Foto – Shutterstock.com

Novērot ēst gatavošanu un citas idejas, kā ieinteresēt mazuli ēst jaunus ēdienus 0

Ievērojot, ka mazs bērns konsekventi atsakās no jaunu produktu izmēģināšanas ēdienkartē, vecāki bieži satraucas un savā izmisumā pat mēdz izmantot ēdiena “iemānīšanas” taktiku. Tomēr jāatceras, ka vecāku uzdevums nav savam bērnam likt jauno ēdienu ēst par katru cenu. Jāiemāca to tikai pagaršot, iesaka Inita Kaže, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu gastroenteroloģe un kampaņas par mazu bērnu pareizu uzturu “Mazais nav lielais” eksperte.

Reklāma
Reklāma

Apgūstiet “sarunāšanas” metodi

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Papildinot 1 – 3 gadus veca bērna ēdienkarti ar jauniem produktiem, vecākiem tie nav jāuzspiež. Bērns ap gada vecumu mācās kļūt neatkarīgs un veikt darbības bez vecāku līdzdalības, tādēļ mazais ar savu viedokli aktīvi iesaistās arī ēšanas procesā. Vecākiem šajā brīdī iesaku ļaut bērnam pašam izvēlēties, cik daudz no ēdienreizes apēst, bet par jauno produktu, ar kuru vēlaties mazā ēdienkarti papildināt, sarunājiet, lai mazais to vismaz pagaršo. Uzspiest kaut ko ēst gan nevajadzētu, jo tas var radīt negatīvu pieredzi, ar laiku ietekmējot apetīti, t.i., arī ēšanas procesu.

Iesaku vecākiem jau bērna pirmā dzīves gada otrajā pusē ļaut mazulim piedalīties vecāku ēdienreizēs vērotāju lomā. Bērnam ir jāredz, kā un ko ēd vecāki. Kad bērns sasniedzis gada vecumu, tiek uzskatīts, ka viņam sācies ēšanas manieru, uzvedības un paradumu veidošanās laiks. Šajā bērna dzīves posmā vecāki ir piemērs ēšanas paradumu pieredzes veidošanai. Tādēļ pieaugušajiem arī pašiem uzturā jāizmanto plašs ēdienu klāsts, kurā iekļautas visas uztura produktu grupas. Šādi bērns redz, ka arī viņa vecāki, kas ir viņa skolotāji, ēd visus tos ēdienus, kas pašam bērnam sākotnēji ēdienkartē ir jaunums. Ar bērnu ir ļoti svarīgi sarunāties, proti, izskaidrot noteiktas uztura grupas vai produkta lietošanas nepieciešamību viņam saprotamā valodā. Vēlākā vecumā vecākiem jāatrod veids, kā bērnam saprotamā veidā izskaidrot, kādēļ konkrētais ēdiena produkts ir veselīgs, kādu uzdevumu tas veic mazā veselības labā. Šādi bērnā veidosies izpratne un vēlme jauno ēdienu ne tikai nogaršot, bet arī apēst.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.