"’Mørketid" no norvēģu valodas tulkojumā nozīmē "Polārā nakts", ko paši norvēģi dēvē par "Tumšo laiku", tādēļ vēl jo aizraujošāk šķita izvēlētais performances sākums plkst. 23.23. Izstādes atklāšanā Anna Maskava rādīja savu performanci – mazgāja matus vannā, tā simboliski paužot depresijas cikliskumu – tuvojies tam, ka kļūst labāk, taču atkal ieslīgsti mokās…
"’Mørketid" no norvēģu valodas tulkojumā nozīmē "Polārā nakts", ko paši norvēģi dēvē par "Tumšo laiku", tādēļ vēl jo aizraujošāk šķita izvēlētais performances sākums plkst. 23.23. Izstādes atklāšanā Anna Maskava rādīja savu performanci – mazgāja matus vannā, tā simboliski paužot depresijas cikliskumu – tuvojies tam, ka kļūst labāk, taču atkal ieslīgsti mokās…
Foto no Annas Maskavas personiskā arhīva

Ne viss ir tā, kā izskatās! Fotomāksliniece Anna Maskava atklāti par depresiju un mākslu 0

Daudzi depresijas pacienti, neapzinādamies savas kaites nopietnību, nemeklē ārsta palīdzību, līdz ar to slimība paliek nepamanīta un var progresēt. Ar fotomākslinieci Annu Maskavu ir citādi, viņa par to runā! Turklāt tik drosmīgi, ka šo slimību interpretējusi savā personālizstādē “Mørketid”, kas līdz 3. jūlijam skatāma Kalnciema kvartāla galerijā.

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

Itin bieži dzirdam kādu sakām: “Ai, man ir depresija, negribas neko darīt…”, taču šī it kā starp citu izteiktā frāze patiesībā var liecināt par nopietnu saslimšanu.

Ja nomākta pašsajūta saglabājas ilgāk par divām nedēļām, tā var būt pirmā depresijas pazīme.
CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi kā fotogrāfijā, kur svarīga ir gaisma, arī cilvēka nervu sistēmas līdzsvara un psihiskās stabilitātes ietekmētājam serotonīnam jeb tā dēvētajam laimes hormonam būtisks ir gaišums – serotonīns nervu šūnās veidojas tieši gaišā dienas laikā no aminoskābes L-triptofāna, tāpēc bieži runā par tā saucamo sezonālo depresiju rudenī un ziemā, kad serotonīna sintēzei pietrūkst saules. Taču izskanējis arī cits zinātnieku viedoklis, ka depresijas veidošanos neietekmē laika apstākļi.

Pret aizspriedumiem

Sabiedrībā par šo kaiti ir daudz aizspriedumu, ka depresija neesot slimība, bet vien vājums, ka cilvēki paši vainīgi, ka vairāk slimojot sievietes, taču tā nav, jo vīrieši, baidoties iet pie ārsta, klusi cieš un visvairāk tieši viņi izdara pašnāvību…

Anna Maskava
Foto: Andis Kulmanis

Starp citu, šogad veiktajā iedzīvotāju aptaujā konstatēts, ka Latvijā teju 120 000 pieaugušo varētu būt depresijas simptomi. Pētnieks Roberts Ķīlis aplēsis, ka Latvijā kopējais depresijas skarto iedzīvotāju skaits ir 8%, sievietes to pārdzīvo divreiz vairāk nekā vīrieši.

Savu artavu garīgās veselības uzlabošanai devusi Rīgas Stradiņa universitātes absolvente Anna Maskava, kuras fotogrāfijās depresija kalpo gan kā mākslas darbu katalizators, gan mākslinieciskās stratēģijas vadmotīvs. Fotogrāfiju sērija sasaucas arī ar šā gada Rīgas performances mākslas festivāla “Kontroles fenomens” tēmu, kur depresijas tematiskais loks akcentē sabiedrības normas un ekspektācijas.

Kā norādīts “Slimību profilakses un kontroles centra tematiskajā ziņojumā”, “psihisko veselību nav iespējams sasniegt, ja sabiedrībā valda aizspriedumi (stigma) pret psihisku saslimšanu – mīti, aizspriedumi pret slimajām personām, bailes no vēršanās pēc palīdzības un sabiedrības nosodījuma ir faktori, kuri nereti attur cilvēku vērsties pēc palīdzības, lai saņemtu mūsdienīgu un efektīvu ārstēšanu, vēl pirms slimība ir atstājusi vērā ņemamas sekas cilvēka spējā sociāli funkcionēt.”

Foto ar cūkas galvu

Sintezējot fotogrāfijas un performances mākslas medijus, Anna Maskava vizualizē ar depresiju sirgstoša cilvēka psihoemocionālos un fiziskos stāvokļus, piemēram, uzmācīgas domas, trauksmi, apātiju, bezmiegu, intereses zudumu u. c. “Simptomus vizualizēju ar abstrahētiem žestiem, simboliem, tie nav dokumentāli.”

Pašportreti risināti romantiski poētiskā estētikā, kur autore nevis dokumentē savu pieredzi, bet cenšas distancēties no sevis, konstruējot vispārinātus un abstrahētus tēlus. Šādas tēlveides pamatā ir vēlme absolutizēt personīgo stāstu, atstājot telpu interpretācijai, kā arī vizuāli parādīt slimības pieredzi, ko nereti ir grūti aprakstīt vai definēt vārdos. “Ikvienam vajadzīgas emocijas, taču depresija sākas tad, kad jūti – tā sāk traucēt dzīvot.

Man tā bija ap laiku, kad strādāju Norvēģijā, aiz Polārā loka. Savas pieredzes izjūtas sāku fotografēt 2016. gadā.”

