno kvadrātu”. Panākumi darbā vai sportā, vakars ar draugiem un jauki laika apstākļi nespēj iepriecināt.

Reklāma
Reklāma

Ja tev patīk jaunumi, viegli vari mainīt savu vaļasprieku, darba vietas, sociālo loku, tad šķiršanās tevi neietekmēs ļoti negatīvi. Tev ir vieglāk pielāgoties pārmaiņām. Ja vien neuzskatīsi šķiršanos par personisku neveiksmi, ko nevar izskaidrot un mainīt.

Kā sev palīdzēt?

12 soļi ceļā uz laimīgu dzīvi

1. Pieņemt šķiršanās faktu

Ja tev pateikts skaidrs “nē” vai bijušajam partnerim jau parādījusies jauna otrā puse, tev jāpieņem fakts, ka šajā stāstā pienācis epilogs. Ja lolosi cerības uz tā turpinājumu, nevarēsi sev palīdzēt, jo kāpēc kaut ko darīt, ja drīz viss atgriezīsies savās vietās, tikai mazliet jāpagaida. Atceries, ka tāds gaidīšanas laiks var ilgt gadiem.

2. Sazemējies

Ja jūti, ka sāpes ir nepanesamas, un drūmās domas prātā nebeidz riņķot, tad šis uzdevums palīdzēs pārvirzīt uzmanību no galvas uz ķermeni.

Noliec abas kājas uz grīdas, pēdas piespied grīdai. Sajūti pēdas, aizver acis un iedomājies, ka esi koks, kurš ieaudzis zemē ar visu spēcīgo sakņu sistēmu. Paliec šajā stāvoklī, līdz sajūti, ka pamazām prāts nomierinās un tevi pārņem miera izjūta. Iespējams, ka iztēles ainas uzburs mākoņainas debesis vai mirguļojošu upes ūdeni.

Aplūko šī attēla detaļas un iemācies papildināt ar jaunām. Laika gaitā viegli iemācīsies nomierināt sevi jebkurā stresa situācijā, dodoties uz šo drošo vietu.

3. Samazini sāpes

Atceries, ka galvenais noteikums cīņā ar dvēseles sāpēm ir tāds pats kā fizisku traumu gadījumā.

Diagnosticēt cēloņus (tavā gadījumā mēs runājam par laulības šķiršanu), iedzert pretsāpju līdzekļus un sākt ārstēšanu. Tātad, diagnoze. Izskati sākumā uzskaitītos riskus. Kas tieši tev nodarīja vislielāko kaitējumu? Ar to arī cīnīsies.

Pretsāpju līdzekļi ir cilvēki, kas tevi mīl. Piezvani draugiem un radiniekiem, bet tikai tiem, kas ir gatavi uzklausīt un atbalstīt. Atslēgas vārds ir atbalsts. Nevajag sazināties ar cilvēkiem, kas tikai pasliktinās emocionālo stāvokli ar frāzēm no sērijas: “Es taču teicu, tu pati esi vainīga.”

Atceries, ka alkohols nepalīdzēs. Īslaicīgs atvieglojums novedīs pie stāvokļa pasliktināšanās nākamajā dienā. Sāpes, trauksme, depresija un sevis vainošana, ko jūti, paģiru brīdī dramatiski palielināsies.

4. Raudi un sēro tik daudz, cik nepieciešams

Neizraudātās un neizsērotās bēdas pārvērš mūs par bruņās tērptiem bruņiniekiem, efektīvi bloķējot visas emocijas. Šajā gadījumā tiks bloķētas ne tikai skumjas, sirdssāpes, izmisums, bet arī prieks, laime, iedvesma un iespēja nākotnē atkal iemīlēties.

5. Tiec skaidrībā ar hormoniem

Atrodi avotu, lai saglabātu serotonīna un dopamīna līmeni. Labākie palīgi būs sports, saule un pareizs uzturs.

