Foto – Matīss Markovskis

pH diēta – blēņas! Mītus par ēšanu atmasko uztura speciāliste Ksenija Andrijanova 15

Inese Liepiņa, stils un grims – Lolita Graudiņa, apģērbs Ksenijai no veikala ZARA

VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus 14
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD 84
Lasīt citas ziņas

Viegli pieejamā informācija gluži kā nekontrolējams ūdenskritums ik dienu gāžas pār cilvēku galvām bez sīkākiem paskaidrojumiem par to, ka šis ūdens ir arī jāfiltrē. Pašpasludināti speciālisti māca ne vien skaisti dzīvot un veidot attiecības, bet arī klāsta medicīnu nomelnojošas sazvērestības teorijas un apgalvo, ka ar piemājas meža veltēm iespējams izārstēt pat vēzi un hepatītu. Ir ļaudis, kam derdzas melu un puspatiesību uzvaras gājiens, un viena no viņiem ir kvalificēta uztura speciāliste Ksenija Andrijanova, kura nežēlo savu laiku šarlatānu atmaskošanai.

Ksenijas plānotājā ir maz brīvu vietu – darba stundas viņa vada bērnudārzā, veidojot mazajiem ķipariem piemērotas ēdienkartes, uzrauga higiēnu virtuvē un sniedz pirmo palīdzību, bet brīvajā laikā lasa lekcijas, vada neformālus izglītības kursus un aktīvi komentē dažādus procesus interneta vidē. Neraugoties uz saspringto grafiku, viņa tagad arī atvērusi blogu www.ksenijakomente.lv, kurā sniedz kritiskus komentārus par veselības aprūpi un uzturu, kā arī atmasko dažādu pseidozinātņu radītos melus. Blogs ir svaiga lappuse jaunās sievietes dzīvē. Iepriekš ar atziņām viņa dalījusies sociālajos portālos, taču tad sapratusi, ka privātā dzīve jāatdala no profesionālās.

CITI ŠOBRĪD LASA

No badošanās līdz veselības aprūpei
Pareizs uzturs un medicīna Ksenijai kļuvuši par sirdslietu, bet tā nav bijis vienmēr. “Kad divpadsmitajā klasē domāju, ko tālāk mācīšos, zināju, ka tas nekādā gadījumā nebūs saistīts ar medicīnu un bērniem, taču nekad nesaki nekad,” smejoties atceras Ksenija. Pēc labākās draudzenes aicinājuma viņa kādudien attapusies Rīgas Stradiņa universitātes atvērto durvju dienā, kur uzzinājusi par programmu, kas veltīta uzturzinātnei. Tas šķitis vilinoši – sapratīs, ko un kā ēst, un vēl citiem spēs palīdzēt.

Izvēli pastiprinājis arī tas, ka pati tolaik jau vairākkārt ar apšaubām metodēm bija cīnījusies pret lieko svaru. “Man nebija pieejama laba literatūra, tāpēc izmantoju diētas, ko slavēja sieviešu žurnāli. Parasti tās bija no sērijas – ēdam ābolus divas nedēļas, un būsim ļoti skaistas. Ja kādu dienu atļāvos apēst ko vairāk, nākamajā badojos. Man nebija neviena, kurš pateiktu, ka daru nepareizi. Taču viss negāja gludi, un tad arī sapratu, ka laikam rīkojos aplami.”

Uztura speciāliste cenšas ievērot veselīgu dzīvesveidu, tomēr atzīst, ka nav pārcilvēks, tāpēc arī viņai reizēm gadās apēst kaut ko no ātro ēstuvju klāsta vai pusnaktī uzcept kartupeļus.


Studijas, kas mainīja dzīvi
Sākot studijas, meitene bijusi kā balta lapa un pati ticējusi lietām, pret kurām šodien vēršas. Viss mainījies trešajā kursā, kad iegūtās zinības dažādos priekšmetos veidoja kopskatu par to, kā patiesībā funkcionē cilvēka organisms. Rozā brilles tad nomainījis skaidrs skatiens uz pasauli.

Savukārt maģistratūrā nācies padziļināti pievērsties pētniecībai. Šajā laikā Ksenija atskārtusi, ka apkārt ir neizmērojami daudz nepatiesas informācijas. Ar piemānītajiem klientiem viņa sastapusies arī praksē. “Reiz kāda sieviete man agresīvi aizrādīja, ka manis izveidotā ēdienkarte neveido sārmainu vidi organismā. Kad mēģināju paskaidrot, ka pH diēta ir mārketinga triks, viņa bija pārsteigta.”

Reizēm bijis īpaši grūti – cilvēki maksājuši par vizīti, nākuši ar savām gaidām un cerībām, taču beigās saņēmuši ko citu. Šādi gadījumi jauno speciālisti pamudinājuši cītīgāk pievērsties uztura melu pētniecībai.