Interesanti, ka Anna sava garīguma un sevis apzināšanās meklējumos pabijusi dažādās subkultūrās: hipijos, metālistos, nedaudz arī gotos…

Paužot veģetārismu, īstenojusi gotiski skarbu ideju – fotografējusi cūkas galvu. “Par kāda izlaiduma fotografēšanu algā saņēmu cūkas galvu… Toreiz bija karsta vasara, galva bija smaga, to nesa divas meitenes, kuras bija kleitās un sarkanās augstpapēžu kurpēs. Diezgan iespaidīga aina!” Anna Maskava akcentē, ka pilsētas vide viņu neiedvesmo, patīk fotografēt dabā, nereti konkrētā vietā, kas iepazīta.

Turklāt šīs vides fotografēšanai izmanto turpat esošas lietas: lapas, zarus, akmeņus, ābolus… Viss patiess, īsts!

Dažreiz ir sagatavotas skices idejas improvizācijai. “Manas fotogrāfijas ir simetriskas, statiskas, kompozīcija – centrāla, tādā veidā norādu uz izolētu, nedaudz apātisku depresijas stāvokli. Simetrija liek skatītājam arī nojaust manu domu, ka no ārpuses viss izskatās skaisti, bet cilvēka būtībā, iekšpusē – citādi. Ne viss ir tā, kā izskatās.

Uzmetot vien skatienu, nepateiksi, vai cilvēkam ir šī kaite. Ar savu fotostāstu solidarizējos ar viņiem, iedrošinu pārvarēt savu vientulības izjūtu. Aktualizējot šo tēmu, arvien biežāk sastopos ar līdzcilvēkiem, kam ir šī kaite, bet viņi klusējuši, jo baidījušies atklāt savas veselības problēmas. Tikai pēcāk uzzinām viņu likteņstāstu, piemēram, izcilais aktieris Robins Viljamss, sirgdams ar smagu depresiju, izdarīja pašnāvību… Iedrošināt, pārvarēt savas bailes, iedrošināt arī sabiedrību runāt par šo kaiti – tāda ir mana misijas apziņa.”

Uzziņa

Depresija ir nopietna un plaši izplatīta saslimšana, kas skar jūtas, domas, uzvedību un fiziskās funkcijas. Ikviens kādā dzīves posmā var justies nelaimīgs vai bēdīgs, tomēr ir svarīgi saprast atšķirību starp bēdāšanos vai ciešanu no kāda depresijas veida. Pat tad, ja ārsts jums ir diagnosticējis depresiju, neuztraucieties – pateicoties mūsdienu medicīnas attīstībai, tā ir kļuvusi par ārstējamu slimību.

Svarīgi ir laikus apzināties depresijas simptomus un doties pie ārsta, lai saņemtu palīdzību.

Depresija var rasties pēkšņi, bez brīdinājuma, tāpat to var izraisīt psiholoģiska trauma, stress un problēmas sadzīvē.

Lai arī lielāks depresijas risks ir cilvēkiem gados, tomēr šī slimība ir izplatīta arī jauniem cilvēkiem, turklāt depresija var būt ģenētiski mantota no kāda ģimenes locekļa. Vairāk depresijai ir pakļautas sievietes, tāpat slimību var izraisīt arī kāda fiziska saslimšana.

Viedoklis

Guna Supe, vēdiskā psiholoģe

“Lai gan biežāk par depresijas laiku mēdz minēt rudeni – tumšās novakares, kad ir nomākts garastāvoklis, grūti aizmigt, tomēr arī vasaras saulgriežu laiks daudziem var saasināt šo kaiti.

No pieredzes zinu, ka vairāk slimo sievietes, īpaši tās, kurām ir zema pašapziņa – nomāc vientulība, skaudība, ka citām ir ģimene, bērni, bet es viena…

Depresija var uzliesmot arī pēc svinībām, kad esi atkal savā ierastajā, ikdienišķajā un haosa pluinītajā vidē. Šī kaite jāārstē, pati nepāriet. Turklāt ar medikamentiem vien depresiju nevar izārstēt, jābūt arī motivācijai, spēcīgai gribai uzveikt slimību. Daudzi neiet pie ārsta baiļu dēļ – izjūt tādu kā trauksmi.

Speciālistam jāizvērtē, vai tā ir tikai izolēta vai jau trauksme kopā ar depresiju. Var būt dažādi. Ir cilvēki, kas spēj precīzi izstāstīt, kā jūtas. Ja sākusies depresija, visbiežāk cilvēks sūdzas par nomācošu garastāvokli, apātiju, nevēlēšanos tikties ar draugiem, koncentrēšanās spēju zudumu, miega trūkumu, apetītes trūkumu vai pieaugumu…

SAISTĪTIE RAKSTI

Ārstē ne vien ar medikamentozo terapiju, lai nervu šūnās uzturētu normālu serotonīna līmeni, bet arī ar psihoterapiju, kas palīdz izprast depresijas iemeslus – tātad jāstrādā ar savu apziņu, attieksmi pret dzīvi. Vai var palīdzēt tuvinieki? Visbiežāk – maz vai vispār ne, jo viņi mēdz žēlot… Kā strādāt ar sevi? Man bija paciente, kura redzēto zīmēja, ja viņa to dara nevis apliecināšanās, bet kaites cēloņu izpētes dēļ, tad šādai mākslas terapijai var būt panākumi depresijas uzveikšanā.”

Ne viss ir tā, kā izskatās
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 4
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi 4
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 9
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams? 3
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 133
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Rudens jau klāt! Kā pareizi “ieziemot” dārza mēbeles, lai tās nebojātos mitrumā un salā?
13:31
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu
13:17
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
13:12