Serotonīna līmeni var pacelt ar antidepresantiem, bet tos vērts izmantot tikai tad, ja tev jau ir depresija un ārsts tos izrakstījis. Ja esi dabisko metožu atbalstītājs, tad sazinies ar dietologu. Viņš ieteiks atbilstošu uzturu, kas palīdz piegādāt aminoskābi triptofānu, kas ir atbildīgs par serotonīna sintēzi.

Dopamīns palielinās, kad izvirzi mērķus un tos sasniedz, tāpēc neaizmirsti radošas, darba, sporta ambīcijas. Katru dienu nosaki sev vispirms mazos un pēc tam arvien sarežģītākus, bet sasniedzamus mērķus.

6. Ierobežo jebkurus kontaktus ar bijušo

Noīrē sev dzīvokli, sadaliet biznesu, biežāk apciemo draugus, ja šobrīd jūs joprojām saista kopējs darbs vai dzīves telpa.

Neseko viņam sociālajos tīklos, neizprašņā par viņu paziņas, nemeklē iemeslus, lai tiktos. Nesniedz viņam slepenus (kā tu domā) signālus par sevi. Nepublicē fotoattēlus, tādus citātus, kā, piemēram: “Mani ir grūti atrast un viegli pazaudēt.” Saproti, ka, jo vairāk laika un enerģijas tērē attiecībām, kuras ir beigušās, jo ilgāk tajās iestrēgsi.

Par šo tēmu ir skaista līdzība.

“Kāds vecs vīrs atklāja mazdēlam dzīves patiesību:

– Cilvēkā rit cīņa, kas atgādina divu vilku cīņu – melnā un baltā. Melnais vilks pārstāv ļauno: skaudību, greizsirdību, nožēlu, egoismu, ambīcijas, melus. Baltais vilks pārstāv labo: mieru, mīlestību, cerību, patiesību, labsirdību un uzticību.

Mazdēls aizdomājās un jautāja:

– Un kurš vilks beigās uzvar?

– Vienmēr uzvar tas vilks, kuru tu baro.”

7. Cilvēku enerģija

Izvelc sevi no mājas – uz izstādi, sporta nodarbību, peldbaseinu, pastaigām.

Pats fakts, ka izkāpi no gultas bez ārkārtējas nepieciešamības, jau ir maza uzvara.

Piespiedi sevi apģērbties un uzkrāsoties – vēl viena uzvara. Tagad galvenais noslēpums. Kad esi starp cilvēkiem (pat svešiniekiem un neko nerunājot), vientulības sajūta atkāpjas. Turklāt, pateicoties spoguļu neironiem, tu uzsūc apkārtējo noskaņojumu.
Trenažieru zālē, teātrī un izstādēs parasti ir daudz cilvēku ar aktīvu dzīvesveidu, kuri nav pametuši novārtā savu ķermeni un garu. Ļauj sev inficēties ar viņu noskaņojumu.

8. Beidz vainot sevi

Cēloņu un kļūdu meklēšana sākotnējā stadijā nav konstruktīva, un visbiežāk pārvēršas par sevis šaustīšanu. Seko līdzi brīžiem, kad domās sāc sevi spīdzināt. Kā atšķirt konstruktīvu analīzi no netaisnīgas kritikas? Ja jau kuro dienu pēc kārtas uzdod sev jautājumus no sērijas: „Kā es varēju tā kļūdīties, būt tāda muļķe” un nonāc sāpju un izmisuma stāvoklī, tad tā ir agresija pret sevi un strupceļš.

Saprotot, ka nodarbojies ar sevis šaustīšanu, atgriezies pie pirmajiem soļiem no mūsu saraksta.

9. Atsakies no atriebības plāniem

Dažreiz vienīgie prieka avoti ir sapņi par atriebību. Problēma slēpjas tajā, ka kādā brīdī šīs ilūzijas kļūst par dopamīna un tātad arī prieka avotu. Dopamīna receptori neatšķir reālu rezultātu sasniegšanu no tā sasniegšanas spilgtās fantāzijās.