“Sākumā retu reizi kaut ko atmaskoju, ieliekot savā feisbuka vai tvitera profilā. Tad pamanīju, ka šīs tēmas izraisa lielu rezonansi – cilvēki stāsta, komentē. Sapratu, ka tas jādara biežāk,” viņa atceras pirmsākumus. Labi noformulēt domas palīdzot ne vien medicīniskā izglītība, bet arī nesen sāktās komunikācijas studijas.

KSENIJA ATMASKO

pH diēta
Uzskats, ka uztura pH (skaitlis, kas raksturo skābumu un bāziskumu) spēj ietekmēt mūsu veselību, ir ļoti dziļi iesakņojies – par to runā plašsaziņas līdzekļos un raksta grāmatās. Patiesībā tam nav nekāda sakara ar zinātni un realitāti. pH diētas piekritēji apgalvo, ka produkti, kas organismā izraisa skābu reakciju, veicina saslimšanas, savukārt produkti ar sārmainu reakciju uzlabo veselību. Taču produkta skābajai vai sārmainajai reakcijai nav nozīmes, jo tā tikai nedaudz ietekmē urīna pH, bet tas neskar ne veselību, ne citas organisma norises. Turklāt pašam gremošanas traktam nav vienāds pH – kuņģī ir skāba vide, bet, ēdiena kumosam ceļojot tālāk pa gremošanas traktu, pH kļūst sārmains.

Vēl aplamāka ir doma, ka uztura pH var ietekmēt asiņu pH. Tas nav iespējams. Asiņu pH nepārtraukti ir diapazonā no 7,35 līdz 7,45. Pat niecīgākas pārmaiņas uz vienu vai otru pusi izraisa draudus dzīvībai. Tāpēc nevar teikt – jo sārmaināk, jo labāk. Ja ir apstākļi, kas apdraud asiņu pH līmeni, ieslēdzas aizsargmehānismi, kas neļauj to mainīt. Uzturam tas nav pa spēkam. Šo līmeni būtiski var mainīt vien saindēšanās, plaušu vai nieru mazspēja, dekompensēts cukura diabēts un daudzas citas nopietnas slimības.

Detox
Detox idejas pamatā ir pieņēmuma, ka mūsu organismā uzkrājas toksīni, ko nepieciešams izvadīt, ēdot vai dzerot speciālus produktus. Šīs īpašības visbiežāk piedēvē augļu smūtijiem un citiem dzērieniem, bet visiem šāda veida produktiem ir spēcīga mārketinga aizmugure. Tiem ir viens mērķis – iegūt no cilvēka naudu, pretī solot izdarīt to, ko jau aktīvi dara mūsu aknas, nieres, plaušas un sviedru dziedzeri.

Tiesa, ir pacienti, piemēram, narkotiku lietotāji, kuriem tiešām nepieciešama detoksikācija. Taču tā ir nopietna medicīniskā procedūra, kurai nav saistības ar brīnumdzērieniem. Veselam organismam šāda attīrīšana nav vajadzīga. Kā piemēru var minēt mehānismu, ar kuru aknas pārvērš alkoholu. Dzēriena sadalīšanās produkts acetaldehīds ir ļoti bīstams organismam, bet aknas nekavējoties to sadala nekaitīgos savienojumos. Ja toksīni tiešām tik aktīvi uzkrātos organismā, kā to mēģina skaidrot detox piekritēji, mēs nevarētu normāli funkcionēt. Lietojot uzturā augļu ūdeņus un kokteiļus, tiks uzņemta laba vitamīnu, antioksidantu un minerālvielu deva, taču papildu detoksikācija nenotiks.

Visu rakstu par Kseniju Andrijanovu lasiet žurnāla 36,6°C decembra numurā vai tā elektroniskajā versijā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Paziņojums “Rīgas satiksmes” transportā radījis neizpratni pasažieros: “Stulbs ieteikums!”
VIDEO. Krievijas komandieri pavēlējuši izveidot “dzīvās barjeras”, lai aizkavētu paši sava karaspēka atkāpšanos
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
VIDEO. Krievijas komandieri pavēlējuši izveidot “dzīvās barjeras”, lai aizkavētu paši sava karaspēka atkāpšanos
Sašutums: Rīga strauji pārvēršas par Āfriku… Kāpēc nevienā kebabnīcā nerunā latviski?
Tiesa ķidā Terehovas korupcijas lietu – “tējas naudas” ņemšanas tradīcija Latvijas muitā esot ļoti sena
Aktieris Juris Hiršs kļuvis par mednieku: “Daudzi nemaz nesaprot, ko mednieks dara”
FOTO. Sarkandaugavā un Uzvaras parkā uzziedējusi iespaidīga krokusu “jūra”
FOTO. Pianists Vestards Šimkus ar sievu Elīnu bērniem māca skaitīt lūgšanas un nelaiž bērnudārzā
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
FOTO. Skatītāju emociju sprādziens un sajūsma: talantīgi latviešu mūziķi uzstājas ar tautasdziesmu programmu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Dārznieku triki, lai puķzirņi ziedētu visu vasaru
11:18
Sizeer – plašs apavu, apģērbu un streetwear aksesuāru klāsts
11:10
Gunta, Ginta un Gunda – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
10:19