Tā vietā, lai veiktu darbības reālajā dzīvē (sports, pastaigas, radošais darbs), tu sāc dzīvot fantāzijās. Kamēr viņš jau dzīvo ar citu sievieti, tu zaudē iespēju iepazīties ar jaunu cilvēku.

10. Nosaki robežas

Pamazām sāc veidot savu jauno pasauli, bez bijušā partnera. Tādu, kurā tev ir savas intereses, draugi un plāni. Protams, darbs ar robežām ir garš psihoterapeitiskais process.

11. Atver savu sirdi, pat ja tas sāp

Izmanto handikapa principu. Principa autors Amots Zahavi uzskatīja, ka informāciju par genoma kvalitāti parāda dzīvi apgrūtinošas pazīmes. Piemēram, liela aste, pārāk spilgts apspalvojums, skaļi kliedzieni, pārlieku lieli ragi – tas viss ir genoma kvalitātes rādītājs. Ar tādiem ir grūtāk slēpties un aizbēgt no plēsoņām, tikai ļoti izveicīga būtne ar tādiem pārmērīgiem rotājumiem varēs izdzīvot līdz dzimtas vairošanas brīdim.

Ļauj savai laulības šķiršanas pieredzei kļūt par handikapa principu.

Atvērt savu sirdi un turpināt ticēt mīlestībai, ja izjustas nodevības sāpes, ilūziju un plānu sabrukums, pašapziņas kritums, depresija, bailes – tas ir īsts neprāts. Tikpat absurdi drosmīgs kā pārāk lielā un spilgtā pāva aste. Bet galu galā tikai tādi neprātīgi drosminieki iegūst patiesi cienīgas balvas!

Jebkuram vīrietim būs skaidrs, ka, ja esi tik drosmīga un stipra, nekritīsi histērijā par niecīgāko problēmu, bet, gluži pretēji – varēsi, ja nepieciešams, kļūt par uzticamu atbalstu.

12. Meklē jēgu

Spērusi visus iepriekšējos soļus, esi gatava risināt konstruktīvu dialogu ar sevi. Atceries, ka ieteicu sākotnējos posmos bezgalīgi neatcerēties pagātni un meklēt tajā kļūdas? Kad esi atguvusies, nospraudusi robežas, atradusi vaļaspriekus, sazemējusies, tad vari sākt analizēt pagātnes pieredzi bez sevis vainošanas.

Psihologs Viktors Frankls rakstīja par eksistenciāla pavērsiena nepieciešamību: tev jāpārtrauc sev vaicāt – par ko man tas un jāsāk jautāt – ko es varu no tā mācīties? Ar šādu formulējumu varēsi noskaidrot, ka, pateicoties tam, kas noticis, satuvinājies ar tuviniekiem un draugiem, atradi jaunas intereses, sapņus un kļuvi par pilnīgi citu cilvēku. Varbūt jau zini vismaz vienu atbildi uz jautājumu: “Kāpēc tas notika ar mani?”

Uz priekšu, jaunā dzīvē

Klientu pieredze apliecina psiholoģes pārliecību, ka šķiršanās ir tieši tā krīze, kas liek mums pievērsties sev. Daudziem pirms laulības šķiršanas visu dzīvi noteica partnera vajadzības. Sev neatlika laika. Kad pienāca ziņa par laulības šķiršanu, sākumā gribējās tikai apgulties un nomirt.

Tad ar izmisumu un sāpēm nācās virzīties uz priekšu, pie jaunas jēgas. Kad aptrūkās spēka, palīgā nāca draugi, un vispirms tu iemācījies balstīties uz viņiem, bet pēc tam – palēnām uz sevi.

Sieviete, kas iemācījusies paļauties uz sevi, vairs nebaidās ieskatīties spogulī, uzsmaidīt sev un doties pasaulē. Viņa ir gatava īstenot plānus un sapņus, flirtēt ar pievilcīgiem vīriešiem, apprecēties un vienkārši priecāties par dzīvi un to izbaudīt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.